Автоимунен тиреоидит на Хашимото - тема 40

  • 82 165
  • 741
  •   1
Отговори
# 720
  • Мнения: 56
...ходила съм нямам проблеми със сърцето и кръвното...благодаря ви за подкрепата... bouquet

# 721
  • Мнения: 47 996
Според мен е възможно да то е лошо. Не го пий утре,  понеделник пий наполовина днешната доза и пий минимална докато посвикнеш

# 722
  • Мнения: 48
Някой по моят въпросEmbarassed Извинявам се, че се повтарям, но не съм спокойна.

Дааа. Възможно е. Имах подобен случай в два поредни месеца. Само че в различни лаборатории. Единия месец висок, другия тройно надолу. От тогава гледам да не ходя в Рамус.
Правила съм изследванията и двата пъти в Бодимед. Това са резултатите ми от изследванията, направени през декември 2015:
Скрит текст:

Аризона, причини за повишаване на ТСХ са доста. Антитела пуска ли?
Този път не съм пускала антитела, защото докторът ми беше казал да повторя само ТСХ.

На какво може да се дължи тази разлика? Според доктора съм здрава, не съм за лечение, но аз не мога да се успокоя някак - ето, че хормонът варира, това може би също е признак на нещо.

# 723
  • Мнения: 5 874
Още едно въпросче от мен - моля да ме извините, ако звучи глупаво - лекарят ми назначи изследване на доста хормони, каза да направя изследването задължително между 3-тия и 7-мия ден от МЦ, като посочи, че е най-добре още на 3-тия, ако имам възможност. При положение, че кръвотечението ми започна днес следобед, кога е най-благоприятно да отида в лабораторията? Понеделник или вторник сутринта? Rolling Eyes

# 724
  • Мнения: 804
Мама Жу - според мене имаш непоносимост към еутирокса и затова може да се смени с Метизол - така съм аз. но това лекар ми го каза. И метизолчето си върши добре работата. но не се безпокой толкова - трябва време организмът да свикне с лекарството. Ще се оправиш - не се страхувай! Нали знаеш, че имаш тук най-голямата подкрепа!

# 725
  • Мнения: 47 996
Arizona dream  често хормона "играе" нагоре надолу
Продължавай да го изследваш, не смятам аз лично че лабораторията е тлкова важна - лично мнение

# 726
  • Мнения: 5 215
Мама Жу, ако всичко с кръвното и сърцето е наред, говори с ендокринолога, че ти е лошо и той ще реши какво е нужно да се направи. Не се притеснявай.

Аризона, док ти е казал, че не е нужно лечение, защото хормонът е в нормите. Ако се притесняваш, че в лабораторията са допуснали грешка, можеш да повториш изследването, за да си по-спокойна.

Гърне без похлупак, явно ще пускаш полови хормони. Днес ти е първи ден, ако имаш ясно червена кръв с или без съсиреци. Зацапването или леко кървене не се брои. Ако днес ти е такова, отиди в понеделник, ако е слабо, отиди във вторник. Щитовидните хормони е по-добре да пуснеш в чист ден. Ако пускаш пролактин, може да ги съчетаеш с него.

# 727
  • Мнения: 11 746
На какво може да се дължи TSH 4,49, изследван през декември и TSH 1,74, изследван през февруари? При първият резултат, доктора не беше сигурен дали да ми назначава лечение и каза да си повторя изследването след 2 месеца. Направих го и съм силно озадачена как за толкова кратко време показва такъв различен резултат, при положение, че не съм се лекувала. Възможно ли е лабораторията да не е направила точни изследванията и да са объркали нещо? Или резултатът е симптом на нещо друго?
Възможно е грешката да е лабораторна, също е възможно да е имало такова отклонение в стойностите, което да се е променило за 2 месеца. Достатъчно време за да има такава промяна.
На ТСХ не му влияят само лекарства за понижаване/повишаването му, а и различни заболявания, които нямат общо с щитовидната функция, но се отразяват. Такива са чревни и стомашни вируси, възпаления, бактериални и вирусни инфекции, грип, настинки и т.н.
И извън тези случаи, системният стрес и тревожност също повлияват на щитовидната, но не моментни състояния, а продължителни такива на системен стрес, тревоги, депресия и т.н. Връщаш времето назад, преди декември - боледувала ли си, вируси някакви, нещо бактериално да си лекувала, стрес, тревоги... тия неща могат да обяснят едно по-високо ТСХ на фона на нормална ехография на щитовидната и нормални Т4 и Т3.

Съдейки по антителата, отключен е автоимунен процес. Съдейки по хормоналните стойности, на този етап не се налага да се включи лечение, а само проследяване.
Ако много те тревожи, на 2-3 месеца пускай контрола само на ТСХ и проследявай. Примерно - април/май , после юли/август, след това ноември/декември, и пак януари/февруари. Нормални ли са стойностите, до 2-2.5 на ТСХ, вероятно докторът ще те остави на проследяване. Скочат ли нагоре, над 3 и повече, вероятно ще ти включи хормон. Разбира се, докторът ще прецени.
Ако сега те тревожи и тази стойност на хормона, може да повториш изследването в същата лаборатория, евентуално да затвърдиш резултата.

rihan, метизол е съвсем друго лекарство (тиреостатик, който се пие при хиперфункция) и няма отношение към състоянието на мама жу. Споменавам само, да не стават грешки.

Мама жу, момичетата са ти казали как да действаш с еутирокса. Ако ти става лошо просто не го пий, докато не се консултираш пак с ендокринолог. ТСХ е високо, но според мен най-малкото е можело да се повтори това изследване на ТСХ и да се пуснат и другите хормони, антитела, за да се види за какво точно се касае, а не на база едно ТСХ и хайде, взимай доза 50  Rolling Eyes

# 728
  • В сърцето на любимия човек
  • Мнения: 13 414
В клиниките за ин витро ни инструктират следното:
Ако цикълът (чиста кръв) започне преди 14ч този ден се брои за първи;
Ако цикълът започне след 14ч за първи ден се брои следващия ден.

# 729
  • Мнения: 4 306
В клиниките за ин витро ни инструктират следното:
Ако цикълът (чиста кръв) започне преди 14ч този ден се брои за първи;
Ако цикълът започне след 14ч за първи ден се брои следващия ден.

и на мен така са ми го казвали.
Макар, полови да се пускат и на 2-5 ти ден. Зависи как е казал лекарят.

За полипа - съм наясно, че не лесно се отрича. Но да си кажа, не ми се прави хистеро отново. Ако продължи обаче това чудо, няма как.

# 730
  • Мнения: 5 874
Благодаря на Барелина и пънче-мънче за отговорите. Hug

Във вторник ще отида в такъв случай.

Барелина, да, ще правя и някои полови хормони. Не знаех, че щитовидните трябва да се правят в "чист" ден. Това важно условие ли е? Лекарят нищо не ми спомена по въпроса, а искам изследванията ми да са максимално акуратни. Пролактин не ми е посочил да изследвам, но се чудя дали да не си го пусна самосиндикално. И той ли трябва да е в "чист" ден? Blush

# 731
  • София
  • Мнения: 1 213
винаги съм била в супер голяма чуденка за 'чистия ден' и ТСХ и пролактин.... все са ме карали да ги правя на 3-ти ден. Самосиндикално съм пускала и на чист такъв - няма разлика уж в резултатите. Но все пак ми е странно, кое реално е истина  Mr. Green
п.с АГ-то ми /от Виена ИнВитро/ и ендокриноложката /доц. от УСБАЛЕ в Майчин дом/ така ме карат... като са ме прибирали на топло в болниците пак по същия начин.

На мен ТАТ и МАТ не са ми пускани, дали при няколко дневен прием на еутирокс в супер малка доза /12.5/ ще бъдат акуратни резултатите? /съжалявам за тъпия въпрос/

Между другото се чувствам уникално добре от това хапченце....направо как не са ми го дали по-рано  Mr. Green

# 732
  • Мнения: 5 215
Казах за пролактина, защото най-често го искат с прогестерона на 21ви ден. Прогестерон иска ли ти? За пролактина няма значение кой ден е, само да не си бараш гърдите, да не си правила секс, да си спокойна и без стрес. Преди изследването се седи/лежи 30 минути.

За ТСХ също няма изискване кога да го пускаш, но няколко човека са ми казвали, че искат да е чист ден и затова. И той се повлиява от стрес, а аз като съм в цикъл изобщо не съм спокойна. Laughing Crazy

Серенити, за съжаление еутирокса няма да повлияе на антителата. Пускай смело.

# 733
  • Мнения: 5 874
Благодаря ви, мацки, много сте информативни! Hug Hug Hug

# 734
  • Мнения: 11 746
Няма правило за щитовидните хормони и пролактина, спрямо цикъла, но повечето предпочитат да си изследват щитовидните на чист ден, а пролактин на 7-ми ден след доказана овулация, заедно с прогестерона, по препоръки на различни доктори. Колкото доктори, толкова и мнения.
Аз съм изследвала щитовидните и в чист ден, и по-често по време на цикъл. Просто тогава се е случвало да ходя на контролен преглед и не съм се съобразявала с менструацията. Но когато изследванията са за поставяне на диагноза и не се приемат лекарства, нищо не пречи първите изследвания да са в чист ден, за да няма човек съмнения дали нещо евентуално му е повлияло, а после вече, за тия които са на лекарства, мисля няма особено значение в кой ден се изследват щитовидните.

Общи условия

Активация на акаунт