да обсъдим и този мъж ...

  • 19 930
  • 246
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 2 695

Проблемът не е точно финансов, общият ни доход е добър. Аз и на него сто пъти съм казвала, че ако ще и на минимална заплата да работи нямам против, ако виждам, че търси по-добро, рови се, бори се, иска да постигне нещо по-добро за самия себе си.

На какво се казва добър общ доход? За някои това са 2000лв за други под или над такава сума.
Мъжа ти в пъти колко по-малка заплата от твоята взима? 2-3-4?
В много семейства жената взима няколко пъти по-малка заплата от мъжа, това трябва ли да води до раздори в семейството? Или така погледнато вече мъжа и жената не са равни същества Simple Smile
Взете си една автоматична прахосмукачка, миялна машина и пералня със сушилня, много от домакинската работа ще ви се улесни. Нали все пак имате добри доходи. Битовизмите са проблем, когато си нямате истински проблеми Simple Smile

# 46
  • Мнения: 3 801
На какво се казва добър общ доход?

Няма значение каква точно е цифрата. След като тя смята, че доходът е добър, явно им е достатъчен да си покриват нуждите и да не изнемогват. Другото си е празно любопитство.

А иначе мисля, че авторката е от този силен, контролиращ, маниакален тип хора, които лично трябва да вземат всяко едно решение като се почне от избирането на завеси и се стигне до планирането на децата. Мъжът й явно е с по-мекошав характер, който се води лесно и се съгласява с нейните решения. И този модел е работел цели 15 години и за двамата, но сега вече не работи за нея.

Аз не вярвам, че хората се променят. Да превъзпиташ възрастен индивид и промениш изцяло характера му е кауза пердута. Остава да се промени настройката към нещата. Може би започни и ти да спортуваш, да се грижиш повече за здравето си и да правиш неща, които са ти приятни и те разтоварват.

Синът ми е на 14 и никога, ама никога не съм отваряла учебник с него, не съм проверявала домашни, не съм решавала задачи и т.н. Само подписвам тестовете му, когато е необходимо. Смятам, че това учи на отговорност и самостоятелност. Гласуваме му доверие, че може да се справя сам, да помни, че има домашно, че трябва да се подготви за тест и т.н. И резултатите са отлични. Мисля, че това би било от полза за всяко дете.

Може би мъжа ти е на същото мнение, но ако не сте говорили няма как да знаеш какво е отношението му към въпроса със съвместното учене всеки ден. За мен е излишно и прекалено, направо го приемам като нарушаване на личното пространство на детето. С мен като дете също никой не е подготвял уроци, може би заради това и аз съм против.

Също той може да не е наясно, че вършенето на толкова много задачи ти тежи и те изморява. Ами, че ти го правиш от 15 години. Защо не опиташ да му прехвърлиш част от отговорностите? Да си ги разпределите по някакъв начин, който да е удобен и за двамата. Той може да не може да готви, но всеки може да чисти например, да пусне пералня, сушилня, да прибере прането. У нас тези неща ги прави синът ми. Също например, той реже салата всеки ден, изхвърля боклук и се грижи за котките. Къщата чистим всички заедно. Имаме голям двор - за него се грижат основно мъжа ми и сина ми.

В една къща има много задължения и ако само един човек е натоварен с тях и отделно ходи на работа по цял ден, то той ще достигне предела на силите си много бързо.

Всеки в моето семейство спортува. Имаме различни предпочитания за спорт, понякога спортуваме заедно, по-често поотделно, но няма такова нещо един да спортува всекидневно и да изглежда като супермодел в цветущо здраве, а другия да опъва каиша и да е развалина физически и психически. Това не би било справедливо и аз не бих го допуснала за себе си.

И понякога къщата не е идеално чиста, не готвим първо-второ-трето ежедневно, правим компромиси всеки ден, но сме здрави, детето се равива добре и нямаме особени сътресения в живота си.

Желая ти да намериш златната среда за себе си, но ми се струва, че трябва по-леко да гледаш на живота и може би да преотстъпиш част от контрола.

# 47
  • Мнения: 3 153
Приели сте ролите на шеф и служител в семейството. След като ти си шефа, просто му делегирай половината от нещата, които вършиш.

# 48
  • Мнения: 10
А аз те разбирам прекрасно. И моят мъж е подобен: добър, отговорен, привлекателен, но инертен и неамбициозен. Е, побърквам се! Появи се и тръпка към друг, който съзнавам е трето качество в сравнение с мъжа ми, но все пак, за да го харесам онзи другия, значи много ми е дотежала ситуацията. Аз работя на пет места, получавам три пъти повече от него, пътувам, блъскам се, бутам се и какво ли още не, а той си почива, работи предимно от вкъщи, не се интересува от ремонти и не мисли как ще покрием по-големи разходи. Дотегливо е! Съвет не мога да дам, и на мен ми трябва такъв!

# 49
  • Мнения: 843
И аз си помислих първо за нова тръпка.  Simple Smile

ММ също е такъв добър и инертен човек. Аз организирам почивките, забавленията, ежедневието ни. Той е съгласен.  Simple Smile Но не ми пречи. И никога не ми е пречело да съм мислещата и организиращата. За мен е много по-важно, че ни обича(мен и детето), че не ходи по кръчми с приятели по цяла нощ, че не ме нагрубява, че е до мен и благодарение на неговата подкрепа се развивам професионално.
Относно финансите- при нас той взема около 3 пъти повече от мен.
За готвенето- научи го поне да прави елементарни неща за хапване. Пица, пържени или печени кюфтета, спагети, риба, картофи не са чак толкова сложни за приготвяне.

# 50
  • Мнения: 12 473
Бри, чудесен пост..
И аз съм на същото мнение..
Отделно - най-вероятно тя просто вече го обича и за това се дразни от него.

Просто трябва да избере - да го приеме такъв и да го преживее - в името на добрите години и семейството.
Или да продължи да си се развива в своята си посока и да бъде сама или намери друг.

Трети вариант също е възможен, но трябва много разговори и обяснения и професонална помощ.

# 51
  • Мнения: X
Скрит текст:
тук съм, но не мога да влизам често, че си е в къщи човека ...
Проблемът не е точно финансов, общият ни доход е добър. Аз и на него сто пъти съм казвала, че ако ще и на минимална заплата да работи нямам против, ако виждам, че търси по-добро, рови се, бори се, иска да постигне нещо по-добро за самия себе си. Предпочитам да виждам този вариант, вместо да стоиш на среден доход и единственото, за което ползваш интернет е спортни клипове, мъжки хобита и пр.
абе примирила съм се, то е ясно, но като гледам как и с децата отказва да учи почвам наново да набирам.
да са ви живи и здрави децата - щом могат да учат сами добре. Моите имат нужда от помощ. оставяла съм ги сами - то е едно зяпане по стените и таваните, едно разсейване и накрая нищо свършено. оценките им са по-ниски когато не се занимаваме и обратно. с моя помощ разбират по-добре материала и по оценките също си личи. четенето на книги е същата работа. сядам с малкото и четем заедно, иначе не става - държи си книжката в ръце и дотам, акъла му е съвсем другаде.
когато съм болна и лежа ядат нон стоп препечени филийки с масло, защото мъжът ми не може да готви.

Скрит текст:
като питате защо чак сега се сещам да се ядосвам - казах го вече защото сега ми се понатруваха годинките и тялото си каза своето. аз и преди си правех всичко това, но не го забелязвах някак си, защото бях млада и не ми тежеше. сега се изморявам по-лесно, а и си докарах болести. всъщност това последното отключи яда ми най-много. говорим за това - всичко разбира, много е мил, казва ми "знаеш, че ако можех да взема болестта от теб и аз да я карам щях да го направя на мига". хубаво, трогващо, но ты като това разбира се не може да стане, аз си оставам с болките и задачите, а той със спорта и спокойствието.
та затова вече гледам да прехвърлям задачите, но може да ви се струва налудничаво същевременно се и притеснявам какво ще си каже, че жена му иска да му прехвърли толкова домакински труд ... може би в мен си е вината че прекалено много ги мисля нещата и прекалено много се тревожа кой какво ще си помисли... даже имам някаква вътрешна вина, че съм го взела това добро момче и искам от него развитие и работа, а него не са му това приоритетите явно. а и не е задължително да бъдат. не искам да налагам насила нищо на никого, а съм принудена.
Това, с помощта на децата, особено ме впечатли.     Laughing
Скрит текст:
Аз имам опит и с двата варианта.С първия син учихме заедно от първи клас.Съответно човека свикна, че мама все ще ръчка с остена, все ще "дава тон в живота", и не бях ли наоколо да контролирам ученето, "за помагам" -според разбирането на доста майки, и той беше все разесян, все зяпаше в тавана, все не разбираше уроците......е, така си откара докато завърши средно.
С малкия син (между впрочем с него коригирах много от грешките, допуснати с първия, включително и "злоядството"     Mr. Green  ) реших да заложа на точно обратния подход.Никога не седнах да уча с него, просто му казах, че знам, че е чудесно умно дете и ще се справи с всякакви предизвикателства, но ако има нужда от помощ, съвет, разясняване на уроци/задачи, с баща му винаги сме насреща.Е, ефекта беше налице, от първи до дванайсти клас учи съвсем сам, получаваше стипендия за отличен успех, никога не е ходил на допълнителни уроци по каквото и да било, има награди, призове, грамоти от олимпиади по химия, сега е студент първи курс-информатика в два университета, единия редовно, втория-дистанционно обучение.И не, не е гений, нормално момче, просто свикна, че трябва да разчита на себе си за уроците, а не мама или тати да му висят на главата денонощно.
По отношение на останалата част от живота на авторката-аз бях същия контролиращ типаж.Е, писала съм го неведнъж, в момента, в който реших, че вече не желая да огрявам навсякъде, животът стана прекрасен.    Laughing 
И естествено, може ли такава тема без съвет, или поне опит за такъв:
авторке, зАрежи контрола, остави ги да се оправят сами, дай им повече "власт" и у дома, и по отношение на страничните задачи, може би ще се учудиш, че нито мъжът ти е толкова инертен и неамбициозен, нито децата ти са толкова мързеливи и отнесени.
Проблемът в изпълнението на този съвет е, че обикновено на контролиращия тип му е трудно, почти невъзможно да изпусне нещата от контрол, мислейки си, че без него светът ще се затрие.
Ами не, не само че няма да се затрие, ами може да се окаже, че ще функционира далеч по-рационално без неговия контрол.

# 52
  • София
  • Мнения: 38 985
Авторката, наистина си манияк на тема контрол. Съгласна съм с nikaia i Brie.

Отпусни се, погрижи се за себе си, дай си малко почивка.
Мързелът е здравословен в умерени количества, честно!
И полезен за децата и за мъжа!

Последно, голямото дете донесе бележник пълен с шестици и петици, за които сама си е работила.

# 53
  • Мнения: 12 473
Аз също никога не съм учила със сина си, нито съм му следила оценките.
За ужас на цялата рода.. Joy

Той знае, че това е негова отговорност.
Както и че изборът му за бъдещето му също е негов. Peace

Справя се чудесно - каза, че иска да влезе в НПМГ, намери си уроци, учи и постигна целта си.
Сега сподели, че има проблем с математиката и иска да си купи онлайн някакво помагало - защото ако не е ок с математиката, няма да премине в следващия клас в гимназията.


И съветите за пускането на контрола са съвсем точни.. Peace

# 54
  • Мнения: 30 802
Аз пък не мога да си представя как момичета на 11-14 години, колкото предполагам, че са, няма да седнат и да изядат с кориците и без подсказка Хари Потър, Игрите на глада и още поне 20 заглавия за тази възраст...интересно какво толкова трябва да четат, че да им висят на главата.         ьзььььььч

Иначе има една порода майки, дето много организират. То са едни рождени дни, които на никой татко няма да хрумнат- нито на деятелния мачо, нито на интертния добряк; това просто са женски приумици и жените им се връзват. Същото и с ремонтите- ако не капе и не духа, едва ли някой мъж ще се загрижи, че кухнята му е в остарял рустикален стил и трябва да се замени с модернистично-индустриален.

По-спокойно трябва. И това с работата на пет места е тъпо- ако малко си дадеш почивка, може да се огледаш и да намериш 1 място с хубаво заплащане. Don't work hard, work smart. Ама жените много се връзваме...

А и не мога да си представя мъж, колкото и да е инертен, дето като му кажеш "отиваме в точка Х" да не може да се ориентира по пътната карта и да стигне дотам.

Последна редакция: пн, 09 ное 2015, 11:17 от The Siren of Titan

# 55
  • Боса по асфалта вървя си ...
  • Мнения: 20 928
Наистина е пълно с инертни и мързеливи хора. Никаква инициатива за каквото и да е. Предпочитат нищо да не им се случва, отколкото да се напънат и да измислят нещо. Сякаш ги караш да преместят планина Laughing И ако искаш нещо да ти се случи в този живот с тези хора - то трябва ти да хванеш юздите. Иначе те чака един сив и скучен живот. Аз имам няколко такива приятели.  Whistling Все чакат на мен да организирам екскурзии, маршрути, в кой ресторант или бар да се отиде. Много е яко да си мързел, нали?! Mr. Green

# 56
  • Мнения: 30 802
Стига бе, не всички забавления са барове и екскурзии. Може да не бръмчиш непрекъснато напред-назад и пак да не ти е "сив и скучен" животът. Даже бих казала, че е някакъв вид невроза непрекъснато да търсиш да си правиш шаренко и да не те свърта на едно място.

# 57
  • Мнения: X
Наистина е пълно с инертни и мързеливи хора. Никаква инициатива за каквото и да е. Предпочитат нищо да не им се случва, отколкото да се напънат и да измислят нещо. Сякаш ги караш да преместят планина Laughing И ако искаш нещо да ти се случи в този живот с тези хора - то трябва ти да хванеш юздите. Иначе те чака един сив и скучен живот. Аз имам няколко такива приятели.  Whistling Все чакат на мен да организирам екскурзии, маршрути, в кой ресторант или бар да се отиде. Много е яко да си мързел, нали?! Mr. Green
Добре де, що си си избрала такива приятели?     Laughing
След като толкова те дразнят, намери си приятели по твое подобие....
Аз не разбирам подобна позиция, честно:Всички около мен са мързеливи и нехайни, ама ще ги търпя и ще мрънкам.
Ами, живота си е твой, изборите, които правиш, също.
Значи, сама избираш да ти е гадно.Е, що мрънкаш после?

# 58
  • Мнения: 30 802
Представям си пък всички да са инициативни и деятелни и всеки да предложи различен бар и маршрут.

Ако нямаше тия приятели, кой щеше да идва с теб на тия барове и маршрути и да се съгласява с теб?

# 59
  • София
  • Мнения: 24 839
А аз те разбирам прекрасно. И моят мъж е подобен: добър, отговорен, привлекателен, но инертен и неамбициозен. Е, побърквам се! Появи се и тръпка към друг, който съзнавам е трето качество в сравнение с мъжа ми, но все пак, за да го харесам онзи другия, значи много ми е дотежала ситуацията. Аз работя на пет места, получавам три пъти повече от него, пътувам, блъскам се, бутам се и какво ли още не, а той си почива, работи предимно от вкъщи, не се интересува от ремонти и не мисли как ще покрием по-големи разходи. Дотегливо е! Съвет не мога да дам, и на мен ми трябва такъв!
Хайде стига ревахте за нещо, което сами сте си избрали!
Добре ти беше, когато този добър, отговорен и привлекателен мъж ти ходеше по гайдата и те гледаше в очите, и ставаше каквото ти решиш, нали?
Сега, той ти бил виновен да ти се появи тръпка- ами върви си я начеши тръпката, пък дано обектът е това, което ти липсва вкъщи- да не те бръсне за нищо, да не се съобразява с теб, да издава заповеди и да ги изпълняваш без разискване, че и да не го интересува дали работи на 5 места, а да иска чехлите и ракията на масата, като се върне от работа.
ПП. Ти, що не почнеш на 6- то място, че въобще да не се връщаш вкъщи и да си решиш въпроса с дразнителя? newsm78

Общи условия

Активация на акаунт