Право на ползване

  • 2 246
  • 24
  •   1
Отговори
  • Мнения: 13
Здравейте! Преди половин година направихме покупко-продажба на имот, където моя мъж е израснал. Човекът, който ни го продаде не му е баща, а живеят с майката на мъжа ми(той е осиновен, но баща му е починал, когато е бил малък). Тази сделка я направихме, защото този човек (имал е брак, но няма деца) има брат, който живее на другия етаж и в миналото са водили много съдебни битки за имота и етажите. Той има две деца и за да не може някой от племенниците му да оспорва дарението, направихме тази покупко-продажба. Такааааа....Споменах ли, че тези хора са вълци единаци както се казва. С никой се не спогодиха включително и с мен, защото аз не се оставям някой да ме прави на балък, при положение, че ние плащаме всичко(ток,вода,данъци,телефони,кабелни и т.н.) и пак са недоволни. Както и да е. Та при сделката, той си запази правото на ползване до живот. Интересува ме дали може да ни забрани по някакъв начин да си използваме етажа, в който сме налели не малко пари(над 160 хил.). Предстои ни след много късане на нервите по институциите да ни сложат отделен електромер, може ли да направи нещо по въпроса. Той ще си има електромера с партидата до сега на негово име. Поне до това, което четох преди пише, че можем и да му отнемем правото на ползване по еди какви си причини. Мога ли да повдигна обвинение(ако той се заяде), че не ми плащат никакви пари за разходите (от 10 години).
 Благодаря!

# 1
  • Мнения: 2 450
Правото на ползване, което е учредено за целия имот, а не част от него, означава, че никой друг, освен ползвателя не може да ползва имота. Т.е. може и още как  да ви забрани докато е жив.
За отнемането на правото за ползване не знам.

# 2
  • Мнения: 4 402
Ей за това си трябва адвокат да огледа документите като се купува имот.
Не е лев не са два.Дано надникнат в темата повече хора търсещи своя дом и да имат едно на ум.

# 3
  • Мнения: 13
Ние не сме го купували, а просто мъжа ми е отрасъл в тази къща и сега ни идват тези неприятности. Не е тръгнал да ни гони, но аз искам да знам какви са шансовете и възможностите, които аз мога да предприема,ако се достигне до там. Благодаря!

# 4
  • София
  • Мнения: 1 616
Не съм много сигурна,но мисля че "право на ползване" е гаранция,че вие  няма да ги изгоните от имота.На практика имота е ваш,но те си запазват правото да го ползват  докато са живи.Така го разбирам.

# 5
  • Мнения: 4 208
Правото на ползване гарантира ползването на имота, но задължава ползвателя да си покрива сметките за ток, вода, парно и т.н.
Погасява се със смърта на ползвателя или ако 5 год. не упражнява това си право (не ползва реално имота).
За "лишаване от право на ползване" не съм чувала.
Това, че вие сте плащали всички сметки си остава загуба за вас.
О, забравих, и данъците са за сметка на ползвателя.

# 6
  • Мнения: 2 450
Вероятно може да се съдите за сумата, която на практика ви дължи в сметки, ако имате доказателство,ч е вие сте ги плащали. Но за отнемане правото на позлване май не съм чувала и аз.

# 7
  • Мнения: 8 567
Аз не разбрах от кой брат те е страх, от този, който живее с майката и е прехвърлил собствеността си, запазвайки си право на ползване или от другия брат?

# 8
  • Мнения: 13
От племенниците на ползвателя имахме притеснение, т.е. от децата на брата на ползвателя.

# 9
  • Мнения: 2 450
От племенниците на ползвателя имахме притеснение, т.е. от децата на брата на ползвателя.

Да, разбрахме че заради тях сте го оформили документално като продажба, въпроса е сега кой според вас ще ви отказва да позлвате етажа- доведения баща или брат му?

# 10
  • Мнения: 13
"Доведения баща",т.е. ползвателя.

# 11
  • Мнения: 2 450
И аз така разбрах, еми ок , както казах, ако има право на позлване върху целия етаж а не само част, може да се заинати  и да не допуска никой друг да живее там, има право. А за сметките може да си търсите парите със сигурност, но за отнемане на право на ползване не съм чувала, адвокат питайте.

# 12
  • Мнения: 13
Чл. 61. Собственикът може да иска от съда да прекрати правото наползуване, ако ползувателят въпреки отправеното му предупреждение продължава да си служи с вещта по начин, който застрашава същата с разрушаване или със значително повреждане, ако нарушава своите съществени задължения или ако съществено променя вещта. 

Чл. 57. Ползувателят е длъжен да плаща разноските, свързани с ползуването, включително
данъците и другите такси, да поддържа вещта в състоянието, в което я е приел и да я върне на
собственика след прекратяване на правото на ползуване.  При предаване на имота се съставя опис. При липса на опис предполага се, до доказване на противното, че имотът е предаден в
добро състояние.  Ползувателят не отговаря за овехтяването и изхабяването на вещта, които се дължат на обикновената употреба. Той е длъжен да застрахова вещта в полза на собственика
и да плаща премиите за застраховка, ако не е постановено или уговорено друго.

Това намерих. 

# 13
  • Мнения: 2 450
Това ми звучи като за временно ползване на движима вещ,а не на недвижима собственост доживотно. Абе за адвокат си е това чак такива нюанси няма как да се разчепкат без задълбочени познания нещата.

# 14
  • Мнения: 2 408
Доколкото разбирам, сте направили фиктивна покупко-продажба, т.е. не сте дали пари, а само сте оформили по този начин нещата. При това положение каква защита на интересите си очаквате?
Ако пък наистина сте дали пари, то защо не си купихте необременен имот на пазарна цена?
Въобще, никак не е ясно какъв точно е казуса от така непълно изложените факти.
Относно сметките, също не е много ясно - вие нали там живеете, кой друг тогава да ви ги плаща?

Общи условия

Активация на акаунт