За комисионата при продажба

  • 9 148
  • 80
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 19 501
А защо е нужно да се правя на домашен майстор (да не говорим, че е и обидно да меря и залягам по ъглите в чужд дом), след като има документ, в който всичко си е записано. В моя случай и повече от един гараж и паркомясто, разни особености при офертата, които се обещават като бонус, но само в офертата. Ако ги няма в НА, пия една студена вода и цената за не нов строеж ми идва към 3000 евро кв.м. Не е ок, нали? Все едно да ми кажеш не можеш ли да си прецениш, че ти дават 600 гр. сирене вместо килограм. Ама дори в бакалията мерят сиренето преди да платя, нищо че не струва половин милион лева. Само аз ли смятам, че не трябва да се лъже като се обещава площ и екстри на един имот?

# 61
  • Мнения: X
А защо е нужно да се правя на домашен майстор (да не говорим, че е и обидно да меря и залягам по ъглите в чужд дом), след като има документ, в който всичко си е записано. В моя случай и повече от един гараж и паркомясто, разни особености при офертата, които се обещават като бонус, но само в офертата. Ако ги няма в НА, пия една студена вода и цената за не нов строеж ми идва към 3000 евро кв.м. Не е ок, нали? Все едно да ми кажеш не можеш ли да си прецениш, че ти дават 600 гр. сирене вместо килограм. Ама дори в бакалията мерят сиренето преди да платя, нищо че не струва половин милион лева. Само аз ли смятам, че не трябва да се лъже като се обещава площ и екстри на един имот?

Ами ако ти дават да видиш нот. акт, гледай го. Останах с впечатлението, че това ти е проблемът -не ти го дават, преди да дадеш едни пари. И тогава, ако не искаш да го изпуснеш (ама без да рискуваш едни пари), ще трябва да се правиш на каквото трябва Simple Smile Или да се откажеш от него, или да принудиш продавача/агенцията да ти покаже нот акт, което свежда задачата до 1 случай. Всичко друго относно агенциите/продавачите/пазара и всичко останало, не е продуктивно и не е свързано с намиране на изход от ситуацията, и затова и не го коментирам.

# 62
  • Мнения: 19 501
До този момент не съм намерила на пазара уникалният супер изгоден и незаменим имот, че да правя какъвто и да било компромис, за да не го изпусна. Просто споделям опит, както повечето хора тук в темата. А една брокерка от сутринта ми звъни упорито, след като аз се отказах от сделката заради непредоставен НА. Очевидно хората, готови да дадат половин милион лева за апартамент не се срещат на всеки ъгъл, а пък тези, които са готови да дават пари /стоп капаро/ без документ насреща са още по-малко.

# 63
  • Мнения: X
А, сега те разбрах - ти не държиш чак толкова на този имот, че да го мериш. Аз, обаче, за себе си мисля, че меренето е приложимо и в случаите , когато виждаш нот. акт, защото има всякакви случаи. За мен това не е компромис, а просто застраховка срещу невярна/неточна информация, която и в нот. акт може да се случи.  Но всеки си знае.

# 64
  • Мнения: 19 501
Да, всеки си знае. Аз вярвам повече на НА, отколкото на ръчни измервания, правени през мебелите и стените с рулетка и то от неспециалист. И ако може да има грешки в НА, толкова повече може да има грешки и при това измерване на ръка, още повече, че не може да се хване в сметката и размерът на стените, нали вече стана дума за това.

# 65
  • София, Bulgaria
  • Мнения: 2 709
До този момент не съм намерила на пазара уникалният супер изгоден и незаменим имот, че да правя какъвто и да било компромис, за да не го изпусна. Просто споделям опит, както повечето хора тук в темата. А една брокерка от сутринта ми звъни упорито, след като аз се отказах от сделката заради непредоставен НА. Очевидно хората, готови да дадат половин милион лева за апартамент не се срещат на всеки ъгъл, а пък тези, които са готови да дават пари /стоп капаро/ без документ насреща са още по-малко.

Наеми си личен брокер и няма да се разправяш със случайни брокери, на които си попадала. Както казах много пъти всички документи свързани със собствеността са обществено достояние. Твоят брокер при отказ да му бъде даден НА, което не вярвам да се случи между брокери, може за по-малко от 2 часа да извади не само последния  НА, а и всички предходни, за да си нареди пъзела с историята на имота.
Не казвам дали е правилно или не, но такава е ситуация и по-важното е, че има изход от нея. Още повече, така и така ще плащаш комисиона, нека поне да е на избран от теб брокер, които да работи за теб и твоя интерес.
Това е приятелски съвет, ти си решаваш.

# 66
  • София
  • Мнения: 16 055
Томева, добър е съвета  за  личния брокер. Ама той ще иска % комисионно. Пък защо да му го даваме - нали съм юрист и си зная.
Потебителката явно е скъпа на триците, а евтина на брашното.
Във всички теми за имоти се жали от продавачи, брокери, предлагане, тротоари, входове, документи, капаро и всичко свързано с покупката.
Хем е финансово силна, хем 1 лев не ще  да прежали заради сделката. Чета я - смешна ми е с претенциите на гол тумбак.
Явно нейното не е проектирано още....

# 67
  • Мнения: 19 501
Томева, добър е съвета  за  личния брокер. Ама той ще иска % комисионно. Пък защо да му го даваме - нали съм юрист и си зная.
Потебителката явно е скъпа на триците, а евтина на брашното.
Във всички теми за имоти се жали от продавачи, брокери, предлагане, тротоари, входове, документи, капаро и всичко свързано с покупката.
Хем е финансово силна, хем 1 лев не ще  да прежали заради сделката. Чета я - смешна ми е с претенциите на гол тумбак.
Явно нейното не е проектирано още....

Айша, вече веднъж се опита да ме пратиш на село, така че твоят манталитет ми е ясен и няма какво да го коментирам, за разлика от това, което ти си позволяваш. Темата е за споделяне, не знаех, че някой като теб трябва да ме цензурира. Спирам да коментирам подробности около моето търсене, всеки да си троши главата, аз се опитах да посоча някои подводни камъни, защото си мислех, че може да е полезно на повече хора, но явно не е така. Това дали съм или не финансово силна не е твоя работа, а дори и да съм не си хвърлям парите на първия срещнат, който ми е казал, че е брокер. Другите простащини в поста ти ще ги пропусна, не ми се слиза на това ниво.
Томева, нямам против личния брокер, обаче има един проблем - той е ограничен в предлагането, тоест при  имоти само за частни лица не може да ми посредничи, а това за мен е сериозен минус. Така и така давам комисионна наистина, предпочитам да е на доверен човек, но както вече писах - така се изключва една голяма част от предлаганите имоти, които работят само "с хора" както беше неграмотно написано в една обява.

# 68
  • София, Bulgaria
  • Мнения: 2 709
Цитат
Томева, нямам против личния брокер, обаче има един проблем - той е ограничен в предлагането, тоест при  имоти само за частни лица не може да ми посредничи, а това за мен е сериозен минус. Така и така давам комисионна наистина, предпочитам да е на доверен човек, но както вече писах - така се изключва една голяма част от предлаганите имоти, които работят само "с хора" както беше неграмотно написано в една обява.

milittana, тук пресилваш нещата. Имотите "само за части лица" са единици, да не кажа, че липсват в по-високия ценови сегмент. А, ако има такива то всъщност са фалшиви т.е  не съществуват реално такива имоти, няма как да ги купиш и с брокер и без брокер.
 

# 69
  • Мнения: 19 501
Ами само в Лозенец има три или четири такива обяви в сегмента, в който търя и не е в ниския определено а и са реални обяви
https://www.bulgarianproperties.bg/imoti-mezoneti/imot-60765-mez … jba-v-sofiya.html

http://www.imoti.info/pcgi/info.cgi

https://www.bulgarianproperties.bg/imoti-apartamenti/imot-60996- … jba-v-sofiya.html

http://www.luximmo.bg/bulgaria/oblast-sofia/sofiya/luksozni-imot … jba-v-sofiya.html
има и още много, на повечето обяви съм се обаждала, даже съм ходила и на оглед. Така че никак не пресилвам нещата, а дори и един апартамент да е недостъпен чрез брокер, може точно той да е това, което искам.

# 70
  • Мнения: 4 942
Щом става дума за брокери бих искала да попитам нещо. Възможно ли е например аз да искам да си продам апартаментамента, брокерът пуска обява и т.н., но после идва човек, който лично ме намира и иска да го купи директно от мен, без агенция? Може ли така да се направи или има някакъв договор, който не позволява?

# 71
  • Мнения: 3 071
От теб и брокера зависи дали ще има договор помежду ви. Не вярвам някой да работи на честна дума.

# 72
  • Мнения: 969
Щом става дума за брокери бих искала да попитам нещо. Възможно ли е например аз да искам да си продам апартаментамента, брокерът пуска обява и т.н., но после идва човек, който лично ме намира и иска да го купи директно от мен, без агенция? Може ли така да се направи или има някакъв договор, който не позволява?

Ако не си подписала подобна клауза в някой договор нищо не те задължава. Така че, майката му е четене на това, върху/под което се слага подписа.

# 73
  • София
  • Мнения: 4 192
Разбира се, че трябва да се остави капаро.  Peace
Имаше едни с "имаме интерес към апартамента, осигурете ни една камара документи, ама капаро няма да оставяме". Еми някак да стане, несериозно е. Не искам парите да са в мен. Да знам, че са в агенцията е ОК

# 74
  • Куциндрел
  • Мнения: 24 542
Записвам се, че и аз съмв период на миткане по обяви. Имам си личен брокер, за да се разправя вместо мен.  Laughing
Значи на стоп капарото да искам всички докумети по имота и това преди предварителния договор, така ли?
То сигурно брокера ми ще го направи, ама аз да си знам. Joy

Общи условия

Активация на акаунт