Клуб на храбрата шивачка - тема 18

• 72 842
  • 754
  •   1
Отговори
# 300
Вела, може ли снимка на раниците  или кройка? Искам да пробвам да ушия на сина ми.  Благодаря! bouquet

# 301
  • Добрич
Детето утре се връща  от екскурзия с нейната раница.  Дрехите сложи в куфара, а раницата за автобуса. Беше толкова щастливо, че реши да я вземе. Като се прибере, ще снимам /другата все още не съм я подарила/.

За кройка обаче, нямам на цялата раница, само на дъното направих и ще обясня защо.

Скрит текст:
Двете раници са почти еднакви по модел и по размер, но не съвсем.

От магазин за дрехи втора употреба си избрах две дънкови поли - тип прави, с цял колан /да не е от парчета/ и не много къси. Това е основната част на раниците. Само ги отрязах, така, че да имат дължина 41 см.

За дъно, джоб с цип, капак и пагони използвах стари по-широки дънки.

Измерих обиколката в срязаното място, за да направя дъното същия размер / едната беше 108, а др. 102 см. Дъното е с овална форма. Скроих го от вестник, сгънат на 4, че по-лесно се очертава симетрично и се мери 1/4 дължина на 108/102.

Върху дъното заших твърда подложка, за да държи раницата оформена. /Използвах нетъкан текстил, от който навремето правеха вертикални щори/

Същата кройка на дъното, използвах и за капак. След изрязването го сгънах на две и така го заших. На капака има по две копчета, които се закопчават с пагони.

В горната част на раницата, запазих полата / джобове и колан/, но заших над ципа, за да не се разкопчава.

Отпред на раницата, под джобовете по средата поставих джоб с цип.

В колана вмъкнах кръгъл ластик, който излиза отпред и може да се стяга.

Презрамките са 68 на едната и 65 см. на другата раница. Украсих ги с декоративен ширит. На местата, където са зашити за раницата, сложих от вътре подложки от 2 ката дънков плат. Такива подложки сложих и под пагоните. Да знам, че съм подсилила тъканта. Разстоянието между презрамките е 10 см. горе и 23 с. долу.

Подплатата е със същото дъно и леко трапецовидната форма на полите. Наложих полите върху подплатата и така я скроих. Има вътрешен джоб. На едната раница я заших по средата на колана, че беше доста широк, а на др. под него.

Две апликации - една на джоба с цип и една на капака.

Висящи синци на ципа на джоба.

И това е всичко./ за една раница около 2 часа кроене и към 5 часа шев -  зачиствам  всички части, нищо, че са вътрешни ръбове/.

Напълно импровизирано и затова нямам кройка, но мисля, че след обясненията, можеш да си направиш.

Шила съм и от дънки раница - по бавно и по-трудно става.

Ето - тези двете са от преди около 15 години. Първата е дънки и лен, а втората е дънки с памучен плат. Нея си я държа в колата. Много ми е удобно.

Отново нямам кройка, защото са шити според ширината на дънките /крачолите/.

Последна редакция: нд, 29 май 2016, 01:11 от Вела

# 302
  • Бургас
Вела, чудесни са раниците -и старите и новата. Някъде бях прочела  мисъл : "Никога не изхвърляйте старите дънки"-прав е бил човекът.

# 303
  • Добрич
Ами аз не ги изхвърлям. Все ми влизат в употреба за нещо /най-вече чанти и апликации/. Според съпруга ми "у нас е пълно с боклуци".  Laughing

# 304
Момичета искам да направя едни играчки от плат,но не знам как да кача тук снимка за да ги покажа Rolling Eyes
И въобще
от къде мога да намеря кройки на котенца,бухали и други подобни?
Благодаря предварително!

В предната тема момичетата бяха дали линк - http://prettytoys.ru/workroom/vykroyki/

Благодаря!

# 305
И аз не хвърлям, гледам да утилизирам "вторичните суровини". Лошото е, че не ми стига време за всичко, което искам да направя и се трупа чудовищен склад.
Идеята за раница от дънков плат е добра, не съм пробвала все още, но де що е време напред, може и до там да стигна.
Мъж ми не е от слабите, протърква дънките на чатала за норматив и остават основно крачолите за повторна употреба. От здравите крачоли съм шила детски панталонки отгоре с ластик, бях направила 2 сукманчета. 2-та крачола разпарям напълно, разминавам ширините и зашивам, докато се получи що годе правоъгълник от двете трапецовидни парчета. На шева отгоре сложих ширит - прикрих го с декорацията и се получиха коси ивици в хоризонтална посока- т.е вертикалът на панталоните дойде хоризонтал на сукмана. Отгоре направих ръкавни извивки и обърнах с басмено парче, заших презрамки и се получи не лошо.
от такова правоъгълно парче от крачоли направих джобчета върху подлока за окаване на стена- слагам вътре чорапи.
Старата машина обаче трудно шие повече от 2 ката дънков плат, новата е електрическа и се справя по-добре, но ме съм я опитвала още на такива дебелини.

# 306
  • Бургас
Ами аз не ги изхвърлям. Все ми влизат в употреба за нещо /най-вече чанти и апликации/. Според съпруга ми "у нас е пълно с боклуци".  Laughing
Съзнавам, че "товаря" темата, но ме сърби ръката да споделя: Веднъж уших една завивка , пачуърк, от не големи, квадратни парченца и като я показах на съседката да се похваля, тя възклика:" Лелеее, колко боклуци си имала!" Вече нищо не й показвам, само си събирам "боклуците".

# 307
  • Пловдив
Ами аз не ги изхвърлям. Все ми влизат в употреба за нещо /най-вече чанти и апликации/. Според съпруга ми "у нас е пълно с боклуци".  Laughing
Съзнавам, че "товаря" темата, но ме сърби ръката да споделя: Веднъж уших една завивка , пачуърк, от не големи, квадратни парченца и като я показах на съседката да се похваля, тя възклика:" Лелеее, колко боклуци си имала!" Вече нищо не й показвам, само си събирам "боклуците".
Аз за сега събирам стари ризи, с цел правене на покривки за легла. Обаче-и мен ме е страх, че ако кажа на някой, ще ме вземе за голям плюшен. Иначе от ризи правих калъфки за декоративни възглавнички, а джобчето идеално става за дистанционното.

# 308
Ами аз не ги изхвърлям. Все ми влизат в употреба за нещо /най-вече чанти и апликации/. Според съпруга ми "у нас е пълно с боклуци".  Laughing
Аз за сега събирам стари ризи, с цел правене на покривки за легла. Обаче-и мен ме е страх, че ако кажа на някой, ще ме вземе за голям плюшен. Иначе от ризи правих калъфки за декоративни възглавнички, а джобчето идеално става за дистанционното.

Защо ти пука какво ще си помислят други хора? Според мен е похвално че не се хвърля (говорим за неща които са си още ок, не за боклуци, нали)! Това си е мода, Upcycling - в Пинтерест можеш да намериш много интерсни идеи с тази ключова дума. Има и кройки специално за тази цел, сещам се за една кройка за чанта, направена от стари дънки.

# 309
Пази си "боклуците", защото в даден момент може да сътвориш чудеса от тях, току виж ти дошло вдъхновение... А на съседката не си прави труда да показваш, няма смисъл...

# 310
  • Добрич
Скрит текст:

Съзнавам, че "товаря" темата, но ме сърби ръката да споделя:
Веднъж уших една завивка , пачуърк, от не големи, квадратни парченца и като я показах на съседката да се похваля, тя възклика:" Лелеее, колко боклуци си имала!" Вече нищо не й показвам, само си събирам "боклуците".

Енергийните ви вибрации са на различни честоти. Просто няма смисъл да се обяснява. /Жената още не е дорасла..../

....

Обаче-и мен ме е страх, че ако кажа на някой, ще ме вземе за голям плюшен. Иначе от ризи правих калъфки за декоративни възглавнички, а джобчето идеално става за дистанционното.

И аз за Плюшкин се сещам, като мисля за себе си.  Mr. Green

Обещах като се върне щерката да снимам и нейната раница. Двете са почти еднакви.

# 311
Вела, благодаря! Много красиви ранички. Разбрах всичко без кройка! Simple Smile

# 312
  • София
Buskata-без да съм изчела всичко-това с плъстите би следвало да мине през всяка машина. от моя гледна точка проблема не е дебелината е а "мъхивостта"-ако ме разбираш-власинките се "закачат" по крачетата и по долната плочка + че задръстват транспорта. Крачето за горен транспорт движи тежките материи. Що се отнася за снимките-там е крачето за свободен ход или куилтване-нямат общо. Не всички стари машини имаха сваляеми зъби-повечето нови имат обаче. На старите тази опция беше с бродирането. ( с гергеф). Проблема е в плавното движение на плата под крачето за да можеш да правиш извивките на модела на линиите , които прошиваш. Ако са по-схематични(не толкова извити и къдрави) си може с обикновено краче и обикновен бод.Това е накратко

# 313
  • София
Армерия Laughingследващия път и кажи-не ти разбира главата от изкуство Simple Smile и от световни модни тенденции. Това в кръга на майтапа-Лично аз имам около 8-10 шалтета-(одеала) пачуърк, които си ползваме с кеф на вилата, децата си ги ползваха по квартирите в чужбинко и никой не ги е нарекъл боклуци. Да не говорим , че топлят и че ми "утилизираха" доста стари дрехи , които на плат и състав са в пъти по-качествени от новите

# 314
Тук намериха вечен покой 2-3 чифта дънки, 2 поли и 2 панталона и остатъци от детско перде. И аз дънки не изхвърлям.  Peace

Общи условия

Активация на акаунт