Над задачка пак се мъчиш, тук отговора ще получиш. :)

  • 80 713
  • 743
  •   1
Отговори
# 45
  • Пловдив
  • Мнения: 9 702
Здравейте,затруднява ме една задача за 8 клас. Моля за помощ .Задачата :  В равнобедрен трапец диагоналите се пресичат в т.О,като АС=а+в.Ако М,N,P  са среди съответно на АО,ВС и DО.Докажете ,че триъгълник MNP e равностранен.  #Crazy

Тази задача я има решена в предната тема, ако не се лъжа.  Peace

решението на Ясмина

 триъгълниците AOB и DOC са равностранни (това предполагам сте го доказали). Ъгъл BMC e  прав (BM e медиана в равностранен триъгълник) => MN e медиана в правоъгълен триъгълник => MN=c/2 (c e бедрото).

По подобен начин се доказва, че PN=c/2, а PM=c/2, защото е средна отсечка в ADO.

Дописвам за доказателството за равностранни триъгълници AOB и DOC:
Построяваме BQ=DC върху продължението на AB. AQ=a+b=AC. CQ=BD=a+b (BQCD e успоредник - има две страни успоредни и равни DC=BQ) => AQC e равностранен => ъгъл ABO= ъгъл AQC=60 => триъгълник AOB е равностранен. Оттам нататък лесно се доказва, че и триъгълник DOC е равностранен.

# 46
  • София
  • Мнения: 213
Ганис,Русалке безценни сте! Явно трябва да следя темата по-редовно! Embarassed Dundi благодаря,видях я , разбрах я, но нямаше да се сетя сама .

# 47
  • Пловдив
  • Мнения: 9 702
Ганис,Русалке безценни сте! Явно трябва да следя темата по-редовно! Embarassed

Не съм ганис, нито русалката, но се сетих, понеже питах за решение на същата задача. Дадена е като последна /14/ задача на класна работа. И аз видях зор с нея.   Peace

# 48
  • София
  • Мнения: 5 122
Сега видях, че е решавана Simple Smile

# 49
  • София
  • Мнения: 213
Видях,беше отговорила докато съм писала.При мен е домашно от АК.иаз се озорих 😆

# 50
  • Мнения: 472
Може ли помощ - 4ти клас:
1. Делимото е 17, частното е 3, а остатъкът е 2. Кой е делителят?
2. Сега е март. Кой ще е месецът след 50 месеца.
3. Ако сега е 8:00 часът, колко ще показва часовникът след 100 часа.

/безсънието покрай бебето ми идва в повече, направо ми се е размекнал мозъкът/
Благодаря предварително!  bouquet

# 51
  • Мнения: 5 160
1. Делимото е 17, частното е 3, а остатъкът е 2. Кой е делителят?

17: х = 3 (ост.2)
2х + 3 = 17
2х = 14
х = 7

# 52
  • Мнения: 5 160
3. Ако сега е 8:00 часът, колко ще показва часовникът след 100 часа.
Ще бъде 8:00 + остатъка при делението 100:24 = 4 (ост. 4)
8 + 4 = 12:00 часа

2. Сега е март. Кой ще е месецът след 50 месеца.
50: 12 = 4 г. ост. 2 месеца
Ще бъде месец май.

# 53
  • Варна
  • Мнения: 3 245
1. Делимото е 17, частното е 3, а остатъкът е 2. Кой е делителят?

17: х = 3 (ост.2)
2х + 3 = 17
2х = 14
х = 7


По-скоро: 3*х+2=17
х=5

# 54
  • Мнения: 5 160
Ясмина, да, разменила съм 2 и 3.
Бързах и ми изглеждаше нещо ненаред.

# 55
  • Мнения: 29
Здравейте,

Средата на февруари ще се проведе математическо състезание в СМГ. Моля, ви някой ако знае линк към старите състезателни теми да помогне.
Благодаря ви предварително!!

# 56
  • Мнения: 263
Здравейте,

Средата на февруари ще се проведе математическо състезание в СМГ. Моля, ви някой ако знае линк към старите състезателни теми да помогне.
Благодаря ви предварително!!
Скрит текст:
За пробния изпит ОМТ ли говориш? Ако да- има излязли три книжки с темите, които са се падали, както и такива, които не са били изтеглени.
Математика за таланти- част 1
Математика за таланти- част 2
Математика за таланти- част 3

Всяка част струва около 10 лева. Мисля, че (поне последната) я продават и в СМГ.

За СМГ има нарочна тема:
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=752107.0;topicrefid=20
Тя сигурно ще ти е по-полезна от настоящата, която е за намиране на решения на задачи.

# 57
  • Мнения: 29
Здравейте,

Средата на февруари ще се проведе математическо състезание в СМГ. Моля, ви някой ако знае линк към старите състезателни теми да помогне.
Благодаря ви предварително!!
Скрит текст:
За пробния изпит ОМТ ли говориш? Ако да- има излязли три книжки с темите, които са се падали, както и такива, които не са били изтеглени.
Математика за таланти- част 1
Математика за таланти- част 2
Математика за таланти- част 3

Всяка част струва около 10 лева. Мисля, че (поне последната) я продават и в СМГ.

За СМГ има нарочна тема:
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=752107.0;topicrefid=20
Тя сигурно ще ти е по-полезна от настоящата, която е за намиране на решения на задачи.


Много благодаря!

# 58
  • бургас
  • Мнения: 75
Здравейте мами,моля за помощ-задача за 7 клас.    В ∆АВС (СА=СВ) АВ=8см и СЛ е ъглополовяща(Л€АВ).Ако точка Л е на разстояние 2см от АС намерете ъглите на∆АВС.  Благодаря предварително на всички!

# 59
  • София
  • Мнения: 17 987
София 78, доста напред в седмокласния материал сте... Трябва да е учен правоъгълен триъгълник с 30 градуса. Ей сега ще я напиша.
 
AL=BL=8/2=4cm, защото в равнобедрен към основата медиана, ъглополовяща и височина съвпадат. Тоест  CL=m=h=l. Разглеждаме триъгълник ALP ( P e петата на перпендикуляра към АС)
В триъгълник ALP AL=4 cm, PL=2cm =>PL=AL/2 По теорема <A=30
триъгълник АВС е равнобедрен => <А=<В=30, <С=180-2.30=120 градуса

Последна редакция: чт, 28 яну 2016, 10:59 от пенсионирана русалка

Общи условия

Активация на акаунт