Шеста тема на чакащите

  • 509 065
  • 5 041
  •   1
Отговори
# 1 230
  • София
  • Мнения: 596
    Според мен на голямото дете ще му бъде по - трудно със смяната на името. Вие не сте ли ги виждали вече децата за да разберете дали говорят български? Ако не говорят също е проблем; особено за голямото.... а пък е хубаво да ги видите, но от др. страна голямото дете вече разбира и трябва да се отбележи, как ще му се отрази подобна среща с неизвестен край... кой знае колко такива са му се случвали досега.

    Последна редакция: ср, 24 яну 2018, 22:20 от INA BAMBINA

    # 1 231
    • Мнения: 236
    Не сме ги виждали..точно поради такива съображения заради по-голямото детенце и впредвид че разбира какво се случва, не желая ако не сме сигурни дали можем да ги осиновим да им причинявам такъв стрес.
    Не знаем почти нищо за тях, освен че са здрави, две момченца братчета и че първите им имена са турски, а вторите български.
    Притеснава ме възрастта на по-голямото дете и че не бихме могли да се справим с това.
    Благодаря ви за отговорите , момичета! Бъдете здрави!

    # 1 232
    • Мнения: 12 360
    Мери, децата в Русе ли са? Ако са впграда със сигурност говорят български. А комбинацията от турско име и българско презиме нищо не значи. Някои са с български имена, но кръщават децата си с турски, има помаци в района, при които също има смесване на имената (те обаче са българи и в повечето случаи не говорят турски), а и при ромите е мешавица с имената - тези, които са християни са с български или западни имена, а мюсюлманите с турски...
    Най-добре елате на среща в РДСП и научете повече. Щом ви предлагат такива деца значи не сте имали ограничение в произхода - не сте ли мислили по тези въпроси със смяната на името и езика?

    # 1 233
    • София
    • Мнения: 596
    Истината е че няма как да знаете дали ще ги осиновите докато не ги видите. Не може да се вземе такова решение от страни. Желая Ви успех какъвто и избор да направите!

    # 1 234
    • В градината...
    • Мнения: 15 932
    От опит да кажа, че бг приемно семейство не ползва турско име на детето, а ги наричат галено с българско звучене. И ако се сложи бг име, на което галеното да звучи по същия начин, не виждам проблем.
    Давам пример - ако му се вика Иси /от Исмаил/, може да се кръсти Искрен. По принцип турците рядко ползват умалителни, но бг приемните семейства - да. Това го знам от нашето приемно семейство, може и при вас да е така.

    # 1 235
    • Мнения: 236
    Благодаря ви момичета! Simple Smile
    Казаха че приемното семейство били българи, а малкото детенце ще стане на две през април. Предвид това няма да ми се полага майчинство и с две деца..незнам, иска ми се да ги видя ,но ни е за първи път и се страхувам.

    # 1 236
    • Мнения: 140
    Би трябвало ако закона влезе в сила лятото  да ви се полага майчинство , за по -малкото дете .Най - добре попитайте социалните за това.

    # 1 237
    • гр. София
    • Мнения: 2 253
    Ако закона влезе в сила от 01.07.2018 в сегашния си вид, ще важи и за заварените положения, като вашето. Лошото е, че още не е приет и докато това не стане нищо не е сигурно. Социалните въобще не са наясно с тези неща. НОИ дават такава информация най-точно.

    # 1 238
    • София
    • Мнения: 1 030
    Mery, пожелавам ви успех в решението! Аз не разбрах вие две неделими деца ли сте писали, или второто ви е бонус изненада? Явно и възрастта ви не е спазена? Питам, защото ние сме писали две деца (близнаци или с роднинска връзка го формулира нашата социална) и се обнадеждавам, като чуя за такива предложения като вашето. Ние предпочитаме две накуп и вярваме, че ще им е по-лесно и на тях, и на нас. Но ако вие сте изявили желание за едно, защо ви предлагат две? Вижте ги, пък щом са в приемно семейство, може и да липсват дефицити и да се харесате. Но ако ви се гушка бебенце и си мечтаете да преживеете всичко заедно, по-голямата възраст със сигурност ви смущава. Желая ви успех да си имате скоро и биологично, щом се борите!!! Може да ви е писано пълна къща с три дечица. Не изпадайте предварително в паника, вижте, преценете и ще вземете най-правилното решение! Ще се радваме да ни държите в течение.

    # 1 239
    • Мнения: 236
    В доклада сме посочили че желаем да осиновим едно или две деца , близнаци или в родствена връзка. Така ни посъветваха социалните за да имаме по-голям шанс. Ние нямаме нищо против че са две а че едното дете е по-голямо отколкото бихме желали.
    Това е.
    А ти Speed , би ли споделила какви са вашите критерии за дете/ деца и от колко време сте вписани.
    Ние чакаме от 9 месеца.

    # 1 240
    • София
    • Мнения: 1 030
    В нашия доклад е написано по същия начин, може да сме при една и съща социална:))) Иначе възраст 0-3 г. Произход бг, турски и неизвестен. Оставили сме си вратички за промени. Пак по съвет на социалната написахме здрави и махнахме лечимите заболявания. Тя каза, че при "здрави" може да ни предложат с леки, но иначе може да ни предложат и с по-сериозни, което да ни вкара в размисъл. Чакаме от 7 месеца. Все се надявам на предложение преди подновяване на регистрацията, че не сме първа младост, но много години се борехме като вас, а времето се изнизва толкова бързо...

    # 1 241
    • Мнения: 436
    Мама Ру, останала съм с впечатлението, че трябваше да влезе в сила от 1 юли 2017 г. заедно с 15-те дни за татковците. Как така едното  е влязло в сила, а другото не? Или греша ....

    Мери Дик, и ние се борехме за биологично дете, но Съдбата не реши така. Ако не искате да ви предлагат 2 си променете изискванията.
    Съгласна съм с Перуника, че със леки корекции можете да изберете Бг име вариант на турското. Това се отнася за имената и на двете деца.
    Съвет - отидете и вижте децата. Явно голямото не е предлагано на други кандидати заради малкото, за да не се разделят. И тогава решавайте. На опашката има кандидати за 2 деца, но вие сте получили този шанс. С много лека ръка сте готови да го отхвърлите. Ето и защо чакате с месеци и години ...

    Успех. Вземете най-доброто решение за себе си.

    # 1 242
    • Мнения: 12 360
    Пипи, на 1.01.2014 промениха КТ като вкараха нов член (май беше 164), който даваше право на 365 дни майчинство за осиновители на деца от две до пет години, но само до деня, в който детето навърши 5г.
    Миналата година имаше някакви промени, с които дадоха дни на бащите и (мисля че беше през 2016) право на еднократна помощ от 250лв на дете при осиновяване.
    През миналата година една осиновителка заведе дело за дискриминация, тъй като осиновеното й дете е под две години и тя няма право на една година високоплатено майчинство. Спечели делото, а в решението бе постановено МТСП да промени закона. Имаше обществено обсъждане на промените, но те гласят всички осиновители на деца до 5г да имат право на 365 дни майчинство, а ако детето след изтичането им не е навършило две години на 380лв на месец за остатъка до навършването на двегодишна възраст. Тези промени ще влязат в сила от 1.07.2918г или поне тази дата обявиха.
    Това пак са козметични промени. В момента гражданите, които се включиха в това обсъждане (на сайта на министерството) предлагат да се реши въпросът кардинално като се даде право на всички осиновители, независимо от възрастта на детето да имат право на една година целеви отпуск за осиновяване. Ще дам и линк.
    http://www.strategy.bg/PublicConsultations/View.aspx?lang=bg-BG&Id=3148
    За съжаление, вече е приключило обсъждането, а активността е била доста ниска бих казала. Жалко.

    Последна редакция: чт, 25 яну 2018, 23:14 от Mama Ru

    # 1 243
    • Мнения: X
    Дано не е 2918... Smiley  Mama Ru Hands V

    Според тези промени, ако първата година от взимането на детето изтича след първи юли, а междувременно вече сме на 380, за периода след първи юли до края на едногодишния период от взимането ще дадат пак пълния майчински (или там както се нарича... не мога да ги оправя майчински, обезщетения и т.н.). Правилно ли съм разбрала? Не че пак не губим повече от половин година, но все пак има някакъв смисъл от всичкото.

    Много е трудно да се даде съвет в случая на Mery Dik, но наистина е правилно да се отиде при децата и тогава да се вземе решение. Макар че ако са напълно сигурни, че не могат да се наемат с двете деца при тези обстоятелства, и за тях, и за децата е по-добре да не ходят. Това не са бебета, разбират за какво иде реч... или поне голямото.

    И искам да помоля нещо... Не давайте оценки кой и защо чака толкова дълго. Звучи едва ли не обвинително, а всеки има право да реши сам за себе си какви критерии и какви очаквания да има. Още повече, че твърде рядко виждам всъщност оплаквания от дълго чакане, както и откази на кандидат-осиновители след предложение. А това, че някой е получил предложение на третия, петия или десетия месец не винаги е поради широките му и занижени критерии. Нерядко хора с доста завишени критерии получават предложения бързо и обратното. Тук сме, за да си помагаме и да споделяме,  но не можем да даваме оценки и определения с лека ръка.
    Скрит текст:
    Съжалявам, че се намесвам така, но чета от много време и след нашето дълго чакане подобни оценки ми идват в повече.

    Последна редакция: пт, 26 яну 2018, 08:36 от Анонимен

    # 1 244
    • Мнения: 256
    Да, чакането не зависи от критериите понякога, но когато си задал, че искаш едно или две деца и ти предложат точно две,  ще бъде много глупаво да не отидеш поне да ги видиш. После за себе си може да решиш дали ще ги осиновиш, или не. И това ще бъде въз основа на преките ти впечатления, а не от информацията, която си получил по телефона. По-големите деца знаят може би за какво идват хората, но социалните си знаят работата и от тях зависи в голяма степен как ще представят нещата пред децата. Та нали трябва все пак да добиеш представа за това дете. Може и нещата да се получат като любов от пръв поглед, може просто да се харесат, може и изобщо да не се харесат. Смяната на името ще бъде най-малкия проблем. На дете на пет години смениха името, а то толкова много си го хареса, че започна още на същия ден да се представя с него. Пожелавам ви успех, каквото и да решите, но не се отказвайте от среща с децата!

    Общи условия

    Активация на акаунт