Да си поговорим за домашната шунка и шунковарите, пък и за други неща - ТЕМА 3

  • 146 943
  • 758
  •   1
Отговори
# 540
  • Мнения: 11
Да. Затова се вари при температури между 75 - 80 градуса. За задръжка при птичето месо не се споменава, но не пречи да се остави за 3 минути след сваряването.

# 541
  • Kazanlak
  • Мнения: 24
Благодаря за отговорите ви.  bouquet
За мен са ценни, защото се уча в движение. Моят шунковар е от този вид http://veve.bg/%D1%88%D1%83%D0%BD%D0%BA%D0%BE%D0%B2%D0%B0%D1%80
и макар да не си личи от снимките, термометърът не може да влезе през ограничителя под пружината, т.е. за да измеря температурата във вътрешността трябва да го отворя. След като прочетох статията на Бушмена последните ми опити са без торбичка за печене именно с тази цел. Въпросът е, че въобще не ми беше минало през ум, че трябва да се отчита и вътрешната температура, след като производителя не е предвидил такава опция. За щастие моделът е от инокс и е цял, така че  няма възможност за проникване на течност отвън.

# 542
  • Мнения: 2 152
Действително е най-важна температурата вътре - на месото. Проблем е, че някои модели нямат възможност за такава проверка и производителите не са помислили за това. В този случай ни остава само да разчитаме на външната температура. И моят е такъв - няма как да се провери вътре и направо има моменти когато издивявам от това ... Ама какво да се прави?  #2gunfire

# 543
  • Мнения: 22 036
Уж следя темата, но може и да съм пропуснала дали сте обсъждали как се прави шунка от цял бут?

# 544
  • Мнения: 2 152

ЧЕСТИТА НОВАТА 2017 ГОДИНА!



Пожелавам на всички щастие, здраве и късмет; благополучие в семействата и мир в страната.
И всички любители на домашната шунка и вкусните домашни мезенца да продължат и през новата година с вкуснотворенията си!


# 545
  • Kazanlak
  • Мнения: 24
Благодаря Бате! Успешна 2017 за теб и цялата компания тук! Наздраве! Wine Glass

# 546
  • Мнения: 2 152

минавам набързо с една специална луканка - http://batimiti.blogspot.bg/2017/01/blog-post_13.html




# 547
  • Мнения: 2 152
тези дни май съм си сам в темата.
За сметка на това имам ново изделие - мортадела домашна почти по болонски.
Впрочем рецептата може да се изпълни доста по-удачно в шунковар, вместо да се ползват черва, но си признавам без бой, дотолкова бях се увлякъл да вървя по разните източници, че за шунковара се сетих чак в процеса на варенето
Независимо от това, се получи страхотен и дзверски вкусен резултат







# 548
  • Мнения: 22 036
Aз питах за речепта за шунка от цял бут.

# 549
  • Мнения: 2 152
Aз питах за речепта за шунка от цял бут.
Не съм правел от цял бут. А да давам линк към нещо, което не съм пробвал няма смисъл...

# 550
  • Мнения: 22 036
Намерих рецепта, ще я пробвам и ако нещо стане ще пиша. Само не знам как ще поддържам ниска температурата на месото, а и не съм търсила нитратна сол тук, но ще питам в месарницата. За такова голямо количество не ми се рискува без нея.

# 551
  • Мнения: 2 152
Намерих рецепта, ще я пробвам и ако нещо стане ще пиша. Само не знам как ще поддържам ниска температурата на месото, а и не съм търсила нитратна сол тук, но ще питам в месарницата. За такова голямо количество не ми се рискува без нея.

дай рецептата, че ме заинтригува. Може пък да взема да се пробвам, докато е още студено

# 552
  • Мнения: 22 036
http://schmidling.com/ham.htm

Не се различава от правенето и в шунковар като принцип. Разликата е, че е от цяло парче месо без кайма. Проблемът е наистина в поддържането на температурата. В слоу кукър няма да стане, защото времето ще е повече, според мен. Ако ти дойдат идеи, казвай. Аз поне месец няма да мога да правя нищо, но после не пречи да се пробвам.

# 553
  • Kazanlak
  • Мнения: 24
Разликата е, че е от цяло парче месо без кайма.
Всъщност моят най-сполучлив опит със свинско е точно от цяло парче (врат обаче), без кайма в шунковара. Купих си уред за шпиковане на месо http://get.bg/sapir-ured-za-shpikovane-na-meso-sp-1215-ae.html за да спомогна за по-равномерното овкусяване Simple Smile

Бате, страхотно предизвикателство отправяш с тази мортадела.  newsm03 Досега не съм правила нищо със изцяло смляно месо, а с този пост успя да ме мотивираш Wink

# 554
  • Мнения: 22 036
Веси, нямам шунковар, а и няма как да поръчам, за това търся алтернативен вариант.

Общи условия

Активация на акаунт