Да си поговорим за домашната шунка и шунковарите, пък и за други неща - ТЕМА 3

  • 146 928
  • 758
  •   1
Отговори
# 525
  • Бургас
  • Мнения: 5 680
Когато месото достигне тази температура - да, но дотогава обикновено минават 2 часа "варене" във вода с температура между 75 и 85 градуса Peace

Утре ще видя какво се е получило от опита ми с тази технология Crazy

# 526
  • Мнения: 238
А аз варях по 2 часа на 85 градуса на месото ( на толкова градуси има нарисувано прасе на термометъра). chef   Joy hahaha

Снощи сложих да се пресова по тази технология. Ще я варя 3 минути.

# 527
  • София/Варна
  • Мнения: 2 413
А аз варях по 2 часа на 85 градуса на месото ( на толкова градуси има нарисувано прасе на термометъра). chef   Joy hahaha
И аз така процедирах, та ми беше суховатичка шунката Simple Smile Сега правя опити да намеря оптималните време и температури за моя шунковар и рецепта Simple Smile

# 528
  • Мнения: 11
Тъй като разводних темата преди време, да върна жеста и с нещо по нея.

http://digital-bushman.com/?p=1089

Пушено-варена шунка, без употребата на пушилня. Задълбал съм максимално в техническата част, тъй като целта ми бе да отговоря на всички възможни въпроси свързани с направата на качествена шунка в домашни условия.

А идват и празници, на които си заслужава да сложим на масата нещо не само вкусно, но и полезно.

П.С.

Наздраве Бате! Блога ти също е рай за мезаджиите.

Само 3 минути ли се вари шунката след като достигне 68 градуса?
 

Не се вари. Просто се оставя в горещата вода за още около 3 минути.

Според мен въпросната задръжка едва ли има кой знае какво значение, но информацията е от технологичен наръчник, затова я цитирах дословно.

П.С.

Някой по-долу каза, че търси оптималното време и температури за различните видове шунковари. Времето тук не е от значение. Вари се до достигане на 68 градуса в сърцевината на месото. Оптималните температури на водата са от 70 до 75 градуса.

# 529
  • Мнения: 1 110
От съображения за сигурност винаги пастьоризирам, т.е. при достигане на 72 градуса варя още 15 минути. Не се отразява зле на качеството на продукта.

# 530
  • Мнения: 11
От съображения за сигурност винаги пастьоризирам, т.е. при достигане на 72 градуса варя още 15 минути. Не се отразява зле на качеството на продукта.

Пастьоризацията се отнася за млякото и млечните продукти. Шунката от свинско се смята за безопасна при достигане на 62 градуса по Целзий в сърцевината на месото. Т.е. 68 градуса може да се смятат за презастраховка, а след 70 месото просто се сварява.

Както и да е. Само отбелязвам. Съветът ми е всеки да работи както намери за добре и както мисли, че е най-безопасно.

 

# 531
  • Мнения: 1 110
Може и така да е, изобщо не споря Simple Smile.
Както съм писала - не се отразява на качествата на продукта, ако и да се счита за варене.
Детето си храня с този продукт и е нормално да съм много внимателна.

# 532
  • Kazanlak
  • Мнения: 24

Само 3 минути ли се вари шунката след като достигне 68 градуса?
 

Отскоро съм в играта, но по тази технология се получи най-добрият резултат до сега. Опитът беше с цели пилешки пържоли от бут (просто такива имах приготвени). Досега със свинското не ми се получаваше много добър резултат, предполагам съм го сварявала... Следващият път!
Благодаря!

# 533
  • София
  • Мнения: 5 605

Само 3 минути ли се вари шунката след като достигне 68 градуса?
 

Отскоро съм в играта, но по тази технология се получи най-добрият резултат до сега. Опитът беше с цели пилешки пържоли от бут (просто такива имах приготвени). Досега със свинското не ми се получаваше много добър резултат, предполагам съм го сварявала... Следващият път!
Благодаря!
А не е ли малка термичната обработка на месото?

# 534
  • Kazanlak
  • Мнения: 24
А не е ли малка термичната обработка на месото?

За пилешкото се оказа достатъчна. Да не забравяме, че докато достигне тази температура във вътрешността, минават поне 2 часа Wink

# 535
  • София
  • Мнения: 5 605
А не е ли малка термичната обработка на месото?

За пилешкото се оказа достатъчна. Да не забравяме, че докато достигне тази температура във вътрешността, минават поне 2 часа Wink
Благодаря, Веси!

# 536
  • Kazanlak
  • Мнения: 24
Тъй като разводних темата преди време, да върна жеста и с нещо по нея.
http://digital-bushman.com/?p=1089
Бушмен, едно въпросче свързано с употребата на пудра захар. На безглутенов режим съм и избягвам всякакви добавени нишестета... Предвиждам един курс на АИП в идните няколко месеца, затова няма как... Именно затова си купих шунковара, за да мога да си правя колбасите сама... поне от три години не купувам готови. Досега използвах мед вместо нея... от статията ти разбрах смисъла тя да се използва в процеса. Има ли смисъл да продължавам с меда и има ли той свойството да подпомогне екстракцията на миозин, за която говориш. И дали има други начини за това, които не включват нишесте Simple Smile

# 537
  • Мнения: 11
Здравей. Ще започна с най-важното, тъй като виждам, че мнозина правят шунки от пилешко или пуешко. Безопасната температура за изделията от птиче месо е 74 градуса. Същото важи и за смесите от смляно свинско или телешко.

Пудрата захар (както и меда) не спомага за екстракцията на миозин, освен ако не съдържа фосфати. Предимството и е съдържащото се в нея нишесте, което спомага за задържането на наличната вода. Алтернативата е да си направиш пудра захар с 5 % картофено нишесте, тъй като не съдържа глутен.

Мед не бих препоръчвал да се използва. При термичната обработка се унищожават полезните му качества, а в самият мед често присъстват спори на ботулизма, които могат да се развият в готовата шунка.

# 538
  • Kazanlak
  • Мнения: 24
Благодаря за отговора. Да разбирам, че температурата във вътрешността трябва да достигне 74, защото тази на водата я надминава. И колко време трябва да се задържи, пак ли 3 минути или е необходимо повече време? Сега замислям хенд мейд пудра захар. Имам едно безглутеново царевично нишесте на Йоткер под ръка, само захарта да измисля как да смеля  newsm78, защото преди време изгорих една кафемелачка баш със захар  smile3538

Последна редакция: ср, 28 дек 2016, 19:07 от Vessy_666

# 539
  • Мнения: 2 152
........ Ще започна с най-важното, тъй като виждам, че мнозина правят шунки от пилешко или пуешко. Безопасната температура за изделията от птиче месо е 74 градуса. Същото важи и за смесите от смляно свинско или телешко.
-------------------

Напълно съм съгласен с казаното от Бушмена. Мед също не препоръчвам по казаните причини, също и обикновена захар - действително най-добрият резултат се постига с пудра захар.
Весси, можеш да е смелиш в чопъра - на малки порции като слагаш и по малко от нишестето...
След това през сито, защото идеален резултат не се постига. Сетне при меленето се вдига температурата на мелените неща и затова залепва и ти гори моторчето.

Хазър се намесех, да си покажа последното творение - за Коледа опитано, а за НГ ще бъде вече история

мини пуски от свински врат



и


и резнато


Общи условия

Активация на акаунт