За образователните системи по света и у нас

  • 225 105
  • 3 787
  •   1
Отговори
# 3 615
  • Мнения: 2 885
....Отличната четивна техника, беше заблудила и учителката му. И Франклин му беше любима доста време. както и на мен, между другото.

Много интересно.
Тук има вариант на нашата Читанка от 5 годишни - Read at Home - кратък текст и поне по 5 въпроса отдолу. Отделно по една книжка всеки ден според нивото.

# 3 616
  • Русе
  • Мнения: 11 920
 Франклин не заменя нищо, но има много интересни ситуации разказани достъпно. Чела съм всички книжки десетки пъти. Не го поденявайте. Намирала съм много интересни и достъпни въпроси на много детски въпроси. В четвърти клас аз четях  романи, но моето дете не. Съжалявам, че не продължих с някакив по кратки разказчета, такива каквито после намерих ,когато се готвеше за НВО в седми клас, а му предлагах детски романи, които той така и не хареса. Но пък четеше десетки пъти сборници  български народни приказки и Патиланско царство, която за мен е шедьовър.

# 3 617
  • Русе
  • Мнения: 11 920

На Франклин само картинките му стават горе-долу. Но и те са толкова шаблонни, че едно наистина интелигентно дете би ги отсвирило много бързо.
  Ами аз минавам за интелигентна, но харесвам Франклин. И детето ми до 9-10 години, въпреки че имам известни подозрения,но учители и хора разни,  го намират за интелигентно.

# 3 618
  • Мнения: 19 309
Франклин е чудесен за малки деца. Никой не казва, че ще продължат да го четат и в училищна възраст. Финдъс и Петсън също бяха много любими у нас, но те са подходящи за малко по-големи деца.

# 3 619
  • София
  • Мнения: 18 058
Добре, нека тогава чуем кои са детските книжки за интелигентни деца в предучилищна възраст. На децата вероятно не сме ги предложили, да имаме шанс поне с внуците.

# 3 620
  • София
  • Мнения: 62 595
кое е това известното? Заинтригува ме.

О, Финдъс и Петтсън също ме кефят, но ги открих много късно, на моите не съм им ги чела. Много са забавни.

За Франклин интересното е, че се разказва за нещата, които наистина вълнуват децата в градинска възраст и винаги започва с това какво може Франклин, което е важно за самите деца - че  могат да си обуват и завързват обувките, да броят до 10 и т.н. Нямаа нужда от големи философии като в български филм, в който режисьорът се е опитал за час и половина да се направи на веелик философ и разбирач на човешката душа, а като резултат филмът е негледаем.
Работна Мецана, Горската аптека и други такива класики и сега децата ми ги помнят на изуст, но навремето сме чели и Франклин. Всяко нещо с времето си.

# 3 621
  • Мнения: 8 231
Като ще се броим, да се включа и аз към феновете на Франклин. Харесвам го, и книжките и филмите, и децатата ми също го харесваха.

# 3 622
  • Мнения: 5 259
Като видях колко много нови отговори има по темата, направих грешката да си помисля, че сигурно нещо смислено се дискутира...
 

Аз не харесвам "Работна мецана". Нито съдържанието, нито илюстрациите. Ах, великите илюстрации на Вадим Лазаркевич. Абсурдни са. Мечката с токчетата сигурно има някакво много велико внушение, но предпочитам децата ми да минат без нея. Първото я имаше, не знам от къде се взе, може би някой ни я е подарил. Чела съм я толкова пъти, че я знам наизуст. И не ми харесва. Нито е нещо умна, нито интересна.

Децата харесват истории, с които могат да се асоциират и които по някакъв начин са близки до проблемите, за които мислят. Независимо от решенията, които се предлагат. Някои могат да са безкрайно фантастични, но пак да са близки до чувствата на децата.
Например "Грозното патенце" не е история за патици и дори не и за красота, а за човек, който не се чувства на мястото си и който може да преживее много отхвърляния, докато открие къде принадлежи. За емптия няма да отварям дума.

# 3 623
  • София
  • Мнения: 62 595
То, хубаво, ама ми писва от депресивни приказки за онеправдани. Мецаната може да описва една доста мързелива и егоистична особа, която не се грижи за децата си, но поне е описанаа забавно. По същия наччин нние като възрастни харесваме подобни комедийни оббрази, колкото и да не ги искаме в реалния живот.

# 3 624
  • волно калдъръмче
  • Мнения: 6 332
Харесвам/не харесвам нещо, защото се асоциирам с/дистанцирам от него. Така ли, Юна?

# 3 625
  • София
  • Мнения: 62 595
Майчина сълза пък, ми е една от най-отвратителните, не зная какво толкова я възхваляват и се учи в училище. Не стига, че си оставила болното дете да мре през зимата, а тя си спасява задника в топлите страни, ами и накрая трябва да я съжаляваме и да казваме каква добра майка е, защото й било мъчно. Ми, като й е мъчно, да беше останала с него да студува и да му търси храна цяла зима!

# 3 626
  • Мнения: X
Майчина сълза пък, ми е една от най-отвратителните, не зная какво толкова я възхваляват и се учи в училище. Не стига, че си оставила болното дете да мре през зимата, а тя си спасява задника в топлите страни, ами и накрая трябва да я съжаляваме и да казваме каква добра майка е, защото й било мъчно. Ми, като й е мъчно, да беше останала с него да студува и да му търси храна цяла зима!
Анди, прочела си ми мислите.

# 3 627
  • Мнения: 5 259
Харесвам/не харесвам нещо, защото се асоциирам с/дистанцирам от него. Така ли, Юна?
Казах, че децата може да ги грабне само история, с чиито главни герои по някакъв начин се асоциират или е близка до проблемите, които ги вълнуват.
Възрастните (и по-големите деца) принципно също търсят съпреживяването, но могат в много по-голяма степен да си представят и да разберат и напълно чужди гледни точки и преживявания.

Аз също не харесвам "Майчина сълза" и не разбирам защо се учи и какво се иска от децата.

Цитат на: Andariel
То, хубаво, ама ми писва от депресивни приказки за онеправдани.
Тя идеята там не е да е депресивно и да е за онеправдани, а че на човек му е кофти главно когато не е сред "своите" и когато си намери мястото, му е баш най-яко.

# 3 628
  • Мнения: 11 926
И аз не харесвам майчина сълза.Спомням си как в ДГ седяхме на стлчетата и дружно плачехме, докато учителката я четеше.
Работна мецана е сред любимите,  също и на сина ми.Все ме караше да му я чета.

Имам чувството, че колкото по- малко издания се намираха някога, повече четяха децата.Беше си приключение понякога да намериш книга от библиотека или назаем от друго дете.Сега многотия, шарения по книжарниците, но децата масово го нямат това любопитство.



# 3 629
  • волно калдъръмче
  • Мнения: 6 332
Аз пък ревях като крокодил и в момента, в който другарката замяташе каиша на акордеона и чуех първите ноти на песничката за есента "Вятърко листи в гората пилей" Grinning

Общи условия

Активация на акаунт