Шеста тема на чакащите

  • 507 040
  • 5 037
  •   1
Отговори
# 2 145
  • Мнения: 12 062
Много интересно. Прави ми впечатление голямата разлика между някои области. В Русе само 6 здрави деца и близо 40 с увреждания, в Смолян обратното. Само, че и тези бройки не дават точна представа, тъй като включват всички деца, които към дадения момент не са навършили 18г., а повечето кандидати посочват деца до 2-3 годинки. И вероятно в тази възрастова група да са най-малко.

# 2 146
  • Мнения: 33
Така е, но аз лично за първи път виждам толкова синтезирана информация, относно броя на децата, които са вписани в регистрите, затова реших да споделя.А някои от по-големите деца не отиват ли за международно осиновяване, или се бъркам?
Има още една статистика, за броя на осиновяващите за период и брой заседания, проведени през годината.Вижте я:

Последна редакция: пн, 27 май 2019, 17:59 от AnMary

# 2 147
  • Мнения: 12 062
Мими2019, наистина много интересна информация и полезна, надявам се.
По въпроса, дори и след вписване в международния регистър децата не се вадят от вътрешния. Приоритет е вътрешното осиновяване, т.е. детето по възможност да намери семейство в страната. Реалността - повечето деца над 5 годинки биват осиновявани от чужденци, както и групи деца от 3-4 братчета и сестрички.
Не знам откъде са тези обобщени списъци, но дали няма и разбивки по възрастови групи - 0-3, 3-5, 5-7, 7-10...?

# 2 148
  • Мнения: 33
Статистиката  е общодостъпна и се намира на електронната страница на АСП.За съжаление няма детайлна информация за възрастовите групи на децата.

# 2 149
  • Мнения: 12 062
Ще се намерят ли родители в България за това дете?
https://struma.bg/2-%D0%B3-%D0%B4%D0%B5%D1%82%D0%B5-%D0%B2-%D1%8 … -wVmzif0ZQeXuscHQ

# 2 150
  • Мнения: 140
Дали  е с шизофрения или умствена изостаналост  се чудя .Предполагам и в Бг може да се намери семейство ,за него.

# 2 151
  • Мнения: X
Да напишат подобни статии за всяко едно чакащо детенце, да прикачат и някоя снимка, да дадат право на чакащите да кандидатстват за детенце, което са харесали и нещата  ще се случат.

# 2 152
  • Мнения: X
Кандидатите не избират, тях ги избират. Вече не пишат даже имената на децата в писмата до кандидатите, които са избрани за подходящи... Какви статии? Какви снимки?!

# 2 153
  • Мнения: X
От една страна обясняват, че кандидат-осиновителите не искат детето. От друга страна, не дават възможност на всички кандидат-осиновители да видят това дете, а само на тези, които те са избрали. За да откажат 4 семейства здраво дете, вероятно преценката им не е точна.

Всички знаем, че се търсят родители за детето, а не дете за родителите. По презумпция родители, които харесат някое дете, явно са негодни за него, нямат право да го изберат.

Представете си, че някой реши да ви жени. Как точно ще ви избере партньор, като не ви познава? Ще прочете вашето и неговото досие и ще реши, че си подхождате. Срещате се, кратък разговор и разбирате, че не само няма привличане между вас, а и сте от различни планети. Няма проблем, отказвате се от брака. Предлагат ви следваща среща. През това време и вие, и партньорите, с които се срещате се обезверявате, отчайвате се, а годините минават.

Повечето хора не приемат този сценарий, но са отчайващо сигурни, че комисия може да избере точните родители за конкретно дете и най-вече, че този избор е за негово добро.

Никой не се замисля, че ако една комисия избере едни осиновители за дете, то комисия от съседната област би избрала различни осиновители - хората са различни и преценката е субективна.

Последна редакция: ср, 29 май 2019, 12:40 от Анонимен

# 2 154
  • Мнения: 9
Здравейте, момичета!
Записвам се в темата на чакащите.
На 8 май подадохме всички необходими документи за осиновяване на дете. От днес сме и на обучение, което ще приключи на 1ви август.
Тогава ще ни изготвят и доклада за вписване в регистъра. И се почва същинското чакане..., което силно се надявам да не е много...

# 2 155
  • Мнения: X
Добре дошла, Keivi Flowers Hibiscus

Времето до вписването ще мине бързо. Кратко чакане Simple Smile

# 2 156
  • Мнения: 919
Представете си, че някой реши да ви жени. Как точно ще ви избере партньор, като не ви познава? Ще прочете вашето и неговото досие и ще реши, че си подхождате. Срещате се, кратък разговор и разбирате, че не само няма привличане между вас, а и сте от различни планети. Няма проблем, отказвате се от брака. Предлагат ви следваща среща. През това време и вие, и партньорите, с които се срещате се обезверявате, отчайвате се, а годините минават.

Повечето хора не приемат този сценарий, но са отчайващо сигурни, че комисия може да избере точните родители за конкретно дете и най-вече, че този избор е за негово добро.

Никой не се замисля, че ако една комисия избере едни осиновители за дете, то комисия от съседната област би избрала различни осиновители - хората са различни и преценката е субективна.

Това с привличането при осиновяването е огромен капан, в който и аз за малко да попадна преди няколко месеца. Сега не мога да си представя, че можеше да се откажа от сина ми, защото такова привличане изобщо нямаше в онзи момент.

Всъщност, не комисията избира родителите. Комисията е само проводник на волята на Господ, Съдбата, Решението на душите ни или кой както си го нарича.

# 2 157
  • Мнения: 12 062
Дали  е с шизофрения или умствена изостаналост  се чудя .Предполагам и в Бг може да се намери семейство ,за него.
Предполагам, че става въпрос за психическо заболяване. Умствената изостаналост, ако е наследена би трябвало да се забележи вече. Няма как да я "отключи" на по-късно възраст, за разлика от психическите заболявания или епилепсията и диабета например, които могат да се отключат или пък не във всяка възраст.

# 2 158
  • Мнения: X

Това с привличането при осиновяването е огромен капан, в който и аз за малко да попадна преди няколко месеца. Сега не мога да си представя, че можеше да се откажа от сина ми, защото такова привличане изобщо нямаше в онзи момент.


Все едно съм го писала аз. И при двете деца беше така. С малката още свиквам. Обичта идва с времето и с грижите. Обаче не мога да си представя, ако чаках "фанфари" и "пеперуди" в момента на първите ни срещи, каква грешка щяхме да направим. Може би е въпрос на емоционалност, но аз бях толкова шашната и притеснена, че не усетих никакво привличане. А сега нито мога да си представя, нито искам да си помислям какво би било без тях.


Неизвестен, не става дума за отчайваща сигурност или за примиряване с тромавостта на системата, а за приемане на правилата, каквито са. Никой няма как да бъде сигурен, че изборът е правилен. Независимо за кой от изборите, които правим в живота си, става въпрос.
Гостуваше днес в сутрешния блок сътрудник на Мая Манолова по въпроса с детето. Доколкото чух, това с начина на работа на комисиите (избор на родители за детето) е европейска практика, а не българска. Та...

Keivi, добре дошла!
Пожелавам ти леко да мине процеса на проучване и после кратко и ползотворно чакане!

Какъв е този курс? Два месеца?!

Последна редакция: ср, 29 май 2019, 10:36 от Анонимен

# 2 159
  • Мнения: 9
Благодаря за пожеланията и посрещането!
От неголям град съм, близо до столицата и в местния ЦОП се провежда това обучение. Честно казано, прилича повече на пародия на такова..нищо не правим, нищо не учим, но трябва да  присъстваме на 50 учебни часа...
Според свободното ни време, тези часове ги караме по веднъж седмично и така до 1ви август.

Общи условия

Активация на акаунт