Отговори
  • Мнения: 5
И особено в един брак? Гледам във ФБ една дама помъкнала родата на планина през лятото и си мисля, че мен ако ме помъкнат за един-два дена ще отида, но на втория вече ще съм като накрай света. Дори на морето за повече от 5 дни ми писва ако е в малко градче или курорт, какво остава в планина през лятото, когато е супер тихо там. Но и повече си обичам морето. В Дубай и веднъж да отида не можеш лесно да ме накараш, но харесвам да пътувам из Европа и то не само в масово популярни у нас места като Италия, Франция, Испания, но и на север из Скандинавието.

Интересува ме мнението Ви относно напасването на половинките относно избора на дестинации за пътувания и екскурзии: град срещу село; море срещу планина; България срещу чужбина. За квартал, където да купите апартамент е по-лесно - може да се намери компромисен квартал, който харесва и на двамата. Но ако единия е заклет планинар как ще се погоди с човек, който не харесва планините и са му клаустрофобични сгушени градчета и предпочита плажове, морски брегове или дори разходки сред обширни равнини? Ако единия го влечат пустини, а другият прохладните лета на Скандинавия? Или единия обича хотел с всички удобства, а другия на палатка? В един момент хлътването изчезва, какво става тогава при такива различия? За компромиси между море и планина донякъде се сещам за Елените и Св. Влас примерно или градчетата на морето до Странджа.

Въобще ако имате различия по възгледи относно къде и колко да се пътува и да се пътува ли изобщо това за вас би ли било проблем? Може ли една връзка или брак да се съсипе заради непреодолими различия относно тези въпроси? Накратко важно ли е за вас да имате сходни вкусове за място на живот и относно пътуването? Бихте ли се разделили с някого, с когото сте напълно различни и нямате почти никакви допирни точки по една или и по двете теми?

Мой колега би желал да живее на морето, откъдето си е родом, но не може защото съпругата му не иска да мръдне от София и той се съобразява с нейното желание. Познавам и друго семейство, там пък жената иска да е на морето, а мъжа й не иска и да чуе. Познавам и дама, която през връзката постоянно ходила на планински преходи с гаджето, но като се оженили му рекла "Като искаш на планина ходи си сам!" и повече не отишла. Smiley Винаги ли единия трябва да преглъща и по-нестабилни ли са такива взаимоотношения? Винаги ли трябва да има компромис по тези въпроси ако си влюбен? Хайде, за пътуването всеки може и сам да си пътува, но често такива хора по опит имат разминавания и за това къде искат да живеят и къде всеки иска да порасте детето му, а тогава вече може да е страшно ако единия неистово иска на село, а другият е градски тип човек или единия иска в чужбина, а другия в България или пък в друга чужбина. Grin

# 1
  • Мнения: 8 944
За мен е важно, защото обичам да пътувам доста. Това ми беше ключово и за партньора, хубавото е, че и двамата имаме супер сходни предпочитания и интереси.
Сега, ако за някоя дестинация не ми е супер голямо желанието, ще направя компромис, както и той би направил в обратния случай. Или пък бихме отишли с приятели, ако е толкова крайно разминаването.

Относно мястото за живеене също са важни възгледите. Лично аз не бих се преместила да живея на село или в някое супер малко градче. Мъжът ми също няма такива мераци, така че сме на една страница.

# 2
  • INFJ
  • Мнения: 9 453
Със сигурност би било фактор, зависи колко често са пътуванията. Ако някой иска да ходи в пустинята 2-3 пъти годишно, без да прави компромис, да бих го определила като различие, което може да доведе до раздяла.
Разбирането за това какво е почивка, също е важно. За някои означава да лежат на шезлонга по цял ден, за други означава да обикалят чукарите по 12 часа - голямо различие, което отново ще създаде проблеми.

Но повече ме притеснява фрустрацията, която би се натрупала, ако живея в град, който не харесвам. В началото може да ми е розово и влюбено, но отлетят ли тези чувства, компромисът, който съм направила ще натежи доста, и ако отделно си има други търкания в отношенията, това вероятно пак ще доведе до раздяла.

# 3
  • Мнения: 5
Да и на мен ми е много важно и лично не мога да си представя да живея в градче в полите на планина, където няма отворен хоризонт в никоя посока, клаустрофобично ми става там и за повече от два-три дни лудвам. На мен ми дай нещо тип Пловдив или Ямбол - град в широко поле с река или пък нещо морско - Варна, Бургас или дори малко градче и село на до 40 минути най-много с кола от тях, стига да има пясъчен плаж в близост. С няколко думи да има отворен хоризонт и когато има облаци да стигат чааак до безкрая, това са моите места.

Колкото и топли да бяха хората в Мадан, в такова градче един ден най-много издържам, ми то там в която и посока да погледнеш виждаш хълм, доста ми е сгушено. Ако седя цяла седмица наистина получавам чувства на клаустрофобия все едно. Grinning Харесва ми гледката от високо, но в България не са много градчета като Мотовун, които са на хълм, може би само Царевец е строен така, но модерното Търново си е пак сгушено повече долу. Иначе такъв тип градче ми харесва, защото пак има много обширно пространство и гледка надалеч. Но да живея или да седя повече от два-три дни в градче тип Мадан или квартал тип някои сгушени софийски - ами не е моето. Но пък Желява учудващо ми хареса, но пък там от едната посока е полето и има простор, а самата планина е по-ниска от Витоша и се пада на североизток и север от селото, не закрива слънцето както често става в полите на Витоша например.

Може би темата е породена от това, че на работа сякаш са събрали почти само любители на планината и като гледам са обвързани с други такива планино-любци, а в офиса феновете на морето сме по-малко, та се замислих дали ако половинката ми беше толкова по планините в един момент нямаше да ми писне да ме мъкне с нея.

Затова ми е  интересно какво мислят и другите.

Последна редакция: чт, 07 сеп 2023, 10:45 от Tontony

# 4
  • Melmak
  • Мнения: 3 264
За мен е много важно да имаме сходни вкусове. Все пак имаме около месец ваканция годишно (около 25 дни отпуск) и искам да си го прекараме пълноценно и приятно за двамата.

При нас нещата се случват лесно, имаме сходни вкусове и няма проблеми. Не сме запалени планинари, не обикаляме по хижи и не катерим планини. Максимум е някоя разходка тип Боянски водопад, но това е разходка, нищо общо с планинарство. По палатки не ходим. Обичаме малките курорти на юг от Бургас и обикновено запазваме море два пъти годишно там. Ходим на нещо като спортен лагер от залата, където тренирам. Не си представяйте нещо като детски лагер, в хотел сме, сутрин и вечер имаме тренировки. ММ не тренира с нас, но и никой не задължава с тренировките. Събираме се голяма група и е весело.

За чужбина имаме също сходни вкусове, не ни радват места като Северна Африка и подобни. Някак лесно сме се напаснали с годините и компромиси не правим. В повечето случаи аз избирам местата за настаняване, като приоритет и за двама ни е хигиената, дори мястото да не е лукс, важното е да е много чисто. Като сме в чужбина обожаваме да ходим пеша, да разгледаме града и да уловим вайба. Не се лепваме на всеки музей или забележителност, стараем се да хванем как живеят местните, да пробваме местната кухня, да поговорим с местните хора и да се насладим на престоя.
Относно живеенето за постоянно някъде.. софиянци сме и двамата. Не бих понесла някой мъж да иска да ме заведе на село или в малко градче, където ще умра на втория ден от скука. София не е най-добрият град за живеене, но сме се устроили тук, млади сме, искаме развитие, кариера и добри възможности за работа. Единствено бихме се преместили на морето и то не съм сигурна дали целогодишно, или от април до октомври.

В много други семейства забелязвам, че няма особен сговор относно почивките. За това си правят самостоятелни пътувания с приятели и не ходят заедно. Това също е вариант, ако имат различни виждания.

# 5
  • София
  • Мнения: 12 910
Важно си е, защото тези неща отнемат доста време, и е вероятно поне на единия да му писне, че другият все не е с него. За някои хора пък изобщо не е приемливо да ходят поотделно насам натам, особено постоянно.

# 6
  • Мнения: 21 620
Абсолютно маловажно е дали някой предпочита почивка на планина, или море. В семейния живот се случват други много по-сериозни изпитания като болести,  проблеми около деца, възрастни роднини, промяна на месторабота, финансови катаклизми - все такива, при които е много по-съществено да имаш подкрепата на партньора си.

Неразумно е да се  поставя под въпрос връзката  с човек, който  подкрепя, или би  подкрепил безусловно при гоореизложените, защото той обича на море, а а другия на планина.

Следващата тема сигурно ще е  "Важно ли е за връзката и двамата да обичате китайско, или трябва да си ходя на ресторант сам"  Simple Smile

# 7
  • Мнения: 801
Вече ми се струва, че хората се опитват да си намерят проблеми в отношенията. Какво стана с правенето на компромиси? Толкова ли е мръсна дума това вече?!
Отивате един път на планина и един на море (най-общо казано), точка по въпроса. Какво толкова?! Имам чувството, че хората да станали толкова големи егоцентрици, че чак е смешно вече.
Аз не бих направила компромис само с условията, тоест не бих спала в палатка или каравана. За щастие с мъжа ми си пасваме по предпочитания за начин на почивка, но дори и да не беше така, щяхме да се разберем по начин, който да е честен и за двамата.

# 8
  • Мнения: 5
Абсолютно маловажно е дали някой предпочита почивка на планина, или море. В семейния живот се случват други много по-сериозни изпитания като болести,  проблеми около деца, възрастни роднини, промяна на месторабота, финансови катаклизми - все такива, при които е много по-съществено да имаш подкрепата на партньора си.
По принцип е така, тези изброени неща са по-съществени. Но, често предпочитанията за пътуване издават и такива за предпочитано място за живеене, климат ако щете. Колежката, която не иска в София, а мъжът й софиянец не иска и да чуе да се преместят на морето не е особено щастлива. Тя не харесва София, личи си, че й идва твърде този компромис, но го прави заради мъжа си. Е и аз съм родом от тук, но си мечтая за Варна или Бургас или дори някое малко градче на и край морето, а най-вече моята астма там изчезва...

Ако един ден намеря добра работа във Варна или в чужбина например, шанс, който идва рядко, а тук в София не мога да намеря по-добро нещо, а половинката не иска да дойде с мен и не иска да пусне детето с мен там, какво правим? Така, че това може да прерасне в много по-сериозна и важна тема. А да не започваме с това кой в коя чужбина би живял, защото знам за връзки и дори бракове разпаднали се, защото единия си е мечтал да живее в една страна, пък другия не иска и да чува за нея и го влечат съвсем различен тип страни като климат примерно. А намесят ли се и децата става още по-сложно.

Последна редакция: чт, 07 сеп 2023, 11:02 от Tontony

# 9
  • Мнения: 8 944
Сериозни изпитания в семейството се случват, но те не са всеки месец. А ежедневният живот и синхрон между партньорите много често се отразява и как те ще подходят към по-кризисни ситуации.

За мен пътуването и почивката не е маловажно нещо, което се случва 1 седмица в годината. Никога не бих се събрала с човек, който обича да ходи по планини и през уикенд е там. Точка.

# 10
  • София
  • Мнения: 12 910
Аз мисля, че въпросът е, какво се случва, когато единият иска всяка седмица да е я на планина, я на море, я в чужбина, а другият е домошар и мрази да пътува. Аз имам познати в подобна конфигурация. Тя се дразни, че той никъде не иска да ходи с нея, например. Ходи с други хора, ама пък отсъства често. На него май това не му пречи чак толкова, но пък за други хора ще е дразнещо. Ей такива неща.

Последна редакция: чт, 07 сеп 2023, 11:01 от Лъвица

# 11
  • Мнения: X
Не само, че е възможно да имаме сходни възгледи за пътуване и начин на живот, а е даже задължително. Аз много обичам да съм активна, да пътувам, адреналина. Приятелят ми е същият. С домошар, който да ми стои пред сериалите или настолните игри и да ме оставя да излизам и пътувам с приятелки, не бих се обвързала никога. Имам приятелки, които не могат да изкарат мъжете си навън, и виждам каква мъка е.

Последна редакция: чт, 07 сеп 2023, 11:03 от Анонимен

# 12
  • Мнения: 1 590
За нас беше дори много важно, защото преди детето се скапвахме от пътувания и те бяха основната част за прекарване на свободното ни време. Компромис не е правен от никогo и удоволствието беше/е в чист вид на 100%.

Имах гадже заклет планинар и вегетарианец и за мен беше натоварващо да се напаснем на
Темите “Храна и почивка”, въпреки че човекът беше изключително готин, но още в началото на връзката знаех, че няма да я бъде.

Последна редакция: чт, 07 сеп 2023, 12:06 от Threemafan

# 13
  • Мнения: 7 959
За нас е от огромна важност. Пътуваме често и е прекрасно, че имаме сходни виждания по въпроса и че сме ранобудни и двамата. Багаж събирам за 5 минути и тръгвам. Би било ужасно да се караме за дестинации. Компромиси има и в двете посоки - аз вече не ходя на диво къмпингуване и ползвам бански. Той пък се прежалва веднъж годишно на палатка.
Аз се прежалвам от време на време да пътуваме с мотор, той пък се прежалва да не е в някой супер-дупер хотел, от който ме побиват тръпки.
Той обикаля с компания страната с мотори, аз не искам да ходя с тях и си стоя вкъщи, храня децата и другите домашни любимци и после правим уикенд по мой вкус за реванш.
Заедно взехме решение в кой град да живеем и сега заедно търсим ваканционен имот с тенденция да стане пенсионерско убежище, дай боже да доживеем.
Имам познати, които първо трудно тръгват на почивка, той е инертен. Ама като отидат, той става в 5 и обръсква околията, а тя се събужда на обяд и почва да го ръчка да излизат. Човекът вече иска само една бира и сиеста. Не им завиждам.

# 14
  • София
  • Мнения: 8 002
За мен е по-важно да има разбирателство относно местоживеенето, не почивките. Разбира се, ако половинката е заклет планинар, а аз не искам да се мръдна по-дадеч от дивана, пак няма да се получат нещата. Но тези разлтчтя обикновено рано изникват и са част от избора на човек за постоянен партньор.

Общи условия

Активация на акаунт