Отговори
  • Мнения: 2
Здравейте, имам дете на 1 годинка. Оставяла съм го при бабите за по 1 ден през деня, вечер го прибираме. През август с мъжа ми искаме да пътуваме извън България за 12-15 дни, но се притесняваме дали детето ни ще бъде спокойно при бабите (тогава детенцето ще бъде на година и половина). Моля, споделете вашия опит. За колко дни сте оставяли децата си при баба и дядо в тази възраст и какви са били техните реакции?

# 1
  • 42°37'41.83N 23°21'53.29E
  • Мнения: 3 074
Пробвайте да го оставите при бабата за през нощта. Моите примерно по това време отказваха да заспят вечер без мен. Зълва ми пък за първи път остави дъщеря си, за да отидат на море когато тя беше около годинка и нямаше проблеми.

# 2
  • Мнения: 46 546
Няма да има проблем, но както и kalei казва, дотогава го оставяйте от време на време, за да свикне.

Не съм против родителите да оставят децата си за някоя друга почивка без децата, но ако годишно са само 1-2 не бих лишила детето си от тях  Simple Smile

# 3
  • Варна
  • Мнения: 36 689
Авторке, общо взето е каквото ти си направиш.Свиквай детето отсега да стои там за повечко време, да преспива понякога и т.н. Моята дъщеря от преди да навърши годинка горе-долу веднъж седмично спи при баба си и дядо си. Сега е на 3,5 години и като чуе, че отива при баба си и дядо си, излиза на бегом от вкъщи и като отидем там директно ни се усмихва и ни казва чао. Имала съм случаи даже да се шегува с нас и да ни подканя да си тръгваме по-бързо като я оставим, защото там си живее живот. Племенникът ми също беше свикнал от малък да ходи там често и да остава без родителите си, така че на споменатата от теб възраст седя едни десетина дни без проблеми, докато родителите му бяха в чужбина.
Аз лично пречки не виждам детето да остане, след като сте се разбрали с бабата и дядото, но го подгответе отсега. С действия, не с думи.

# 4
  • Мнения: 6 214
Подкрепям отговорите на другите.
Ако ти не правиш драма, че дедето остава там, няма да има проблем. Оставяйте го от сега да свиква. Казвай му "довиждане" с усмивка на уста и няма да има проблем. НИкакво излизане скришом, като оставяте детето някъде!

# 5
  • Мнения: 5 513
Не съм го оставяла.Не се е налагало.Навсякъде е с мен/нас. Не би спал при тях.Ако се наложи ще има драми,но поне разбира вече.Да спи в приятел/приятелка няма проблем.
Бих казала ,че аз не изпитвам нужда  да го оставям.На тази  възраст пък съвсем вече.
Иначе е както го научиш.Въпреки,че децата са на периоди.Може да си го оставяла 100 пъти и да каже ””Не искаааааам „ на 101.
Другото е бабата и дядото да са съгласни.Да могат да посрещнат нуждите му.Да знаят какво да правят ,ако се разболее.И те трябва да посвикнат с него.Оставяй го от сега.

# 6
  • Sofia
  • Мнения: 311
Моите като чуят, че ще ходят при баба и дядо, и двамата, настава невъобразима радост. Да има как там ще живеят. Няма да се сетят за мама и тати и месеци да ги оставим. Като ги вземем от там плачат поне два дни, много им е мъчно. Но нашите баба и дядо са абсолютно всеотдайни, глезят, играят си на всевъзможни неща, измислят щуротии, не се карат, позволяват всичко, което аз одобря, не се отделят от децата и за секунда. Освен това моите деца са израснали с детегледачки и са свикнали с други хора, всякакви. Така че, ако баба и дядо имат желание и могат да поемат грижите изцяло за детето, не се колебай, остави го, ще му хареса. На теб ще ти е по-мъчно за детето, отколкотона него за теб.

# 7
  • София
  • Мнения: 7 997
Най-вече прецени дали бабата и дядото са адекватни в грижите за детето. Останалото е въпрос на навик.

# 8
  • shumen
  • Мнения: 18 112
Аз мисля,че е нормално в тази възраст да го оставиш за по дълго,но зависи и то как ще реагира.А и също зависи как бабата и дядото ще се грижат за него и дали ще могат.

# 9
  • Мнения: 2
Благодаря за отговорите.И аз така мисля- че трябва да започна да оставям сина ми при бабите за по 1- 2 нощувки, за да свиква те да го приспиват. Това беше невъзможно докато го кърмех, но преди 2 месеца той се отби. Притесняваме, че нито една от бабите не може да си вземе толкова дълга отпуска и ако отидем на почивка за 2 седмици, трябва 1 седмица да го гледа едната баба и след това 1 седмица другата баба. Опитвали ли сте така, дали детето ще се натовари да свикне първо с едната баба, после с другата? Мислите ли, че това също може да бъде проблем?

# 10
  • София
  • Мнения: 860
И това съм правила - ходих на планина в чужбина, когато синът ми беше на година и 4 месеца. На всичкото отгоре го оставих болен, обаче пътуването беше организирано от 2 месеца и нямаше как да остана и да прецакам останалите трима. Така че го оставих и си смених роуминга на по-евтин  Wink. Говорех с бабите по час-час и половина на ден - една седмица беше при едната, другата - при другата, а по средата - с баща си (той не беше с мен, трябваше да работи). Обаче и двете баби много гледаха детето и той си беше свикнал с тях, нямаше проблеми, грижеха се перфектно за него, излекуваха го, а детето се чувстваше отлично - 100% цялото внимание само за него  Party
И досега като го оставям, направо ми вика чао и ме подканя да си ходя  Laughing Според мен е добре да го гледат различни хора - от всички учи различни неща, вижда различно отношение, разбира, че с едните може едно, с другите - друго.

# 11
  • Мнения: 446
Не виждам защо да не може, но както каза някой по-напред - увери се, че грижите на бабите ще са адекватни. Освен това, ако ви е първо отделяне - нека спи при тях за известно време, не 1 вечер, а да кажем поне 2-3 първоначално. Не се крий от него когато тръгваш, по-лошо ще е ако го направиш докато спи. Моето дете беше много капризно откъм контакти, не допускаше лесно никого до себе си (още си е така) и си беше мъка отделянето му от нас. На почивки винаги ходим с него, обича да ходи на различни места, не мога да го лиша от тази веселба Simple Smile

# 12
  • Мнения: 5 513
Ами то детето свиква да стои с баба ,когато  мама има работа.Научава се.Така и децата които са непрекъснато с родителите си не се впечатляват от това ,че са в непрекъснато движение.Научават се да чакат при фризьора,лекаря,зъболекаря,пред магазина,в данъчното...а няма дете ,което да не се радва на почивка.Така,че както ти е удобно и както го научиш.

# 13
  • Мнения: 2 352

Единствено от бабата зависи дали ще иска да се справи с един щъкащ и неспиращ се на едно място прясно проходил паяк. 

# 14
  • Мнения: 6 214

Единствено от бабата зависи дали ще иска да се справи с един щъкащ и неспиращ се на едно място прясно проходил паяк. 
Права си. Всеки може да се направи, че не може да се справи. Моята бивша свекърва беше царица.

Общи условия

Активация на акаунт