ЕНДОМЕТРИОЗА - тема 10

  • 74 628
  • 752
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 6 922
Благодаря ви много за споделените мнения Hug
Ще чета още и ще говоря с гинеколожката ми. Може би ще е по-добре да я направя тази лапароскопия, дори и да няма нищо, поне ще съм спокойна.

# 61
  • София
  • Мнения: 8 131
Честно казано и аз бих я направила. Успех!

# 62
  • София
  • Мнения: 781
Африканчо, надеждата ми беше във вливките Sad Не мога да кажа кое ми е проблема. По-скоро ендометриозата като цяло. Тръбите за сега са проходими.
Пух, направих кръвния в деня, в който трябваше да ми дойде.

# 63
  • София
  • Мнения: 8 131
При мен с първата биохимипна чхг даже растеше супер за 48 часа. На прегледа обаче нищо не се видя и като пуснах пак кръвен, вече беше почнал да пада.

# 64
  • София - Варна
  • Мнения: 4 177
Воайорче, не знам, ако си правила имунологични изследвания и нямаш отклонения, като АФА например и някои други, лично аз не виждам смисъл да правиш вливания.
Помня, някъде беше писала, че имаш завишени НК клетки. Само заради това ли надеждата ти е във вливанията? Имаш ли други отклонения в имунологичните изследвания?

НК клетките, които се изследват, са реално тия в периферната ти кръв.
Никой не знае какво е нивото на НК клетките ти в самата лигавица на матката. За там трябва биопсия и мисля, че дори и след биопсия резултатите не могат да се считат за финални, защото се менят нон-стоп. Например след овулация, в лутеалната фаза, НК клетките се умножават.
И още нещо: НК клетките са "стражи", те скачат при инфекции, прости настинки и тем подобни, както левкоцитите при напълно здрави хора.
Тези в матката също са част от нормалната среда в лигавицата.

Има една теория, че при жени с ендометриоза или ТВБ, имитиращи възпаление в малкия таз, имало по-висок риск от повишаване на НК клетките в периферната кръв заради сигналите за възпаление, подадени от малкия таз.
Съответно тези повишени НК клетки от кръвта имало риск да отидат до мястото на възпаление, тоест до малкия таз и матката, и да попречат на имплантация на ембриона или да го убият в една съвсем ранна гестационна седмица.
Но това пропътуване на НК клетки от кръвта до матката никой не го е доказал и не може да го докаже. Правят се вливки за всеки случай по мое мнение.
И какво значи това: с вливките НК клетките стават по-малко активни, дори и да не намаляват като абсолютен брой. Кой може да измери точното им ниво на активност?

Аз като ходих в Надежда заради тия завишени НК клетки, имуноложката ми изреди такива терапии, които трябва да проведа, че ми се изправи косата. То не бяха вливани, кортикостероиди, и още купища изследвания, половината, от които дори и не запомних.
Малко ми се стори, че карат на конвейер и се полуотказах още тогава след разговора. После говорих и с други лекари и се отказах окончателно от вливания.

Последна редакция: сб, 12 дек 2015, 00:40 от afrikancho

# 65
  • София
  • Мнения: 781
Привет, Африканчо. Мисля, че само НК клетките са завишени, а един друг показател е малко под горната граница. Така като слушам моята бременност ми изглежда все повече като мираж...Минаха 7 месеца от операцията, не съм се лекувала с инжекции, а лекарят отказва да ми прав ново лапаро...щом за 7 месеца не е станало...губя вече надежда...не знам какво да правя...

# 66
  • София - Варна
  • Мнения: 4 177
Войаорче, повечето жени, които са имали биохимична успяват да забременеят след това, и то в сравнително кратък срок.

# 67
  • София
  • Мнения: 781
Чул те Господ, Африканчо!

# 68
  • Мнения: 1
Ето ме и мен,с ендометриоза за втори път, много се надявах нигога повече да не се срещам с тази болест но явно няма отърване.Оперирана съм 2009 с коремен достъп, след това 6м курс на Золадех.Забременях по естествен път 2010 ( за съжаление бях подложена на аборт по медицински показания в 17седмица) след това пак забременях по естествен път след много мъка и родих 2013. От два месеца съм пак с киста от 3см,много съм притеснена,искам и второ дете, ако трябва пак да мина по този път, никак не е лесно. Вашите мнения и изкуства с лапароскопия успешни ли са ( не ми се иска пак класическа операция, миналия път бях с 5-6 кисти, а сега е само една)?

# 69
  • София - Варна
  • Мнения: 4 177
Sauflon, заложи на лапарокоспията, а не на лапаротомията. Първата е много по-щадяща и ефективна. Смятам, че всички тук биха те посъветвали същото.

# 70
  • София
  • Мнения: 8 131
Sauflon, заложи на лапарокоспията, а не на лапаротомията. Първата е много по-щадяща и ефективна. Смятам, че всички тук биха те посъветвали същото.
Абсолютно!

# 71
  • Мнения: 229
Здравейте, от известно време следя темата и си отговарям на много въпроси благодарение на вас bouquet
Преди няколко месеца по време на рутинен преглед ми откриха киста, която на следващият преглед беше по-малка, но не с бистра течност. Тогава доктора заговори за ендометриоза и шоколадова киста, която при мен е 20 мм. Тъй като се опитвам да забременея веднага започнах да го разпитвам как ще я махнем тази киста и дали би ми попречила по някакъв начин. Доктора ми обясни, че ендометриозата се доказва само и единствено с лапароскопия , но в моят случай не  е приложима тъй като се практикува(не живея в България) при кисти по-големи от 35-40 мм. След няколко месеца следене нищо не се промени и ме препратиха към репродуктивна клиника и от там излязох със същото становище , че няма нужда от операция. СГ на ММ също не е много добра, но казват че е достатъчна за спонтанно забременяване. Някакси знам, че нещата не са такива каквито ми ги говорят лекарите тук и другата година ще се приберем в България за два месеца и обмислям варианта за трансвагинална лапароскопия, но не намирам много информация в интернет и се надявам някой тук да ми помогне - дали с ТВЛ може да се премахне ендометриозна киста и вероятни огнища и да се проверят тръбите и изобщо бих искала да чуя вашето мнение за този метод. Благодаря ви предварително. bouquet

# 72
  • София - Варна
  • Мнения: 4 177
Bubeto88, aко не се лъжа, на Воайорчето и бяха правили ТВЛ за премахване на киста и проверка на тръби. Не съм сигурна дали имаше огнища, май по-скоро не.
Вероятно в някои случаи нещата стават и с ТВЛ, но не зная в кои, сигурно в по-леките.

# 73
  • София
  • Мнения: 8 131
А защо искаш трансвагинална?
С другата могат да огледат много по-добре каква е ситуацията щом искаш бебе. Забременяването с ЕМ киста не е невъзможно, но е малко вероятно.

# 74
  • Варна
  • Мнения: 1 012
Бубе, не мога да отговоря на въпроса ти, тъй като и аз в момента съм със същите чуденки. Имам киста от почти една година, която е 20 мм, а съпругът ми е с не много розова СГ. Но поне мога да те успокоя, че лекарите в България са на същото мнение, а аз съм се консултирала с 4 различни вече. Всички те смятат, че кистата е твърде малка за да се маха, и засега само я следим. Мен също ме гложди въпроса за лапароскопия. Имай предвид, че засега има само една клиника където се извършва ТВЛ - Малинов. В другите клиники се прави обикновена - през корема.

Общи условия

Активация на акаунт