Мнения за АУБГ

  • 11 159
  • 17
  •   1
Отговори
  • Мнения: 6
Здравейте,

Ученик съм в 12-ти клас и както всеки такъв, първи приоритет ми е проучването и избора на институт, който би ми предоставил възможността за максимално качествено висше обучение, реализация и комфортна, интелектуално стимулираща среда за постигането на тези цели.

Спрял съм се на Американския университет в България, от 4 години работя активно с американци и англоговорящи от цял свят в различни малки бизнеси, които съм създал като ученик. Силно съм се интегрирал в "Американския начин" и крайната ми цел е да кандидатствам за магистратура "Бизнес администрация" в топ 10-те бизнес училища в САЩ (Stanford,Harvard, Wharton, Northwestern etc.)

Американската форма на обучение в Американския университет в България, активният стремеж към подобрение на реализацията на възпитаниците, изискванията при кандидатстването и най-вече пост-бакалавърските възможности и постижения на възпитаниците (именно магистратури в Harvard, Princeton, Oxford, Cambridge etc; работа в Google, Microsoft, Goldman Sachs, Deloitte) са впечатляващи и изключително атрактивни за мен.

Относно приема и таксите: след разговори с двама от консултантите по прием, бях уверен, че имам всички шансове да бъда приет. За таксите, с помощ от университета и те ще са постижими.

Бих искал да ви помоля за преки мнения от ваши роднини или много близки приятели в процес на обучение или завършили АУБГ. Ще помоля, с уважение, тези които нямат директни отзиви да се въздържат от критика, независимо дали положителна или негативна. Направил съм си "домашното" и съм прочел всички източници на информация относно университета. Интересувам се единствено от директни отзиви.

Благодаря ви за отделеното време

# 1
  • Мнения: 30 802
Колко SAT изкара?

# 2
  • Мнения: 6

От 2014, университетът не изисква SAT при кандидатура. Не съм полагал изпита и нямам планове да го полагам.

# 3
  • Мнения: 30 802
Няма един "АУБ". Някои специалности стават много добри, ако успеят да назначат 3-4 добри професора; обратно- понякога случват на преподаватели със странни методи и виждания, които дърпат обучението назад.

Дали ще те вземат в големите фирми си зависи от теб. Общо взето на випуск са доста малка бройка изключителните студенти, които веднага се пласират на топ позиции; в повечето случаи има доста чиракуване, макар и в големи фирми. Ако те влече комп. наука, и без АУБ може да работиш за Майкрософт; ако не- в АУБ няма да те научат тепърва.

Положителното е, че винаги ще имаш връзка с бивши колеги, създават се много близки връзки, наистина.

Негативното е, че след това може да направиш грешка и да налееш много пари в магистратура, която да не е особено полезна. Но дотогава ще се научиш да отсяваш кои програми са добри и кои са капан за балами.

Стой далеч от политология, европеистика и може би журналистика и комуникации, освен ако не я вземеш като втора специалност. Бизнес администрацията не е нещо особено...по-добре комп. наука с малко бизнес.

# 4
  • Мнения: 6
Няма един "АУБ". Някои специалности стават много добри, ако успеят да назначат 3-4 добри професора; обратно- понякога случват на преподаватели със странни методи и виждания, които дърпат обучението назад.

Дали ще те вземат в големите фирми си зависи от теб. Общо взето на випуск са доста малка бройка изключителните студенти, които веднага се пласират на топ позиции; в повечето случаи има доста чиракуване, макар и в големи фирми. Ако те влече комп. наука, и без АУБ може да работиш за Майкрософт; ако не- в АУБ няма да те научат тепърва.

Положителното е, че винаги ще имаш връзка с бивши колеги, създават се много близки връзки, наистина.

Негативното е, че след това може да направиш грешка и да налееш много пари в магистратура, която да не е особено полезна. Но дотогава ще се научиш да отсяваш кои програми са добри и кои са капан за балами.

Стой далеч от политология, европеистика и може би журналистика и комуникации, освен ако не я вземеш като втора специалност. Бизнес администрацията не е нещо особено...по-добре комп. наука с малко бизнес.

Моя грешка беше липсата на пояснение относно вече утвърдените ми интереси към специалността (major) "Бизнес Адмнистрация" с "minor" в икономика. Не смятам да променям тези планове.

Не съм очаквал голяма част от випуските да се преборят до престижните позиции.

Ясно ми е, че университетът и обучението могат да ме ми помогнат само до една степен и ще се изисква изключително усилие от моя страна и активно открояване на способностите ми, за да привлека вниманието на престижните финансови институции към които се целя след завършването ми. Те са единственият ми път към MBA в най-добрите висши учебни заведения по света.

Или ще е Харвард, или ще е УНСС.

# 5
  • Мнения: 30 802
След 2008 големите финансови не са това, което бяха.

А внимание ще привлечеш повече с приложна математика или информатика, отколкото с икономикс и MBA.

Иначе АУБ си е добър старт, но по-добре е бизнес с COS minor, BUS и ECO се припокриват; или да се напънеш за 2 minors, но със сигурност вземи малко COS. Ако наредиш хубаво курсовете да не се налага да учиш тъпотии като литература, е възможно да завършиш за 8 семестъра и да покриеш повече бази.

# 6
  • Мнения: 6
След 2008 големите финансови не са това, което бяха.

А внимание ще привлечеш повече с приложна математика или информатика, отколкото с икономикс и MBA.

Иначе АУБ си е добър старт, но по-добре е бизнес с COS minor, BUS и ECO се припокриват; или да се напънеш за 2 minors, но със сигурност вземи малко COS. Ако наредиш хубаво курсовете да не се налага да учиш тъпотии като литература, е възможно да завършиш за 8 семестъра и да покриеш повече бази.

Споделям идеята за 2 minors, COS и Econ. Ще трябва да проуча колко интензивно би било обучението ми. Имам нужда от достатъчно време, за да създам и поддържам една нон-профит организация която съм си наумил.

Няколко въпроса:
1 - Какво ти е/беше мнението относно другите студенти? Интересувам се силно от това, АУБ колко е селективен в подбора на първокурсници. Има ли здравословен баланс м/у профитиране и привличане на "умни мозъци" ?
2 - Оценяването адекватно ли е или има инфлация на оценките за повдигане на престижа и процента на завършвилите?
3 - Какъв е приблизително процентът на тези които са завърлшили в рамките на 4 години?

# 7
  • Мнения: 30 802
За къде пишеш статия?

# 8
  • Мнения: 6

Много жалко, че смяташ въпросите ми за необичайни. Не пиша статия, просто умирам от страх като си представя да влезна в университет и да остана разочарован. Трите ми въпроса са съвсем нормални статистики по запад, просто искам да сравня АУБГ с тези на запад.

Все пак благодаря за времето, но искрено ми е жал за негативния ти манталитет и, че считаш за  подозрително човек да е напълно подготвен и информиран.

# 9
  • София
  • Мнения: 4 548
thumbsup И най-начетения 12-токласник не пише по този начин - като начин на изразяване, правилната пунктоация, богатия речник. А думата "институт" като синоним на университет може да я употреби само някой живял по соц-времето.

# 10
  • Мнения: 30 802
Моля, пунктуацията е супер неграмотна! Дано не е така на английски...

И е смешно как поставя Майкрософт и Делойт в една скоба...

Инфото за статистика го има в сайта, трябва да се порови; има дни на отворени врати, ако иска ще отиде до града и ще поговори със студентите.

Това са точно въпроси като за статия в популярен сайт, да гъделичкат потребителя как от АУБ се изстрелваш на Уолстрийт или в Силициевата долина.

# 11
  • София
  • Мнения: 4 548
Моля, пунктуацията е супер неграмотна! Дано не е така на английски...

Е, почти правилна. Те 12-токласниците и толкова не могат Mr. Green

# 12
  • Мнения: 6
Моля, пунктуацията е супер неграмотна! Дано не е така на английски...

И е смешно как поставя Майкрософт и Делойт в една скоба...

Инфото за статистика го има в сайта, трябва да се порови; има дни на отворени врати, ако иска ще отиде до града и ще поговори със студентите.

Това са точно въпроси като за статия в популярен сайт, да гъделичкат потребителя как от АУБ се изстрелваш на Уолстрийт или в Силициевата долина.

Слагам ги в еднаква скоба защото в респективните си индустрии са подобно високопоставени и уважавани фирми. Инфото за статистика го няма в сайта, уверявам те. Деня на отворената врата е на 14 ноември и естествено смятам да отида и да питам същите въпроси и там.

Малко се ядосах, но приемам подозренията ви като като личен комплимент и определено ще ги споменя на интервюто си, освен подробността за пунктуацията (поздрави, mvl) ми.

# 13
  • Мнения: 30 802

А, моля ти се, питай Гугъл, ще ти изкара и статистика, че и страници на професори със задачи по разните курсове.

Как искаш да бачкаш в Гугъл, като даже не може да ползваш основната им услуга- сърч...

# 14
  • Мнения: 598
Имам много личен опит с образование в АУБ. Чудесен избор, виждам че знаеш какво искаш, действай! Средата е уникална за България, в този университет можеш да получиш прекрасна подготовка за какриера тук или на Запад, плановете ти отсега за магистратура са чудесни. Като почнеш да учиш ще ти се доизяснят подробностите, може и промени да се наложат, но поне сред моите познати почти всички успяха да постигнат това, което искаха след завършването си там. И да, съветът за COS е добър, ако те влече това и си добър в математиката. Като за теб BUS и икономика изглеждат супер. Ако добавиш към това и работа уикендите (за трупане на стаж), няма да имаш грешка. По мое време това беше гаранция за успех. Работа в София обаче и не като сервитьор. за отворените врати, отиди, влез в часове, гледай, разпитвай настоящите студенти, ще добиеш по-ясна представа за университета.

Общи условия

Активация на акаунт