Кое да избера? Квартира или собствено жилище?

  • 15 143
  • 202
  •   1
Отговори
# 165
  • Мнения: 5 229
Човече, в Люлин ли живееш?
Дори и с бързия градски транспорт са идентични - в София метро линия, в Бургас ще пускат бърза автобусна линия. Laughing

И пред мен има примери за спестени пари за собствено жилище, но за 1 година ми се вижда невъзможно. Явно заплатите и премиите са малки.

# 166
  • Мнения: X
Не знам вие в кой IT сектор работите с големи заплати, но аз за 2 години спестих 16 000 евро и то сам самичък. И аз работя в ИТ сектора, с нормална, не много висока мисля заплата като за този сектор + че плащам и квартира в хубав квартал. Също така не съм се спрял от пътуванията по чужбина за почивки, поддържам и кола с "каско" :Д

Честна дума, не знам как стават тия работи; бг-мамма пак е някаква паралелна вселена.  Crazy Мъжът ми е програмист, знам как живеят колегите му с по 3-4000 лв. заплата - абсолютно всичко им е купено на кредит - жилище, кола, телефони, обзавеждане - всичко. Единственият, който знам да е спестил подобна на твоята сума, живее при майка си и баща си, не плаща сметки и не ходи почти никъде освен на работа.

# 167
  • Мнения: 46 580
Всеки има своите разбирания, не виждам за какво спорите. Кредитите не са за бедни хора, а за такива, които могат да си ги позволят. И като всяка стока могат да бъдат "купени" на загуба или да има полза от тях. Щом можете да съберете парите за 2-3 г., докато плащате квартира и си покривате разходите по деца, семейство и т.н., наистина се губи смисъла от кредит.

Човече, в Люлин ли живееш?
Дори и с бързия градски транспорт са идентични - в София метро линия, в Бургас ще пускат бърза автобусна линия. Laughing

В момента да. Преди това бяхме в квартал на 6-7 км. от центъра (колкото според картата е Меден рудник) и нямаше метро. Разликата е от небето до земята, въпреки че беше устроен също толкова добре.
Но пак казвам, не познавам квартала, ти щом си живяла на двете места имаш по-ясна представа  Peace

# 168
  • Мнения: X
Не знам за Б-я ,но навън жилищата са едни 400 000 -550 000 за нормална къща в град и когато успеете да ги съберете за няколко години докато плащате наем поне 1600 на месец и гледате дете с разходи поне 1000 на месец може и да си поговорим кое как.


Иначе винаги има начин ,но и ние като НСЧ  мислим ;надграждане ,а не с чакане на готово , с години 3 поколения в една къща и на издръжката на  мама, баба и тате . Stop

# 169
  • Мнения: 5 229
Така си и помислих.
Не съм живяла нито в Меден рудник, нито в Люлин, но знам къде са и какви са. Peace

# 170
  • Мнения: 46 580
Аз не съм родена тук и нямам емоционална връзка, по-скоро професионално е мнението ми за близост и инфраструктура Peace

# 171
  • Мнения: 11 203
Мъжът ми е програмист, знам как живеят колегите му с по 3-4000 лв. заплата - абсолютно всичко им е купено на кредит - жилище, кола, телефони, обзавеждане - всичко.
Това, болдираното, вече е изключително глупаво и е типичното "поведение на бедния". Жилището е отделна губерния - освен че е доста по-скъпо, е и дълготраен актив; но да не можеш да си организираш финансите така, че при 4 хил. лв. заплата да си купиш със собствени пари евтини консуматорски блага, струващи между 1 и 5 заплати... не знам, не знам. Верно паралелна вселена Simple Smile

# 172
  • Мнения: 5 229
Мъжът ми е програмист, знам как живеят колегите му с по 3-4000 лв. заплата - абсолютно всичко им е купено на кредит - жилище, кола, телефони, обзавеждане - всичко.
Това, болдираното, вече е изключително глупаво и е типичното "поведение на бедния". Жилището е отделна губерния - освен че е доста по-скъпо, е и дълготраен актив; но да не можеш да си организираш финансите така, че при 4 хил. лв. заплата да си купиш със собствени пари евтини консуматорски блага, струващи между 1 и 5 заплати... не знам, не знам. Верно паралелна вселена Simple Smile
Подкрепям. Повече примери май ще се намерят за хора със заплата 500лв, на които всичко им е на кредит, отколкото на такива с  3-4000лв. Защо да плащат повече за нещо? Не виждам логика.

# 173
  • София
  • Мнения: 2 995
Ако имах до мен партньорка с подобни на моите моментни доходи... като нищо за 4-5 години да си вземем хубаво жилище в хубав квартал. Въпрос на приоритети...


Е, съпругът ми, за късмет, има такава  Flutter и спестихме за жилище точно за 5 години, като през това време живеехме под наем. И двата разхода не ни тежаха особено. Но не е в това въпроса, де. Повечето хора са с други доходи така или иначе.

# 174
  • Мнения: X
Мъжът ми е програмист, знам как живеят колегите му с по 3-4000 лв. заплата - абсолютно всичко им е купено на кредит - жилище, кола, телефони, обзавеждане - всичко.
Това, болдираното, вече е изключително глупаво и е типичното "поведение на бедния". Жилището е отделна губерния - освен че е доста по-скъпо, е и дълготраен актив; но да не можеш да си организираш финансите така, че при 4 хил. лв. заплата да си купиш със собствени пари евтини консуматорски блага, струващи между 1 и 5 заплати... не знам, не знам. Верно паралелна вселена Simple Smile
Подкрепям. Повече примери май ще се намерят за хора със заплата 500лв, на които всичко им е на кредит, отколкото на такива с  3-4000лв. Защо да плащат повече за нещо? Не виждам логика.

Защото новата Мазда не можеш да я купиш със спестявания от заплатата.

# 175
  • Мнения: 46 580
...Защо да плащат повече за нещо? Не виждам логика.

Отплеснахме се много, но - не всяко нещо на изплащане се оскъпява. Случвало ми се е да отида с пари в брой и продавачът да ме убеди да го купя на изплащане да кажем за 6 месеца. 0 лв. отгоре, но има някакъв подарък, в моя случай беше застраховка, която поема всякакви щети.
Те си връткат някакви далвери м/у магазина и банката, важното е, че крайният клиент печели  Simple Smile

# 176
  • Мнения: 5 229
Човече има разлика на изплащане и на кредит. Едното може да е с 0% лихва, а другото с 40%.
Mozzie пише, че е на кредит, което ако не е за жилище е типично за бедните хора, които нямат  спестявания и често са от заплата на заплата.
За изплащане с 0% аз съм за. В Турция е пълно с магазини и карти предлагащи го. Една покупка си я плащаш на равни месечни вноски, без никакво оскъпяване.

# 177
  • Мнения: 5 234
От друга страна, ако имате деца, центърът на голям град не е най-подходящото място за отглеждане. Само отдалечеността на другия квартал ли ви спира или като цяло не става?
Центърът на Бургас е перфектен за деца. Чисто, подредено красиво, детски площадки, близост до Морската градина.
В Меден рудник не бих отишла да живея, ако имам избор.  Peace
Наем също е странно да плащаш.
Моят съвет е продажба на жилището в Меден рудник, кредит и покупка на ново в хубав квартал. Но преди това задължително финансов анализ на кредитоспособността на семейството.
Каквото и да решите - успех!  Peace

# 178
  • Мнения: 550
Центърът на Бургас е перфектен за деца. Чисто, подредено красиво, детски площадки, близост до Морската градина.
В Меден рудник не бих отишла да живея, ако имам избор.  Peace
Наем също е странно да плащаш.
Моят съвет е продажба на жилището в Меден рудник, кредит и покупка на ново в хубав квартал. Но преди това задължително финансов анализ на кредитоспособността на семейството.


Ти сериозно ли? А прочела ли си цялата тема? Поне моите мнения по нея?   newsm78  ooooh!
 Въпроса е приключен и всичко е решено.

# 179
  • Мнения: 2 695
Защото новата Мазда не можеш да я купиш със спестявания от заплатата.
Това ти е непряк отговор на по-горния въпрос, как ставали тези неща да събираш пари.
Ами така, като не си купуваш най-новата мазда, най-новия телефон, най-новия телевизор и т.н.
Как ли пък няма да давам по 1000лв за телефон всяка година, защото излизат нови и нови модели Rolling Eyes
Ако тези хора с 4к заплата не заделят никакви пари, значи добре и охолно си живеят. Така и трябва... парите са за харчене, не за събиране Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт