Медикаментозен аборт - моят личен опит и преживяване

  • 368 534
  • 2 930
  •   1
Отговори
# 195
  • Мнения: 36
Здравейте момичета при мен се получи кървенето,днес 9 ден от вторите хапчета се оказа че и сака и плода си седят и дори се развиват...както споменах е ниско в матката и лекарите предполагат,че това е причината да не се изчистя.днес ще ходя да ми сложат вагинално да видим дали ще се получи,вече дори и да искам не мога да го оставя след всички тези хапчета,ако така не стане ще ходя в сряда за абразио.не знам дали съм някакъв извънреден случай,след прием на ескапел на 6 час,след всички тези хапчета още съм брмеенна и на всичко отгоре се развива с пълна пара.стряскащо нали?вече не знам къде се намирам от притеснение

# 196
  • Мнения: 5
Здравейте момичета при мен се получи кървенето,днес 9 ден от вторите хапчета се оказа че и сака и плода си седят и дори се развиват...както споменах е ниско в матката и лекарите предполагат,че това е причината да не се изчистя.днес ще ходя да ми сложат вагинално да видим дали ще се получи,вече дори и да искам не мога да го оставя след всички тези хапчета,ако така не стане ще ходя в сряда за абразио.не знам дали съм някакъв извънреден случай,след прием на ескапел на 6 час,след всички тези хапчета още съм брмеенна и на всичко отгоре се развива с пълна пара.стряскащо нали?вече не знам къде се намирам от притеснение
Хм,наистина след толкова изпити лекарства за медикаментозен аборт а бременноста си седи? Направи аборт по стандартния начин с вакум,аз също исках с хапчета но лекаря ми ми каза за вакума.Процедурата траела 10 минути после съм щяла да полежа малко и да се прибера.Щяло да има леко кървене само същия ден.Аборта ще го направим в понеделник с пълна упойка напълно безболезнено било! Доверявам му се!!!

# 197
  • Мнения: 36
Здравейте момичета при мен се получи кървенето,днес 9 ден от вторите хапчета се оказа че и сака и плода си седят и дори се развиват...както споменах е ниско в матката и лекарите предполагат,че това е причината да не се изчистя.днес ще ходя да ми сложат вагинално да видим дали ще се получи,вече дори и да искам не мога да го оставя след всички тези хапчета,ако така не стане ще ходя в сряда за абразио.не знам дали съм някакъв извънреден случай,след прием на ескапел на 6 час,след всички тези хапчета още съм брмеенна и на всичко отгоре се развива с пълна пара.стряскащо нали?вече не знам къде се намирам от притеснение
Хм,наистина след толкова изпити лекарства за медикаментозен аборт а бременноста си седи? Направи аборт по стандартния начин с вакум,аз също исках с хапчета но лекаря ми ми каза за вакума.Процедурата траела 10 минути после съм щяла да полежа малко и да се прибера.Щяло да има леко кървене само същия ден.Аборта ще го направим в понеделник с пълна упойка напълно безболезнено било! Доверявам му се!!!
здравей как минаха нещата,на мен ми правеха абразио на 25.10 все още прокървявам,но вече съм добре.предстои ми контролен преглед.доста ме остъргаха дано няма последствия и със вакуум и със кюрета като са използвали и ехографа едновременно за да го махнат защото е било на много лошо място.после 2 дни не можех да седна влагалището и то ми беше като остъргано....лоша е работа,дано не се налага на никого повече

# 198
  • Мнения: 5
здравей как минаха нещата,на мен ми правеха абразио на 25.10 все още прокървявам,но вече съм добре.предстои ми контролен преглед.доста ме остъргаха дано няма последствия и със вакуум и със кюрета като са използвали и ехографа едновременно за да го махнат защото е било на много лошо място.после 2 дни не можех да седна влагалището и то ми беше като остъргано....лоша е работа,дано не се налага на никого повече
Дано Дано не се случи  пак.Направих аборта със вакуум по настояване на гинеколог ми иначе исках със медикаменти.Аборта го направих на 01.11 със пълна упойка бях после подлежах около час и си тръгнах.Същия ден имах много слабо кървене и леки болки ниско долу.Във следващите 2-3 дни всичко се стабилизира.На контролен съм след седмица.Казаха ми да не вдигам тежко никакви сексуални контакти две седмици и очаквана менструация 30 дни от датата на аборта!
Успех!!:)

Последна редакция: ср, 08 ное 2017, 17:03 от bubanka

# 199
  • Мнения: 1
Здравейте! ПРЕДУПРЕЖДАВАМ: Който не иска, нека не чете това. Има много подробности и може да е тежко за някого. Ако ви предстои или ви се налага, надявам се това да ви даде представа какво представлява методът. Моля, не съдете...
Решението за подобно нещо е много трудно и тежко и се наложи, заради много фактори. Нямам предишни аборти, не съм глупав човек, на 27 съм...което само подвърждава, че се случва на всеки Shocked

Аз направих медикаментозен аборт и реших да пиша, тъй като в България по тази тема е тотално затъмнение. Считам се за информиран човек, от лекарско семейство, а когато ми казаха за подобна опция, гледах като теле. Описаното долу може да ви изглежда като лек научен труд, но това се получава като изчетеш интернет.

Законно е от около година тук (в чужбина се ползва от 25 години!), на мен ми бе приложено под лекарски контрол, след необходимите кръвни изследвания и ехографски прегледи. Ако някой го интересува къде може да се обърне, да ми пише на лично. Не знам къде другаде го има като опция. Успешно е в 97% от случаите, като за неуспех се счита ако трябва да те доизчистят с аспирация след това. Безвредно е, предизвиква процес, който тялото изпълнява, отпада рискът от повреди при некадърен кюртаж.

За кого е подходящ?

Освен изискването да е до 49-я ден от началото последната редовна менструация, според мен този метод е подходящ за психически стабилна жена. Аз не се представих особено добре с тази част и доста истерясвах по време на прецeдурата.

Колко прегледа?

Прегледаха ме до тук 3 пъти. 1 преди първото лекарство, 1 преглед- ден след второто лекарство и 1 преглед- 2 седмици по-късно. Като 4-я, който трябва да посетя е малко преди следващата ми редовна менструация.

Колко струва?

Знам, че ако се купи от аптека е към 300лв., но цената в клиника е по-голяма, защото ви правят задължителен пакет лекарство + прегледи. Все пак това е процедура и трябва да се следи. Знам, че в клиниките оперативния е по-евтин, от този, моят сумарно излезе към 600 лв. (кръвни изследвания, прегледи с ехограф, обезболяващи, превръзки, т.н.)

И така...

Разбрах много рано, 3 дни закъсение, 3 положителни теста. Първият ехограф не показа нищо и ме помолиха да ида за втори след седмица. На него се видя сак и вече можеше да се действа.


Методът:

Медикаментозният аборт представлява комбинация от 4 хапчета- законният и изпитан такъв! Наблягам на броя!. Тъй като е най-подходящо този метод да се приложи до 49-я ден, аз приех първите 3 хапчета на 46-я ден. Или иначе казано, 6 г.с. + 4 дни. Лекарството предизвиква отлепяне на сака, омекване на стените на матката и прекъсване на бремеността. Тук е момента да спомена, че се дава и на жени, които все пак решават да минат през хирургическата намеса, с оглед на това да я направят по-лека. Този метод се използва и при спряло развитие на плода, вместо оперативен метод.

От 36 до 48 часа по-късно (при мен се падна 48-ми ден, 6 г.с. + 6 дни), се приема вторият медикамент, който предизвиква леки контракции на матката и изхвърляне на съдържанието.

Преди процедурата, особено преди 2-то лекарство, аз бях в тотален шок. Тъй като знам английски, изчетох целия интернет и ужасяващи истории за болка, припадъци и какво ли още не. Но тъй като изчетох около 100 форума, ще ви обясня откъде идват ужасяващите истории и ще ви кажа какво да очаквате:

Има различни протоколи и лекарства. В US и на много други места се прилага много малко количество от първото, около 200 mg и ударна доза от второто, 800 mg. Реално второто предизвиква болките, за които пише по техните форуми. В Европа и по-точно в България, по-често се използва друг протокол. Аз приех голяма доза (ако не се лъжа 600 mg) от първото и 400mg от второто. Защо се ползва друг, по-болезнен метод? Защото е по-евтин.

Самото преживаване

След първото лекарство може да има леко кървене. При мен ембрионът излезе след него- изглеждаше като сиво-жълто зрънце. Беше на 30-я час някъде, но това става само в 3-4% от случаите. Няма болка, спазми, и като цяло освен лекото кървене, което може и да липсва, друго не се случи при мен. И доколкото разбирам при повечето жени.

Второто, което изпих в 7:00 сутринта, 46 часа след 1-то, в началото ми предизвика леко треперене. Към 9:40 започна да ме свива коремът. Аз се бях психирала тотално и си бях купила най-различни обезболяващи. При първите свивания изпих един Аулин. Изтичах в тоалетната, защото изпитвах усещане все едно ми се пишка. Започна много обилно кървене - не се плашете, повече от менструация е, с което излезе един голям съсирек, объл, с розово-червен цвят (сакът) + малки съсиреци (червени), като при по-обилен цикъл.

Към 11:30 си сложих една свещичка Profenid, обезболяващо. Искам да подчертая, че аз болка така и не изпитах. Имала съм цикъл, при който съм се търкаляла по земята и съм плакала. Без да преувеличавам, тук мога да го нарека свиване, отколкото болка. Просто използвайте обезболяващо превантивно, дори и за спокойствие.

До следобед кървенето беше намаляло до обилен цикъл, апетитът ми се върна. Не бях спала почти никак двете седмици преди това, така че задрямах.

1-7 дни след

По-обилно кървене, и то в моя случай си беше съвсем нормално като количество, продължи до 3-я ден. На 2-я много намаля и аз вечерта си казах "майната му" и пих 1 ракия, след което се засили. Имайте предвид, че от алкохол се засилва. Не трябва да пиете сок от грейпфрут и жълт кантарион, беше ми странно, но мой роднина лекар каза, че грейпрфрутът е противопоказен с доста лекарства.

На 3-я ден, след 2-то лекарство, изкарах един огромен, твърд като дроб съсирек, лилав на цвят. Според докторката ми, вероятно е бил съсирена кръв. След това кървенето намаля, все едно е край на цикъл. И така още седмица и нещо.

Може при вас да си продължи като умерено кървене, при мен явно излезе наведнъж. Следете за температура над 38, за повече от 3-4 часа. Това при мен липсваше. Също следете дали пълните повече от 2 нощни превръзки на час за повече от 2-3 часа. Това би показало някакво усложнение. При мен също това не се случи.

Бях си постлала кърпи навсякъде, където сядах + дори найлон на леглото. Оказаха се ненужни.

Гърдите ми бяха чувствителни около 6 дни след второто все още, а около седмица след процедурата спаднаха.

Снощи бях на прегледа си, който се прави около 14 дни след второто лекарство. Всичко беше наред, имаше малко кръв, която след прегледа като по нареждане взе да излиза. По-късното кръвотечение е с тъмен, кафяво-черен цвят- все пак отва е кръв, която е седяла по-дълго. Стига да не мирише силно и лошо и да няма болка, е очаквано и може да прокапва до 3 седмици след процедурата.

Та...Потвърдиха ми. Успешно е! Най-накрая си отдъхнах.

Изводи?

1) Най-добре пийте противозачатъчни, аз ще започна такива още с първата си менструация, по предписание на лекар. За да не се стига до това.
2) Не вярвайте на безумните истории.
3) Не търсете евтиното, това е здравето ви.
4) Този метод ти дава пълен контрол, в съзнание си, не е нищо, с което не можете да се справите.
5) Имате усещане за закъсняла менструация и психическия стрес е по-лек.

Не мога да кажа "препоръчвам" на това ужасно нещо "аборт". Но ако се налага по една или друга причина и ме пита някой: кой метод? Аз пак бих казала този, който описвам. Недостатъкът му е, че това е процес, а не 15 минутна процедура. Предимствата са много, въпрос на избор е.  

Знам какво ви е, имате нужда от подкрепа, така че питайте ако има нещо. [/b]

Здравей аз съм в такава ситуация в момента много ми е притеснено имаше ли някакви странични ефекти след това

# 200
  • Мнения: 64
При мен имаше ... Кисти на единия яйчник и депресия , да не споменавам и хормоните , че се разбъркват

# 201
  • Мнения: 1 278
При мен нямаше нищо необичайно, освен продължителност на следващите два цикъла -  33 и 37 дни при нормални 24-25.
Кисти се появяват регулярно при много жени, едва ли има нещо общо с медикаментите. Аз лично съм доволна, че избегнах абразио. За хормоните не знам - изследвах за контрола само тсх и пролактин след аборта поради предишни оплаквания.

# 202
  • Мнения: 1 652
При мен , единственият проблем ,че имаше много леки изменения в цъкъла, при нормален 29 дни , но за около 6 месеца се нормализира.

# 203
  • Мнения: 640
Депресия може да се появи след всеки аборт, това е много тежко за жена, която иска да има бебе Sad но пък има доста по -малко рискове от обикновения аборт.... И е доста по -щадящ

# 204
  • Мнения: 98
Здравейте момичета,
За жалост и на мен ми се наложи да направя медикаментозен аборт преди няколко дни- сърдечната дейност беше спряла в 7 г.с.Disappointed ...
Много ми е трудно, първа бременност и бях много щастлива, но в крайна сметка Божа работа, щом така е станало... Изчетох доста по темата и се реших на този вариант, защото ми се струва много по- щадяш. Бих искала да Ви попитам- дали някоя от вас е изпитвала тъпа болка ниско в ляво , при мен нещата се случиха в рамките на 3 дни, вчера ме изписаха от болницата след като ме прегледаха на ехограф, установиха, че съм се изчистила, има все още съсиреци, но те щели да се изчистят постепенно, тъй като при този начин нещата се случват по-бавно- смятам след около 2 седмици да си отида на преглед при моята гинеколожка, за да съм сигурна, че всичко е наред.
Но за всеки случай реших да пиша дали някой може да сподели , ако е е изпитвал такава подобна тъпа болка в ляво около 2 дни след процедурата, не е постоянна от време на време....

Желая на всички бързо възстановяване- както физически, така и емоционално!

# 205
  • Мнения: 640
Фани, много боли, не се притеснявай, ще мине, ще изтече, ако не можеш да търпиш болката, може да пиеш аулин. След 14 дни от първото хапче, иди на преглед, според мен там където си правила аборта, те са специалисти, да видят дали се е изчистило всичко и дали си в овулация.
Съжалявам за бебчето,  но организмът изхвърля плода, който не е качествен Sad колкото и грубо да звучи...
Пожелавам ти едно с здртаво бебче, следващия път Simple Smile

# 206
  • Мнения: 98
Фани, много боли, не се притеснявай, ще мине, ще изтече, ако не можеш да търпиш болката, може да пиеш аулин. След 14 дни от първото хапче, иди на преглед, според мен там където си правила аборта, те са специалисти, да видят дали се е изчистило всичко и дали си в овулация.
Съжалявам за бебчето,  но организмът изхвърля плода, който не е качествен Sad колкото и грубо да звучи...
Пожелавам ти едно с здртаво бебче, следващия път Simple Smile

Надежда,много ти благодаря за успокоението. HugЗа щастие днес на 4-ти ден болките са много слаби, по-скоро си усещам  цялото тяло напрегнато, но това го намирам за нормално, много голям стрес се изживява..
А за болницата и специалистите-не ми се говори, пълен ужас просто, избрах процедурата да бъде извършене в държавна болница,защото там ми беше наблюдаващото АГ- просто нямаш представа за какво крайно неразбиране от страна на "специалистите" по отношения на медикаментозния аборт, колко съм се борила, че искам да приема два вида лекарства в комбинация mfepristone и misoprostol, защото достатъчно добре се бях информирала за ефективността на тази комбинация- то не бяха крясъци, лекции за недоверието към лекарите...както и да е- мисълта ми беше, че ако на някой му се налага такава процедура, много добре да проучи и мястото, където да го направи, за да може стресът да е по-малък....
Както каза и ти, природата си знае работата и всеки път , когато ми стане много тъжно си го повтарям и дано следващия път имаме поводи за усмивка и истинско щастие!

# 207
  • Мнения: 1 278
На мен лекар специалист ми даде рецепта и вкъщи изпих и двете хапчета, без наблюдение. На преглед бях след десетина дни, доколкото помня. Болките бяха в деня на последното хапче (взето двукратно през 4 часа), на следващия ден бях на работа.
Ако имате проблем с неразбиране от лекарите, вече има такива, които срещу заплащане изписват медикаментите и следят процеса - 250-300 лв. струва и отделно хапчетата, които са около 60 лв.

# 208
  • Мнения: 80
Медикаментозния аборт е абсолютно легален.Той би трябвало да се препоръчва и представя подробна информация , когато се стигне въобще до аборт..
http://www.btv.bg/video/shows/predi-obed/videos/duhat-na-zdravet … dikamentozen.html

# 209
  • Мнения: 640
Медикаментозния аборт е абсолютно легален.Той би трябвало да се препоръчва и представя подробна информация , когато се стигне въобще до аборт..
http://www.btv.bg/video/shows/predi-obed/videos/duhat-na-zdravet … dikamentozen.html
Аз направих аборт точно в неговата клиника, много съм доволна

Общи условия

Активация на акаунт