да обсъдим и този мъж ...

  • 19 885
  • 246
  •   1
Отговори
# 75
  • Мнения: 22 036
Във всеки брак има проблеми и във всеки някой е по-силен в определени неща. Авторката не иска да го сменя, а просто да се оплаче. И за мен е загубена кауза да го променя, освен ако не настъпи голяма драма, което се надявам да не стане.
Самодоволните женени са единици, повечето двойки правят компромиси. Това не важи за ССФ де Simple Smile.
Ученето с децата наистина си е до деца, родители, капацитет. Аз също с моето не съм учила и с мен никой не е учил, но те тук така ули иначе малко домашни имат. Повечето ми познати в България отдават доста време за учене или уроци.
Бих се опитала поне да го накарам това да прави, но ми се струва трудно. Моят мйж не вижда смисъл и ми пречи дори, когато карам детето да полага повече усилия  Tired.
А разводът не е лесно решение.

# 76
  • Мнения: 89
тази почуда за четенето на книга с детето ми да не произлиза от факта, че една съфорумка по-горе измисли възрастта на детето и я спусна като факт Simple Smile какъвто всъщност не е Simple Smile
детето ми е малко, на възраст, в която родителят може да чете, а може и да не чете с него. зависи от детето - моето не пипва и не поглежда, ако не го накарам.

# 77
  • София
  • Мнения: 17 329
Стига сте я карали да спре да учи с децата си, всяка майка си знае ситуацията. Аз също не бих оставила децата си с тройки и четворки като знам, че с малко помощ могат повече. Как пък няма да си оставя децата да потъват.
Със сина си не съм учила уроци, но когато съм виждала, че е затъвал, съм се намесвала (например в 5 клас в ново училище). И никога не бих укорила родител точно за това.

# 78
  • Мнения: 22 036
Стига сте я карали да спре да учи с децата си, всяка майка си знае ситуацията. Аз също не бих оставила децата си с тройки и четворки като знам, че с малко помощ могат повече. Как пък няма да си оставя децата да потъват.
Със сина си не съм учила уроци, но когато съм виждала, че е затъвал, съм се намесвала (например в 5 клас в ново училище). И никога не бих укорила родител точно за това.
Peace Всяко дете е различно и всяко семейство също. Има деца, които изискват часове работа, няма как само единият родител да ги поема, а и да работи ( не е такъв случая на авторката, просто давам пример за отличниците, на които не им се е случвало).

# 79
  • Мнения: X
тази почуда за четенето на книга с детето ми да не произлиза от факта, че една съфорумка по-горе измисли възрастта на детето и я спусна като факт Simple Smile какъвто всъщност не е Simple Smile
детето ми е малко, на възраст, в която родителят може да чете, а може и да не чете с него. зависи от детето - моето не пипва и не поглежда, ако не го накарам.
Не знам за другите, аз просто се опитвам да ти кажа, че то няма да заобича книгите и четенето, ако го караш насила.Просто с порастването ще захитрява все повече и ще измисля нови и нови начини да клинчи.Сега от четенето, после от ученето, после от други задължения, а накрая и от работа.
Замисли се, ако някой те кара насила да вършиш нещо омразно за теб, ден след ден, година след година, има ли изобщо някакъв шанс да заобичаш накрая тая омразна работа?
При децата е същото.Както са казали хората "Насила хубост не става!"
Сама признаваш, че като не си около тях да ги врънкаш да четат и да учат, те се отпускат и нищо не свършват.Предполагам, са още малки и търпят подобна намеса, но как си представяш да се изправиш до един 15 годишен тийн, висок около 1.80-1.90 и да му намилаш да учи, че и да учиш с него?
Бърди, тя не помага отвреме-навреме, когато детето има някаква трудност, тя
Детето ми не получава петици вместо шецтици когато не уча с него. Почват да валят тройки И четворки като за световно, и само след продължителна работа с мен (защото само аз се хващам) успява да влезе в ритъм и почва да получава петици и шестици (последното по-рядко).
Милото, макар и не от най-блестяшите умове, е все пак достатъчно умно и дори по-умно от много други, но е мързеливичко, отвлечено и разсеяно. Мисли си негови си работи, фантазира си, живе е си още в света на играчките и наистина има нужда уроците да му бъдат обяснени наново вкъщи.
ежедневно учи с него.
Едно е то да си учи само, и само понякога да изпитва известно затруднение с даден предмет, урок или раздел от предмет, тогава помагаш, да.Но да учиш всеки ден с него, щото го мързяло.....
Не че се учудвам де, и с двете ми деца имаше много активни родители, които редовно обсъждаха задачи, упражнения, домашни с учителите.Детето още не е видяло какво домашно има за другия ден, майката вече е наясно с най-добрия начин за написването му.
Аз спирам по темата с ученето, казах, каквото имах да казвам.

# 80
  • Мнения: 176
Стига сте я карали да спре да учи с децата си, всяка майка си знае ситуацията. Аз също не бих оставила децата си с тройки и четворки като знам, че с малко помощ могат повече. Как пък няма да си оставя децата да потъват.
Със сина си не съм учила уроци, но когато съм виждала, че е затъвал, съм се намесвала (например в 5 клас в ново училище). И никога не бих укорила родител точно за това.
Естествено, че ще се намесиш ако видиш, че детето ти е закъсало, но тя говори за всекидневие, защото било мързеливо. Коментарите са по скоро в посока на това, че трябва да намери други стимули, а не да учи с него постоянно, така само стимулира мързела му.  

# 81
  • Мнения: 30 802
тази почуда за четенето на книга с детето ми да не произлиза от факта, че една съфорумка по-горе измисли възрастта на детето и я спусна като факт Simple Smile какъвто всъщност не е Simple Smile
детето ми е малко, на възраст, в която родителят може да чете, а може и да не чете с него. зависи от детето - моето не пипва и не поглежда, ако не го накарам.

Ами изчакай да стане на възраст, в която ще изяде Хари Потър с кориците и ще чете с удоволствие. Не знам на колко е години, но по принцип с децата ако се поизчака, трудните неща стават изведнъж лесни, като им дойде моментът.

Ако детето не е на 11, какви ще са тия оценки, след като до 4 клас няма оценки? А и да има, те не важат за никъде, така че няма смисъл да се втелясва родителят.

Още се сещам за маминката на моята съквартирантка в университета, която идваше да бута чедото да учи за изпити, щото иначе се уфлянква и не може да си седне само на задника.

# 82
  • Мнения: 3 794
Тук някои постове на ССФ за авторката звучат така, все едно я познават от яслата. Ясна ви е с други думи - била точно като еди кой си.

Не намирам нищо лошо, ако има нужда, родителите да помагат на децата си с ученето. Важното е да се намери баланс между това родителят да е полезен, но и да не е единствения двигател на това детето да научи нещо - най-важното е да се научи детето да учи.

Относно мъжа й - аз не бих била ОК в подобна ситуация. Не става само единия да опъва каиша. Отдавна формулата не е тати носи, мама меси. В общество, в което жената се труди наравно с мъжа не е справедливо отново само тя да бъде отговорна за цялото семейство. Да, на млади години всички трудности и несгоди се понасят по-леко, но след 15 години нещата не са същите. Със сигурност авторката иска да вижда, че има опора, а не едно пораснало дете, което в случая й е съпруг. На мен поведението на мъжа й ме навява на мисълта, че той просто си има една чудесна и удобна съпруга. Такава, която никога, за нищо на света няма да остави нещата да се самослучват, така че той може преспокойно да се радва на живота и да работи върху себе си...

# 83
  • Мнения: 22 036
Ти понеже имаш опит с 11-15 годишни.
Моето дете четеше като малко, ние му четяхме много, сега не е отворил книга освен някоя автобиография на баскетболист.
Щастлива съм, че без да му вися изкарва някакви резултати. В следващите три, ще трябва да се понапрегна откъм дисциплина и ако трябва и някаква помощ. Решаващи са му просто и няма как да ги игнорирам.
това е към Мамасита

Последна редакция: пн, 09 ное 2015, 16:57 от Down Under

# 84
  • Мнения: 3 794
На мен най-приятно ми беше като си науча (по разказвателните предмети) и да отида при майка ми в кухнята и докато готви да й разказвам на глас. Никога не ме е натискала да уча, но майка ми е перфектен педагог (доцент вече) и има огромне опит...Просто рядка порода - талант, упоритост и желание. Всичките й ученици я обожават и макар вече да е само преподавател, а не и начален учител , както беше дълги години, всички родители на нейни възпитаници я уважават и й казват колко много е направила за децата им. И двамата с брат ми сме били отличници, математици (завършихме МГ) и състезатели по математика. Мога с чисто сърце да кажа, че съм постигнала много, благодарение на майка ми и на това, че никога не ни е оставяла на самоотглеждане. Била е взискателна. Просто има подход. Както се шегуваме - строга, но справедлива  Mr. Green Нищо лошо не виждам в родители, които ги е грижа как и дали учат децата им.

# 85
  • София
  • Мнения: 17 329
Абе съвсем си става хубост насила, поне по отношение на ученето. За четенето не знам, там проблеми не сме имали, но виж с ученето - и до ден днешен.

# 86
  • Мнения: 30 802
Имам по-малък брат - до около 9 клас нищо не четеше или с много зор. После се осъзна и изчете доста книги. Обаче пък се занимаваше с други интереси, електроника. Добре че не са го натискали да знае наизуст някакви глупости от малките класове, щото сега с електроника си вади хляба.

Имам и познато момиче, което като тийн учеше с майка си, че и до втори курс- мама й виси на главата, носи кафенце...и както казах, онова чудо в университета.

Сега пък точно има толкова невероятно зарибителна young adult литература, че не мога да си представя някое дете да няма поне малко мерак да прочете нещо.

Има четящи, има и не-четящи, важното е да се забележи дали детето няма някакъв интерес и да се насочи натам, ако ще и по-малко да чете.  

Аз пък до 8 клас не съм учила урок на разказване. По география до 6 клас някъде поглеждах каква е темата и после протичах за това в детските енциклопедии. Винаги получавах отлични отзиви от учителката, че много знам.

# 87
  • Мнения: 3 794
Аз не мисля, че на авторката основния проблем са й уроците на децата  Peace
Аз бих имала проблем с мъж, който се носи по течението  ooooh!

# 88
  • Мнения: 30 802
Е той носи ли се? Физически е здрав, това не е малко. Не знам на колко са години, ама това си е актив направо. Какво се иска тука, и той да се поболее?

Мие банята. Мъж мие банята.

И кара колата. Да, тя принтира маршрута, ама не върти геврека по българските пътища.

По-скоро мъжът не подскача и не козирува всеки път като получи заповед.

# 89
  • Nice
  • Мнения: 946
Love_fairy, Никой не говори авторката да остави децата си на самоотглеждане.

Стига сте я карали да спре да учи с децата си, всяка майка си знае ситуацията. Аз също не бих оставила децата си с тройки и четворки като знам, че с малко помощ могат повече. Как пък няма да си оставя децата да потъват.
Със сина си не съм учила уроци, но когато съм виждала, че е затъвал, съм се намесвала (например в 5 клас в ново училище). И никога не бих укорила родител точно за това.

И никой не говори авторката да остави децата си да потъват.

Тук става въпрос, че родителите трябва да научат децата си сами да успяват да си свършат задълженияата, без да трябва някой да ги ръчка постоянно. Първо да опитат да си напишат и да си научат сами и ако наистина имат проблем и не разбират нещо, да се обърнат към родител който на драго сърце да обясни.
Нарича се независимост от която децата имат нужда, за да разберат, че не може постоянно да разчитат на някого.

Общи условия

Активация на акаунт