За и против тръгването на училище от 6 години

  • 40 521
  • 480
  •   1
Отговори
# 435
  • Мнения: 9 052
Класове 1-4 са смесени. Т.е. има 4 класа в у-щето във всеки от тях има деца от 1,2,3,4 клас . Супер са си класовете, децата и ученето  Peace
На 10-годишните не им ли светва лампичката, като видят, че учат същия материал, който 7-годишните в групата? Но то, ако им светваше нещо изобщо, нямаше да са в група със 7-годишни... Има идея. Като изключим, че е безумие.



Не, много добре учат заедно. Добре е за малките, добре е и за големите. Просто си имат система и тя работи. Покриват материала който се покрива и в другите у-ща и явно доста качествено, защото отиде в гимназия в 5 ти клас и се оказва, че си знае колкото другите ... но има по-различна методика на работа. В Те нямаха бележки в основното у-ще и не са учили за успех. Сега като правят контролно (първия им урок беше статистика, графики, диаграми и представяне на данни) си беше направил графиките и диаграмите много красиво, прилежно, с цветове и съвсем точно. И доколкото разбрах доста деца са имали забележки към задачите от сорта на "правилно, но не прилежно" или пък са имали непризнати поддточки заради нечетлива диаграма .. .то той си има пълния брой точки на задачите, които е направил Wink  Друг е въпроса ,че по тази методика не е успял да направи всичките поддточки. Сега се упражняваме да правим красиво, както си знаем, да не разваляме качеството , но да увеличим темпото Simple Smile

Това е. Аз за сега оплаквания нямам . Малкия го записах също на монтесори. Страшно е доволен и за 2-3 седмици е научил толкова много и му е токова интересно!

# 436
  • над кукувичето гнездо
  • Мнения: 9 405
Извинявам се, ако прекъсвам дискусията, не съм прочела и цялата тема, но имам въпрос за просветените, ако може да ме открехнат Simple Smile
Как дете на 6 г може да бъде записано в 1-ви клас? Рано ми е още да го мисля, но ми се иска да съм информирана, за да не прпписна нещо, ако решим, че на детето ще му е от полза. Сега нали трябва да се записват в градината с наборчетата? И предучилищната група е задължителна? Как тогава става така, че може да тръгне по-рано на училище? Пропуска градинска група или по друг начин? Ако пропуска градинска група, как точно става това, кой го решава и т.н.?
Ще съм благодарна, ако някой ми обясни в детайли. Simple Smile

# 437
  • Мнения: 5 259
Моето не е ходило на детска градина. Тръгна на 5г в предучилищна група в училище с деца на 6 години. След като изкара една година предучилина, тръгна в първи клас.
Приятелско дете пък ходеше на детска градина, но го записаха в първи клас след като изкара трета група в детската градина. Представиха документа за завършена предучилищна от 5г., явно е бил достатъчен.

# 438
  • Мнения: 485
Друг вариант е вместо да кара две години в яслата, втората направо да се прехвърли в първа група. Но това трябва да се говори с директорката предполагам. В нашата градина в едната втора група има 7 деца от предния набор.
Иначе синът ми сега е на 5г8м и го записах предучилищна в училище с групата на 6-годишните.
За да го запишеш в първи клас е достатъчно документ само за една завършена предучилищна година.

# 439
  • София
  • Мнения: 20 045
Дъщеря ми я прехвърлиха в следваща група /предучилищна/ в средата на годината. Прави се по преценка от директора на ОДЗ-то. При нас стана много лесно, защото имахме късмета директорката да познава детето, тъй като беше замествала доста дълго една от госпожите в нашата група.  Peace

# 440
  • София
  • Мнения: 877
Моето не е ходило на детска градина. Тръгна на 5г в предучилищна група в училище с деца на 6 години. След като изкара една година предучилина, тръгна в първи клас.
Приятелско дете пък ходеше на детска градина, но го записаха в първи клас след като изкара трета група в детската градина. Представиха документа за завършена предучилищна от 5г., явно е бил достатъчен.

А за тези, които не са посещавали ДГ дали не съществува предубеждение в училището, че не са подготвени за предучилищна група и да откажат да ги запишат? Понеже чакам второ бебе, чудя се дали да пропусна ДГ изобщо (може да си позволим само държавна) и да ходи само на уроци (напр. английски, спорт) до ПГ в училище на 5. Градината в която е записан е пренаселена с дечица Simple Smile

# 441
  • София
  • Мнения: 62 595
Моите навремето не ходиха на градина, а се занимавах с тях вкъщи (бях купила Моливко за съответната група в ДГ и по него учехме). Направо ги записах в предучилищната в училище и изкараха без проблем. При нас това проработи идеално.

# 442
  • Мнения: 5 259
Е, то ако трябва и да си подготвен ЗА предучилищна група, не знам  Laughing Нали затова е предучилищната, да те подготви за училище. Накрая ще има готовност за детска градина, готовност за ясла, изпит за получаване на акт за раждане  Joy

Независимо дали имат или нямат предразсъдъци, са длъжни да работят с детето и да го подготвят за първи клас. И между другото, целият клас на дъщеря ми в ПГ бяха все деца, гледани от баби или от родителите на смени и непосещавали детска градина. Или майката е била във второ майчинство и е гледала детето до предучилищна възраст. Целият клас бяха такива и нямаше към кого да има предразсъдъци учителката Simple Smile

# 443
  • София
  • Мнения: 62 595
Не разбирам кое е смешното. Едно от сравнително хубавите неща в момента в образователната ни система е, че все още имаме добри програми за детските градини. Ние като възрастни смятаме, че децата нищо не учат или учат неща, които едва ли не от въздуха си знаят, но това не е така и мога да дам безброй примери. Вярно, зависи какво иска родителят - дали просто детето да се щура до предучилищната като избит електрон и да се учи само по метода на подражанието, или иска да седне и да го занимава целенасочено. Едно от нещата, които децата научават в детската градина, дори 3-годишните, е да слушат и да изпълняват инструкцията на учителката. В момента, доколкото съм запозната, МОН са смъкнали отново изискванията в програмата, и в голямата предучилищна група се учат доста сериозни неща, които до някаква степен покриват част от материала на първокласниците. Дете, което трудно седи двайсет минути на занятие, постоянно се разсейва и не слуша инструкция, дори най-простата от вида "огледай картинката и огради дърветата", как си го представяш да седне и да пише чертички или да прави описание на животно? Ти ще искаш да описва животно, а то ще започне да обяснява какво е яло снощи.
Не агитирам никого за нищо, а споделям своя опит и това, което виждам от доста време в предучилищната подготовка. За моите деца беше полезно това, че минахме книжките на Моливко, пък който както си реши. Най-малкото детето не може да бъде оставено на самоподготовка, все с нещо понякога възрастният трябва да седне да го занимава, вместо да го посади пред телевизора или да му бутне таблета в ръцете. Защо да не го занимава по програмата на детските градини?

# 444
  • София
  • Мнения: 877
Аз също имам книжки на Моливко и не виждам какво лошо има в тях. Както и всички детски книжки, книжки за оцветяане, дават понятия, разказват истории. За мен честно казано не е точно "учене" в тази възраст, то се забавлява, като му/ми омръзне, спираме. Наистина, може би дисциплината ще куца, ако не е расло в обща група, но то ще се проличи.

# 445
  • София
  • Мнения: 62 595
Дисциплината като изпълняване на определено задание няма нищо общо с групата. Ако сте започнали да гледате книжка с картинки, няма смисъл при първото недоволство на детето да оставите книжката, а да опитате да продължите заниманието още няколко минути, колкото детето да се опита да продължи да се концентрира върху задачата. Удължаването на тези периоди дори с една-две минути с натрупването дава резултати. Ами, учене си е, нищо че ние му казваме игра.

# 446
  • Мнения: X
Моите навремето не ходиха на градина, а се занимавах с тях вкъщи (бях купила Моливко за съответната група в ДГ и по него учехме). Направо ги записах в предучилищната в училище и изкараха без проблем. При нас това проработи идеално.
И при нас.

# 447
  • Мнения: 5 259
Има безброй много по-добри книжки от Моливко. Примерно тези на Крокотак или на Дисни.
Има и интерсни като сюжети, градиращи с възрастта, енциклопедии, пак много градиращи по задълбоченост. Като вземе човек нещо такова и като го сравни с Моливко, може просто жално да се разплаче  Laughing

Последна редакция: нд, 09 окт 2016, 21:09 от Юнa

# 448
  • Мнения: 21 455
Има безброй много по-добри книжки от Моливко. Примерно тези на Крокотак или на Дисни.
Има и интерсни като сюжети, градиращи с възрастта, енциклопедии, пак много градиращи по задълбоченост. Като вземе човек нещо такова и като го сравнi с Моливко, може просто жалnо да се разплаче 
Да речем, че преди повече от десет години разнообразието не беше чак толкова голямо.

# 449
  • София
  • Мнения: 877
За сега основно го караме на приказки, като някои са за по големи, други са в стихове и ги запомня наизуст. Той е на 3 г. 5 м. и от "обучителните" книжки за 3-4 г. , които разглеждах в книжарници, на мен Моливко ми допаднаха. Иначе се интересувам от ПГ в училище от толкова рано защото се чудя дали да освободя мястото в ДГ.

За мен все пак сега не е "обучение", искам да му е интерсно, не да се боря да му задържам интереса повече на всяко занимание, т.е. да си поставим цел на "заниманията". Искам да обича книгите и да стане четящ човек.

Общи условия

Активация на акаунт