Изследвания за откриване на диабет

  • 13 699
  • 41
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 347
Здравейте ! Видях темата и реших да ви попитам нещо ,защото не получух конкретен отговот от ендокриноложката ми .
Преди 3 месеца ми пуснаха изледвания на FT4 , TSH ,Prolactin и Инсулин ,заради поликистозен яйчник и един месец не ми дойде цикъла .
Всички хормони са в норма ,само Инсулуна е над при референтни стойности 3-17 , моят е 21.37.
Изписаха ми да пия Метфогама и Инофолик ...та въпросът ми е - имам ли диабет при тази стойност на инсулина ? newsm78

# 16
  • Мнения: 2 485
Здравейте!
Трябва да изследвам обременяване с глюкоза и имунореактивен инсулин (IRI). Бихте ли ми препоръчали лаборатория, в която мога да направя двете изследвания? Живея в София, Света Троица и не откривам наоколо лаборатория, която прави този инсулин. А предполагам трябва да ми е наблизо, защото се ходи няколко пъти за деня, или бъркам? Благодаря предварително!

Въпросът е дали трябва да се прави точно това изследване. На мен също ми го препоръча ендокриноложка, но личната не виждаше смисъл. Не го направих.

Добре е да потърсите и друго мнение.

# 17
  • София
  • Мнения: 2 686
И моята лична не вижда смисъл, но според ендокриноложката имам метаболитен синдром и иска да е сигурна, преди да ми назначи лечение. Честно казано бих направила каквито изследвания кажат, за да се намери причината, защото на няколко пъти щях да припадна зад волана и съм доста уплашена.

# 18
  • Мнения: 2 485
Не зная....Аз почти всеки месец меря моята кръвна захар в лаборатория и веднъж на 3-4месеца гликирания хемоглобин. Имам и апаратче за домашно измерване, но установих, че понякога греши с 0,5-1 и се отказах да го ползвам. При мен стойностите са около 5,5-6, понякога и над 6. Имаше периоди, през които често беше 6,3, 6,4, 6,6. А веднъж венозно дори 7,25! Но това беше преди година и повече. От година и половина съм на глюкофаж по идея на личната с двойна цел-нормализиране на захарта и намаляване на теглото. Засега и двете неща са постигнати. Съмненията са за слаб диабет или инсулинова резистентност. Но и в двата случая се постъпва по описания начин. Явно тя копира действията на ендокринолозите. И да разберем дали е резистентност или диабет, нищо в подхода няма да се промени. За резистентност има и едно изследване HOMA. Моята половинка го прави.

Иначе аз си харесах "Синево" в б-ца "Сердика". Там е и нашата лична. През този месец се навършват 2г., откакто правя всички изследвания при тях.


А Вие какви най-високи стойности на кръвната захар сте измервали? Гликирания хемоглобин проверявате ли го?

Последна редакция: пн, 15 фев 2016, 00:09 от vl

# 19
  • София
  • Мнения: 2 686
Направих изследването. Глюкозата е в норма и на трите вземания. Инсулина на гладно също е в норма, после скача драстично, което било нормално, но най-притеснителното, според ендокриноложката е, че на третото измерване почти не е паднал. Homa индекса е твърдо в рисковата зона. Според нея е сигурно, че имам метаболитен синдром и ми изписа Глюкофаж. Дано помогне за свалянето на килограмите, защото диетата ми е точно каквато е необходимо да бъде, но не дава резултат.

# 20
  • Мнения: 2 485
А каза ли Ви, че трябва постепенно да увеличите дозата до нормалната? 2пъти на ден по 500мг ли изписа?

# 21
  • София
  • Мнения: 2 686
Да, точно такава е началната доза, която ми изписа. Целта е постепенно да стане 3 пъти по 1000 мг.

# 22
  • Мнения: 2 485
О, това е много! Ако кръвната захар често е висока, вероятно е оправдано. Но, ако се движи около 6-6,5-7, дозата е прекалена. Неслучайно Ви зададох и въпроса за гликирания хемоглобин.

Такава доза би била резонна при сериозен диабет, а не при лек или при метаболитен синдром.

Можете да потърсите и друго мнение.

Аз започнах с 250мг на ден, няколко дена по-късно 500 и след още няколко дена 2пъти по 500. Иначе можем да усетим сериозен дискомфорт-тежест в гърдите и корема.

Последна редакция: нд, 21 фев 2016, 22:31 от vl

# 23
  • София
  • Мнения: 2 686
Ще потърся и друго мнение, много Ви благодаря!

# 24
  • Мнения: 6 347
Тинтири-Минтири, казваш, че диетата ти е съвсем правилна. А каква е по-точно?

# 25
  • София
  • Мнения: 2 686
Нисковъглехидратна. Гледам да набавям въглехидрати най-вече от зеленчуци. Тестено не ям изобщо, сладко и бобови много рядко, плодове от време на време. Храня се най-вече с месо и зеленчуци. Хапвам също трици, ленено и други семена. От млечните - сутрин малко прясно мляко в кафето, сирене и кашкавал не много често, кисело мляко около половин кофичка дневно. Готвя с масло, овкусявам със зехтин. Ям три пъти на ден, между храненията не ям нищо. Така се храня общо взето. Ендокриноложката ми каза същото, така че не трябва да променям хранителния си режим. Каза, че не е необходимо друго.

# 26
  • Мнения: 6 347
Гледай да приемаш достатъчно храна, вкл. повечко мазнини, не гладувай, яж достатъчно, не брой калориите. Иначе посоката е правилна. Peace

# 27
  • София
  • Мнения: 2 686
Не се ограничавам в количеството, никога не съм могла да гладувам. Хапвам си обилно, докато се заситя. Никога не съм броила и калории. Прочетох, че е добре да увелича мазнините и ще се постарая. Много благодаря Cioccolata!

Имам проблем, че задържам вода. Като започнах Глюкофажа спрях отводняващото и се надух като плондир веднага. Говорих с лекарката и тя ми каза да го взимам за момента. Само за един ден свалих 2 кг. от задържана вода! Дано постепенно да нямам нужда от него. Иначе пия много вода, но явно не се отводнявам добре Sad

# 28
  • Мнения: 6 347
Ами, задържането на вода може да е от все още нерегулирания инсулин. Междувременно може да опиташ да ограничиш солта (ако не си се сетила за това), но пък внимавай да не се обезводниш в един момент, защото и натрий, и калий са си необходими, а с нормализирането на инсулина при нисковъглехидратно хранене може да се получи рязка загуба на течности, от която да започне да ти се вие свят, да те боли глава, да ти прималее - причината е загубата и на солите, не само на водата. Та с други думи, пробвай да ограничиш солта, но ако се получи описаният ефект, я увеличи пак.

А също може да е добра идея да замениш обикновената сол с диетична - такава, която има малко натриев хлорид и повече калиев, например Losalt.

# 29
  • София
  • Мнения: 2 686
По принцип от дете ям почти изцяло безсолно. Последните години съм увеличила леко солта, но за повечето хора и това е безсолно Simple Smile Овкусяваме с хималайска сол. Ще взема диетична за готвенето, благодаря! Ще се наблюдавам, явно действието на лекарството е постепенно и вероятно ще се нормализират нещата. Много ми се ще с времето да нямам нужда нито от отводняващи, нито от лекарства за кръвното. А още по-добре, от никакви лекарства. Дано...

Общи условия

Активация на акаунт