Кое да избера? Квартира или собствено жилище?

  • 15 156
  • 202
  •   1
Отговори
# 150
  • Мнения: X
Татко Мецан, като виден съфорумец явно напреднал с материала ,купил си жилище без кредит и не-разчитащ на мама и тате обясни ,моля те , на децата тук как да го направят същото ?

 Как без да плащат наем и да живеят при мама и тате да са самостоятелни и независими и да си гледат детето спокойно в собствен дом ?

За колко време се събират парите за изплащане без ипотека и кредит и т.н. ?

Последна редакция: нд, 15 ное 2015, 19:19 от Анонимен

# 151
  • Мнения: 5 230
Човече, изобщо не те разбирам, честно.
При едното е измерено от ЦУМ (както ти си писала), а при другото от Община Бургас, като и на двете е измерено до първите блокове на комплекса.
Познавам и Бургас, и София. Комплексите са идентични. Peace

# 152
  • Мнения: 6 329
Татко Мецан, като виден съфорумец явно напреднал с материала ,купил си жилище без кредит и не-разчитащ на мама и тате обясни ,моля те , на децата тук как да го направят същото ?

 Как без да плащат наем и да живеят при мама и тате да са самостоятелни и независими и да си гледат детето спокойно в собствен дом ?

За колко време се събират парите за изплащане без ипотека и кредит и т.н. ?

Ами като бачкат яко, по възможност нещо смислено и носещо доходи. Има много такива неща.

За колко време се събират ли - ами различно, познавам хора, които могат да съберат парите за около година. Познавам и такива, които нямат нужда да спестяват въобще, защото само с годишните си премии могат да си купят жилище. И при не чак толкова успелите - за около пет години се събират. Е, тук го има и тънкия момент, че ССФ признава само Лозенец и Изток. За тях може и 10 години да отидат, като има луди да плащат тройно по-скъпо за Лозенец, вместо да си купяат тройно по-евтино в Люлин или Надежда.

Ама всеки не можел. Ами като не може, негов си е избора да пълни гушите на банките и да връща двойно и тройно. Аз имам железен принцип, че и 5 лв не вземам назаем. Като нямам пари за нещо, не си го купувам. Купувам си го чак когато мога да си го позволя, а като не мога - не си го купувам никога. Примерно Мерцедес не съм си купил и не бих си взел на изплащане и даже смартфон нямам. И аз искам апартамент в Лондон или ваканционен имот на френската или италианска Ривиера, в краен случай в Гърция, ама не тегля кредит да си купя.

# 153
  • Бургас
  • Мнения: 10 827
И при не чак толкова успелите - за около пет години се събират. Е, тук го има и тънкия момент, че ССФ признава само Лозенец и Изток.
А тези, които не могат да съберат една пет цифрена сума в евро за 5г, са направо неудачници, така ли?
Не всеки може да получава по няколко хиляди лева заплата. Я ми кажи кога по-точно да събера сума за един апартамент, когато завършвам университет на 24-25г и тепърва започвам работа /в началото  нискозаплатена заради липсата на опит и стаж/.
Като нямам пари за нещо, не си го купувам. Купувам си го чак когато мога да си го позволя, а като не мога - не си го купувам никога. Примерно Мерцедес не съм си купил и не бих си взел на изплащане и даже смартфон нямам.
Е, има неща, които не могат да чакат и въобще не става въпрос за Мерцедеси, а неща, които не търпят отлагане. И кога се предполага, че трябва да имам деца? Може би на 45, когато успея да събера пари за жилище, за ново обзавеждане и пр. Този страх от кредитите е страх, останал още от времето на комунизЪма. На запад почти всеки тегли кредит за нещо. За какво ми е да чакам да си купя нещо, като мога да го имам още сега. Ако имаш добра финансова култура какъв е проблема да изтеглиш кредит.

# 154
  • Мнения: 46 615
Ама всеки не можел. Ами като не може, негов си е избора да пълни гушите на банките и да връща двойно и тройно. Аз имам железен принцип, че и 5 лв не вземам назаем. Като нямам пари за нещо, не си го купувам.

Говорим за хора, които имат пари за нещото. Кредитът е стока като всяка друга.

Добре, представи си сега, че нямаш имот. И родителите ти нямат, и жена ти няма, и нейните нямат. Или просто като големи хора си решавате сами въпроса с покрива над главата. Ок, ще работите яко и ще спестявате. Това е ясно. Но къде ще живеете? На някоя поляна? Или ще наемете имот? Приемаме, че все пак ще наемете. Според вашия стандарт можете да си позволите наем 250 евро. И всеки месец тази сума я вадите и давате на хазаина. Не можете да отделяте повече. Това е сумата, която отговаря на вашите възможности. Минават 20 г. и... преподписвате за поредна година наема. И следващия месец даваш поредните 250 евро (едва ли, много повече ще са, но за примера ще допуснем, че е възможно).

В същото време твой колега, със същите финансови възможности е изтеглил кредит и дава същата сума всеки месец на банката.
След същите тези 20 г. той приключва с изплащането на имота си и следващия месец няма повече -250 евро.

Е, хубаво, не си дал и 1 лв. на банката, голям праз щом пак са излезли от джоба ти, пак си ги дал, но на хазаина, който си е изплатил апартамента със същите тези пари... И пак си оставаш на квартира.

Барелина,
Скрит текст:
Човече, изобщо не те разбирам, честно.
При едното е измерено от ЦУМ (както ти си писала), а при другото от Община Бургас, като и на двете е измерено до първите блокове на комплекса.
Познавам и Бургас, и София. Комплексите са идентични. Peace

За да е сравнимо избираш аналогични точки.
Или първата точка в периферията и за двата.
Скрит текст:



Или визуално средата а центъра и за двата.
Скрит текст:


При твоя случай сравняваш периферна точка с такава, която е на 1 км. след периферната на другия град.
Наистина по-правилно е да се брои до периферна, защото централната част е с различни размери  Peace

В крайна сметка всичко е относително - ако живея в Младост и работя в Бизнес парка, какво ми пука, че е далеч от ЦУМ? В нейния случай, щом казвате, че става дума за квартал, в който има всичко, силно се съмнявам, че ще й се налага да ходи до центъра, така че все тая  Simple Smile

# 155
  • Мнения: 2 695
Ами като бачкат яко, по възможност нещо смислено и носещо доходи. Има много такива неща.

За колко време се събират ли - ами различно, познавам хора, които могат да съберат парите за около година. Познавам и такива, които нямат нужда да спестяват въобще, защото само с годишните си премии могат да си купят жилище. И при не чак толкова успелите - за около пет години се събират. Е, тук го има и тънкия момент, че ССФ признава само Лозенец и Изток. За тях може и 10 години да отидат, като има луди да плащат тройно по-скъпо за Лозенец, вместо да си купяат тройно по-евтино в Люлин или Надежда.

Мецане, ти какви баровци познаваш бе човек?
Панелка двустаен в Люлин 1,2 до 6 сигурно може и да намериш за 40 000 евро + нотариални такси + данък придобиване отиваме на 42400 примерно. За да го съберат хората предполагаме двойка, това значи по 6925лв на месец да се заделят от общия бюджет на семейството. Което означава пък, че тези хора трябва да изкарват по минимум 4500лв на месец чисти пари. Колко хора имат такъв доход? Хих...
А хора с тези доходи мислиш ли, че ще искат да се забият в скапания Люлин да живеят?
Бе и ти се изцепи прекалено този път...

# 156
  • Мнения: 5 230
Човече, сега разбрах какво искаш да кажеш Simple Smile Според мен е най-коректно да се вземе средата на центъра, като пак стойностите до първите блокове в комплекса за Меден рудник и Люлин ще бъдат много близки.

Пред доста хора седи дилемата дали да живеят по-близо до центъра или по-далеч, но на по-ниска цена.
Много съм съгласна с това твое изказване - В крайна сметка всичко е относително - ако живея в Младост и работя в Бизнес парка, какво ми пука, че е далеч от ЦУМ?
Радвам се, че в Бургас все повече млади хора си правят сметката и мислят. Точно заради тях комплексите се променят, както и качеството им на живот към по-добро.

# 157
  • Мнения: 9 052
А хора с тези доходи мислиш ли, че ще искат да се забият в скапания Люлин да живеят?
 

В Люлин по би моглка да си пуснеш децата да играят на площадката пред блока или в у-щния двор, кйойто обикн. е съвсем наблизо (имат училища във всяка част), а и да оставиш детето да се прибира само от у-ще.
В центъра беше и това възможно преди време, сега вече не е така.  Вътрешните дворчета са занемарени и мръсни, не стават дори те за игра. Улицата е невъзможно (на времето играехме или в двора или на улицата, но имаше паркирани само няколко автомобила) , тротоарите са така закрити от паркирали коли, че едно детенце остава скрито и си е опасно, та в центъра се превръщаш в постоянен придружител или шфьор до място за игра или всободни занимания. Темата я започна семейство, които ще имат дете.

# 158
  • Мнения: 2 695
Само Люлин и център ли има в София?? Защо директно направи асоциация с центъра? Аз и в центъра не искам да живея, но и люлин не ми е квартала мечта.

# 159
  • Мнения: 9 052
Само Люлин и център ли има в София?? Защо директно направи асоциация с центъра? Аз и в центъра не искам да живея, но и люлин не ми е квартала мечта.

Да, права си, но през цялото време се говори за ЦУМ и затова казах центъра. Напоследък Младост го пренаселиха. Не е лош, но продължавайки да строят може да зацапат ефекта и от метрото даже.
Иначе в момента се ядва.
Други квартали , които не са централни ? Слатина не е добре с транспорта, другите пък съвсем не ги харесвам.
Изгрев и Яворов ги смятам към централните, но и там достъпа до училищата е усложнен, има много движение и лоши условия за паркиране , което прави пътя към училище несигурен. Пак тряба да водиш и взимаш децата. Да не говорим, че и в двете мисля затвориха читалищата и направиха кварталните игрища на паркинги (или се лъжа?), кината и всичко --- каквото и да правиш си придружител за кино, уроци по ... или за спорт (дори любителски, квартален), а аз знам как губи време и разкъсва деня на родителя такъв ангажимент и в дългосрочен план как натоварва. Аз лично бих гледала : възможно най-голяма самстоятелност за детето (спестява ми мноого ядове) и лесен достъп до работа  , след това бих гледала квартал и накрая площ.
 

# 160
  • Мнения: 2 695
Добре поправям се... Люлин не е скапан квартал, извинявам се за неуместната ми реакция.

# 161
  • Мнения: 9 052
Добре поправям се... Люлин не е скапан квартал, извинявам се за неуместната ми реакция.

За Люлин знам, че има скапани части и някои , които хич не са зле. Но много зависи от личното положение, предпочитания и пр.  Според мен. Капан квартал. Какво според теб значи това?

# 162
  • Мнения: 46 615
Хора, жената не пита кое да избере Simple Smile тя е избрала, по-скоро се чуди как да го направи възможно.
Иначе личният избор е сбор от много фактори и финансовият е само един от тях, но не винаги решаващ. За жалост инфраструктурата ни не ни позволява да имаме спокойни предградия с къщички, около които всичко е подредено, красиво и няма прасета и кокошки, а затворените комплекси на места, които не всеки харесва. Други места пък са силно замърсени, като района около Цариградско, Орлов мост, което изключва престижни квартали от личните класации на много хора. Затова се случва да изберем най-малкото зло, но поне да покрива по-голямата част от изискванията ни.
Авторката е с малко дете и още гледа къде да се разхожда с количката. Като поотрасне ще й се променят приоритетите и ще се сети, че друго е важно, тогава вече ще преценява спрямо новите изисквания, дали ще е център или друго място, или ще останат в Меден рудник - времето ще покаже. Хубавото е, че имат собствено, в което да останат и размислят Peace

Скрит текст:
Човече, сега разбрах какво искаш да кажеш Simple Smile Според мен е най-коректно да се вземе средата на центъра, като пак стойностите до първите блокове в комплекса за Меден рудник и Люлин ще бъдат много близки...

Не знам, ето и с друга карта, на гугъла пак толкова излиза, някаква спирала виждам на твоята карта при блоковете, явно от нея идва разликата.
Скрит текст:

Но и това не е толкова важно, защото тя може да е в края на квартала, а и доколкото разбирам разчита на градския транспорт, няма личен. Което много променя нещата и кварталите не са аналогични заради наличието на много бърз директен транспорт в единия случай.

# 163
  • София
  • Мнения: 6 057
Хора, не го слушайте Мецанина. "Едно си баба знае, едно си баба бае" Аз работя в Ай Ти сектора, мъжа ми също. Вземаме високи заплати, но никога няма да спестим за жилище докато живеем под наем, та било и в Люлин с две малки деца. Абсурд. Това са бляновете на хазяите.
Добре, че има кредити, иначе в каменната ера ли да се върнем, че нищо да не купуваш ако не си спестил. Да живеем по пещерите ли ?
Е да, можеше и в Люлин да купим, за да не е толкова скъпо, но тогава автоматично трябваше да имаме и 2 коли, и то пак разход допълнителен, да я купиш, застраховки, каско, гуми и т.е. същото става. И да пътувам по 40-60 минути насам и натам всеки ден. Я, по - добре в хубав квартал близо до хубави у-ща за децата и до офисите ни.
Пък Мецанина да си пътува от Люлин, кат му е кеф. И Ихтиман да види , може още по- евтино да е  Simple Smile

# 164
  • Мнения: 2 695
Не знам вие в кой IT сектор работите с големи заплати, но аз за 2 години спестих 16 000 евро и то сам самичък. И аз работя в ИТ сектора, с нормална, не много висока мисля заплата като за този сектор + че плащам и квартира в хубав квартал. Също така не съм се спрял от пътуванията по чужбина за почивки, поддържам и кола с "каско" :Д
Все пак ще минавам на кредит, то не ми пречи да продължавам да спестявам и да бутам кредита всяка година малко по малко. Просто ще елиминирам квартирата, ами ще съм в собтвено жилище живот и здраве.

В Люлин имате Метро и градски транспорт, не знам защо веднага скачате на 2 коли, че и с каско???! Май доста добре сте свикнали да харчите, за това няма да може да спестите, не за друго  Grinning
Ако имах до мен партньорка с подобни на моите моментни доходи... като нищо за 4-5 години да си вземем хубаво жилище в хубав квартал. Въпрос на приоритети...

Та "никога" няма да спестите за жилище не ми се струва реално във вашето положение. Просто не ви се иска, а то няма и изгода от това.


Последна редакция: вт, 17 ное 2015, 16:24 от korn_val

Общи условия

Активация на акаунт