Нови данъчни облекчения за деца

  • 45 721
  • 211
  •   1
Отговори
# 180
  • Мнения: 54 952
Намерих го, но аз не бях попълнила приложение 10, за дан. облекчения за деца. doh

# 181
  • Мнения: 149
Здравейте ,
В края на миналата година подадох чрез работодателя декларация по чл.22 в от ЗДДФЛ.
Сега попълвам годишна данъчна декларация по чл. 50 и в приложение 1 няма къде да отбележа това данъчно облекчение ,което ми играе върху крайната сума/годишна данъчна основа /
Вече съжалявам ,че за тези смешни 20 лв. сега трябва да ровя как да ги отразя...
Някой сблъсквал ли се е с подобен казус ?Ако не бях подала чрез работодателя -ясно ,щях да попълня съответното приложение ,ама сега

# 182
  • Мнения: 48 168
Сега пак попълваш и го прилагаш. На самото приложение най отзад най долу си пише.

# 183
  • Мнения: 54 952
Здравейте ,
В края на миналата година подадох чрез работодателя декларация по чл.22 в от ЗДДФЛ.
Сега попълвам годишна данъчна декларация по чл. 50 и в приложение 1 няма къде да отбележа това данъчно облекчение ,което ми играе върху крайната сума/годишна данъчна основа /
Вече съжалявам ,че за тези смешни 20 лв. сега трябва да ровя как да ги отразя...
Някой сблъсквал ли се е с подобен казус ?Ако не бях подала чрез работодателя -ясно ,щях да попълня съответното приложение ,ама сега

А защо пак ще ги отбелязваш тези суми, нали си ползвала вече дан. облекчение?
Иначе има къде да попълниш, приложение №10 и тогава ще ти излезе.
Но два пъти не може да ги вземеш 20-те лв.

# 184
  • София
  • Мнения: 6 238
А защо пак ще ги отбелязваш тези суми, нали си ползвала вече дан. облекчение?
Иначе има къде да попълниш, приложение №10 и тогава ще ти излезе.
Но два пъти не може да ги вземеш 20-те лв.
Не мисля, че иска да ги вземе втори път, а точно обратното - да отрази, че вече ги е получила.

# 185
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
На мен в нашето счетоводство ми казаха, че когато ми издадат бележка за годишния ми доход, в нея ще е отразена намалената данъчна основа и поради какво е промяната. От там вече няма да ми се налага да заявявам някъде допълнително, че съм ползвала облекчения.

# 186
  • Мнения: 54 952
Именно.
Ако ползваш от работодател, няма нужда да отразяваш в дан.декларация.

# 187
  • София
  • Мнения: 4 551
Има. Пише го изрично в указанията за попълване на декларацията, която се представя пред работодателя. Още не са ми дали бележките с доходи и не съм наясно как точно става, но някъде се отразява, че е ползвано облекчението.

# 188
  • Мнения: 48 168
Да, в ЗДДФЛ го пише, както и на декларацията, а и НАП са дали такъв отговор- от сайта им:
"Въпрос: Ако ползвам данъчното облекчение за деца и/или данъчното облекчение за деца с увреждания чрез работодател, но съм задължен да подам годишна данъчна декларация за облагане на доходите (по чл. 50 от ЗДДФЛ), трябва ли да приложа към нея и декларация за ползване на данъчните облекчения?
Отговор: Да, в случай, че данъчните облекчения са ползвани чрез работодател, но физическото лице е задължено да подаде годишна данъчна декларация по чл. 50 от ЗДДФЛ, към нея задължително трябва да се приложи отново и декларация за ползване на съответното данъчно облекчение, както и задължителните документи към нея."

# 189
  • Мнения: 4 215
Да, тъкмо си попълних данъчната декларация. Ползвала съм облекчението през работодателя, което е отразено в сл. бележка, но на ред, който не участва в изчисленията.
Резултата в образец 2001 е, че вися с 40 лв - точно парите за децата.
Разбирам, че трябва да попълня Приложение 10 и към него да приложа ксерокопието на декларацията, която съм подала при работодателя (дадоха ми го това ксерокопие)? Thinking

# 190
  • гр.София кв.Драгалевци
  • Мнения: 215
Да попитам  :това данъчно облекчение всяка година ли ще е или само тази?

# 191
  • София
  • Мнения: 3 722
И аз да попитам - ще подавам ГДД с ПИК, декларацията от другия родител  е част от декларация 22, само втория лист ли да сканирам?

# 192
  • Мнения: 14 514
Е как само втория, нали на предната страница попълваш твоите данни и тези на детето/децата?

# 193
  • София
  • Мнения: 3 722
Тези данни съм ги попълнила електронно в Образец 2005 - декларацията 22.
Трябва да приложа декларация от съпруга ми - подписана.
Отново ли да попълвам на ръка  цялата декларация 22 за да мога да я приложа?

# 194
  • София
  • Мнения: 116
Някой има ли представа кога ще преведат сумата по това данъчно облекчение?

Последна редакция: чт, 10 мар 2016, 15:02 от kleche

Общи условия

Активация на акаунт