Бихте ли се върнали в България?

  • 196 207
  • 2 696
  •   1
Отговори
# 420
  • Мнения: 14 705
И аз така.В началното у-ще учихме за расите:европеидна,негроидна и монголоидна.
Esmee извинявай,че така буквално приех и изтълкувах. EmbarassedПрава си за различните националности черни хора.Според мен е приемливо  да кажем за тях,че са от африкански произход.

# 421
  • Houston, TX
  • Мнения: 15 855
То и аз не съм чувала за много неща, но чета...не влизам само за да опонирам и да съобщя, че не съм чувала нещо:


Негро-австралоидна раса

Една от трите големи човешки раси (наред с европидната и монголоидната). Характерни признаци: тъмна кожа, черни очи и ситно къдрави коси, широк, слабо изпъкващ нос с напречно разположени ноздри, широка устна цепка с дебели устни, челюстен прогнатизъм, ръстът варира от много висок (нилоти, суданци) до много нисък (пигмеи). Има 2 подраси: негроидна раса (Африка) и австралоидна раса (Австралия и Океания). Дели се на малки раси: веддоидна, меланезийска, негрилска, бушменска, етиопска и др. Появява се в Африка, населява също Австралия и Америка.

# 422
  • Мнения: 2 603
Всъщност понятието раса е доста оспорвано и остаряло и вече не се използва по ред причини.

# 423
  • Мнения: 7 171
То и аз не съм чувала за много неща, но чета...не влизам само за да опонирам и да съобщя, че не съм чувала нещо:


Негро-австралоидна раса

Една от трите големи човешки раси (наред с европидната и монголоидната). Характерни признаци: тъмна кожа, черни очи и ситно къдрави коси, широк, слабо изпъкващ нос с напречно разположени ноздри, широка устна цепка с дебели устни, челюстен прогнатизъм, ръстът варира от много висок (нилоти, суданци) до много нисък (пигмеи). Има 2 подраси: негроидна раса (Африка) и австралоидна раса (Австралия и Океания). Дели се на малки раси: веддоидна, меланезийска, негрилска, бушменска, етиопска и др. Появява се в Африка, населява също Австралия и Америка.

О, аз прочетох! Прочетох, че това е според някаква стара съветска класификация. No comment.

# 424
  • Houston, TX
  • Мнения: 15 855
хубаво, че е форумът и някой негови предствители да ни образоват и да разберем, че Виден представител на съветската школа е Samuel George Morton. Та този виден представител на съветската школа през  1839 прави разделението на расите.

Коментарите ги оставям на вас.

# 425
  • SF
  • Мнения: 21 367
И аз така.В началното у-ще учихме за расите:европеидна,негроидна и монголоидна.
Esmee извинявай,че така буквално приех и изтълкувах. EmbarassedПрава си за различните националности черни хора.Според мен е приемливо  да кажем за тях,че са от африкански произход.

Наистина се пошегувах с авроамериканците. Често съм се чудела как се наричат тези хора в България например (афробългари? Може, но не е популярен израз Simple Smile )
В училище учехме за негроидната раса, а като пораснахме и завършихме, се оказа, че "негър" и "негри" е обидно.
Но това не е тема на темата. Изписахме две страници около една моя шеговита вметка - как да наричаме афроамериканците, когато са родени и живеят в други (да кажем европейски) държави. Ето едно смеещо се човече. Laughing

# 426
  • Мнения: 14 705
Ами изписахме две страници,но ще ти кажа как ги наричат у нас-негри.В най-добрият случай-черни.Аз лично казвам чернокожи.Мои роднини след петгодишно отсъствие от Б-я изпаднаха в шок от ''негри''.Показах им и десерта ''Негърка'' и бисквитите ''Негърчета''.Една жена от смесен брак съди производителите в момента.

# 427
  • SF
  • Мнения: 21 367
Не, не се наричат (вече) така. Тази дума е расистка и обидна.
Французите с този цвят на кожата във Франция се наричат "типе".

# 428
  • Мнения: 14 705
Знам,че по света е обидна дума,но тук(Б-я) си е така все още.Даже ги и ядем негрите.Аз лично не,защото не ми допадат на вкус не,че съм расистка. smile3534

# 429
  • Мнения: 5 710
Не знам дали сме расисти, като нация смятам, че сме доста ограничени ( поради дългодишна затвореност) и все още трудно се приема различното ( + и като поведение), а не сме имали достатъчно време да се европеизираме и отворим за света преди да се спусне желязната завеса. ( точно днес четох на Бай Ганьо случая във виенската сладкарница, много актуално звучи). Това лято моя приятелка, омъжена за афроамериканец ( не знам сега кое е полит-коректното понятие, аз негър никога не съм използвала, тъмнокож като че ли е правилно, ако трябва да се посочи тази раса)за пръв път се престраши да се появи с детето и съпруга си в София, защото откровено се притесняваше за детето - не близки, ми ей така на улицата някой нещо да изпльоска, хората са много жестоки. Имам и две-три познати омъжени в ОАЕ и не припарват с децата си в България, защото общата идея е, че са омъжени за мръсни араби. Вероятно са изключения (нали така ми се ще да вярвам) и дали основанията им са смислени не знам, но познавам такива хора.

Иначе, антропологията, за разлика от анатомията се занимава именно с разликите  в рамките на вида ни. И е сериозна наука, така че е напълно излишно да се отрича съществуването на  расови и подрасови типове и т.н. Те съществуват независимо, дали е политкоректно. Расите са натоварени с негативност поради чисто човешки грешки, природата няма общо.

# 430
  • Мнения: 2 603
Не става въпрос за политически коректност, а че се приема, че хората не се делят на раси, а се говори за един общ човешки вид, който има различни етнически характеристики. Дори научно погледнато не се говори за раси, въпреки че така сме учили в училище.
Хората с различен цвят на кожата ги наричаме тъмнокожи или цветнокожи.

# 431
  • SF
  • Мнения: 21 367
Знам,че по света е обидна дума,но тук(Б-я) си е така все още.Даже ги и ядем негрите.Аз лично не,защото не ми допадат на вкус не,че съм расистка. smile3534

Грешиш. С употребата на думата се внимава и тук, както и с циганин (приеха, че трябва да са роми и вече така ги наричат).

Ще прекръстят ли в крайна сметка романа на Агата Кристи "10 малки негърчета"?

# 432
  • Мнения: 7 171
Знам,че по света е обидна дума,но тук(Б-я) си е така все още.Даже ги и ядем негрите.Аз лично не,защото не ми допадат на вкус не,че съм расистка. smile3534

Грешиш. С употребата на думата се внимава и тук, както и с циганин (приеха, че трябва да са роми и вече така ги наричат).

Ще прекръстят ли в крайна сметка романа на Агата Кристи "10 малки негърчета"?

Той много отдавна е прекръстен в оригинал. И пре-прекръстен. Първо на ten little Indians, a сега се казва " and then there were none"

# 433
  • Мнения: 14 705
Аз разбирам притеснението на жените омъжени за тъмнокожи.Моя позната се омъжи за африканец преди доста години.По онова време само някои младежи ги обиждаха не,че е малко.Младежите  говореха на български,тя въобще не реагираше,мъжът и се досещаше,но тя спокойно му казваше да не реагира.Още повече беше в напреднала бременност.Порасналото и дете  няма никакви проблеми.Поколението се промени.Имам и др.познати имат черно и бяло деца.Черното също няма проблеми,уважавано е и харесвано от учители,има си приятели и доста е харесвано от противоположния пол. Wink

# 434
  • Houston, TX
  • Мнения: 15 855
Да върна темата към първонаалната и същност.
В момента забелязвам нещо много интересно. Заради ниските цени на нефта много хора от месеци са без работа, и ...помощта за безработни има времеви граници. Особенно трудно е в семейства, в които само единият е работил. Имаме познати, които продават всичко и се връщат в България, за да изкарат кризата...лошото е че не са един и двама. Още по-лошото е, че не се вижда края на кризата. а това са високо квалифицирани специалисти.

Та връщането в България може да има и др причини

Общи условия

Активация на акаунт