Лошите страни на яслата

  • 6 989
  • 193
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 6 315
Лично за мен единствения минус са болестите, но много зависи от самото дете - моето е болнаво Sad. Иначе малки-малки, но имаха представление за 08.03 и всички бяха много сладки - големи бонбончета  Mr. Green. Йоан си пее, танцува, играе си с децата и се социализира според мен. От отношението съм много доволна, госпожите са добри и ги обичат.

# 61
  • София
  • Мнения: 3 328
Да си кажа и аз мисълта за яслите.
Че има много болести, има. Но и че много деца ги водят болни в яслите - и това е така. Не искам да коментирам причините, които карат родителите им да правят това. Само ще кажа, че имам колежка, която, когато детето й е болно, но не дотам, че да не може да се движи и да трябва да лежи, и няма кой да го гледа у дома, го води със себе си на работа. И детето стои 8 часа пред лист с комплект цветни моливи. Но не го пуска в общественото заведение болно. Знам, че примерът е драстичен, но е показателен по отношение на гражданска съвест.
Моята дъщеря тръгна на ясла в очевидно неподходящо време - късната есен на миналата година. Престоя в яслата 6-7 дни и се разболя от ангина, която прерасна в пневмония. До този момент не сме я давали пак в същото заведение, намираме начин да я гледаме у дома. Но от яслата бях изключително доволна по отношение на следните неща: персоналът държеше да има осигурена връзка по телефон с родителите; личната хигиена на децата се поддържаше на отлично ниво - смяна на памперси, мокри кърпички, миене на ръце и пр. Нямаше нито един сред тези 6-7 дни, в който да съм взела детето си от яслата изцапано или недоизмито. В слънчевите дни - 2 или 3 на брой през периода, за който говоря - през всички тези дни бяха извеждали децата на площадката, съответно бяха ги обличали, обували, после събличали и събували.
Като недостатък мога да отбележа липсата на разнообразие в храненето.
За съжаление още не сме стигнали до тръгване на детска градина, за да мога да напиша впечатления и за нея, но като водехме Ася на ясла, от стаите, в които са по-големите деца /градината/, рано-рано се чуваше да свири пиано и да пеят деца. А на мен такова начало на деня ми допада Simple Smile

Последна редакция: ср, 05 апр 2006, 15:21 от Karimma

# 62
  • Мнения: 5 468
Боледуването ако не е в яслата, ще е в градината, ако не е в градината ще е в училище ...

Преди 3 г. боледуват повече  Blush
И са по-малки възможностите за лечение. В повечето случаи го оставяш на самотек или някакви безобидни капки. Няма лекарства за стопиране на болестите при малки деца.

Тц, има.. стига да ги знаеш...  Wink
Ами аз се консултирам с педиатърката на Гери, когато боледува и тя ми казва, след преглед, с какво бих могла да я лекувам. Имам й доверие и не мисля, че е некомпетентна. Та така.

# 63
  • София
  • Мнения: 13 217
Ами аз се консултирам с педиатърката на Гери, когато боледува и тя ми казва, след преглед, с какво бих могла да я лекувам. Имам й доверие и не мисля, че е некомпетентна. Та така.

Е, така де.... и аз на своя глава не давам нищо... Явно моята знае някои трикчета  Wink Peace Peace Peace

Последна редакция: ср, 05 апр 2006, 16:08 от Vache

# 64
  • Мнения: 2 978
Добре де Vache,

на мен лекарката и две три аптекарки (да е по- сигурно питах и други Wink ми казаха, че не е желателно да се дават имоностимулатори на деца под 3г.

Аз исках да купя точно този AD Liquide For Kids..обаче все ми говорят, че ако се дава преди 3-те годинки после свиквали и имунната им система ставала по- слаба без тях...направо съм в шах newsm78

Ами нас това ни оправи... защо да не се дават имуностимуланти под 3 г.? За мен хич не е логично това.. дай да му се срива имунитета, а ние да гледаме... Wink
Дадох й го сиропа когато беше на година и 9 месеца. При това искам да ти кажа, че давах едно шише тогава. Сега зимата пак само едно шише. Заопчнах да го давам веднага след вирусна пневмония и детето си ходи без дори един сопол на ясла. Изкара грипната епидемия, когато имаше 5 деца в групата... А точно сиропа Кидс е за деца от 1 до 3 г. После се дава имунния съпорт. Хората дето ме познават тук знаят, че аз не залитам хич по разни нетрадиционни методи на лечение... обаче това е вълшебно сиропче... И изобщо няма такова нещо, че имунитета ставал слаб после... Казвам ти, аз давах сиропа до края ноември. Оттогава досега, да чукам на дърво е била болна 2 пъти за по 3 дни. Оправи се с чайчета и сиропчета...

Ами незнам ...аз питах различни лекари, даже и две аптекарки..та те ми казаха така newsm78

Е, ти ме успокои..и то много....благодаря  bouquet

# 65
  • Мнения: 6 206
Не че е по темата - но най-добрите стимуланти са пресните плодове, зеленчуци, меда, млякото, качествената храна.
Всичко друго е прах в очите и бизнеса на фармацевтичните компании. Peace

# 66
  • Мнения: 5 468
нещо, което ме подразни в яслата-понеже приучават децата към стискане и ходене в гърне, а не в памперс, ги държат жадни по цял ден, да не се напикават, че лелките виждат зор с преобуването и не им остава време да си чоплят носовете и да пустосват майките, които не са  им подарили цветя за осми март, колко ужасно мирише Мариян- сигурно майка му коконата го пере с домашен сапун, а пък тази Велина не се наплюска- на 2 години яде като слон, как не се задъни...
не знам колко помага яслата в социализирането- на конкретното ми питане отговорът беше- до 2 год не участват в пеене, танци, рисуване, моделиране, щото са малки, само седят отстрани и гледат...
Сега, като пишеш такова нещо във форум за майки, на които децата ходят на ясли, би трябвало да напишеш и откъде имаш тази информация или това са само предположения? Защото звучи като издевателство над децата ни, а аз нямам такива впечатления от яслите. Отде знаеш, какво си говорят лелките и че ги карат да се стискат и други подобни?! И за водата... в менюто на вратата, всеки ден пише, че в 10:30 им дават чай с мед да пият. Значи не ги държат толкова на сухо.

# 67
  • Мнения: 3 164
ако имам друга алтернатива, не бих си дала децата на ясла, за градина съм 50:50.причини бол, и не на 1-во място щото боледуват физически, а защото 99% от децата изживяват шок при отделянето си от майката в толкова ранна възраст-повечето много страдат и тъгуват, мислят си , че майка им ги е изоставила и т.н. неща в този ред, следствие на което детето става агресивно или смирено и покорно(а родителите се радват, че то е станало послушно).да не говорим за отношението на персонала в някои случаи-повечето от лелките нямат правилен подход към децата.
и също така, различно е когато едно дете на около 1г да се разболее и  същото ако е на около 3г- в първия случай усложненията от болестта са гарантирани.
за детската градина съм за, ако детето има желание да посещава и ако персонала е добър Peace

# 68
  • Paris
  • Мнения: 1 727
Малко крайно но яслата е едно ужасно място. Дъщеря ми така и не свикна и добре че навреме се отказахме. Шока е много голям за малкото детенце. Половината от времето са на гърнето, останалата на малките столчета.Ужас!!! Да не говорим че през цялото време реват и заникаква игра не може да става дума, отделно сополи, кашлици, сиропи, антибиотици. Не искам да се връщам. Виж градината е друго нещо!

# 69
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
слънчева - докато не си дадеш твоето дете на ясла и не видиш как ще му понесе, няма да можеш да разбереш, дали и какви са лошите страни на яслите...и дали изобщо ги има, най-вече...?! Wink

За боледуването в повече - не съм съгласна  Stop. За гледането като бройлери - тоже  Naughty.

Всичко си е строго индивидуално за конкретния индивид. За това верния отговор за теб и за детето ти, се крие в резултата от "пробата" на това обществено заведение.

Ако ти е интересно мога да ти разкажа за моите деца. Разликата при тях беше от небето, до Земята и още толкоз по отношение на болестите, адаптацията и т.н...

# 70
  • София
  • Мнения: 4 868
shoni, а кога според теб детето не изживява шок от раздялата с майката? дали когато е залепено до полата й чак до първи клас и тогава ще не ще трябва да тръгне САМИЧКО на училище, но пък вече е уж достатъчно зряло и може да разбере защо мама не може да е все до него? или когато при нужда влиза в ролята на куфар, който се разнася между баби, лели и бавачки?

голямата ми дъщеря не ходи нито на ясла, нито на детска градина. аз я гледах, защото учих задочно и имах възможност да работя у дома. резултат: плачеше всеки път, когато оставаше при някоя баба за повече от два часа, с рев тръгна на предучилищна макар да харесваша да играе с деца, в първи клас преживя истински кошмар, защото знаеше, че всяка сутрин трябва да ходи на училище. стоеше на стълбите и ревеше, че не иска да се отдели от мен, нищо че отдавна беше навършила 7 години. до неотдавна не искаше да ходи на друго място с преспиване, дори и в позната обстановка, ако аз не съм там.

бебето остана у дома с бавачка, когато навърши 5 месеца. тръгна на ясла на година и девет месеца, сега ходи на детска градина. няма никакъв проблем да се отделя от нас - да ходи на гости, да остава за няколко часа с наши приятели.

според мен именно в ранна възраст детето по-лесно приема стереотипа "мама изчезва, но после пак голямото дете трудно се съгласява с драстична промяна, ако преди това не се е отделяло от мама. разбира се, не става дума да си захвърлим децата, за да се научат да се справят без нас, а да намерим баланса, в който всички да се чувстваме комфортно.

# 71
  • Мнения: 5 468
Малко крайно но яслата е едно ужасно място. Дъщеря ми така и не свикна и добре че навреме се отказахме. Шока е много голям за малкото детенце. Половината от времето са на гърнето, останалата на малките столчета.Ужас!!! Да не говорим че през цялото време реват и заникаква игра не може да става дума, отделно сополи, кашлици, сиропи, антибиотици. Не искам да се връщам. Виж градината е друго нещо!
Мда... яслата е едно ужасно място, защото твоята дъщеря не е свикнала там. И моля не говори наизуст, защото едва ли цял ден си стояла вътре да гледаш, какво правят децата.
Всеки път като вляза без да звъня на вратата, да взимам дъщеря си, я виждам разгорещена да тича напред-назад из голямото помещение, да бута колички с кукли вътре или да се търкаля по чистото килимче. Вътре е топло, просторно и чисто. У нас има по-малко пространство за игра.
И въобще даже не реват през цялото време.. .уффф... абе отде тия градски легенди ги знаете? Ако плаче сутрин пред майка си, докато го оставя, съвсем не означава, че се дере цял ден вътре. Когато моето дете плачеше сутрин, стоях и чаках да видя, кога ще спре като влезе вътре. Спираше веднага, щом ме загуби от погледа си и сядаше на масичката за закуска без никакви сълзи и драми. Озърташе се любопитно и нямаше помен от лошо настроение.
Ами гледайте децата до 1 клас що имате възможност, но не говорете глупости за яслите и градините, само да стресирате майките, които нямат друг избор.
Може ли дете на 3-4 години да го държиш вкъщи? Че то ще линее от скука и тъпотия. Вместо да играе детски игри с наборите си, то ще гледа МАМИНАТА физиономия по цял ден и ще бъде изкарвано като куче за няколко часа навън. Няма тържества, няма нищо.

# 72
  • Мнения: 953
Яслата е хубаво място стига да не боледуват толкова много. Научават ги на много неща и друг път съм писала че моята маймунка е толкова самостоятелна благодарение на яслата. Научи се рано да ходи на гърне и да се храни сама. на нея много и харесва там и е ходила без да плаче.
Доволна съм от социализирането на децата и тяхното развитие благодарение на това, че общуват с деца. САМО ДА НЕ БЯХА БОЛЕСТИТЕ.

# 73
  • Мнения: X
Моят опит с яслите е триседмичен, но да споделя:

- болести: За три седмици, никакво боледуване, вярно тя не е болнава, но няма изграден "групов имунитет", ао върви все така, ще съм щастлива!

- отглеждане, като бройлери: - извеждат ги всеки ден, някои дни им свирят с акордеон и те танцуват, имат занимателни игри. И не boomerang, не ги държат жадни - моята се е срастнала с чашката си за вода, дори навън явно е с нея, защото съм намирала песъчинки.

- стрес: Има стрес седмица, две, но сълзите приключват, щом си влезе в групата - стояла съм да слушам и до вратата, и до прозореца. Ами то вкъщи да не би да не реват newsm78 И не е вярно, че ако отидат направо на детска градина преживяват по-лесно раздялата. Аз съм тръгнала направо на детска и не го преживях, още  си спомням кошмара, който изживявах, а понеже бях зашита за полата на майка си неможех нито да общувам, нито да се заигравам, нито нищо, това ме стресира, защото другите деца знаеха как да си отстояват желанията, да се борят, да си играят. Бяха общували, ама не става въпрос за общуването по градинките, където мама е наблизо и взема нещата в свои ръце при нужда. Не искам дъщеря ми да е, като мен, е тя пък иде малко груба, но с времето ще се научи и да отстъпва, когато трябва и да се налага, когато трябва.

- Още ценни за мен неща - говори много, с цели думи, по две в изречение, изразява мисълта си разбрано, не се притеснява от хора. Просто е, като малка госпожица - има дете един месец по-голямо в квартала, баба му по цял ден го вози в количката, защото така и е по-лесно и то прилича на бебе. Не, благодаря.

И, за да съм по темата - ето минусите, които считам, че имат яслите-  болестите. Ако детето боледува много, по-добре вкущи. Нормални сополи, леки кашлици, разстройства, присъщи за малките деца, не се броят.

# 74
  • Paris
  • Мнения: 1 727
Не говоря наизуст, защото аз съм не по - малко грижовна майка от теб. И понеже лелките ме убеждаваха, че тя само сутрин плачела, аз реших да проверя и няколко дена подред ходих по различно време и слухтях до вратата. Ами те не спираха да плачат. Повтарям яслата е ужасно място, и пак повтарям градината е друго нещо.

Общи условия

Активация на акаунт