Майчинството счетоводно-68

  • 49 956
  • 773
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 3
Здравейте!
Назначена съм на срочен трудов договор до 17.03.2016г. Терминът ми е на 24.05.2016. Има ли проблем да съм на борсата за около 1 месец преди 45-дневния, или по-добре  фирма да ме назначи на постоянен трудов договор?? Ще повлияе ли на майчинството ако съм на борсата smile3511 smile3515 newsm61??

# 61
  • Мнения: 881
Ако си на борсата, няма да получаваш майчинство. Трябва да си на трудов договор преди 45-дневния, както и през втората година на детето.

# 62
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 442
Здравейте! В момента съм в следната ситуация: аз съм в отпуск за отглеждане на дете до 2 год., искам да се върна по-рано на работа, но при друг работодател. Детето ще го гледа баба му, докато го приемат на ясла/градина. Знам, че при промяна в обстоятелствата( напр. връщане на работа ) трябва да подам декларация за промяна на обстоятелствата в 3 дневен срок, а също и за изплащане на 1/2 майчинство до навършване на 2 год на детето. Проблема е:
1/ че нещо не се ориентирам с новите формуляри - някой може ли да ми каже това кои №-ра приложения са?
2/ всъщност на кой от работодателите трябва да представя документите - аз си мисля, че на стария работодател трябва да представя декларация за промяна в обстоятелствата, която той да ми подаде в НОИ, че ми спира осигуряването, а после на новия работодател - отново декларация, че започвам работа и тази за изплащане на 1/2 майчинство. Дали е така? - няма ли да го прехвърлиш на бабата? Ако - не - при новия работодател се подава - Приложение 8 - http://www.nssi.bg/forusers/forms/239-maternity
3/ ако има някакъв период от време между прекратяването на първия договор и сключването на новия, от НОИ ще ми изплатят ли майчинството за съответния период след като не съм осигурена? - няма да получиш нищо

Ако има опция не прекратявай първия договор, а сключи втори трудов договор при новия работодател, докато си в майчинство.
В момента на прекратяване на настоящия трудов договор - в 3-дневен срок от прекратяването му се подава - си мисля, но не съм 100% сигурна - Приложение 7 http://www.nssi.bg/forusers/forms/239-maternity - в частта му за промяна на обстоятелствата.

# 63
  • Мнения: 154
Момичета, ако си сменя фамилията след сключване на граждански брак, каква е процедурата чисто счетоводно?
Дали трябва да си вадя и нов ПИК в НОИ? Sad
Бременна съм, а момичето което прави заплатите хич не е в час и много ми е кофти...

# 64
  • Мнения: 120
Момичета, ако си сменя фамилията след сключване на граждански брак, каква е процедурата чисто счетоводно?
Дали трябва да си вадя и нов ПИК в НОИ? Sad
Бременна съм, а момичето което прави заплатите хич не е в час и много ми е кофти...
Не знам за нов ПИК, но аз ходих в Регионалната здравна каса, за да си сменя фамилията, защото ме водеха още със старата. При евентуален болничен и неактуализирана фамилия правят проблем.

# 65
  • гр. София
  • Мнения: 114
Благодаря ти за отговора, Lady Brinne! Няма как да прехвърля майчинството на майка ми, защото тя не е на трудов договор - просто в момента не работи и може да го гледа, докато евентуално го приемат в ясла/градина.  Проблемът е, че ми остават още 3 месеца до края на 2-год. майчинство и трябва да се връщам на работа, но не съм в добри отношения със стария работодател, а ми изникна това предложение за работа. Аз също мисля, че трябва да подам някаква декларация и при стария работодател, че ми прекратява осигуряването, но в прил. 7, пише"12.    Правоотношението/осигуряването на майката/осиновителя е прекратено – отнася се за случаите, когато баща, баба или дядо ползва отпуск за отглеждане на малко дете." Е, а ако отпуска не е прехвърлен, а само се прекратява труд.договор? Точно това не ми е ясно - какво се подава в този случай? А при новия работодател само прил. 8 ли се подава? Не се ли подава и нещо във връзка, че отново съм назначена на труд. договор и при кого?

# 66
  • гр. София
  • Мнения: 114
Момичета, ако си сменя фамилията след сключване на граждански брак, каква е процедурата чисто счетоводно?
Дали трябва да си вадя и нов ПИК в НОИ? Sad
Бременна съм, а момичето което прави заплатите хич не е в час и много ми е кофти...
След сключването на гражданския брак след като има смяна на фамилия и/или адрес трябва да си смениш личната карта, която след това трябва да занесеш в счетоводството, за да ти актуализират данните при работодателя. А за ПИК кода незнам каква е процедурата.

# 67
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 442
Благодаря ти за отговора, Lady Brinne! Няма как да прехвърля майчинството на майка ми, защото тя не е на трудов договор - просто в момента не работи и може да го гледа, докато евентуално го приемат в ясла/градина.  Проблемът е, че ми остават още 3 месеца до края на 2-год. майчинство и трябва да се връщам на работа, но не съм в добри отношения със стария работодател, а ми изникна това предложение за работа. Аз също мисля, че трябва да подам някаква декларация и при стария работодател, че ми прекратява осигуряването, но в прил. 7, пише"12.    Правоотношението/осигуряването на майката/осиновителя е прекратено – отнася се за случаите, когато баща, баба или дядо ползва отпуск за отглеждане на малко дете." Е, а ако отпуска не е прехвърлен, а само се прекратява труд.договор? Точно това не ми е ясно - какво се подава в този случай? А при новия работодател само прил. 8 ли се подава? Не се ли подава и нещо във връзка, че отново съм назначена на труд. договор и при кого?

Честно казано за новите приложения не съм на ясно, защото те влезнаха в сила от 01.01.2016 и все още не се приемат дори в НОИ на място. Просто още нямам практика. Може би е добре да попиташ на мейл в НОИ - отговарят доста бързо.

Момичета, ако си сменя фамилията след сключване на граждански брак, каква е процедурата чисто счетоводно?
Дали трябва да си вадя и нов ПИК в НОИ? Sad
Бременна съм, а момичето което прави заплатите хич не е в час и много ми е кофти...

Според мен едва ли ще има нужда, защото оторизацията в НОИ е по ЕГН и ПИК, а НОИ извлича автоматично данните от ГРАО. Но трябва да си смениш личната карта.

# 68
  • Мнения: 13 961
Когато си смених фамилията ПИК кода продължи да действа без проблем.
Единствено от НОИ ми върнаха един болничен-издаден след брака, но със старата лична карта, но си извадих от ГРАО удостоверение за идентичност на имена и ми го приеха.

# 69
  • Мнения: 2 751
След разговор с нашия счетоводител, сега търся ЮРИСТ ПО ТРУДОВО ПРАВО за един въпрос, който ще задам тук, ако някой друг може да помогне:
Осигурявам се на две места по 4 часа на ден. НА първото си плащам сама осигуровките, на второто съм на изпитателен срок до 25 март, но самият договор след изпитателния срок е срочен до 31ви август.
Моят термин е на 8 август. Уговорката ми с работодадетя е да работя до края на май месец
Въпросите ми са следните:
1. след изтичане на изпитателния срок пази ли ме закона и имат ли право да прекъснат взаимоотношенията ни
2. Какво се случва когато изтече срока на договора, т.е. на 31ви август, аз вече би трябвало да съм родила?
Ще получавам ли майчинство (на другото място си се водя на 4 часа);
на базата на 8те часа труд преди да родя ли ще е, или на 4те часа, на които ще остана да се осигурявам от 31ви август?

дали някой ме разбра.... newsm78 малко смотано май обясних

# 70
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 442
След разговор с нашия счетоводител, сега търся ЮРИСТ ПО ТРУДОВО ПРАВО за един въпрос, който ще задам тук, ако някой друг може да помогне:
Осигурявам се на две места по 4 часа на ден. НА първото си плащам сама осигуровките, на второто съм на изпитателен срок до 25 март, но самият договор след изпитателния срок е срочен до 31ви август.
Моят термин е на 8 август. Уговорката ми с работодадетя е да работя до края на май месец
Въпросите ми са следните:
1. след изтичане на изпитателния срок пази ли ме закона и имат ли право да прекъснат взаимоотношенията ни - По принцип се полага защита по КТ, но начини за прекратяване на договора и то законни могат да се намерят.
2. Какво се случва когато изтече срока на договора, т.е. на 31ви август, аз вече би трябвало да съм родила? - ще продължиш да получаваш обезщетение от НОИ
Ще получавам ли майчинство (на другото място си се водя на 4 часа);
на базата на 8те часа труд преди да родя ли ще е, или на 4те часа, на които ще остана да се осигурявам от 31ви август? - размерът на обезщетението не зависи от работното време, а от осигурителния доход за предходните 24 месеца, т.е. няма да повлияе по някакъв начин

дали някой ме разбра.... newsm78 малко смотано май обясних

# 71
  • Мнения: 2 288
Здравейте дами,

на мен само щуротии ми се въртят в главата, но сега новото 20 е че искам да запиша докторантура и то редовна. Гледах назад по диагонал в темите, но попаднах на казуси, в които майката няма трудов стаж и по време на следването си е забременяла.
Та, казуса ми е следния: Имам 7-8 години трудов стаж, но искам да запиша докторантура - редовно, а от друга страна с ММ правим опити за дете. Знам, че на докорантите им се заплаща някаква минимална сума, нещо като стипендия/ хонорар, докато учат. Ако напусна работа, за да уча, какво се случва с майчинството? Ще имам ли право на такова, отнесено към брутната заплата, която съм получавала? Общо взето, какво мога да очаквам, като подкрепа за майчинство?
Благодаря предварително!  bouquet

# 72
  • Мнения: 5
Цитат
   
messyme
Re: Майчинството счетоводно-68
♥0 пн, 25 яну 2016, 19:52   #26 
Цитирай
Здравейте, ето го и моят казус, благодаря предварително за времето и вниманието!

Самоосигурявам се като собственик и управител на фирма на 700лв бруто от 3 години. Тъй ми предстои излизане в отпуск по майчинство целя по-високо обезщетение за майчинство. Имам ли опции да вдигна обезщетението за майчинство за първата година увеличавайки възнаграждението си към момента  т.е за януари бих могла да внеса осигуровки за по-висок доход? Например да си увелича дохода на 1500 - 2000 (което обаче ще натовари много фирмата, но да речем, че това е друг въпрос и стига да си струва може да се помисли). Има ли други хрумки? Имаме и друга семейна фирма ако това е от значение за опциите.

Излизането в 45 дневен болничен за раждане се планира около средата на август (да кажем 15ти).
От 2015 г. вече самоосигуряващите се лица изравняват вноски и за фонд общо заболяване и майчинство. Би могла да декларираш по-високи доходи за миналата година и да доизравниш, не съм сигурна обаче дали ще влязат в базата, нека и другите вземат отношение. Ествено, трябва и от януари нататък да се осигуряваш на по-висок доход (от януари до юли, август може и на минимума).

Благодаря! А къде да прочета повече за тази промяна (така че да предам казуса с някаква референция към промяната на счетоводител) и да видим дали може да се получи това деклариране на по-високи доходи със задна дата?

Някой друг дали може да потвърди или да е наясно дали ще влезе такъв по-висок доход / осигуровки със задна дата във въпросната база за болнични?

# 73
  • Мнения: 13 961
http://www.capital.bg/biznes/vunshni_analizi/2014/12/22/2444005_ … neto_prez_2015_g/

Виж "Някои промени в КСО" вторият абзац  Grinning

КСО

Преизчисляване на парични обезщетения за временна неработоспособност, трудоустрояване, бременност и раждане и при осиновяване на дете от 2- до 5-годишна възраст
Чл. 54м. (Нов - ДВ, бр. 107 от 2014 г., в сила от 01.01.2016 г.) (1) Паричните обезщетения и помощи, изплатени на осигурените лица, се преизчисляват служебно въз основа на данните по чл. 5, ал. 4, т. 1 до 30 юни на годината, следваща годината, за която се отнасят. Когато паричните обезщетения и помощите са изплатени в размер, по-малък от дължимия, разликата се изплаща в срока по изречение първо.
(2) (Изм. - ДВ, бр. 61 от 2015 г., в сила от 01.01.2016 г.) Паричните обезщетения и помощи, изплатени на самоосигуряващите се лица за предходната календарна година, се преизчисляват служебно до 30 юни на текущата година въз основа на окончателния осигурителен доход, определен съгласно чл. 6, ал. 9. Когато паричните обезщетения и помощите са изплатени в размер, по-малък от дължимия, разликата се изплаща в срока по изречение първо. Изплатените в по-висок от дължимия размер обезщетения се възстановяват от самоосигуряващите се лица.

# 74
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 442
Здравейте дами,

на мен само щуротии ми се въртят в главата, но сега новото 20 е че искам да запиша докторантура и то редовна. Гледах назад по диагонал в темите, но попаднах на казуси, в които майката няма трудов стаж и по време на следването си е забременяла.
Та, казуса ми е следния: Имам 7-8 години трудов стаж, но искам да запиша докторантура - редовно, а от друга страна с ММ правим опити за дете. Знам, че на докорантите им се заплаща някаква минимална сума, нещо като стипендия/ хонорар, докато учат. Ако напусна работа, за да уча, какво се случва с майчинството? Ще имам ли право на такова, отнесено към брутната заплата, която съм получавала? Общо взето, какво мога да очаквам, като подкрепа за майчинство?
Благодаря предварително!  bouquet

Според мен няма да си осигурено лице и да имаш право на обезщетение.

Общи условия

Активация на акаунт