Февруарската дружинка ще празнува 2-та годинка! - тема 18

  • 71 081
  • 753
  •   1
Отговори
# 90
  • Англия
  • Мнения: 1 010
ФрауСт, Бизи, ето за детската градина
Скрит текст:
Децата са на възраст от 0 до 3г. Моята е третата по големина, има две момиченца на 2,5г, другите са по малки, включително и бебенца. Не съм питала колко деца са общо, някъде 7-8, като не всички ходят всеки ден или по цял ден. Ние например сме 4 дни до 12:30. Има три възпитателки, като всяка може да се грижи за максимално 3 деца. Тоест, ако днес по план ще ходят 7 деца и едната е болна, от службата, която отговаря за градините, ще изпратят заместник. Ако очакват само 6 деца, ще се справят и без нея. Всяко дете условно е зачислено към една от възпитателките, тоест във фазата на привикване тя е тази, която контактува с детето и се стреми то да се адаптира. След това, ако имам въпроси, тя е отговорният човек. Идеята е детето да изгради близка връзка с нея, за да свикне по-лесно с новата обстановка. На практика, обаче,  виждам, че не си ги делят, нито децата, нито задълженията по тях. Това е за нашата градина, в другите може би групите са по-многобройни, но както казах, повечето от тях са доста малки и грижите съответно повече.
Схемата за привикване е стандартна, във всички детски градини се процедира по аналогичен начин. Като начало майката трябва да си планува  4 седмици за адаптация. Започва се с по 30-40 минути. Отиваме заедно, аз сядам на едно място, а нея оставям да си играе, без да се меся. Целта е майката да бъде сигурната база, то да знае, че е там, но да е свободно само да изследва новото място. Когато иска да се гушка-идва, но аз не трябва да ходя след нея. През това време ние си говорим с учителките, това е важно, за да види детето моето положително отношение към тях. Засега стоим толкова, колкото на нея е приятно, но максимално 1 час, трябва да си тръгнем в момент, когато е в добро настроение. Първия ден, естествено, стоеше повече до мен, възпитателката не я закачаше изобщо. На следващия ден и подаваше играчки, редяха пъзели, на третия дори сама отиде в другата стая с децата да рисуват. Следващата седмица, в зависимост как детето се адаптира, може да се направи първи опит да се разделим. Това означава, че аз трябва да и кажа чао, тя да ме види как излизам, възпитателката да я утеши (ако плаче) и след 10тина минути да се върна и да я взема. Идеята е детето да научи, че като си тръгна, ще се върна, а не да се изнизвам без да ме усети. Така постепенно времето, през което ме няма, ще се увеличава и след около 4 седмици вече трябва да почне да си ходи сама от началото до края.
Изключително щастлива съм, че мога да видя как гледат децата, а не да се кръстя и притеснявам, дали ще оцелее. Те самите казват, че това е много важно, защото детето е спокойно, когато и родителите са. Засега не съм виждала как протича целият ден, но като цяло решават според деня какво да правят, освен в понеделник. Бях шокирана да разбера, че тогава ходят в кварталния Лидл да пазаруват с всички деца накуп #Crazy , като знам, че аз с едно не мога. Идеята е, че детската градина трябва да ги научи и на нещата от живота. В другите дни или излизат на двора, или пак ходят на разходка, но задължително са навън по някое време. Иначе децата горе-долу решават какво има се прави и или играят сами, или с учителките. Харесва ми, че те са на пода с тях и са постоянно ангажирани. Ако едното и донесе книжка-почва да му я чете, ако иска да се гушка-гушка го, ако се удари коляното-сваля му панталонките, да духне и да му мине.  Когато отидоха да рисуват, сложиха децата на обща маса, трите учителки седнаха между тях и през цялото време чувах как си говориха, рисуваха с тях, окуражаваха ги. Харесва ми много, че не игнорират нуждите на нито едно от тях, но пък и не им позволяват да им се качват на главата. Дечицата са много спокойни, няма хаос, няма шум....по някое време знам, че възпитателките приготвят сами обяда, след като се нахранят съм ги виждала децата седнали едно до друго да им мият зъбите, после спят...Това са ми първите впечатления, доволна и спокойна съм засега, като изключим леко хладните (по моите разбирания) помещения, но каквото за другите деца, това и за моето. Сигурна съм, че си има причина, едва ли гледат да спестяват от парно.

Последна редакция: сб, 23 яну 2016, 02:45 от ana.ana

# 91
  • Мнения: 139
Добро утро.Днес се събудих сама, пих кафе и даже направих тесто за мекици Simple Smile При нас нищо ново.И ние имаме дървена шейна и съм много доволна,имаме и една друга по скоро е желязна но е много тежка.Гери в последно време неиска да яде, сигурно зъб ще избива.Ана това за детската градина е страхотно според мен....тук нямат такава практика.Хайде хубав ден и много да слушате децата Grinning

# 92
  • Мнения: 3 846
Феичка, разбрах тЪ Mr. Green и у нашта къща е така схемата. Муцка за успокоение, виждам че му харесва, едва ли ще се отбие скоро. Но пък скоро тръгва на училище, т.е. ясла, така че полека-лека се отбива от мен. Пък за кърменето - ще видим Peace

Ана, впечатлена съм, наистина. Все пак това е, предполагам някоя по-друга категория детско заведение, имам предвид, едва ли е средностатистическа детска ясла или градина, или както там им казват. Тук, за подобни отношения и атмосфера, имам информация, предимно от втора и трета ръка, от интернет, за една-две от т.нар. модерни Монтесори-градини. Описанието ти звучи много добре и най-вече това, че родителите са спокойни, раздялата е плавна, детето преминава неусетно от домашна в социална среда. Чудесно е, дано е така и за напред. А с езика как я подготвихте, по малко шпрехахте ли й да свикне със "строгостта" и "дисциплинираното" произношение Mr. Green

Като спомена Мусето и Феичка за нови зъби, да питам аз: с по колко зъбчета се обзаведохте вече? На наш младеж в момента са 16, ама някои са едвам пробили, белее се. Да чакам ли още 4 до 20-ката или може и по-късно да им дойде ред?
...кво питам, ей сега ще направя сверка със схемата от 1-ва стр. дето Къти ни я е направила Heart Eyes

# 93
  • Мнения: 2 431
Здравейтеее! Simple Smile
Влизам много набързо да отговоря на Бизи за зъбките - ние сме едва с 12, но имам чувството, че от месеци я мъчат кучешки - страшно много се лигави и примрънква нощем. Но не знам нормално ли е това да продължава месеци вече...  newsm78
Иначе исках да ви се похваля, че онзи ден на кулинарния курс ми решиха дилемата с тортата - по-скоро взех решение каква да я измайсторя. Направихме уникално прост крем, но в същото време оригинален - почти само мляко с розова вода, която придава уникално усещане на целия десерт. Та реших да направя бишкотена торта и между блатовете да е този крем. Много съм доволна. Simple Smile Ако някоя от вас проявява интерес, ще пусна рецептата за крема. Simple Smile
Много приятна вечер! :*

# 94
  • Мнения: 3 846
Сахасрара, благодаря за включването за зъбаците, ама искам и рецепта за крем Wink
твоят ник-нейм още от началото като започнах да чета тук ми звучи като разкошна многоетажна тортичка за празник bouquet

# 95
  • София
  • Мнения: 2 130
Привет,
пратих дребното на гости при баба и дядо Simple Smile и вместо да се опъна на дивана се опънах на ютията, че камари бяха станали  ooooh!

И аз искам рецептата за крема.
Аз пък попаднах на един сайт с разни веган рецепти. Зачетох го, защото много ми допаднаха доста от рецептите. Има си и варианти да не са абсолютно веган и днес спретнах една от тях  и съм приятно изненадана. Стана страхотно , макар че ужасно миришеше преди да се опече  Laughing, но пък много добро.
Пускам ви тук сайта с рецептата, която аз спретнах.
Скрит текст:
http://foodieboulevard.com/%D0%B1%D0%BE%D0%B3%D0%B0%D1%82-%D1%82 … 1%80%D0%B8%D1%87/
Аз лично си го направих без чия, че малко веднъж я яде и се обрина и си сложих яйца. При мен се пече 1час, но сипах цялата смес в тавичката ми за кекс и преди това си сложих олио и брашно и въобще не залепи и се отдели екстра.
Според мен захарта (сложих кафява захар) е малко множко или тиквата ми беше много сладка. Другия път ще го направя с половината захар, че доста сладко ми се струва. Всички много го харесахме.

Онзи ден пък реших да пробвам да меся с квас. Някъде попаднах на една статия, че ставало много добре с боза и имахме една в хладилника и тамън да я изхвърлим че направо вреше и аз се сетих и викам ще се пробвам. Малко се видях в чудо с втасването, 2 дена втасва  Laughing, един в хладилника и на другия изкарах тестото на вън и викам ако не втаса до следобед го изхвърлям. То взе че втаса и го опекох. Не очаквах да стане толкова добре. Но то си е правило с квас тестото може и 8 часа да втасва. Не е за спешни случай  Laughing

Шейна имаме една дървена от нас още, но тази година видях някаква промоция в ЛИДЛ на някакви шейни и взех и съм много по доволна. От дървената много ми падаше миналата година. Тази е с волан и може добре да се държи, дори и на голям сняг не се обръща като дървената. Мисля че им викат чук и гек на тези шейни. Едни комшии тук казаха че са сядали и те да се возят, та издържат на голямо натоварване май , аз не съм сядала в нашата, че Влади не може да ме издърпа  Joy

За зъбите - ние сме отличници  Joy, всичко вече е избило и приключило. А колко са не знам  Joy

Ана. Ана вярно имате късмет с този тип ясла. Според това е по добрия вариант, но на дали някога тук ще го направят така.

# 96
  • Мнения: 2 431
Гериии, видях ти снимката на питката с квас, просто е великолепна! Simple Smile
Бизи, благодаря!  Hug
А рецептата за крема е повече от проста, затова и именно си я харесах. Grinning
Скрит текст:
1 л. пълномаслено мляко
60 г. оризово брашно
1/2 чаша бяла захар
2-4 с.л. розова вода
Слагаме 2/3 от млякото на котлона да заври. В останалото разбиваме брашното. Когато това в тенджерата заври, добавяме сместа с брашното и бъркаме с остъргване на тенджерата, докато се сгъсти. Ориентировъчно това е 3-4 минути след като заври цялото количество. Когато стане рядък крем, добавяме захарта и розовата вода. От това кремът малко се втечнява, затова бъркаме още няколко минути отново до рядък крем. В класическия вариант разливаме сместа в купички и може да поръсим с ядки по избор.
Най-хубавата розова вода била в лабораторията на "Раковски" и "Иван Вазов". Ето това трябва да е - http://biznes-bulgaria.com/firma/25980-darzhavna-laboratoriya-ba … -roza-eood-sofiya

# 97
  • София
  • Мнения: 2 130
Лили крема звучи прекрасно и ще го пробвам непременно. Само да видя дали ще намеря от розовата вода в нашия тук био магазин.
И аз май ще си направя сама тортата за в къщи , че парти центъра на дали ще може да се занесе домашна, май ги искат със сертификат от сладкаря.
Ти на кой курс ходиш, интересни неща ви учат. Аз до преди да родя Влади също ходех на едни и бях много доволна, интересно ми беше, но човека който създаде това замина да работи някъде в чужбина и тези сега дето го водят не ме впечатляват нещо, много елементарни неща правихме последно и ми е скучно.
Между другото един познат, който е страхотен шеф кулинар ми пусна инфо за едни курсове за деца. Идеята е направо уникална за мен,защото не само се учат да готвят, но най вече идеята е децата да усвоят изкуството на храната. Така те повече ценят след това какво ядат и как, а не да се тъпчат с боклуци. Дано го има този курс след години, че е за деца от 4г и за сега не можем да ходим. Аз задължително мисля да ходим с Влади един ден ако го има.

# 98
  • Мнения: 932
Ana.ana, така си го представям... Така искам да тръгват децата на градина и тук.
Сега ще видим докога и докъде ще ми издържат силите и нервите, та да пускам диването на градина. На пролет ли, на есен ли...

Времето ни заедно вкъщи изтече. ММ е на работа в понеделник, а днес пристигна подкрепление за 2 седмици - майка ми...

# 99
  • NE
  • Мнения: 10 999
Бизи Ние сме с 16 зъбки, но е тръгнал долен кътник и вече става напечено. Моля се само да не се разболее.
Аз избрах местна сладкарница да направят тортата. Мисля да е ужасната фонданова, но се замислям и за нещо вкусно. Иначе половината му подарък е измислен, но не и частта с играчките. Вече се чудя с какво ще се заиграе защото ролевите игри още не са за него.

# 100
  • Мнения: 2 431
Добро утро, момичета! Simple Smile

Вчера бях на една погача и Рали почти не спа следобед, та днес имахме промоция и се събуди чак сега. Simple Smile
Гери, курсът е малко нестандартен, ето малко повече информация.
Скрит текст:
Като цяло става дума за вегетариански курс, който е според древното индийско учение Аюрведа. Учението касае начина на живот като цяло, но на курса е пречупено през храната. Аз лично научих много неща и извън кулинарията, други си обясних. Като цяло най-доволна съм от самия водещ на курса - казва се Юрий Ковачев и е уникален човек, толкова ерудиран, толкова благ в същото време. Не знам как да го обясня точно, защото то е чисто енергийно усещане, но се е случвало да съм ядосана или нервна за нещо и прекрачвайки прага на курса, всичко да ми се е изпарило. Нещо такова Simple Smile Ето сайта - http://www.vegiveda.com/, а това е групата във Фейсбук - https://www.facebook.com/%D0%92%D0%B5%D0%B3%D0%B5%D1%82%D0%B0%D1 … 31680356/?fref=ts
Да кажеш как е станал кремът, ако го спретнеш преди мен.  Hug
Много хубав ден на всички!  bouquet

# 101
  • Мнения: 642
Привет,

Ех, как ми трябв един такъв енергиен успокоител на мен. Joy ако сте забелязали имаше затишие от свеки, но вчера се прояви в целия си блясък. Не мога да се въздържа просто
Скрит текст:
вчера с ММ излезнахме на вечеря с приятели. Свекърът я взе при тях откъм 7 часа, на пожар ни извикаха да се приберем в 12:30. Детето весело, играе, не му се спи, те съответно изморени. Но на мен от вратата ми се заявява - измий я защото се осра и не трябва да я оставяте при нас за повече от 3-4 часа, на детето му омръзвало. #Cussing out при което на въпроса ами ако трябва по цял ден да я гледате отговори - ти пък като си се разработила...и аз се прибрах, а ММ остана да се кара с нея. Ей, значи няма угодия, ако не я сваля сутрин, се качва да пита защо, ако пък я оставим за повече време пак проблем. Ама иначе ние ще я гледаме.
извинявам се, ама не знам как ще я издържа до РД... а и ММ няма да е вкъщи цяла седмица и направо...

За протокола - има 17 зъба излезнали и май още 2 напът.

Ана, тези немски градини само ги мечтая. Тук уж правят една частна на подобен принцип, ама да видим.

Бизи и аз все си мисля, че като тръгне на градинка, ще прояде, ама знам ли вече. Как сте с храненето на младежа?

Хубав и спокоен ден

# 102
  • NE
  • Мнения: 10 999
Добро утро и от нас!
Вчера моя момък развали режима с едно ходене до Варна, заспа чак в 17:40 и в 20:00 беше готов за нови подвизи. Към 24:00 легнахме и заспахме чак до 9:20 ч. Mr. Green
Това с оставянето на баба/дядо просто не искам да си го причинявам защото знам, че точно такива ексцесии се получават. Майка ми колкото и да ми помага, не се наема да го взима при себе си за през нощта. За другите въобще не коментирам, че е яко издухана работа и ме е страх и сина им да го пращам да ги види. ooooh!
Та ще се дондукраме вовеки веком, но мен майка също не ме е оставяла на баби и дядовци за през нощта и го приемам за нормално.
Имахме планове с едно приятелско семейство да се разходим някъде без децата за един уикенд, но както се е видяло няма да стане без децата. Joy Добре, че и те имат леки проблеми с тяхното да го оставят. Blush

# 103
  • Англия
  • Мнения: 1 010
Bizi, единственото по-специално нещо на тази детска градина е, че е само за служители на института, в който работи баща и. Това прави конкуренцията по-малка, не се състезаваме с целия квартал, но пък и бройката е ограничена. Иначе всичко друго си е стандартно, има си институция, която отговаря за детските градини и регистрираните детегледачки и те всички следват един и същи подход.

# 104
  • София
  • Мнения: 2 130
Привет:)
Пепеляшка е почти готова и скоро ще ходи да си прибере принца  Joy

Копче твоята свекърва сме я признали знаеш  Laughing, няма по добра от нея, но да не я обсъждам, че все пак съм бъдеща свекърва и гаранция няма да съм от най добрите  Joy

Аз да ви кажа съм доволна от нашите. Малчо свикна много с тях, сега баща ми като е тук и е по лесно , иначе не знам майка сама дали ще се справи, че тя си има доста болежки, а и още работи и работата й е доста натоварена и се скапва жената. Но пък те си го искат, на тях си им е едно разнообразие и са много щастливи че започнах така да им го оставям. Но и моя много слуша като го гледат други хора. И в яслата така много слуша и не е проблемен. Майка съм я инструктирала кое може и кое не и гледам ме слуша, даже ме подкрепя че правя добре. Като ида да го взема много ми се радва, но не иска да си тръгнем после  Laughing

Копче да ти кажа истината за яденето си е строг режим. Сега като е студено и много не излизаме и нали няма деца, които постоянно да ядат всевъзможни боклуци сме влезли в чуден режим. Солети не е ял от много отдавна. Яде се сутрин , обед и вечер, а между яденетата има само плодове или зеленчуци. Еми като седнем да ядем омита си всичко. Даже понякога сам си казва че е гладен. Дано си свикнем на този режим и лятото не обръща внимание на всичките деца дето ядат кога и каквото им падне.
Да не говорим, че от как влезе в този режим качи кг  Joy и едвам го дигам вече. Но важното е че се храни редовно с манджички и ако яде сладко е домашно приготвено от мен. Ако не иска да яде на дадено ядене, дигам и ако се разреве че си иска яденето му го давам и го изяжда, обаче ако каже че не иска и дигна и не ревне- значи не иска и не го мъча да яде. На следващото ядене си хапва и така.

Лили ще потърся тези дни от розовата вода и ще го пробвам. Ако ми хареса ще търся подходящ блат, нещо по така ми се иска, да е полезно и хубаво и ще се опитам да направя една торта за РД-то ни.
Днес спретнах едни сладки и силно ви ги препоръчвам, страшно хубави и приятни са.
Скрит текст:
http://foodieboulevard.com/%D0%BB%D1%8E%D0%B1%D0%B8%D0%BC%D0%B8% … 0%B4%D0%BA%D0%B8/
Захар грам не съм слагала, само мед сложих и са супер сладки. Абсолютно е излишна захарта Simple Smile
Вече ометох не знам колко Simple Smile

Аз между другото издебнах Влади като беше в идеално състояние  Laughing и му дадох мед. Никаква реакция слава богу. Ядки също ядем и вече ми е супер лесно да му правя какви ли не сладкиши Simple Smile.

Общи условия

Активация на акаунт