Красиви женски имена

  • 66 741
  • 134
  •   1
Отговори
# 90
  • Мнения: 469
Преди време госпожата ни от детската градина ме беше помолила да и помогна да измисли имена женски с 3 букви.Сетих се за Ния,Рая,Ева,Теа,Лия,Миа,Кая,Сия,Ива...май това бяха.

Също така ми харесват: Лина,Волена,Димана,Дамяна,Ваяна,Велина,Янита,Лара,Зара,Калиста,Анастасия,Александрина...
Ако не е много късно ако се сетя за още някое ще пиша,че сега само това ми идва на ум.

# 91
  • На остров
  • Мнения: 13 498
София, Юлия, Ева, Елеонора, Неда, Донна, Емилия, Рада, Лилия като типични български имена ми харесват

# 92
  • Мнения: 106
Много ми харесваше Мариам.Така нарекох и дъщеря си.С ударение на първото а.

# 93
  • Мнения: 493
Йоана, Цветина, Жасмина, Катерина,Калия,Далина......

# 94
  • София
  • Мнения: 1 676
Радост и Весела са ми фаворити Simple Smile Flutter

# 95
  • Мнения: 14 514
Много ми харесваше Мариам.Така нарекох и дъщеря си.С ударение на първото а.

И значението му не те спря?

# 96
  • Мнения: 5 259
Защо, какво му е значението според теб?

# 97
  • Мнения: 49
Нора, Ема, Виктория са ми фаворити  bouquet

# 98
  • Мнения: 14 514
Защо, какво му е значението според теб?

Значението му е "горчивина" и не е според мен, това си означава Peace

# 99
  • Мнения: 5 259
Защо, какво му е значението според теб?

Значението му е "горчивина" и не е според мен, това си означава Peace
От къде измисли това значение? На какъв език? Аз знам единствено "любов" и "любима" като значение на Мариам.

# 100
  • Мнения: 4 696
Добавям - Вела.

# 101
  • Мнения: 14 514
Скрит текст:
Защо, какво му е значението според теб?

Значението му е "горчивина" и не е според мен, това си означава Peace
От къде измисли това значение? На какъв език? Аз знам единствено "любов" и "любима" като значение на Мариам.

Цитат
Other plausible sources are that is it Aramaic in derivation, meaning "wished for child," or from "mar" (bitter) and "yam" (sea) which yields the meanings "bitter sea" or "sea of bitterness."

От тук
http://www.ebabynames.com/#!meaning-of-Meriam

Всъщност го има в библията, книгата Изход, Мариам е сестра на Арон, мисля, че беше брат на Мойсей, но може и да бъркам.

Тук и на български подобно обяснение
http://bnr.bg/blagoevgrad/post/100449469/chestit-imen-den-na-vsi … hki-s-imeto-maria

# 102
  • Мнения: 5 259
"Being originally the name of Miriam, the name may have originated from the Egyptian language, like possibly Moses; it is likely derivative of the words mry "beloved" or mr "love"[4][5] or the derived ancient Egyptian name Meritamen or Meri-Amun, "beloved of the God Amun".[6] Other suggestions include the word root m-r-r "bitter" (cf. myrrh), or the Hebrew root (מרי m-r-y) "rebellious", or even possibly "wished-for child", or "strong waters". Maryam is also a name of a flower (tuberose) in the Persian language."

И от твоя линк:
"Най-често се превежда като "твърда, постоянна", преосмислено е като "прекрасна", някои от възможните преводи са "непокорна", "тази, която желае дете". Според друга теория Мариам идва от арамейската дума за "горчивина", така че се превежда и като "море от горчивина". Най-вероятно е обаче в Древен Египет името да е означавало "обичана". "

Като гледам каква част от въпросните думи-значения се съдържа в името, мога да комбинирам буквите по още 5-6 начина и да намеря думи с подобни корени в поне няколко езика в региона и да изградя поредната теория, че името значи примерно "риба мрена" (шегувам се).
Не виждам никъде основание да се заключи по твоя категоричен начин, че Мариам значи точно и единствено горчивина.

# 103
  • Мнения: 14 514
Да, никой не може да бъде сигурен, предвид това, че арамейският език и този, който са говорели египтяните по времето на излизането на евреите от Египет са изчезнали отдавна, но все пак името Мериам или Мариам се среща именно в тази история в библията за която споменах и е свързана точно с вода, наречена "Мера", което в самата библия се уточнява, че означава горчивина.

Мериам ако помня беше активен участник в създаването на златния телец и бунта срещу Господ докато Моисей е бил на планината да получи 10-те божи заповеди - не много похвална идея, нали?. Това, което искам да кажа е, че името се среща доста по-отдавна и не се знае дали името на Дева Мария произхожда точно от него.

А така също, че е хубаво като си избираш име на детето да си проучил всички значения, ако смяташ че е важно де. И то е Peace

# 104
  • Мнения: 2
Ева, Елица, Ина, Ралица, Ния, Поля, Александра, Мая

Общи условия

Активация на акаунт