Малък Сечко е на прага - безспирно МАРТенчето шава - тема 8

  • 33 757
  • 754
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 107
Ей голяма глупост е това ...

Много интересен е чл.5 - В срок до 3 работни дни от промяна на обстоятелствата, свързани с изплащането на паричните обезщетения, включително при промяна на банковата сметка за изплащането им, осигурените лица представят нова декларация или заявление -декларация и съответните  доказателства към нея.
Значи ли това, че ако не си родя на термина, излизайки от болницата търча да попълвам декларация  newsm78

Джоли декларацията е на 15 страница:
Приложение No 1
към чл. 3, ал. 2

addicted2U и аз имам болничен, но той е издаден миналата година и застъпва декември 2015-януари 2016. От това, което прочетох тези декларации влизат в сила за болничните издадени от 01.01.2016.

Няма ли някоя мама, която е в тази сфера да ни светне  ooooh!

# 31
  • Nearby
  • Мнения: 194
Моя последен болнични е издаден на 04.01, но никой не е казвал за декларации.  newsm78


"Много интересен е чл.5 - В срок до 3 работни дни от промяна на обстоятелствата, свързани с изплащането на паричните обезщетения, включително при промяна на банковата сметка за изплащането им, осигурените лица представят нова декларация или заявление -декларация и съответните  доказателства към нея."
 То май и сега е така.

Добре де, като родя няма ли да ми издадат нов болничен? 45 дневния не е ли до раждане?

# 32
  • София
  • Мнения: 1 956
Оф, каква е тази декларация сега?! Последният ми болничен е издаден на 4 януари. НЕ ми искаха никаква декларация и сега чувам за пръв път. Все още не са ми превеждани пари този месец... ОСвен да се обадя в личен състав ли ... какво...
За пишока да се върна, ч енякой ме беше питал. Ами при нас не стана постепенно. И аз съм дърпала, обаче си зависи от конкретния пишок. НАшият беше като моливче. Остър от срастналата кожичка . След първото заголване само се подаде малко от главичката и под кожата прозираше бяло, което не можеше да се извади и измие. И вече при окончателното заголване това бяло беше втвърдено и цяла седмица мина докато се изчисти с кремчето, което бяха изписали...

# 33
  • Мнения: 120
Според това, което изчетох и проучих - въпросното приложение се попълва с издаване на 3-тия болничен /първия е 45 дневния, втория е 42 дневен и се издава от болницата където се ражда/, които е от педиатъра на детето. Това е т.нар. изравнителен болничен, който компенсира майките родили преди термин, които реално не са използвали всички дни по първия болничен.
Да ме поправи някой ако греша  bowuu

# 34
  • София
  • Мнения: 1 956
Т.е. Линка-малинка, искаш да кажеш, че това приложение е само за майки и че такава декларация иначе не се подава, т.е. сега не трябва да подаваме, както и обикновените хора, които не са бремнни, не трябва да попълват и такава декларция?

# 35
  • Мнения: 215
Момичета на мен ми се вижда, че това е декларация за банковата сметка. Ако забелязвате пише *, че се попълва еднократно при първи болничен. После мисля че трябва да се попълнят ** и *** това в случаите които са описани. При всеки обикновен болничен когато се подава за първи път от нова фирма в която сте почнали работа се попълва декларация за банковата сметка. В новата ми фирма първият ми болничен е юли и тогова подавах и декларация за банковата сметка/по стара бланка/. Вторият болничен ми е от януари тази година и от фирмата казаха, че няма нужда пак да подавам въпреки, че има нова бланка. После вече когато се вземе 45 дни преди раждане може нещо да се изисква но не знам какво. На 03.02 щи споделя трябва ли да се представя някаква декларация с болничния за 45 дни преди  раждане.

# 36
  • Мнения: 120
Така ми казаха тия от НОИ, аз им писах преди няколко дни да ги питам какви декларации се подават с болничните, защото видях че има нови  от 2016 и тези от 2015 вече не са актуални.

# 37
  • Мнения: 3 331
Благодаря за разяснението, linka malina bouquet
При мен втория болничен също се води първичен, а не вторичен, защото се застъпва с първия. Учудих се доста, но се надявам НОИ да не го сметнат за грешка.

# 38
  • Мнения: 120
Благодаря за разяснението, linka malina bouquet
При мен втория болничен също се води първичен, а не вторичен, защото се застъпва с първия. Учудих се доста, но се надявам НОИ да не го сметнат за грешка.
Моля.
Виж такова нещо при мен не се е случвало. Само първия се водеше първичен, всеки следващ е продължение. Дано всичко е наред ако не ще ти го върна за корекция.

# 39
  • Мнения: 690
Sky, благодаря ти  Hug

Има много хубава тема http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=885986.new#new , където могат да се задават въпроси във връзка с докуменстацията за майчинство.

# 40
  • Nearby
  • Мнения: 194
При мен втория болничен също се води първичен, а не вторичен, защото се застъпва с първия. Учудих се доста, но се надявам НОИ да не го сметнат за грешка.

От едно място ли са издадени? И с еднаква причина? Доколкото си спомням ако са различни може да са първични, като първият се зачита за времето до начало на втория.
Веднъж за заплес до вчера. От днес за щуротия. И няма проблем.

# 41
  • USA
  • Мнения: 1 323
Благодаря за новата темичка!
Ние в къщи се тръшнахме всички болни  Sad Днес май ще съм цял ден по лекари.Лошото е,че педиатърката на децата днес е в друга болница дежурна ,а тя ми е в противоположната посока на моята.Аз днес съм на скан и консултация също,та се очертава ден зад волана и по болници.
Исках само да спомена за хигиената за дупето на бебето,макар че аз имам опит само с момчета,но и двамата с много чувствителна кожа,та след №2 задължително ги миех с вода,а не с мокри кърпи(освен ако не сме на вън) Мокри кърпи купувам на хъгис.Те не са мазни и пълни с боклуци като на памперс.В болницата обаче като изакат първото ако(то е едно лепкаво кафяво Sick) не се мъчете с кърпи ами направо под мивката. Особено момчетата както са им сбръчкани топките няма отмиване. За хигиената на девойките и аз ще следя ,но не смятам и сега да мажа с крем за подсичане без причина. Peace

# 42
  • Мнения: 112
Много сте изписали, ще се върна да дочитам.
Аз снощи бях на 3-тата фетална морфология.
Лекарката каза, че всичко е чудесно. Накрая обаче видя, че пъпната връв е увита около врата. Каза, че не било задължително така да остане, но да съм следяла за по-странни движения на бебето и да ходя веднага за мерене на тонове, ако усетя нещо. ooooh!
Сега хем ми е хубаво, че уж всичко е наред, хем се чудя да се притеснявам ли... Tired
На някоя от вас казали ли са й подобно нещо да сподели опит?

# 43
  • София
  • Мнения: 983
Благодаря за новата тема bouquet

И аз от днес официално в майчинство Flutter, не са ми искали никаква декларация, а съм в болничен от 04.01. Тоновете са добри, другата седмица пак.
Карам си колата с колан, както и с ПБ, то идиоти всякакви- миналият понеделник, на паркинг на Кауфа, един дядо се заби в колата ми отзад Shocked, а тя е голяма, комби...
И на мен ми се смъкна, рязко, корема, но съм й казала на бебка поне още 4 седмици да си кротува на топло Laughing

# 44
  • Варна
  • Мнения: 1 149
Sad brown eyes благодаря за новата тема.
Тази декларация се подава когато се подава първия болничен и се декларира банковата сметка и след това пир иравняването на болничните до 135-я ден от педиатъра. Няма нищо ново, просто сменят бланките и от 01.01. болничните ще се подават по електронен път вече от работодателите. За работниците няма някакви промени. И сега срокът за представяне на болничните пред работодателя е 3-дневен от издаването. На мен лично ми е трудно да го спазя, защото отварят офиса когато им скимне и не всеки ден и някой път минава и цяла седмица докато го занесат.
За почистването при момиченцата - трябва хубаво да се почиства между устничките и да се разделят да не се слепнат. При прегледа при нефролог когато навършат 6 месеца той ще ги гледа дали имат сраствания. При акането аз го обирах първо със сухи кърпички - има едни в кубчета с животинки на тях и после доизмивах на чешмата. И мокри кърпи съм ползвала понякога.
За сега и аз се притеснявам с това забелване при момченцата, но ще се справя, ще питам и педиатъра и така.
За дрешките на George мога да потвърдя, че са много хубави. Ползвала съм ги с дъщеря ми, сега също съм взела от тях.
За шофирането - аз си купих колан за шофиране за бременни и си карам с него, но аз излизам само за да отида на преглед, ако е заледено ползвам такси.
Пожелавам на всички хубави новини от прегледите.

Общи условия

Активация на акаунт