Школа по математика или частен учител?

  • 16 867
  • 32
  •   1
Отговори
# 15
  • София
  • Мнения: 4 025
Какво ще изберете зависи от детето. Ако то е съзнателно да внимава на курса, да води подробни записки, да пише редовно домашните - то това е добро решение. Колкото и учителите да следят децата, повечето добри водят по няколко курса, уроци, преподават в у-ще и това води до една доста повърхностна представа за възможностите на курсистите им. Колкото до частните уроци - ако имате нужда да ви обърнат специално внимание, ако това е начина детето да стои концентрирано цял час, то това ще е вашия избор. С две думи универсално решение няма Simple Smile Освен това, което и да изберете може да смените стратегията, ако не проработи. Моят опит досега с един брой дете е - курс в 4 клас, който се оказа достатъчен , за да имаме възможност за избор за математическо у-ще. Курс, плюс вкъщи решаване на задачи от предните години на състезанията, на които се явява, и книжката с изпитите. Курсове има не само в СМГ, почти всички добри преподаватели, вкл и тези от СМГ,  водят и в частни школи. Има доста теми във форума, имате време да се информирате. И последно - за децата, които обичат математиката летвата не е висока Simple Smile

# 16
  • Варна
  • Мнения: 4 295
Според мен,друго си е някой лично "да си сложи главата в торбата" за твоето дете.В школите ми се струва доста по-размита отговорността...Дано не са ми консервативни възгледите.Поне така беше преди 20-тина години... Rolling EyesИ така-помогнете със съвет,моля.Още по-добре пък ще е,надявам се за всички,ако споделите къде по математика /при кой частен учител или школа/за предпочитане източни райони/ е ходило детето ви.Къде е кандидаствало и т.н.Предварително благодаря!

За каква "глава в торба" говорим?  Rolling Eyes Ако очакваш ,че уроците и школите вързват приема ,се лъжеш много. А темата частни уроци е табу  Wink.Най-добре се насочи  към личните си контакти и си "отваряй ушите и очите" ,без да слушаш какво ти говорят повечето родители на генийчета.  Peace

# 17
  • Мнения: 2
Може би най-добре и двете, ако разбира с родителя не е взел правилното решение да емигрира ...

# 18
  • Мнения: 2 298
Въпросът с учител,който има отношение към съответното училище е доста сложен,мисля.От етична гл.точка не съм наясно дали преподавател от определено у-ще би водил частни уроци за изпит в същото училище.Иначе да-задачите са специфични и трябва да си е в час.

Всички преподаватели водещи курсове са от училищата с математически профил и в този смисъл етична гледна точка няма. Конфликт на  интереси вероятно да, но в крайна сметка вашата цел е прием.  
И школите и частен учител имат своите плюсове и минуси и изборът зависи от детето и неговите умения за концентрация, общуване и възприемане. Школите предлагат предимството да решаваш задачи в група, така както и на изпита/ състезанието. За мен ангажиаността на преподавателя е еднаква, а успеха зависи от детето, неговото старание и желание основно.  Peace
По мое мнение, школите имат повече предимства.
Вижте регламента и се гответе  за прием в СМГ (няколко състезания през цялата учебна година) и това ще е напълно достатъчно за прием и в 125то, където приема е на база едно състезание, обичайно по-леко от тези за СМГ. Обратното за мен не е вярно. Курсовете в 125 са насочени за техния прием и не е достатъчно за прием в СМГ. В СМГ приема става все по-труден. Ежегодно 600-700 деца кандидатстват и нивото на подготовка се покачва. оттам и новото на състезанията и трудността да си сред първите 112 след всичките състезание участващи в рейтинга. Изисква се много труд и постоянство.
Много курсове има в СМГ (обичайно >30 деца, макар и да има и маломерни групи напоследък), доста има и в Междучасие (12 деца), където преподават отново преподаватели от СМГ.

Последна редакция: пн, 28 дек 2015, 15:12 от shrekie

# 19
  • Мнения: 24 467
Един татко, смятам, че ако се спрете на школа, то посещението й няма да ви бъде достатъчно, т.к. детето ще има нужда вие или специалист да се убеждавате редовно дали е схванало това, което се взема там, добре, отработило ли е грешки и неясноти и къде има такива. Школата това не го запълва. Не е като подготовката за НВО, която е върху изучаван в училище материал, все пак. Тук става въпрос почти изцяло за друг, неучилищен, материал.
Та ако ще е школа, то се разберете кой и как ще контролира самата подготовка.
Ако ще е учител, то нека е такъв, който е готвил ученици за конкретното училище, което сте си набелязали и има успехи.
Можете и вие, ако имате време, желание и нужната подготовка.

Забравих да допълня, че още не са приети новите правила за прием в МГ след ІV клас, които ще действат от догодина, след като новият закон влезе в сила. Вие не сте в момента в ІV клас. Вероятно ще ви засегнат.
Дали съответното лоби ще си защити доходите от уроци, как и колко ще видим тепърва. Който се интересува де. Чака се развитие.

Може би най-добре и двете, ако разбира с родителя не е взел правилното решение да емигрира ...
Peace

Последна редакция: пн, 28 дек 2015, 16:22 от Judy

# 20
  • Мнения: 2 298
За СМГ вътрешните правила за прием на ученици в 5-ти клас за учебната 2016-2017, както и реламент на състезанието "Откриване на млади таланти - 2016 г." са публикувани (http://smg.bg/priem.php?cl=4).
За 125 СОУ още не са обновили регламента за 2016-2017.  Peace

# 21
  • Мнения: 377
Школа, школа, школа! Индивидуалния подход може да липсва, но може да не липсва. Естествено зависи от мястото. Там ще се създаде естествена конкуренция между тях, допълнителни контакти и обмяна на идеи. Ходил съм една година на школа по математика. В училище задачите ги решавах в час по няколко урока напред и пак ми беше скучно. Никога не е достатъчен материала в училище, ако искаш да си силен.

# 22
  • Мнения: 93
Очевидно е,че след толкова много мнения по темата и нито едно споменато  име на частен учител,въпросът е табу!В такъв случай няма да питам повече.А коя школа ще препоръчате?Има ли курсове в източните райони,които реално да конкурират тези в СМГ?

# 23
  • Мнения: 2 298
Има ли курсове в източните райони,които реално да конкурират тези в СМГ?
По мое мнение не! Писах по-горе, че курсовете в 125 СОУ не мисля, че са достатъчно добри за прием в СМГ. Вероятно има единични примери на деца посещавали ги и приети ж СМГ, но не мисля, че е практика.
Обратното обаче е вярно, т.е. курсовете за прием в СМГ са достатъчни за подготовка за прием в 125 СОУ и други училища с математичеки паралелки като 107 ОУ. Децата неприети за малко в СМГ се справят с изпитите в 125то и 107мо.
За прием в СМГ споменах курсовете в СМГ и тези в образователен център Междучасие, от където имам преки наблюдения. Подхода и обучението са еднакви, цената е сходна (та дори и по-ниска в Междучасие, ако се възползвате от отстъпките). Разликата е единствено в броя на децата в група (30 в СМГ и 12 в Междучасие) и ограничения брой преподаватели от който да избирате в Междучасие (2 до 4 срещу >10-20 в СМГ).  И на двете места децата правят пробни тестове, домашни по правило не се проверяват, освен ако някой не сподели, че има проблем с дадена задача. Пробните тестове в Междучасие са безплатни за техните курсисти, докато тези в СМГ са платени допълнително. Разминават се по дни, та не пречи дете от Междучасие да ходи на пробни и в СМГ в 4ти клас.
Имам отлични впечатления от Детелина Найденова (млад преподавател, който децата харесват и разбират) и Зоя Савова (преподавател с много опит, с уважение и респект към всяко дете и родител).  И двете водеха курсове и в СМГ и в Междучасие. Peace
Моята препоръка е подготовката да започнете плавно в 3 клас, макар и до голяма степен материала да се повтаря на курсовете в 4ти. Това обаче помага да се отработят и затвърдят видовете задачи. Освен това първото състезание участващо в рейтинга за прием е още  през Ноември.   Peace
Ще са нужни обаче време и постоянство и от ваша страна. Успех!

# 24
  • Мнения: 40 857
Може би най-добре и двете, ако разбира с родителя не е взел правилното решение да емигрира ...

 newsm78

И защо да е най-добре и двете? Това дете роботче ли ще го правите? Защото каквото и да се преподава от школата/учителя накрая трябва и сериозна работа вкъщи. Учителят преподава някакъв метод, обяснява, решава един-два примера и до там. След това детето трябва да решава у дома, в това число и по-засукани и заплетени задачи със същия похват. А ако му дават домашни от две места? Или ако преподават различни похвати? Аз си мисля, че този съвет е малко като "много баби, хилаво дете".

И това за правилното решение с емиграцията не го разбирам. Защо си мислиш, че ще емигрираш и веднага ще имаш достъп до супер училищата в странство? Не съм чувала там да калесват с бъклица емигранти. Докато СМГ си е супер училище което дава шансове на умните деца после да следват където и да е по света. При това безплатно.

Цитат
Очевидно е,че след толкова много мнения по темата и нито едно споменато  име на частен учител,въпросът е табу!В такъв случай няма да питам повече.А коя школа ще препоръчате?Има ли курсове в източните райони,които реално да конкурират тези в СМГ?

Защо да е табу? Просто много от нас никога не са ползвали и не знаят такива. И за школата вече ти препоръчах коя е най-доброто решение, но ти искаш непременно да ти е до входа.

# 25
  • Мнения: 2 190
Очевидно е,че след толкова много мнения по темата и нито едно споменато  име на частен учител,въпросът е табу!В такъв случай няма да питам повече.А коя школа ще препоръчате?Има ли курсове в източните райони,които реално да конкурират тези в СМГ?

Колко пъти да се пише едно и също.
За източните райони - има школи в 125-то (Младост 1 до бл. 43).
Нямам опит с школа за 3-4 клас и не знам стават ли за подготовка за СМГ. 
За 5-7 клас си водят школи за техните мат. паралелки.
Добри учители (по мое мнение) са Димитров и Данков.

За частен учител: наистина такива специалисти са малко. Намекнаха ти, но да повторя и аз. Намират се по 2 начина:
- препоръка от познат (доказан успех).
- виждаш имената на добрите от бг-мамма. Намираш кога и къде водят курсове. Отиваш в края на курса. И добър ден, аз съм ... и търся учител .....  Нали знаеш, с питане става. Mr. Green

# 26
  • Мнения: 24 467
Очевидно е,че след толкова много мнения по темата и нито едно споменато  име на частен учител,въпросът е табу!В такъв случай няма да питам повече.А коя школа ще препоръчате?Има ли курсове в източните райони,които реално да конкурират тези в СМГ?

Обикновено пишат на лични.
Пробвай да попиташ и тук, в раздела за частни уроци:
http://www.bg-mamma.com/index.php?board=395

# 27
  • Мнения: 1
Има преподаватели, които могат да подготвят едно дете за прием в СМГ.
Като дългогодишен бивш учител там, въпреки че сега преподавам на студенти, с удоволствие бих поела такъв ангажимент към някое дете.
Математиката е част от човешката природа. Към математиката трябва да се подхожда с любов и тогава всичко ще стане ясно.

# 28
  • Мнения: 1
За СМГ вътрешните правила за прием на ученици в 5-ти клас за учебната 2016-2017, както и реламент на състезанието "Откриване на млади таланти - 2016 г." са публикувани (http://smg.bg/priem.php?cl=4).
За 125 СОУ още не са обновили регламента за 2016-2017.  Peace

Здравейте,
Виждам, че ви вълнува темата 125 СОУ с профил математика и по тоз повод искам да ви информирам, че господин Данков вече не е част от екипа му. Напусна в началото на втория срок и повечето деца от двете математически паралелки напуснаха училището също. Аз лично съм много разочарована от другите преподавадели там, детето ми беше там само заради Данков и неговия професионализъм.

# 29
  • столицата
  • Мнения: 3 793
Каш5,интересно ми е къде се преместиха децата от двете мат. паралелки? Няма много избор,а и на средата на годината?

Общи условия

Активация на акаунт