ЕНДОМЕТРИОЗА - тема 10

  • 74 732
  • 752
  •   1
Отговори
# 75
  • София
  • Мнения: 781
Здравейте. Моята киста беше с диаметър 1,5. Операцията беше трансвагинална, имаше огнища около лявата тръба и върху десния яйчник, където беше и кистата. За другии места не знам, в епикризата се споменават само репродуктивните органи.
Не съм лекар, но при положение, че ендометриозните кисти не изчезват сами, не виждам смисъл да се чака да станат много големи, за да се махнат, при положение, че увреждат яйчника...
Да ви се оплача... от Интралипида целулитът ми се увеличи двойно Sad

# 76
  • София - Варна
  • Мнения: 4 177
Цитат
Не съм лекар, но при положение, че ендометриозните кисти не изчезват сами, не виждам смисъл да се чака да станат много големи, за да се махнат, при положение, че увреждат яйчника..

Много сългасна.
Изобщо не разбирам какво има да ѝ следят на една ендометриозна киста. Ще ѝ баят ли, какво?
Пълна глупост е да те мотат, мерейки я всеки месец, за да ти казват, че е с половин сантиметър нагоре или надолу.
Тя може да не нарасне с години... Моята година и половина си седеше 2 см. Не съм правила лапаро по съвсем други причини /скорошно раждане, малко бебе и т.н./, не че съм я следила и чакала да стане нещо.
Ако жената няма намерение да забременява и иска да отлага лапарото във времето, само тогава горното упражнение добива смисъл.
Накрая ме оперираха с ендо кистата 2 см. кат стой, та гледай.


Воайорче, знаеш мнението ми за вливките /особено като нямаш друг проблем освен НК клетки/, няма да се повтарям и потретвам, но мислиш ли верно, че целулитът е от това? Как биха могли да влияят на него?

Последна редакция: пн, 14 дек 2015, 11:20 от afrikancho

# 77
  • Мнения: 229
Благодаря ви много за разбирането и отговорите Simple Smile
Спряла съм се на ТВЛ защото доколкото разбрах (а може и нищо да не съм разбрала) е по-щадяща и по-малко инвазивна и след няколко часа си заминаваш от болницата. Помолих сестра ми да звънне в клиника Малинов  в София и момичето, с което е говорила е била много учтива и доста неща е обяснила. Това , което аз разбрах е , че изследвания от тук ( ППК, хормони,хламидии и  микробиология) ще ми ги признаят стига да не са на повече от 2 месеца. ТВЛ се извършва от д-р Калчев и струва около 800-900 лева. Чета много позитивни коментари за този доктор и си мисля дали не може и една инсеминация да направим при него.
И друг въпрос се сетих за епикризата после колко време се чака и лично ли трябва да я получа или може някое упълномощено лице да я вземе?

# 78
  • София
  • Мнения: 8 131
Аз също мисля като Африканчо.
За епикризата - около 10 дни се чака. Моята от лапарото си я взимах сама, но от раждането я взе мъжа ми.
За целулита - предполагам, че се задържат течности. Затова се увеличава.
Да допълня за размера на кистата. Ехографът не показва всичко. Моята я виждаха 5 см., а се оказа 8.

# 79
  • София
  • Мнения: 781
Може и от бонбоните в офиса да е. Все някой има рожден ден или друг празник там Simple Smile
Иначе съставът на интралипида е соево масло и яйчни фосфолипиди.
Това всъщност как точно влияе на имунния отговор? Някой знае ли?
Принципно интралипидът е хранителна добавка...

# 80
  • София - Варна
  • Мнения: 4 177
А да, и моята първа киста преди бременността уж беше 4,5 на 5,5 см. и после излезе към 8 см., че се беше и пропукала и текла наляво-надясно...

Цитат
Това всъщност как точно влияе на имунния отговор? Някой знае ли?
Никаква идея. Лекарите какво казват по въпроса?

# 81
  • Мнения: 359

Това всъщност как точно влияе на имунния отговор? Някой знае ли?


пречи на имплантацията, предизвиква помятане. пускала съм линка към сайта на Др Бреверман където има доста писано по въпроса.

# 82
  • София
  • Мнения: 781
Привет, Алинеа. Всъщност, исках да попитам как Интралипида влияе, още повече, когато съставът му е соево масло?

# 83
  • София - Варна
  • Мнения: 4 177
Воайорче, на теб не ти ли обясниха лекарите как действа?
Сигурно действа чрез плацебо ефект; правиш вливка, за да си спокоен, че си направил всичко.
Много момичета, които правят вливка пак имат неуспешни опити, приключили преди или след имплантация.
Тази имунология е мистерия.

# 84
  • Мнения: 359
Привет, Алинеа. Всъщност, исках да попитам как Интралипида влияе, още повече, когато съставът му е соево масло?

за да се осъществи имплантация, имунната система на майката се "изключва". При жените, които имат имунни проблеми това изключване не се получава и имунната система на майката убива ембриона защото го разпознава като чуждо тяло. Интралипидите спомагат да се осъществи изключването и от там спомагат за имплантация. Това е най-просто обяснен механизъм на действие. Важно е да се отбележи, че за да се получи имплантация първо трябва да има здрав ембрион (т.е. добро качество яйцеклетка и сперматозоид). Ако ембриона не е добро качество, имунно лечение няма как да помогне.

http://www.preventmiscarriage.com/Literature-Review-Blog/2012/Oc … LD-IT-BE-USE.aspx

# 85
  • София
  • Мнения: 781
Благодаря ви за отговорите, момичета! Алинеа, това се надявах да чуя!

# 86
  • Варна
  • Мнения: 2 763
Здравейте.
Надявам се да не стана редовна посетителка на вашата тема, ноооо утре ми предстой преглед при втори гинеколог за второ мнение за диагноза ендометриоза....

Накратко..последните 2 месеца на 3-4 ден от цикъла започва една болка в левия яйчник , която продължава и след цикъла 3-4 дена. Първият месец, когато ме заболя не обърнах внимание, но втория месец ме болеше повечко и след приключване на цикъла болката доста се засили,особенно след физическо натоварване.  Взех си направление от ЛЛ , ноо докато ми дойде часа за гинеколог мина цяла седмица и болката изчезна. Все пак вторник бях на гинеколог и се установи че имам възпалени яйчници и се видя киста в  дясно (а на мен болката ми е доста добре изразена в ляво.. ) , която според лекарката била доста тъмна...шоколадова и с големина 35мм. Като цяло не беше крайно убедена какво вижда на ехографа...освен че било голямо и тъмно  #2gunfire, но ме прати да ме изследват за туморни маркери, които за късмет са в норма.
Таааа така утре отивам при лекар, който знам че има повече опит, а и му имам повече доверие, НО въпроса ми е за тези от Варна... към кой лекар с опит с ЕМ бихте ме насочили. Четох за всички добри слециалисти в София, но за начало без паника гледам да пробвам някой във Варна с опит и в лапароскопията .... newsm78 .
Ще бъда благодарна да ме насочите.

# 87
  • Варна
  • Мнения: 1 012
Здравей miss_v, във Варна д-р Александров се води един от най-добрите специалисти в лапароскопията. Точно за второ мнение при съмнение за ендометриозна киста ходих и аз при него. Неговото мнение беше, че кистата ми не е ендометриозна, така че съвсем се обърках. Имам и трето мнение и препоръка за лапароскопия от специалист в София.  Засега нищо не съм предприела, но и кистата си е там.
Надявам се при теб да не е такава и скоро да се махне.

# 88
  • Мнения: 266
Miss_V, Александров е доста труден за вреждане при него- трябва да отидеш и да чакаш- аз исках да го посетя по същия повод, но се отказах.
Затова обиколих всички останали, които оперират с лапароскоп- Корновски (майчин дом) Жеков, Славчев (окръжна). Направих консултация и с гинеколог в Онкология Варна, за да ме успокоят, че не е нещо лошо (уж). Горе долу са на едно и също мнение за моята ендо киста.
Има само един гинеколог, при който не съм ходила във Варна и който си бях набелязала и той е от АГ болница- не помня точно името, но и той е гинеколог-онколог, но честно казано нямам сили вече тази година.

# 89
  • Варна
  • Мнения: 2 763
Miss_V, Александров е доста труден за вреждане при него- трябва да отидеш и да чакаш- аз исках да го посетя по същия повод, но се отказах.
Затова обиколих всички останали, които оперират с лапароскоп- Корновски (майчин дом) Жеков, Славчев (окръжна). Направих консултация и с гинеколог в Онкология Варна, за да ме успокоят, че не е нещо лошо (уж). Горе долу са на едно и също мнение за моята ендо киста.
Има само един гинеколог, при който не съм ходила във Варна и който си бях набелязала и той е от АГ болница- не помня точно името, но и той е гинеколог-онколог, но честно казано нямам сили вече тази година.


Аз ходих за второ мнение при др. Яков, но той каза че ще изчакаме 2 цикъла , за да се види дали ще расте кистата. Не можело да се определи дали е ЕМ само чрез преглед.
В началото на януари след цикъла имам преглед и при др. Кирилова (тази , която идва веднъж в месеца от Плевен), така и така тя си ме проследява по принцип, а при Яков ходя само, ако нещо спешно и бързо имам да питам. С Яков като говорихме той каза, че ако се наложи операция най-добрите сега били в Плевен  в  лапароскопията, иначе и те в Майчин дом правели, но аз така и така сигурно няма да правя при тях, ако се наложи.
За болката , тъй като го питах какво да правя, защото дори сега като лежа и съм далече от цикъла си имам едни леки бодежи в левия яйчник ми каза да пия някакви болкоуспокояващи, квито съм се сетила -аулини, ношпа ....  Laughing Laughing

Сигурна съм, че през новата година нещата ще ни потръгнат и дажеее силно се надявам кистите ни да изчезнат сам самички  Naughty позитивно съм настроена  Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт