Базедова болест - тема 5

  • 70 692
  • 750
  •   1
Отговори
# 360
  • Мнения: 5 677
Angelov255, а представяш ли си да работиш, да се грижиш за семейство, да домакинстваш... да си любезна, грижовна, усмихната майка и съпруга... Ще свикнеш, че има и добри и по - лоши дни, а дано лечението ти повлияе добре.
Мariqivanova799,
Скрит текст:
мисля, че тук има тема за разделно хранене, но не съм я проучвала. Аз се базирах на 2 книжки: Разделно хранене -Владимир Леви и Сила за живот -3 част. По сергиите и книжарниците сигурно още може да се намерят. В тях има основните принципи и някои примерни менюта, като изобщо не съм се старала да ги спазвам дословно. Лошото на това хранене освен, че е ангажиращо е и по- скъпо. Освен това се отслабва. Трябва да се хапва разнообразно, за да не се получат липси.
И категорично поне в началото без пържено, кренвирши, изобщо готови колбаси да се избягват, без никакви пакетирани храни, газирано, сякакви готови сокове, сосове, супи, панировки и подобни. Дори да не се храниш разделно избягвай смесването на храни.
Основните принципи са, че до обед се пие чай и се ядат само плодове (или изцедени такива), като не се смесват сладки и кисели. На следващите хранения не се комбинират най-ощо казано въглехидрати и белтъци. Примерно баница със спанак или праз, или гъби е ОК но с яйца и сирене не е. Месото и млечни също не е желателно да се смесват. Белтък и жълтък имат различни свойства и т.н.  Ако решиш може да пробваш за 1-2 седмици, да видиш дали ще ти е добре.

Последна редакция: пн, 03 апр 2017, 21:09 от NOVA NADEJDA

# 361
  • Мнения: 564
Здравейте! От както имам установена хиперфункция на щ.ж., имам и непрекъснато суха кашлица, т.е. от 10 години.Опитвала съм с десетки лекарства и народна медицина, без резултат. Има ли някои с такъв проблем и как се лекува?

# 362
  • Мнения: 11 737
Приемаш ли някакви лекарства? Да не е някаква алергия към нещо?
Свекърва ми цяла година беше със суха кашлица, докато не разбраха, че определени хапчета, които и бяха изписали я провокират.
След като ги спря и кашлицата изчезна. Като постоянно дразнене в гърлото, без да я боли и да е болна.

# 363
  • Мнения: 564
Пия метизол, но когато го спря, пак кашлям. Мисълта ми е дали възела, който имам дали
 не предизвиква кашлица.

# 364
  • Мнения: 11 737
Не съм чувала. Да души, да боли при преглъщане, да опъва, да боцка в гушата - да, но кашлица да провокира  Thinking
На мен тия дни ми каза УНГ, че имам хроничен фарингит. За него знам, че симптом е кашлица и дразнене в гърлото.

# 365
  • Бургас
  • Мнения: 12 811
Merelenda,Nova Nadejda,благодаря ви момичета за подкрепата и за информацията.

Angelov255,не се отпускай,даже за момент не си позволявай да си мислиш за прекъсване и т.н.Щом те канят ще излизаш.Повярвай,по-добре е да вършиш нещо,отколкото да стоиш сам със себе си.Не искам да звуча все едно се карам,искам просто да ти кажа,че разбирам какво ти е.Но ако се отпуснеш ще си направиш възможно най-лошата услуга.Жлезата след време ще се успокои,но ако не правиш нищо,ще си пропуснал доста време.Реши ли дали ще отидеш на кардиолог?Аз съветвам да отидеш.На мен също ми е изписан Конкор,за който спомена Merelenda.Сваля кръвното доста.Аз съм с много ниско такова и го пия само вечер.През деня не мога,трябва да лежа ако го пия.Но за човек,който вдига кръвно е идеален.

За ulyuly-майка ми усещаше давене и изключително много кашлеше от щитовидната жлеза.Имаше някакъв синдром,забравих го,ще я питам утре.На прост български-имаше възпаление на цялата жлеза.От доста време имаше симптоми,но чак накрая когато взе да вдига температура и да има нетърпими болки в областа на врата,чак тогава тръгнахме по лекари.Спаси я професор Боян Лозанов в Токуда София.Уреди да я оперират в Микроинвазивна хирургия пак в Токуда.Само той и постави диагноза,другите само се чудеха.Бургазлии не пропуснаха да я изкарат симулантка.

# 366
  • Мнения: 352
Здравейте,прочетох коментарите. Решил съм да мина на кардиолог. Разбирам всеки има проблеми и това не е много приятно, знам,че са част от живота. От началото в моето семейство не срещах разбиране баща ми и дядо изобщо не разбираха какво става с мен. Майка ми се интересуваше,но и тя не беше много в  час за какво става на въпрос. При изследванията ми ендокринолога ми каза ,че всичко при мен е станало много бързо. И,е на основата на стрес. Понеже съм още млад и се чудя професионално на къде да се ориентирам това заболяване е съвсем естествено да не ме радва.  Аз съм от Плевен и в моя град както и на други места естественно не предлагат кои знае какво. Моя ендоринолог ми разказа за нейна пациентка която е била пред пенсия и си намерила работа като чистачка. Била е в началото на това заболяване и е  било страх да каже на шефа си какво и е. Често и ставало лошо виело и се свят, и с една дума тя си е знаела най-добре теглото си.  Каквото и да пишем някой били ни обърнал внимание. Според моята майка това заболяване не е за тежък физически труд,поне това което е чела. И говорела с ендокринолога ми. Засега не знам какво да пиша още,може би утре - нов ден, нов късмет.

# 367
  • Мнения: 153
Здравейте, отдавна не съм писала, сигурно защото искам да го забравя тоя фон Базед, ама нейсе ooooh!.  Прочетох в списание 8 за Поларис диска, ако някой го е ползвал или има информация, моля да сподели. В списанието се говори за ползите му при Хашимото, но в сайта пък е описано, че помага при всякакъв вид на дисфункция на жлезата. Малко съм скептична към такива неща newsm78, но не се знае от къде ще дойде спасението.. Simple Smile

# 368
  • Мнения: 352
Здравейте и от мен. Малко ще разкажа какво правих днес бях в перфектно състояние добре дотук всичко е ок. Отидох до банкомата изтеглих пари бях с такси, на връщане бях пеш и какво стана заболя ме главата  стана ми топло малко. Прибрах се и гледам следните стойности на кръвното
114/79 пулс 108
130/62 пулс 125
108/86 пулс 156
124/77 пулс 125
134/84 пулс 142
110/86 пулс 105
119/84 пулс 109
124/78 пулс 96.
 Хормоните ми са в норма обадих се на ендокрилошката   ми казах и за какво става на въпрос. Отговори ми ,че било нормално да имам такива кризи от време на време. Искам да знам дори  дори да сте в норма имали сте такива случай като моя да не можете да търпите топлината на момента, или когато да вървите повече от 1 километър пулса и кръвното да скачат до небесата тотално съм се объркал тази базедова болест ме съсипва на моменти.. Колкото до кардиолога другата седмица ще взема направление за него.

# 369
  • Бургас
  • Мнения: 12 811
Ами като ти гледам резултатите и като съдя по себе си явно е възможно.Онзи ден бях с пулс 130 при положение,че пия два вида лекарства за сваляне на пулса.Кръвното не мога да коментирам,защото почти цял ден съм с кръвно 90/58.Понякога и по-ниско.
Не отлагай прегледа при кардиолог,това,че е възможно,не означава,че е нормално да имаш такъв пулс.
Да,в топлото съм много зле,а стойностите на хормоните са ми нормални и почти година не пия нищо за щитовидната жлеза.

# 370
  • Мнения: 352
 от време на време и преди ми се беше случвало да имам такъв пулс.  Не знам какво ще ми каже кардиолога колкото до пулса според ендокриноложката било нормално да имам такива стойности понякога. С една дума каквото и да пиша това заболяване за мен е коварно и самите лекари не знаят като,че ли какво да правят дават съвети,лекуват ни това е добре. Но нататъка като,че ли човек е сам.

# 371
  • Мнения: 11 737
Няма да се притесняваш.
Сподели с кардиолога състоянието, той ще прецени след прегледа.
Имала съм такива моменти, от нищото изведнъж се разтрепервам, нервно ми става, пулсът скача, кръвно вдигам, главата ме боли. Както и преди това споделих, бета блокер ще овладее нещата.
И сега имам такива моменти понякога, но са много рядко.

# 372
  • Мнения: 5 677
Angelov255, аз имам проблем с топлината, на моменти обаче ме обхваща такъв студ, че не мога да се стопля. Цялата зима на 2015/2016 не можех да обуя ботуши. Ходила съм в студа с леки обувки и ръцете винаги голи за да ми се охлаждат. Не можех да направя две крачки без да плувна в пот и да се изтощя. На една екскурзия в Стария Пловдив се разплаках, защото нямах сили да вървя наравно със семейството. Помолих ги да ме вземат на връщане...На работа отивах мокра. Прибирах се мокра. И всичко това на фона на нормални стойности на хормоните. Сега също реагирам много остро на всеки източник на топлина.
Момичета (и момче) аз започнах да получавам пристъпи на нервни кризи, влизам в няколко дневни епизоди със силно напрежение, стрес и реагирам ненормално на случки и ситуации, плача... И ОКР се появи и натрапчиви мисли и панически атаки, просто от октомври, ноември се влошавам непрекъснато. Като спрях метизола Начев каза да си следя само тсх на 6м. Последно февруари май го изследвах и беше в норма, макар и на долната граница. Чудя се дали да не пусна и другите.

# 373
  • Мнения: 11 737
Пускай само ТСХ. Няма смисъл другите, тъй като ако е активна жлезата, няма как другите да мръднат нагоре (ФТ4 и ФТ3), а ТСХ да е в норма. За такова чудо не съм чувала. В хипер ли си, ТСХ първо ще забие в нулата. Затова него следят при рецидив.
ТРАК може да покаже ако се е активирал автоимунният процес също. Така или иначе, ако е налице потиснато ТСХ (паднало надолу от референтните), ще поискат и ТРАК.
При мен и двата рецидива си ги показа само с ТСХ. После вече пусках и други хормони, за да се види откъде тръгвам с ново лечение.

# 374
  • Бургас
  • Мнения: 12 811
Уф,моите стойности на ТСХ и ФТ 4 са идеални,точно в средата са.ТСХ ми беше 2 и нещо,ФТ 4 не помня,но пак идеална стойност.Без лекарства за щитовидната жлеза съм почти година.Откакто тя се успокои спя уж по-добре.Не съвсем добре,но по-добре от преди.Колитът гаден също се успокои малко,но съм постоянно на кортикостероиди заради него,по препоръка на двама лекари,не самоволно.
Обаче със сърцето имам проблеми.Освен Конкор кардиологът ми изписа и Корлентор.Даже ми ги дават по здравна каса,защото Корлентор е много скъп иначе,към 70 лв.И въпреки двете лекарства онзи ден беше топло и бързах да се прибера и ми стана лошо пред входа.Качих се,взех апарата и изненадааа-пулс 130.Три пъти го мерих,пак толкова.При положение,че пия два вида лекарства.Много съм се отчаяла вече.Вчера нямахме асансьор и се качвах няколко пъти пеша до седмия етаж.Пак жестоко сърцебиене,прилошаване...Не посмях да си меря пулса,за да не се плаша.Имах работа и излизах и като няма как,качвах се по стълбите.

А за топлината-ако е над 27-28 градуса,аз почти не мога да вървя.Задъхвам се,зачервявам се,започва пот да се лее по цялото ми лице.Като тръгна с познати на някъде,направо ме е срам.Хората си вървят спокойно,аз съм пред умиране.През лятото грим почти не слагам заради това потене и съм много нещастна,защото и двете ми очи са изпъкнали като на жаба.Подарък от Базеда разбира се,но е много,много грозно.С повече чернилки по очите,моливи,очни линии не личи толкова.Но без грим е очеизвадно.

А за потенето- не ми стига Базеда,а преди няколко години ми премахнаха оперативно матката и яйчниците.Едва на 28 годишна възраст ми се наложи.Преживях жестоки вълни,които малко отшумяха,но все още вечер е много зле положението.Дори сега през зимата,в големите студове не пускам печка в стаята,в която спя.По най-тънка дрешка и едно одеалце спя.Иначе толкова се потя,че трябва да ставам да се суша.Хората носят клинове под дънките през зимата,а на мен само при мисълта ми става горещо.
Ендокринолозите казват,че при нормални хормони на щитовидната жлеза тези вълни не са от жлезата,гинеколозите твърдят,че понеже са минали 6-7 години от операцията,по-скоро е от щитовидната жлеза.Личната лекарка повтаря"Ами така ще е...".

На оплаквах се едно хубаво,но тези състояния много ми пречат.Не успявам да си намеря работа.Пълно е с обяви за тежка физическа работа,която дори в ТЕЛКа ми е обявена за противопоказна.

Което ме подсеща да попитам-за Базедова болест дават ли ТЕЛК?На мен за нея са ми дали 0 процента,също и за колита,който ме съсипва.Единствено за липсата на матка и яйчници ми дават 50 процента.

Общи условия

Активация на акаунт