на почти 1 годинка е а няма зъби и няма признаци за такива

  • 13 937
  • 45
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 6 791
А всъщност пасирането не е само заради евентуалното задавяне. То е и за здравето на стомаха, който разбира се преработва много по-пълноценно и безпроблемно пасираната/сдъвканата храна.
1+
Не знам как давате НЕ пасирана храна на бебе,което няма зъби.. Shocked Я пробвайте,вие да не дъвчете,а да гълтате като фитоци...,ще имате сериозни проблеми със стомаха.....!!!!!
Намачкана, подходяща храна няма нищо общо с гълтане като фиток! Именно гълтане като фиток в по-късна възраст се избягва. Детето ми никога не е имало стомашни проблеми и вече на 1г8м и 16 зъба дъвче чудесно и се храни сама. Всичко е приучване и създаване на умение. Пробвай ти разликата между пасиран и намачкан картоф с вилица. Защото меки зеленчуци на пара са доста вкусни намачкани и мъничките парченца стимулират дъвкателния рефлекс. Никой не дава пържола или суров морков на дете без зъби. Дори и на купените бурканчета след годинка вече има парченца.

# 16
  • Мнения: 686
А всъщност пасирането не е само заради евентуалното задавяне. То е и за здравето на стомаха, който разбира се преработва много по-пълноценно и безпроблемно пасираната/сдъвканата храна.
1+
Не знам как давате НЕ пасирана храна на бебе,което няма зъби.. Shocked Я пробвайте,вие да не дъвчете,а да гълтате като фитоци...,ще имате сериозни проблеми със стомаха.....!!!!!
   Че то детето си дъвче, защо си мислиш, че гълта само  Rolling Eyes Моята щерка, както вече казах нямаше зъби почти до годинка, но си дъвчеше доста старателно. Никога не е имала проблем със стомаха. Не познавам човек да е давал само пасирана храна до пълното изникване на зъбите. Аз като цяло абсолютно никога не съм давала и пасирана храна, може би и заради това си се научи да дъвче и да си яде нормално.

# 17
  • София
  • Мнения: 860
Моят син вече на две и половина още се дави от парченца - просто не е свикнал да дъвче. Много дълго време ядеше пасирана храна, само да имаше парченце и - баааа, повръщаше всичко. Ужас някакъв. И то не защото нямаше зъби или не може да дъвче, а като е тип смесена храна - пюре + парченца, някак си не може да ги разпредели - да дъвче ли, да гълта ли  Crazy
Иначе като му дадеш хляб, солета или нещо такова, яде безгрижно.
Това си е моя грешка, трябваше по-рано да го уча на храна с парченца. Но си оказва и влияние, че имаше рефлукс до късна възраст и много лесно повръща.

# 18
  • Мнения: 874
Аз познавам родители, които дават пасирана храна и на дете с всички зъби.... защото било още бебе (на 2г)... съответно след това моят мъник беше сравняван с това дете и аз си го отнасях - как може да не пасирам храната на моя (който е 1г по-малък)... хора всякакви Simple Smile

# 19
  • Мнения: 1 196
А всъщност пасирането не е само заради евентуалното задавяне. То е и за здравето на стомаха, който разбира се преработва много по-пълноценно и безпроблемно пасираната/сдъвканата храна.
1+
Не знам как давате НЕ пасирана храна на бебе,което няма зъби.. Shocked Я пробвайте,вие да не дъвчете,а да гълтате като фитоци...,ще имате сериозни проблеми със стомаха.....!!!!!
Намачкана, подходяща храна няма нищо общо с гълтане като фиток! Именно гълтане като фиток в по-късна възраст се избягва. Детето ми никога не е имало стомашни проблеми и вече на 1г8м и 16 зъба дъвче чудесно и се храни сама. Всичко е приучване и създаване на умение. Пробвай ти разликата между пасиран и намачкан картоф с вилица. Защото меки зеленчуци на пара са доста вкусни намачкани и мъничките парченца стимулират дъвкателния рефлекс. Никой не дава пържола или суров морков на дете без зъби. Дори и на купените бурканчета след годинка вече има парченца.
Пробвала съм разликата между пасирано и намачкано, а сега ти пробвай намачкано да ядеш да видим дали няма да те схване стомаха,пак казвам на дете без нито един зъб не трябва да се дава не пасирана храна - рискува се да има проблем със стомаха,било то и на по-късен етап...Прочетете малко литература по въпроса...

# 20
  • Мнения: 6 791
А всъщност пасирането не е само заради евентуалното задавяне. То е и за здравето на стомаха, който разбира се преработва много по-пълноценно и безпроблемно пасираната/сдъвканата храна.
1+
Не знам как давате НЕ пасирана храна на бебе,което няма зъби.. Shocked Я пробвайте,вие да не дъвчете,а да гълтате като фитоци...,ще имате сериозни проблеми със стомаха.....!!!!!
Намачкана, подходяща храна няма нищо общо с гълтане като фиток! Именно гълтане като фиток в по-късна възраст се избягва. Детето ми никога не е имало стомашни проблеми и вече на 1г8м и 16 зъба дъвче чудесно и се храни сама. Всичко е приучване и създаване на умение. Пробвай ти разликата между пасиран и намачкан картоф с вилица. Защото меки зеленчуци на пара са доста вкусни намачкани и мъничките парченца стимулират дъвкателния рефлекс. Никой не дава пържола или суров морков на дете без зъби. Дори и на купените бурканчета след годинка вече има парченца.
Пробвала съм разликата между пасирано и намачкано, а сега ти пробвай намачкано да ядеш да видим дали няма да те схване стомаха,пак казвам на дете без нито един зъб не трябва да се дава не пасирана храна - рискува се да има проблем със стомаха,било то и на по-късен етап...Прочетете малко литература по въпроса...
Прочети ти за метода на захранване, воден от бебето. Аз съм чела достатъчно  Peace

# 21
  • Мнения: 874
Radeva-87, изпревари ме Simple Smile и аз това щях да напиша... явно доста майки не мислят за здравето на децата си, а захранват по ЗВБ (включително и аз ) Grinning Grinning Grinning много сме лоши значи...   Rolling Eyes

# 22
  • Мнения: 6 791
Radeva-87, изпревари ме Simple Smile и аз това щях да напиша... явно доста майки не мислят за здравето на децата си, а захранват по ЗВБ (включително и аз ) Grinning Grinning Grinning много сме лоши значи...   Rolling Eyes
Да, да. Човек, когато си знае неговото и не може да допусне, че има и друга гледна точка е страшно.  chef

# 23
  • Северозапада
  • Мнения: 5 489
Да се включа и аз. На дъщеря ми първия зъб проби на 1 г. и 1 м. Не и избиваха по 2-3 наведнъж, а съвсем нормално и бавно. Още липсват последните 2 кътника. Захранена е почти по ЗВБ, т.е. с непасирана храна, но давана от мен (не искаше да пипа храна с ръка). Дъвчеше всичко мноооого старателно, дори когато съм и давала каши и пюрета. На година - година и половина закусваше печени сандвичи с яйце и сирене, нарязани на хапки го боцкаше с вилица. Давила се е само когато е налапала парче с големина над възможностите и.

# 24
  • Мнения: 2 760
При сина ми беше така - на година и един-два месеца излезе първият зъб и при него не се сбъдна предсказанието, че ще бъдат по-здрави, напротив. На 6 години има вече доста кариеси и половин счупен зъб, а постоянните още не са тръгнали.

# 25
  • Мнения: 75
искам да видя без зъби да сдъвчеете месо или чушка от миш-маш това че деца с зъби се давят не означава че не им вършат работа те простоя не уеят да дъвчат аз виждам майките деца покрай мен едното отхапва и гълта направо другото дъвче колкото да убие номера и гълта като  не трябват зъби що дъвчете хапете и гълтайте направо моето дете дъвче постоянно но как да сдъвче хляба който протривайки се по венците и става на тестено топче и дефакто тя го гълта цяло не се заблуждавайте че децата ви дъвчат те просто гълтат цялото парче да дъвче банан да но тези храни не няма как да стане ако си мислите че децата дъвчар жестоко се лъжете повечето храни се гълтат направо затова ние още на 11 месеца пием капки защото ревем от стомах и газове

# 26
  • Мнения: 403
Не е хубаво да се дава изцяло смляна храна на децата. Аз съм ядяла пресен чесън с ченетата, и пилешки бутчета пак така. И само с ченета може да се дъвче. Нито съм се задавила нито нещо лошо ми е станало.  Mr. Green
 

# 27
  • Luxemburg
  • Мнения: 1 707
 AnnNikol, надявам се не си говорила сериазно.
И аз съм на мнение, че зъбите нямат нищо общо с началото на дъвченето. Както повечето тук са казали, венците са достатъчно здрави, за да се справят с храната за деца около 1г. AnnNikol, не знам каква детска кухня ползваш, че си на мнение, че не може дете да я сдъвче. Та храната на практика е толкова разварена, че с език само се смачква,  а какво остава и венците да влязат в употреба.  В началото ще се избягват пюрета с царевица, грах, боб, заради люспите, но не му пречи да си хапва картофи и моркови просто намачкани. Парченцата са миниатюрни. Чушките които се ползват в детската кухня са печени и без люспа. И що за глупости са това че ако яде с парченца ще има проблеми със стомаха? Ако едно дете има чувствителен стомах, това не означава, че всички на тази възраст са такива и трябва да яде пасирано до 2г. или най-добре докато му поникнат постоянните зъби  Laughing.
При моето второ дете захраних доста трудно, дори и абсолютно пасирано не искаше, държеше да суче. В детската ясла ми се караха, че вече е на 1г.2м., а яде само пасирана храна. Но и най-малкото парченце да имаше беше такова оповръщане, беше с рефлукс, а не че не можеше да дъвче. На 1г. 4м. както беше на пасирани пюрета, мина на кюфтета и пилешки крилца.

# 28
  • Мнения: 75
не яде в от кухня готвя и аз не и пасирам давам и храната намачкана но когато се е давела о повечето пъти я наблюдавам като си отваря устата да дъвче че всъщност лапа повечето парчета цели както съм и ги дала месеци наред по цяла нощ и цял ден реве и се гърчи постоянно има газове който едва изпуска и я мъчат тогава дори не реве а направо крещи предполагам че е от погълнатата храна която не е смляна хубаво на тоя малък стомах бебешки колко му трябва исках да споделя с вас вие седнага нападате неможе да бъде всяко дете е различно прави нещатата по разлиен начин развиват се с различна бързина аз споделям какво става с моето дете вие не сте тук за мнение а да нападате хората как вашите деца ядат и са чудесни а моето не как така да му давам пасирана храна не и давам просто се позадавя от начупена и намачкана храна

# 29
  • Luxemburg
  • Мнения: 1 707
Ани, не се засягай. Повечето мнения не бяха директно към теб написани, а по-скоро учудване на някакво категорично мнение изказано по-напред. Моето също. Всяка майка си знае детето и може да реагира адекватно.
След като ти приготвяш храната, то гледай да даваш зеленчуци които са по-щадящи стомаха. Можеш да му даваш и еспумизан и производни ако виждаш че детето се мъчи. Както писах, аз си прецених че ще давам пасирана храна защото друга просто не искаше колкото и да опитвах и да ми повтаряха че детето е голямо (беше вече 1г.2-3м.). В яслата им казах да правят каквото искат, аз в къщи давах пасирана. Така че ако прецениш че ще е по-добре премени на пасирана храна. Виждаш че имате проблем, сменете нещо. Храната (само на зеленчуци, без месо, без риба), начина на поднасяне, консистенцията. Така ще разбереш от къде идва проблема. Може изобщо да не е от това че е на парченца и че стомаха не може да я смели. Пробвай по 4-5 дена до една седмица различни неща и така ще откриеш проблема. Ако ли продължава, то се посъветвай с педиатъра. Идеални деца няма. Ако едно има проблем с храната, друго е със съня, трето с други нещо.

Общи условия

Активация на акаунт