Поредният имотен казус

  • 2 438
  • 8
  •   1
Отговори
  • Мнения: 48
Здравейте!
Става въпрос за наследствен имот (къща) - майка ми има идеална част от къщата, други двама роднини също имат по идеална част. Няма делба, всеки има идеална част от имота. Частта на майка ми е най-голяма. Тя иска да се продаде и всеки да си вземе парите от полагащата му се част, но останалите собственици не са съгласни. Въпросът ми е какво се прави в такъв случай? Има ли начин имотът да бъде продаден?
Имотът се дава на обществен търг?
И ако се стигне до там, могат ли останалите собственици да предявяват претенции за спиране на търга?

Всеки съвет ще ми бъде от полза  Simple Smile

# 1
  • Мнения: 597
Майка ти може да си продаде нейната идеална част, това не е проблем, стига да има желаещ да я купи. Първо трябва да я предложи на другите съсобственици и ако те откажат да я продаде на друго лице.

# 2
  • Мнения: 524
Ако иска да прекрати съсобствеността, в случая може да стане със съдебна делба - пред Районния съд. Ако имотът не може да се подели реално, тогава ще се изнесе на публична продан, в която всеки от съсобствениците може да участва в наддаването, а също и да го придобие на най-високата предложена цена.

# 3
  • Мнения: 48
Майка ти може да си продаде нейната идеална част, това не е проблем, стига да има желаещ да я купи. Първо трябва да я предложи на другите съсобственици и ако те откажат да я продаде на друго лице.
Там е работата, че никой от собствениците няма възможност да изкупи идеалната част, но по-лошото е, че в никакъв случай не са съгласни да се имотът продава и съм сигурна, че ще станат доста неприятни неща, когато получат поканите да изкупят частта и разберат какво се случва.
Явно обаче това е неизбежно.

Забравих да кажа, че имотът се води неделим, защото няма две отделни санитарни помещения и две отделни стълбища и два входа.

Последна редакция: пн, 28 дек 2015, 23:04 от desertflowеr

# 4
  • Пловдив
  • Мнения: 14 386
При съдебна делба никой не ги пита дали са съгласни. Обаче отнема много време от подаването на исковата молба до публичната продан, често години.

# 5
  • Мнения: 597
Имотът не се продава. Майка ти продава нейната си част. Никой не може да и забрани.
Ако имотът се продаде на търг ще му падне много цената.

# 6
  • Пловдив
  • Мнения: 14 386
Никой не може да и забрани, ама трябва и купувач само на нейната част да се намери. Не е невъзможно, разбира се.
Впоследствие самият купувач може да поиска съдебна делба с двамата инатливи съсобственици.

# 7
  • волно калдъръмче
  • Мнения: 6 320
Явно имотът въобще не си заслужава парите на парче, а в цялост. Никой нов собственик няма да вложи пари при тези условия, това е и причината да искат да го продават заедно.  Кой и как ползва имота? Правят ли се подобрения и ремонтни работи или е оставен на доизживяване?

Ако вие ползвате имота и му правите ремонти и подобрения, задължително си пазете фактури и всякакви други разплащателни документи, на които да пише, че са похарчени точно за този имот (когато е възможно да се оформи така).

# 8
  • Мнения: 68 636
Само да вметна, че при съдебна делба разходите са доста. Когато мине делбата - двете фази на съдебното производство и имота се изнесе на публична продан, имота се дава на съдебен изпълнител. При него също се плащат държавни такси за оценка и т.н./ Всеки собственик според идеалната си част трябва да внесе съответната част от държавната такса..
Ако отсега другите собственици не искат да участват в това начинание, после в изпълнителната фаза как ще ги накараш да внесат своя дял от таксата при съдебния изпълнител? Трудно..

Най-безболезнения вариант е да се съгласят на доброволна делба.
Иначе не си заслужава...

Общи условия

Активация на акаунт