Дефицитите на една журналистика

  • 318 627
  • 3 826
  •   1
Отговори
# 2 715
  • Мнения: 1 121
"Съпругът и тъстът на Евгения Владимирова са обвинени в убийството й" заглавие във вестник. Тъстът не е ли бащата на съпругата? Как така тя има тъст, пък другите невести свекър?

# 2 716
  • Мнения: 25 623
Свекър е, разбира се.
То не е проблем да не си в час в роднинските връзки, много хора ги бъркат, проблем е когато използваш в пресата думи, чието значение не знаеш. Още повече че спокойно можеха да напишат, че са арестувани мъжът ѝ и баща му.

# 2 717
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 062
Цитат
Водачът не изпълнява полицейско разпореждане, завива рязко надясно в посока към полицейския служител, подал сигнал за спиране, койе успял да отскочи  назад и да избегне удара.

Полицейският екип е последвал автомобила по черен път в гората. Той е иззет, след като е намерен изоставен от водача близо до къмпинг "Оазис“. Работата по случая продължава.

още осмислям иззетия изоставен път.


Машалла, Нова! Евала и даже ашколсун!

# 2 718
  • София
  • Мнения: 19 249
"Съпругът и тъстът на Евгения Владимирова са обвинени в убийството й" заглавие във вестник. Тъстът не е ли бащата на съпругата? Как така тя има тъст, пък другите невести свекър?
А иначе Труд бяха голямата работа преди години. Разбирам някое неизвестно сайтче, но те...
Добре поне, че знаят какво е съпруг, че утре и това ще бъркат. Нали тенденцията е Родител 1/2, а не майка/баща

# 2 719
  • Пловдив
  • Мнения: 14 432
Offtopic. Съпруг засега знаят, но понякога, засега само в разговор, утре може и в медии, знам ли, хората казват, че някоя двойка се е "омъжила" (т.е. Пешо и Марийка се омъжиха) или пък че мъж се е омъжил, без да става дума за еднополов брак. Според някои е от престараване.

# 2 720
  • София
  • Мнения: 19 249
Ами реално ползваме мъжкото прилагателно (женен/и) и за двата случая. Така че може би е от мерак за еманципация, сигурно на някои жени И това им боде очите

# 2 721
  • Германия
  • Мнения: 1 072
Сутринта мернах в заглавията на АБВ следното:

"Рашков: Жертвите са скупчени, на въглен са."

Е стана ми лошо, честно! Как може изобщо да има такова изказване? От една страна на Рашков, но пък как пък и никой от "журналистите" не реши, че не е редно да се пише по този начин, особено в заглавието?

Риторични са ми въпросите, знам, че най-важното е да се генерират кликовете. Етиката... тя не е важна.

# 2 722
  • Мнения: 3 049
В dir.bg се говореше за автобуса-ковчег.
Имаше роднини научили за смъртта на близки от публикуваните сигурно на много места списъци с жертвите. Въобще като се случи нещо такова и журналята, в опит да блеснат, лъсват. Традиционно.

# 2 723
  • София
  • Мнения: 8 116
По всички телевизии даваха кадри на автобуса отдалеч, но се виждаха овъглените трупове... Някаква надъхана журналистка от БТВ, почти прегази охраната на премиера, за да се опита да стигне до автобуса, добре, че я спряха. Като лешояди бяха вчера, гнусна работа.
P.S. Сега видях, че замазват кадрите по БНТ, но чак сега, снощи не беше.

Последна редакция: ср, 24 ное 2021, 06:22 от Аглея

# 2 724
  • Пловдив
  • Мнения: 14 432
Ох, хора, за навирането с неуместни въпроси съм съгласна, но за имената... самите близки сигурно се чудят как да ги научат, едва ли имат информация веднага, та при всичката несигурност не бих упрекнала никой, който ги съобщи.

# 2 725
  • Мнения: 18 523
Имената обикновено ги дават на медиите от съответното външно министерство, в случая трябва да е македонското. Това, че македонците са пуснали списъците публично преди да прозвънят лично, е техен проблем.

Иначе съм съгласна с Комарницки, че във факултета по журналистика трябва един семестър да учат как се отразява трагично събитие.

# 2 726
  • Мнения: 3 049
Не мисля, че имената на пострадалите имат въобще място в пресата в нито един момент. Без значение дали близките знаят вече или не.
За бога, анонимни станаха кандидатствания в училища, все с оправдание GDPR, ама че си пострадал/починал или близките такива могат да се разнасят?!?

# 2 727
  • София
  • Мнения: 16 197
Солничке, GDPR важи само за живи граждани на ЕС.

# 2 728
  • София
  • Мнения: 19 249
Не мисля, че имената на пострадалите имат въобще място в пресата в нито един момент. Без значение дали близките знаят вече или не.
За бога, анонимни станаха кандидатствания в училища, все с оправдание GDPR, ама че си пострадал/починал или близките такива могат да се разнасят?!?
Понеже сме (уж) един народ, да поемем вината и на македонското външно министерство?

Последна редакция: ср, 24 ное 2021, 11:48 от Cuckoo

# 2 729
  • Мнения: 3 049
Хм, Sharky погледнах, че ми стана интересно, че е направено уточнение, че само за живите се отнася GDRP.
Умрелите касаят живите близки все пак, ама явно само на мен не ми се струва редно разнасянето на такава информация.

Общи условия

Активация на акаунт