За образователните системи по света и у нас

  • 226 824
  • 3 787
  •   1
Отговори
# 3 690
  • Bristol
  • Мнения: 9 371
Взаимно се допълват. Точно това е хубавото и се търси разнообразие, не само на работната среда, но и в университетите. Нищо им няма нито на едните, нито на другите.
Трудно ми е да разбера какво точно не е ясно и за какво е спора в момента 🤔

# 3 691
  • Мнения: 3 079
И защо  показалият високи резултати физик, задължително да е задръстеняк, който в социален план е загуба за университета и успелият бейзболист да е супер готин отворен към света младеж, който е бижу, без което другите физици не могат да се изучат.
За сметка на това, всички ще се опулят, ако бейзболният отбор сложи изискване за влизане в отбора тест по физика, но обратното е ОК. Simple Smile

# 3 692
  • София
  • Мнения: 62 595
Ясно е и точно затова спорим. За някои е ок освен точките от изпитите да се вземат и сивита за извънкласни дейности. Аз не съм ок с това. Младежите, които имат интерес към тези неща, ще ги правят без значение дали някой ще им го вземе предвид, а тези, които го правят заради влизането, са си чисти натегачи. Ако трябва да избирам между зубрачи и натегачи, предпочитам зубрачите - те поне учат, а тези повече ми приличат на позьори. Студентите, които от деца се занимават съвсем доброволно и по вътрешен подтик, те си намират и в университета да се занимават - един ще пее в хора, друг ще е в театралната трупа, трети ще е в еко-клуб, ще помагат на състуденти с някакви затруднения и т.н. Без да получават точки за това, а заради удоволствието и чувството, че правят нещо хубаво и полезно.

# 3 693
  • Мнения: 1 349

Затова се гледа оценката от дипломата. Подчертаните неща се изучават в училище.

Така е, но практиката показва, че изучаването в училище и шестиците/буквичките А в дипломата понякога нищо не значат. Извънкласните занимания в дадена област обаче показват изричен интерес. Това явно е по-важно за университетите - не изкарани незнайно как оценки и дори знания, придобити в един или друг момент в процеса на образование, но много вероятно впоследствие забравени, а разнообразни интереси. Но най-вече да не забравяме, че това е само един от много критерии с неособено голяма тежест Simple Smile

# 3 694
  • София
  • Мнения: 18 199
Спорно е дали винаги става дума за интерес - да пееш, да свириш, да рисуваш, да спортуваш, да играеш в театрална трупа - да, показател за интерес са подобни занимания. Масово  обаче децата се записват в организации като "Червен кръст", " Интеракт" и подобни, от които чакат единствено удостоверения, които впоследствие да им послужат  при приема в университети.

# 3 695
  • Мнения: 1 349
Така е, особено у нас. Но между другото, много пъти съм виждала и как на такива псевдодоброволци са били отказвани удостоверения Simple Smile (Иначе те и препоръките, дадени тук, нямат същата стойност, каквато очакват там Simple Smile  ) Затова уточних, че разбирам замисъла на самата идея (или поне така ми се струва), реализацията вече зависи от много фактори.

# 3 696
  • Мнения: 19 355
Така е, но практиката показва, че изучаването в училище и шестиците/буквичките А в дипломата понякога нищо не значат. Извънкласните занимания в дадена област обаче показват изричен интерес.
Ако оценките от дипломата не значат нищо, каква е гаранцията, че кетапите от курса по пиано значат нещо?
А дали е изричен интерес или се ходи, щото ще е необходимо за апликейшъна Thinking
Жалко, че не намерих статията за самолета и доброволеца. Дали щеше да лети всеки ден със самолета на татко, за да помага уж на хора в беда, ако не му трябваше за кандидатстването?

# 3 697
  • Мнения: X
Аз също не зная за каква статия със самолет се спрягаше по-назад, но лично за мен в това няма нищо осъдно. Просто е някаква сегрегация отново по класи, защото децата ходещи на скъпо платените курсове са пак и отново от децата на средната класа и нагоре.

В Б-я поне тези занимания са все още евтини и предоставяни в градини, читалища и прочие центрове на символични цени, а на Запад всичко се плаща и не е евтино на фона на заплатите.

# 3 698
  • Мнения: 8 924

В Б-я поне тези занимания са все още евтини и предоставяни в градини, читалища и прочие центрове на символични цени, а на Запад всичко се плаща и не е евтино на фона на заплатите.

Кога за последно детето ти ходи на извънкласно занимание в България на символична цена спрямо българската ти заплата в прочие център?

# 3 699
  • Мнения: X
Блу, никога не е ходила. Ходехме на платени бебешки академии и класове за деца.
Признавам, че само чета из темите как ходят децата в градината за 20-30 лв месечно на плуване, танци, пеене и прочие.

# 3 700
  • София
  • Мнения: 62 595
Все още читалищата предлагат занимания на ниска цена, но то е защото по закона за читалищата получават някакви, макар и мизерни пари. Сори, ама 40 лева на месец за урок по инструмент два пъти в седмицата не е кой знае какво. За кафе и цигари възрастните дават три пъти повече на месец.

# 3 701
  • Мнения: 24 702
Къде са тези занимания по два пъти седмично за 20, 30, 40лв месечно Rolling Eyes

# 3 702
  • София
  • Мнения: 62 595
Написала съм за 40, все пак това е най-ниската цена. Виж във вашето читалище. Вярно, че са шарени цените, но все още читалиищата имат ниски цени. обаче така като гледам и читалищата ще затрият.

# 3 703
  • Мнения: X
Къде са тези занимания по два пъти седмично за 20, 30, 40лв месечно Rolling Eyes
Дъщеря ми тренира карате два пъти седмично срещу такса 40лв на месец.

# 3 704
  • Мнения: 5 259
Кога за последно детето ти ходи на извънкласно занимание в България на символична цена спрямо българската ти заплата в прочие център?
Дъщеря ми ходеше на балет (50лв на месец, два пъти седмично), пиано (8лв на час), рисуване (40лв на месец), катерене (50лв, два пъти седмично), народни танци (ако не се лъжа бяха по 4лв на посещение), забавна математика (30лв един път седмично), зумба (безплатно към училището),  шах (50лв, два пъти седмично), плуване (10 лв на посещение).
Сигурно е имало и други неща през годините, но не мога да си спомня.
В Канада има повече неща и то напълно безплатно. Към училището имат хор, drаmа club, tech club, баскетболен, волейболен и хокеен отбор и сигурно още неща, за които не знам, защото дъщеря ми не ходи на тях.
Тук частните уроци са ужасно много по-скъпи или поне са по-скъпи от това, което си представям за цените в България. Но занимания и особено спортове за деца има колкото искаш и често са безплатни.

Общи условия

Активация на акаунт