Висше образование в Дания

  • 60 955
  • 235
  •   1
Отговори
  • Мнения: 5 873
Може би заглавието на темата трябваше да бъде " Датски университети и Бизнес академии с преподаване на английски език". Simple Smile И все пак се надявам всичко написано от мен да бъде в помощ на кандидатстващите. Simple Smile

В последните години ДАНИЯ се наложи като желана дестинация от много български студенти, които търсят качествено образование, фокусирано върху разрешаването на реални казуси по време на обучението и персонално отношение от преподавателите. В допълнение – спокойният и екологичен начин на живот, високият стандарт, безплатното здравеопазване и фактът, че Дания е избрана от Световната банка като държавата, в която най-лесно се прави бизнес,неслучайно кара датчаните да се гордеят с отличието Най-щастливата нация в света.

Висшето образование в Дания е БЕЗПЛАТНО. Разпределено е между 8 академични и над 30 университета, колежи и академии с практическа насоченост. Академичните институции предоставят богат избор от програми на английски както за степен бакалавър, така и за магистър. Практически насочените, от друга страна, дават възможност на студентите да прилагат наученото върху реални бизнес проекти.

Предлагам това да е тема за взаимопомощ. Всякаква информация, свързана с подготовка на документи, търсене на общежития и квартири, намиране на работа, кандидатстване за стипендии може би ще бъде полезна на много четящи тук.
Прилагам събрана с годините информация, а всяка нова ще бъде полезна и допълвана.

Малко полезни линкове:

studyindenmark
Find your Study Programme
StudyMentors

Квартири:
BoligPortal
Lejebolig.dk

Групи във фейсбук
Работа, Квартира и Обяви в Дания
Housing in Copenhagen (private)
House/Room Renting in Copenhagen
Bulgarians in Denmark
Български студенти в Дания
ZOEY IN DENMARK,Наръчник – Как да оцелеем в Дания

workindenmark.dk

Научи Датски! Simple Smile

Срокът за подаване на документи за септемврийския прием е от 01.02. до 15.03.

Успех на всички кандидат-студенти!  Hug


Последна редакция: ср, 03 фев 2016, 18:21 от Ванчето

# 1
  • Мнения: 97
Здравейте. Наскоро подочух,че ако учиш и работиш минимум 10 часа ти плащали стипендия 700 евро всеки месец. Има ли минимум на лекциите за да отговаряш на условията или това само за бакалаври ли е? Някой има ли повече информация от личен опит относно тази стипендия?

Отделно, доволни ли сте от качеството на образование в Дания и по-специално магистри? Има ли наистина практическа насоченост?

# 2
  • Мнения: 5 873
Здравей. Simple Smile

Всичко ,което знам като информация е от много търсене в сайтове,платформи и от бивши и настоящи студенти. От личен опит (дъщеря ми кандидатства тази година) се надявам да пиша тази есен. Simple Smile

Ще цитирам:
Цитат
От средата на 2013 година на всички чуждестранни студенти се отпускат стипендии в размер на 5730 датски крони(1400лв), които са напълно достатъчни да покрият разходите за квартира и храна. За получаването на стипендията студентът задължително трябва да работи поне 10-12 часа седмично и да отговаря на условията по-долу.

Кой има право на стипдендия и кой не?

Имаш право на стипендия, ако си:

гражданин на Европейския Съюз
работиш легално поне 10-12 часа на седмица
учиш редовно в някои от датските университети (ако си студент на разменни начала(Erasmus), не отговаряш на изскванията)
В момента SU стипендията е в размер на 5753 DKK (около 1400лв) на месец преди такси за студентите, които не живеят с родителите си.

Това,което аз научих.
Намерих много отзивчиви млади хора, които в момента учат там. Всички ми казаха едно и също - съчетаването на лекции и работа е трудно, но не е невъзможно.
Естествено,че на първо място са лекциите и нищо друго. Simple Smile
10-12 ч седмично е изискването за работа, но трябва да имаш сключен договор, за да имаш възможност за стипендия. Тя е около 700 Е, а на час плащат минимум 15Е. Така се събира не малък доход, с който при разумно разпределение на средствата можеш да изкараш месеца.
Има и викарски фирми,които работят със студенти, така че наистина намирането на работа не е в сферата на невъзможното.
Хубаво е да се почне и език да се учи, той винаги е един голям плюс. Като студент ще имаш право да изучаваш езика безплатно в първите три години от пребиваването си там.

Незная дали стипендията е само за бакалаври.


Отделно, доволни ли сте от качеството на образование в Дания и по-специално магистри? Има ли наистина практическа насоченост?

Надявам се дъщеря ми да бъде доволна, но от това,което споделиха студентите с мен-всички са много доволни. Повечето, с които поддържам връзка вече учат магистратура. Simple Smile
А ако искаш практическа насоченост, ориентирай се към Датските Бизнес академии. Там наистина наблягат на практическата част, има стажове, самите лекции не са като типичните лекции в БГ.

Тук можеш да зададеш въпросите си, наистина са много отзивчиви.  Simple Smile
StudyMentors

Тук също има информация.
Студентски стипендии в Дания

Ако имаш други въпроси-питай. Grinning С радост ще помогна, доколкото мога. Grinning

# 3
  • Мнения: 347
Здравейте!
И аз да попитам - синът ми се ориентира към образоване в Дания, но ни казаха, че уж се записваш в програми на английски, а повечето преподаватели говорят на родния си език, т.е. на датски.
Дали е вярно и трябва ли да знае датски?

# 4
  • Мнения: 5 873
Здравейте.
Здравейте!
И аз да попитам - синът ми се ориентира към образоване в Дания, но ни казаха, че уж се записваш в програми на английски, а повечето преподаватели говорят на родния си език, т.е. на датски.
Дали е вярно и трябва ли да знае датски?

Аз не зная за такова нещо. Simple Smile Не мисля, че е вярно. Simple Smile
Има си специалности на английски език, има и на датски език. В Дания учат студенти от различни държави, не вярвам да си позволяват да преподават на датски език при условие, че изрично е кандидатствано за специалност на английски.
Иначе всички новопристигнали след изваждане на необходимата документация имат право да изучават датски език безплатно през първите три години от пребиваването си там.

И все пак ще попитам и ще пиша по въпроса.

Все се надявам да се включи някой бивш или настоящ студент с отзиви и препоръки.

Последна редакция: чт, 11 фев 2016, 14:41 от Ванчето

# 5
  • Мнения: 5 873
Значи, току що си писах с настоящ студент който учи във  VIA University College, Horsens.
Той ми сподели, никога не се е случвало подобно нещо. Имал датчани в класа, но, единственото време в което чува датски език в университета е когато датчаните говорят  по между си, и в почивката, ако питат нещо лектора.

Засега това от мен. Дано съм била поне малко полезна.
При допълнителна информация ще се включа отново.

 Hug

# 6
  • Пловдив
  • Мнения: 14 064
Синът ми е студент в Дания, Aalborg University. В университета са повече чуждестранни студенти и се преподава и учи само на английски.

# 7
  • Мнения: 5 873
О, Руми!  Hug Супер! Hug Много се радвам за момчето ти.  Grinning
Можеш ли да споделиш подробности?
Каква специалност учи, на общежитие ли е или квартира, колко наема депозит ви искаха, работи ли и евентуално дали взема стипендия,  и всякакви други подробности, ако имаш желание?Доволен ли е от обучението и живота като цяло там?
Ще бъда благодарна на всякаква информация.  Hug

# 8
  • Мнения: 97
Ами дотук звучи чудесно, само,че как стоят нещата с намиране на работа? Аз съм чувала,че било голяма мъка и на повечето места изисквали датски, което аз не искам да уча,защото не ми е интересен език а и нямам намерение да оставам в Дания след завършването. Една моя позната обаче ми каза,че си намерила работа скоро след пристигането си в Дания, така,че незнам какво да си мисля? Явно пак си е до късмет.

Направи ми също впечатление,че нямат Човешки ресурси като магистър.  newsm78

# 9
  • Мнения: 5 873
Звучи чудесно, да, но нека не се заблуждаваме-няма да е лесно. Simple Smile Всеки студент, с който говорих и писах ме убеди, че не е невъзможно да си намериш работа. Който е упорит намира. И да, нужна е и голяма доза късмет. Simple Smile
Колкото до датския - само ползи може да имаш да научиш още един език.  Hug

# 10
  • Мнения: 347
Здравейте!
Една от възможните ни дестинации е Дания.
Младежът в интерес на истината си мени желанията и не знам кога ще се ориентира, но да попитам: може ли да ми кажете колко е ориентировъчно месечната издръжка на студент в Дания - квартира, храна, джобни, транспорт, учебници и т.н.



# 11
  • Мнения: 5 873
Здравейте.
Относно Вашите въпроси- аз също живо се интересувам.Simple Smile Все още се надявам да се включи студент или родител за повече подробности.
Това, което аз знам от настоящи студенти е, че например сумата за общежитие и квартира е различна. Депозита в началото също е в зависимост къде е настанен студента. За общежитие депозита може да е в рамките на сумата за 2 месеца + сумата за 1 месец предплата за текущия, докато за квартира може да е сумата за 3-5 месеца + 1 предплата.Зависи и от самия град. В Копенхаген е най-скъпо. Варират от 300-500 Е на месец.
Много от студентите използват велосипеди, други са с карти с отстъпки за градския транспорт, но и тази сума е твърде относителна в зависимост на какво разстояние е квартирата от кампуса и през колко зони се преминава.
Учебници не се купуват- всички учебни материали се изпращат на компютъра и се използва библиотеката към университета безплатно 24 ч в денонощието.
За храната. Много от децата си пазаруват от местните хр.вериги от вечерните промоции и си готвят в квартирата.
Възможността за работа към викарски агенции е голям плюс, защото при сключен договор и работа от 10-12 ч седмично, всеки студент има право на стипендия от около 700Е на месец + заработката, която е около 15Е на час.
Това е информация, която съм научила от самите студенти, не от сайтове на консултантски фирми.
Ако бъркам някъде или подвеждам, моля да бъда поправена.

# 12
  • Пловдив
  • Мнения: 14 064
При синът ми няма общежития, всички са на квартири. Малки кооперацийки, пълни със студенти. Наемът е около 330 - 380 евро на месец. Храната не е евтина, главно си готви в къщи, има си кухненско боксче. Килограм картофи казва, че е около 1 евро, месото около 10.
Всички се движат с колела. И много крадат. Докато се научи как да си го пази си купи трето. Вече казва, че е изучен и няма да го откраднат повече. Да видим.
Университетът и всичко свързано с него е безплатно.
Намирането на работа е доста трудно, тъй като за повечето неща се иска датски език, а той изобщо не е лесен.
Както писах по-горе, той е в Aalborg, в Копенхаген било два пъти по-скъпо.

# 13
  • Мнения: 8
Много нов съм в тази област не един въпрос, но сега нямам толкова време да пиша. Искам да попитам с диплома около 4.9 - 5 има ли добри специалности. Знам че звучи глупаво и че има много, но аз не се стремя към медицина, а към нещо с IT/buisness.

# 14
  • Мнения: 5 873
Можеш да се свържеш с настоящи студенти с тази специалност . Питай без да се притесняваш, всички отговарят, макар и не веднага.
https://www.studymentors.eu/bg/countries/59/denmark.html?tab=mentors

# 15
  • Мнения: 31
Класация на държавите по стандарта на живот. Срещу всяка е посочен броят на рейтинговите университети в нея. От град до град и от квартал до квартал има разлика, но тук са подредени първите 80 страни по качеството на съществуване, което те осигуряват на своите обитатели.

1.   Швейцария  9
2.   Финландия  9
3.   Люксембург  -
4.   Швеция  10
5.   Германия  49
6.   Норвегия  5
7.   Япония  56
8.   Холандия  13
9.   Сингапур  2
10.   Дания  5
11.   Австралия  30
12.   САЩ  192
13.   Канада  30
14.   Австрия  10
15.   Великобритания  68
16.   Нова Зеландия  7
17.   Хонг Конг (Китай)  7
18.   Макао (Китай)  1
19.   Катар  1
20.   Ирландия  8
21.   Белгия  9
22.   Исландия  1
23.   ОАЕ  4
24.   Франция  45
25.   Южна Корея  31
26.   Тайван  18
27.   Испания  29
28.   Израел  7
29.   Естония  2
30.   Чехия  5
31.   Малта  -
32.   Словения  2
33.   Португалия  6
34.   Италия  37
35.   Полша  8
36.   Кувейт  1
37.   Малайзия  6
38.   Кипър  1
39.   Чили  8
40.   Оман  1
41.   Бахрейн  1
42.   Литва  3
43.   Саудитска Арабия  6
44.   Словакия  1
45.   Латвия  1
46.   Хърватска  1
47.   Унгария  5
48.   Бахами  -
49.   Мавриций  -
50.   Уругвай  2
51.   Гърция  7
52.   Румъния  3
53.   Коста Рика  2
54.   България  1
55.   Антигуа и Барбуда  -
56.   Барбадос  -
57.   Турция  10
58.   Сейшели  -
59.   Македония  -
60.   Черна гора  -
61.   Панама  -
62.   Тайланд  6
63.   Малдиви  -
64.   Беларус  1
65.   Сърбия  1
66.   Русия  13
67.   Мексико  8
68.   Суринам  -
69.   Бразилия  20
70.   Тринидад и Тобаго  -
71.   Аржентина  10
72.   Казахстан  5
73.   Доминика  -
74.   Алжир  -
75.   Азербайджан  2
76.   Перу  2
77.   Колумбия  6
78.   Ливан  2
79.   Ботсуана  -
80.   Доминиканска Република  -

Последна редакция: пн, 16 май 2016, 15:57 от arrianan

# 16
  • София
  • Мнения: 19 249
Радвам се, че открих темата. Дъщеря ми завършва молекулярна биология, имаше желание за магистратура в Одензе, но засега още се чуди.
Можете ли да кажете ориентировъчно какви средства са необходими за месечна издръжка? Наемът включва ли и консумативите  - ток, вода, и-нет?

# 17
  • Мнения: 5 873
Радвам се, че открих темата. Дъщеря ми завършва молекулярна биология, имаше желание за магистратура в Одензе, но засега още се чуди.
Можете ли да кажете ориентировъчно какви средства са необходими за месечна издръжка? Наемът включва ли и консумативите  - ток, вода, и-нет?
Дъщеря ми е приета в Cphbusiness (Copenhagen Business Academy), и сме в процес на търсене на квартира. Ще мога да отговоря на въпроса ви след около 2 месеца.
И ще се радвам, ако се включат повече хора с информация от всякакъв тип.  Hug

# 18
  • Пловдив
  • Мнения: 14 064
Някои квартири включват консумативите, други - не. Синът ми се записа за квартира април, а се класира чак ноември. От август до ноември беше по квартири на българи, които в момента не са там, смени три и чак ноември му излезе реда. В интерес на истината нямаше особен шанс да избира, защото времето беше доста напреднало, но има включени ток, парно и вода и по негово мнение това е по-добре. Разликата в наема е около 30 евро, а ако ги плаща отделно парите ще са повече.

# 19
  • Мнения: 5 873
За нас опция за квартира тип общежитие няма. Ще разчитаме да намерим стая на поносима цена с още по-поносим депозит.. Направи ми впечатление, че за някои стаи в наема влизат освен сметките и  интернет, също и ползване на пералня, сушилня, опция с или без домашни любимци .... Явно е до договаряне.

# 20
  • Пловдив
  • Мнения: 14 064
При сина ми не са общежития, а нещо от рода на малки кооперацийки - 2-3 етажни с по 3-4 стаи на етаж. Заемат се доколкото знам само от студенти. Какви са "екстрите" зависи от хазаина.

# 21
  • Мнения: 508
Някой летял ли е със скандинавските авиолинии - SAS? Четох за стачки предния ден, дали по принцип може да се разчита на тях или.... имат закъснения и други такива проблеми?

# 22
  • София
  • Мнения: 19 249
Уизер вече летят София - Копенхаген. Новината е от вчера.

# 23
  • Мнения: 142
Някой получил известие за прием в ZIBAT  или UCN Олборг? Още чакаме и нямаме информация.

# 24
  • Мнения: 5 873
Ние имаме проблем. Ще раздадат дипломите на 27-8.06. защото са професионална гимназия и до оня ден имаха изпити. Твърде късно за срока от 5.07. който са дали от унито за представане на дипломата. Мислехме фирмата с която кандидатствахме да свърши работата с превод и легализация, но ще се проточи твърде дълго. Някой наясно ли е със срокове, институции? Какво се прави първо, къде се ходи, цени? Надявам се да се свържем и с унито и да се съгласят за отстрочка.
Дъщеря ми вече сън не я лови,  моите нерви отдавна не издържат....

# 25
  • Пловдив
  • Мнения: 14 064
Не може ли да помолите училището да ви даде по-рано вашата диплома?

# 26
  • Мнения: 5 873
Ами ще звъня в понеделник. Помолихме ги, няколко пъти. Явно ще се наложи да съм по настоятелна.

# 27
  • Пловдив
  • Мнения: 14 064
Според мен е по-добре да отидеш лично да се срещнеш с директора, а не да звъниш. По телефона все може да измислят нещо, а директно е по-трудно да ти откажат.

# 28
  • Мнения: 5 873
Успяхме да договорим срок до 24.06.  Дано! Simple Smile

# 29
  • Мнения: 3
Някой получил известие за прием в ZIBAT  или UCN Олборг? Още чакаме и нямаме информация.
Здравейте, синът ми получи известието от ZIBAT на 10.06. Ще бъде в Нествед. Пожелавам ви скоро да получите и вашите известия  Simple Smile

# 30
  • Мнения: 3
Някой получил известие за прием в ZIBAT  или UCN Олборг? Още чакаме и нямаме информация.
Здравейте, синът ми получи известието от ZIBAT на 10.06. Ще бъде в Нествед. Пожелавам ви скоро да получите и вашите известия  Simple Smile

# 31
  • Мнения: 3
Някой получил известие за прием в ZIBAT  или UCN Олборг? Още чакаме и нямаме информация.
Здравейте, синът ми получи известието от ZIBAT на 10.06. Ще бъде в Нествед. Пожелавам ви скоро да получите и вашите известия  Simple Smile
И понеже съм нова във форума, отговарям по два пъти #Crazy..извинете

# 32
  • Мнения: 5 873
Дъщеря ми успя да си вземе дипломата още днес и ще бъде преведена в срок. Flutter После ще чакаме писмо с окончателен прием и можем да отдъхнем за кратко. Crazy
Макар вече да сме въвлечени в нови терзания около билет и квартира, или по-скоро липсата им... Crazy

# 33
  • Пловдив
  • Мнения: 14 064
Ванче, много български студенти ходят на бригади в други държави или по проекти в чужди университети. В това време си запазват квартирите и те са свободни. Моят син миналата година от август до октомври беше така в две квартири на българи - свърза се с тях по интернет и се разбра. Та може да пробвате и този вариант, докато и дойде време за квартирата.
Иначе вече, както се писа по-горе има директен полет София - Копенхаген и е много удобно - няма да виси по 6-7-24 часа на някое летище в чакане на самолет.

# 34
  • Мнения: 5 873
Благодаря, Руми. Hug
Разчитам на една добра душа да помогне с квартирата, иначе чета във Фейсбук, има доста групи, има много предложения за един семестър даже. Гледам и в няколко сайта за квартири, но хората искат на оглед да отидеш, че и теб да видят. А депозитите... колкото и да си подготвен, от някои цифри  свят ти се завива Grinning
Тя ще пътува най-вероятно първо до Лондон за няколко дни на гости на тати, а после двамата ще пътуват до Копенхаген.
Иначе и аз се радвам на новите полети на Уиз, следя за нещо на промоция всеки ден... Crazy

# 35
  • Мнения: 142
Ако има майки, чиито деца учат в Роскилде (ZIBAT),  много ще се радвам да ми пишат и да обменяме мисли! Simple Smile

# 36
  • Мнения: 5 873
Ако има майки, чиито деца учат в Роскилде (ZIBAT),  много ще се радвам да ми пишат и да обменяме мисли! Simple Smile


Да разбирам, че детето е прието? Grinning Супер! Поздравления!  Hug

# 37
  • Мнения: 142
Изживяхме радостта от приема, сега идва първия проблем - как да намерим квартира (Роскилде), естествено на първо време близо до университета и възможно на по-нормална цена. Надяваме се на фирмата посредник (Интеграл), но търся всякакви предложения и информации. Моля споделете (помогнете) със евентулни съвети!!! Confused

# 38
  • Мнения: 5 873
Трябва да ви дадат инфо за общежитията. Прави се регистрация и започваш да чакаш. Има и сайтове за квартири. Ако имате интерес, пишете ми. При първа възможност ще ви отговоря. Simple Smile

# 39
  • Мнения: 142
Благодаря за бързия отговор.
Мисля, че в Роскилде няма общежитие,
но след срещата във вторник в Интеграл ще разбера повече неща и пак ще пиша.
Хубав ден от мен!

# 40
  • Мнения: 142
Някой купувал ли е легло втора употреба по обява? Гледах сайтовете, но нещо ми изглеждат доста неуютни,  а цената не е много по-ниска. Мисля да погледна на място в Роскилде ,в магазин JYSK - някой ако знае нещо нека пише! newsm12

# 41
  • Мнения: 5 873
По-добре ИКЕА. Има евтини легла. Незнам цените за матраци обаче.

# 42
  • Мнения: 142
Няма ли майки със студенти в Дания, дори и в други градове (различни от Копенхаген и острова),
кажете как се справихте в началото? Пишете! Когато проблемът се сподели като че ли е по-леко на душата. yes

# 43
  • Мнения: 142
Разглеждах ги, но цената само на дървената рамка е колкото цялото легло в Jysk. А ИКЕА е по-далече като местоположение. Може би трябва да следя промоциите. Не ми стигат българските, сега ще гледам и датските промоции. Grinning

# 44
  • Пловдив
  • Мнения: 14 064
Изгодно е да се купуват вещи втора употреба от заминаващи си студенти. Продават почти без пари, само трябва да уцелите.

# 45
  • Мнения: 142
Мисля, че сме изпуснали вече този момент. Това сигурно става през май или юни.

# 46
  • Мнения: 142
Моят студент е вече в Роскилде, в стая която обзаведохме на място за 3 дни (от Jysk), даже има и ново колело.
Предстои подаване на документи за CPR номера и търсене на учебниците в интернет. От 5.09. започва опознавателна седмица, а след това редовните лекции. Градчето е чудесно, спокойно, ако някой се интересува ще пиша пак. Успех на всички студенти!

# 47
  • Мнения: 5 873
Аз се интересувам какви документи се изискват за подаване на CPR номер? Разбрах за изискване за договор за наем, декларация, че е студент и паспорт. Така ли е?
Дъщеря ми е от понеделник на лекции, преди това беше два дни в унито, като опознавателни такива. Засега е много доволна. Simple Smile

# 48
  • Мнения: 142
 Ангажирали сме фирмата на Еди, който ще съдейства за  това. Засега иска само последното потвърждение за прием в унито. Във вторник ще подават документи и след това ще знам повече.

# 49
  • Мнения: 142
Да разбирам ли,че вече е настанена на квартира? След толкова притеснения!

# 50
  • Мнения: 5 873
Да разбирам ли,че вече е настанена на квартира? След толкова притеснения!

Да, успяхме! След 2 месеца безрезултатно търсене  и още куп неприятни изживявания, които няма да споделям! Едно мило българско момиче ни подаде ръка. Ще и бъдем благодарни за цял живот, колкото и гръмко да звучи за някой! В процес сме да получим договор за квартирата. Дано всичко е ок.
Разбрах,че повечето от състудентите на дъщеря ми нямат квартира все още и са се настанили по хотели и хостели. Това е недопустимо според мен- на тези деца да не са осигурени поне на първо време елементарни условия за живеене. Горчилка остави в мен цялата тази ситуация-датчани и българи се възползват максимално от ситуацията и налагат неоправдано високи наеми и безцеремонно държане. 

# 51
  • Мнения: 142
Дано това да са трудностите, и да са вече зад гърба ти, гледайте сега напред и дано всичко хубаво да престои в близките 2-3-4 години. Срещат се и добри хора.

# 52
  • Мнения: 5 873
Да, дано всичко вече е наред. Вярвам, че добрите новини и успехите тепърва предстоят. Simple Smile


...Срещат се и добри хора.

Да, убедихме се в това.  Heart Eyes

# 53
  • Мнения: 101
Здравейте на всички! От днес и аз се присъединявам към групичката на майките в Дания Simple Smile Уви не съм новак в темите за училище зад граница, но съм новак за Дания, така, че всеки съвет ми е от полза. Всъщност между Дания и Холандия синът избра Холандия което за мое съжаление се оказа явно грешка. Дълго време беше решил да учи в Дания, но не знам защо реши да е Холандия за което сега съжалява. И разбира се след разочарованието на първите два месеца реши да напусне защото излезе, че програмата не е това което е представяно....и ме сюрпрезира, че напуска и подава в Дания......
Там обаче за мен е нещо непознато, така, че всеки съвет на вече миналите по този път ще е добре дошъл- използвахте ли агенции за кандидатстване, кои са полетите до там, как стоят нещата с квартирите и изобщо всичко през което сте преминали. И благодаря предварително за всичко !

# 54
  • Мнения: 5 873
Ако синът Ви е избрал да кандидатства за зимния прием, нека не губи време, а да се регистрира за общежитие още сега. Въпросът с квартирите в Копенхаген е много сложен. За другите градове не съм чувала да има подобен проблем.
От месец юни тази година има директни полети на Уиз до Копенхаген. Вариантът до Малмьо и после с автобусите на Нептун  или с влак до Копенхаген също е добре. Дъщеря ми избра този вариант за прибиране по Коледа, защото до скоро не знаеше от кога ще е ваканция и билетите поскъпнаха. Зависи къде иска да учи, но мисля,че има директни полети и до други студентски градове.
Нека синът Ви помисли добре за специалност, използвайте агенция ако трябва. Ние сме доволни от помощта,която ни оказаха. Платихме само превод на документи и нищо за услугата. Проверете коя агенция с кои университети и академии има договор, иначе сумата,която трябва да приготвите не е малка.
Успех.

# 55
  • Мнения: 101
Благодаря за бързият отговор и съвети, приемам абсолютно всичко което ще ми помогне. Всъщност му споменах за приема през февруари, но той каза, че всичко ще стане много припряно имайки предвид, че ще се пробва и в университет в който се влиза трудно и има изпитна задача. Явно му се ще да изчака и резултати от там преди да вземе окончателно решение. Все пак съм му казала, че му давам право на една грешка- за съжаление в България нещата са такива, че не мога да  си позволя повече от една смяна на университет, затова този път ще му дам шанс да помисли добре, не  с емоции както беше първият път а с главата си Simple Smile

# 56
  • Мнения: 101
И така, ние ще подаваме документи в VIA  и  ZIBAT. Някакви съвети, мнения от личен опит и от деца които вече са там? Съвети какво да правим, така или иначе е решил да подава чак за новата учебна година, имам време да събирам богат опит от съветите ви Simple Smile

# 57
  • Мнения: 142
Това бяха и нашите желания, в крайна сметка избрахме ZIBAT.
Засега синът ми е доволен, градчето е приятно.

# 58
  • Мнения: 101
Това бяха и нашите желания, в крайна сметка избрахме ZIBAT.
Засега синът ми е доволен, градчето е приятно.

Как намерихте квартира, чрез агенция или чрез унито, пътят до там как, с какво, само ли тръгна детето или имаше някой с него  Laughing Интересуват ме всички подробности  #Crazy

# 59
  • Мнения: 142
За квартира се регистрирайте в този сайт  http://www.findbolig.nu/  Тук е безплатно за разлика от други където плащаш, но нищо не получаваш.
Дано да са останали свободни стаи след септемврийския прием.
Да, аз пътувах със сина ми при настаняването, защото той е малко скаран с тези проблеми, а и аз бях по-спокойна.

# 60
  • Мнения: 101
Grethen, благодаря за отговора. Понеже доста говорихме напоследък с детето, явно ще подаваме документи не за февруарският а за септемврийският  прием- дано има свободни квартири за тогава Simple Smile Би ли ми казала как се движат цените на наемите, включени ли са консумативите или те са отделно? Детето споменава ли как са цените на хранителните продукти а от твоя гледна  точка колко горе-долу са необходимите средства за живот извън наема? Когато ходихте с него на хотел ли отседнахте или нещо друго.....ето такива неща много ме интересуват, извинявай, че те засипвам с въпроси Simple Smile
А има ли някой да каже впечатления и от VIA, по-точно кампуса в Horsens ?

# 61
  • Мнения: 142
Цените на наемите според мен са доста високи - за самостоятелна стая около 3000-3500 крони (400-450 евро), с включен обикновено един разход, напр.отопление. Ние наехме т.нар.апартамент от две стаи (малки) за 2700 на човек (споделено жилище) с вкл. отопление (380 евро), отделно интернет-около 25 лв., ел. енергия-още не сме платили (плаща се на три месеца). Хранителните стоки са по-скъпи от нашите, но не много, има различни промоции с които ако се съобразяваш може да се изкара месеца с около 250-300 лв.
Алкохолът и цигарите са скъпи. Транспортът също (почти задължително е да има колело-може и втора употреба).
Особеност при наема е, че се плаща депозит понякога в размер на два или три наема, който после трудно връщат, все намирали различни причини напр. пробита дупка в стената, олющена плочка в банята, ей такива работи.
Като изключим началото, което е стресиращо малко, после всичко върви нормално (според мен).

# 62
  • Мнения: 101
Е, изминаха три месеца от както вече приетите студенти са в Дания. С огромно удоволствие и голямо очакване бих искала да чуя подробности - как е живота там, впечатления от обучението, разходите как са??? Изобщо всичко значимо и не значимо  ме интересува Simple Smile Наистина ще се радвам да настигнем мамите от другите държави Simple Smile))))

# 63
  • Мнения: 142
Някой студент да си е намерил работа в Дания само с английски, без датски?
Възможно ли е?
Ако може да сподели!
Темата наистина замря.

# 64
  • Пловдив
  • Мнения: 14 064
Синът ми работи от март, не знае датски, само английски. Най-напред беше доставчик на пици, после на суши, сега е към китайски ресторант.

# 65
  • Мнения: 5 873
Хубаво е да се споделят впечатления. Всяка информация би била полезна на някого.
Дъщеря ми ще кандидатства във викарска фирма, с английски език. След Нова година, сега няма смисъл, защото не ги пускат в отпуск. Първо обаче ще се запише на курс по датски език.
Голям зор беше с тази квартира, но след много нерви и търсене успя да си намери хубава стая, с адресна регистрация. На 2 зони от университета,но е в края на едната зона, а университета в началото на другата. 15 мин пеш. За този град е супер близо.Вече има cpr, а това си е за хвалене за чуждестранен студент в Копенхаген... Вече чака и банковата карта.
От начина на преподаване е доволна, правят много сложни проекти, задания, както самостоятелни, така и в екип. В началото на януари са първите изпити.
Разходите са сериозни, свързани най-вече с квартирата, транспорта(ще си извади карта с отстъпка за студенти след като и излезе банковата карта заедно с един номер,без който е невъзможно да се ползва това намаление), храна се купува от промоции(Факта, Нето, Лидл е скъп), датски номер ползва с ваучер. 100 крони с 1 час разговори мисля беше и 35 гб мобилен интернет.
Учебници съумя да си вземе много изгодно, преснимани, за скромните 140 крони, срещу 3100 за същите ,но хартиен носител. Доста добра сделка беше. Mr. Green
Вече чакам средата на декември когато ще си видя детето. Heart Eyes

Последна редакция: чт, 24 ное 2016, 22:08 от Ванчето

# 66
  • Мнения: 142
Зла вещица,

синът ти студент ли е или просто работи в Дания?

Ако е студент, кажи дали тази работа му осигурява SU?!

# 67
  • Мнения: 101
Мили мами, без значение дали имате деца в Дания, дали ви предстои да изпратите-както на мен  Rolling Eyes - или живеете в тази страна: нека се опитаме да направим тази тема полезна и наистина помагаща!!! Истината е, че едно такова " дистанционно " сътрудничество е не само полезно, то успокоява, вдъхновява и дава надежда! Hug Аз вече минах през едно обучение, но в темата за Холандия. И честно казано наистина помага- отивайки там бях почти като живяла в страната. Уви сега ми предстои да изпратя дете в Дания- надявам се всичко да тръгне добре. Blush Ето затова тази тема и всичко споделено в нея наистина за някого ще е жизненоважно.
Затова ви моля- споделяйте - и хубавото и лошото, и лесните и трудните неща ! Нека си помагаме- за да не се налага да чувам и в Дания, че българите си забиваме нож в гърба отивайки в чужбина.  Confused А то е така-изпитах го вече! Хайде, нека се задействаме- не е нормално едва едва да стигаме 5 странички.......... newsm78

# 68
  • Пловдив
  • Мнения: 14 064
Зла вещица,

синът ти студент ли е или просто работи в Дания?

Ако е студент, кажи дали тази работа му осигурява SU?!

Студент е , учи в Aalborg University,  не съм сигурна точно какво е SU, синът ми избягва чуждите термини, знае, че не ги обичам много, получава социални помощи за това, че е работещ студент.

Аз в Дания не съм ходила, той си отиде сам и всичко си урежда от там самичък. Може да изглеждам като недостатъчно заинтересована и безразлична майка, но не всеки има възможности да си позволи да пътува навсякъде, дори и да има желание. Той може би ми спестява трудностите си, но от това, което разговаряме единственото нещо, от което се оплаква е студа и вятъра в Олбург. Всичко друго се урежда нормално и няма оплаквания.

Допълвам, говорих сега с него, SU са помощите, получава ги и каза, че никой не работи без да ги получава.

Последна редакция: сб, 26 ное 2016, 17:42 от ЗлаВещица

# 69
  • Мнения: 5 873
Зла вещица,

синът ти студент ли е или просто работи в Дания?

Ако е студент, кажи дали тази работа му осигурява SU?!
Допълвам, говорих сега с него, SU са помощите, получава ги и каза, че никой не работи без да ги получава.
Те и затова започват работа- за да имат право на стипендия. Чух обаче, че часовете трябва да се спазват. Нито повече, нито по-малко. Искат постоянна заетост,  всяка седмица определен брой часове. Ако не спазват условията идва момента, когато идва писмо с указана сума за връщане.
И всичко зависи кога ще се сдобие студента със cpr- без него няма право да пребивава в Дания повече от 3 месеца, няма право на банкова сметка, на възможност за работа и съответно да ползва карта за пътуване с отстъпка и право на стипендия.

# 70
  • Мнения: 142
Аз също мисля като Вас, но дочух, че освен необходимите часове за работа се гледа и заплащането на час:
ако е под 100 крони (прекалено малко било) не може да се кандидатства за стипендия (SU).
За мен това изглежда нелогично, но ..... знам ли понякога датчаните не разсъждават като мен.

# 71
  • Пловдив
  • Мнения: 14 064
Трябва да се работи 44 часа месечно, за да се дават помощите. За по-малко не дават. За повече -нямат право като са учащи, но и там има договорки с работодателя - той да декларира, че работят толкова, а те да работят евентуално повече.
Синът ми напусна първата си работа, защото собственикът (арабин) отказа да му изплаща заплата, оставял го само на социалните помощи. От втората беше доволен, но отиде на друга, защото му дадоха повече пари.

# 72
  • Мнения: 101
Мили мами, понеже предстои децата ви да се приберат за празниците, с нетърпение очаквам да чуя впечатления от първа ръка за живота на студента  Simple Smile Как се справят с живота, плащането на сметките, разходите за храна ...изобщо всичко което е необходимо да знае един бъдещ студент, надяваме се Simple Smile И още нещо- дали бихте могли да ми кажете квартирите които наемате обзаведени ли са или е необходимо да си ги обзаведем сами?
Благодаря на всеки който ще отдели време да отговори на въпросите ми !

# 73
  • Мнения: 5 873
Мили мами, понеже предстои децата ви да се приберат за празниците, с нетърпение очаквам да чуя впечатления от първа ръка за живота на студента  Simple Smile Как се справят с живота, плащането на сметките, разходите за храна ...изобщо всичко което е необходимо да знае един бъдещ студент, надяваме се Simple Smile И още нещо- дали бихте могли да ми кажете квартирите които наемате обзаведени ли са или е необходимо да си ги обзаведем сами?
Благодаря на всеки който ще отдели време да отговори на въпросите ми !

Аз вече се изказах с впечатления, ако сте прочели, разбира се. Не мисля, че нещо по-различно бих могла да напиша след като дъщеря ми се прибере за Коледа.
Колкото до квартирите, общежитията по правило са необзаведени, а в обявите за квартири почти винаги е описано дали са обзаведени, или не, а също почнти винаги има приложени снимки. Вие решавате кое Ви устройва като наем, локация и обзавеждане. По скоро депозита и наема са решаващи, от колкото дали са обзаведени.  Обзавеждането е лесно, има Юск на всяка крачка, ИКЕА също. В Копенхаген е изключително трудно да си намериш квартира по критерии, е нерядко изобщо липсва вариант. За общежитие е още по-трудно да се класираш. Хубаво е да го вземете предвид при избор на университет. Пиша го от горчив опит.

# 74
  • Мнения: 5 873
Дъщеря ми се прибра за ваканцията. Щастлива е,че си е вкъщи. Heart Eyes
Много е доволна от Академията и обучението.
Вече има приятели, които я чакат да се завърне след празниците. Grinning

Весела Коледа на всички!  Hug

# 75
  • Мнения: 4
Здравейте на всички,

Реших да си направя регистрация във форума ако мога да помогна с актуална информация за ВУЗ в Дания.

Аз живея в Копенхаген и ще ви дам актуално и коректно мнения за ситуацията без да преувеличавам колко е добре или зле. Преместих се да живея за да започна образование в Дания, в Норвегия също ме приеха, но понеже там е 2 пъти по-скъпо от Дания за това реших да дойда тук. Живея в Дания от почти 2 г. и съм сменил няколко групи по датски език (датски училища това е безплатно), отделно ходя на университет за лекции 4 пъти в седмицата и познавам доста хора от чужбина, които са тук от 1 година до над 10 години.

Образованието не е на толкова високо ниво на колкото се представя в медиите или си го описват хората, които са дошли тук. На образованието се набляга доста на теории, групови проекти и реално погледнато не мисля, че може да се очаква много особено, когато не се плащат и семестриални такси. Ако учите в топ университете (топ 50) тогава може да очаквате добро образование. 

Лично мое мнение е, че като изпращате децата си в Дания това е доста лошо решение и сега ще ви кажа защо мисля по този начин със следните аргументи:
• Почти никой не успява да се интегрира в датското общество. Датчаните са доста затворени хора и не обичат да имат нови приятели особено хора, които са за малък период в тяхната държава. Специално отношението към българи и румънци е много лошо. И понеже да не кажете, че ви говоря врели некипели искам да ви предоставя 2 линка, които има коментари на студенти в Дания. За никой не е тайна, че Дания е една от най-лошите дестинации за чужденци. Прочетете коментарите на статиите, които може да намерити като кликнете тук  и тук

• Датския език отдавна го отписах. Учих го 1 година и малко и този език е изключително труден и едва ли ще може някой да го научи бързо. Отделно и ако не се практикува с датчани, уроците съвсем не са достатъчни, а те са 2 пъти в седмицата по 3 часа на ходене.

• Работа. Има работа. Ако някой иска да работи в склад, ресторанти, да разнася вестници или с фирми познати като "Викар". Като цяло датчаните са образовани и за работа изискваща висше образование в повечето случаи се борите с хора с магистратура и отделно 80 процента от работните места изискват датски език.

• Цени. Има Lidl на много места и мога да кажа, че цените на хранителните продукти са сравнително като в България и няма много голяма разлика. Може да разгледате кое колко струва от тези линкове Каталог Каталог 2. Ако искате да си разпускате навън нормалните цени са - бира или кафе започват от 10 лв в заведение.

Искам само да цитирам няколко коментара от статията, която също може да намерите като кликнете тук

от ryan cosby • 4 months ago. Кратко и ясно мнение, което напълно подкрепям
Цитат
This does not need a survey to reveal. Having worked in many countries around the world and in Denmark for over 2 years, I can say it is obvious. What else would anyone expect from a small,highly homogeneous, racist, closed-minded and xenophobic society.

от Peter Greaves • 4 months ago
Цитат
I have lived here for 6 years. I have a Danish girlfriend and a beautiful little girl of 1,5 years old. I have no friends apart from a fella from Ireland and France. I'm blond, blue eyes, speak 3 languages (including danish), eat danish food, did all the boring birthdays and christmas dancing, tried my best and did everything I could to make friends that are danish. The truth is I don't even want to make friends anymore, I have tried for the past 6 years and its impossible. On the other hand, I have taken up a load of hobbies which I would never have done if I had friends. My conclusion is Danish women are fun. Go out have a beer meet a few chicks get drunk, make a few Danish men jealous.

от Klaus, A few points from a dane, 14. JULY 2014, 21:35 линк
Цитат
There are a few factual errors in the article. For instance crime is very very low in Denmark. And there is no corruption, so everybody gets basically the same treatment.

The part about the service level is true. The reason is mostly that because it's in the top 5 of the most equal countries in the world when it comes to income after taxes, nobody can afford service. There are simply no low income people to service you. The good thing about it is of course that everybody is pretty rich and crime is very low.

And then the part about socializing and making friends, that I think is probably the most important part in all this. That is true. You will make VERY few friends if you come to Denmark. Making new friends or meeting new people is simply not in our genes, and calling a person you've only known a year or two a friend is considered fake. Making friends doesn't really happen even as a Dane after you turn 20. So don't expect to meet people and make friends if you live in Denmark for a few years

Така дано всеки да си пресметне дали си заслужа да идва в държава, в която няма да се чувствате добре дошли, датчаните са големи расисти към хора от Източна Европа. Според мен се насочете към някоя държава, която си заслужава. Но преди да тръгнете да си търсите късмета из чужбината. Само искам да ви кажа, че сменянето на държавата няма да ви оправи живота и тревата не винаги е по-зелена от другата страна.

Успех на всички! Дадох ви достатъчно линкове сами да си направите проучване и да решите. А не само да слушате мнения от уста на уста.




Последна редакция: ср, 28 дек 2016, 01:34 от dejavudejavu

# 76
  • Мнения: 5 873
Няма да оспорвам личното Ви мнение по въпроса, но дъщеря ми, към този момент проблем с интеграцията няма. Приятелите и са почти само датчани. Отнасят се с нея  добре, не е усетила "особено" отношение.
Датският език е много труден , няма спор. Но на всеки различно се отдава изучаването на чужди езици, така, че едва ли мнението на един човек е критерий.
От обучението си е доволна, на този етап. Нищо общо с българската действителност.

Не е лесен живота в Дания, няма спор, но рисувате всичко с прекалено тъмни цветове, мисля.

# 77
  • Мнения: 4
Аз на никой не съм казал да не ходи или да ходи. Дадох актуална информация за това какво се случва в Дания и как е живота в Копенхаген. Мога да пиша още много неща понеже за две години съм сменил над 8 работни места, работил съм лично всичко от изброените неща в предишния ми пост. Вие след като мислите, че от човек до човек си зависи. Искам само да Ви споделя, че говоря доста добре английски и испански език и не съм определено човек без опит в изузаването на чужди езици.

В Дания приемат прекалено много студенти от Източна Европа, поради простата причина, че за всеки студент от ЕС, който учи в Дания. ЕС плаща на датските университети или бизнес акадамии определена сума пари и аз това го гледам като бизнес модел.

Дания е държавата с един от най-високите стандарти на живот в света и човек трябва да си направи много добре сметка преди да замине. Специално в Копенхаген има изключителен проблем с намирането на квартира и университетите не помагат по никакъв начин с намиране на общежитие. Има сайтове за общежития, в които най-малко за 5-6 месеца може да ви настанят в някоя стая ако имате голям късмет.

Подготовка преди заминаване за студент.
Цена на квартира в Копенхаген: 3000 крони за стая/790 лв
Депозит: 10 000 крони/2634 лв
Студентска карта за транспорт: Ungdomskort - 660 крони на месец/173 лв
Храна: зависи спрямо човека, линкове към магазините съм посочил в предишния ми пост

С доста скромен начин на живот ако човек не пие и не пуши цигари нормално разходи на месец за един студент са 5000-6000 крони или 1580 лв

Както казах нека всеки сам да си направи своя избор дали си заслужава, дали може да си го позволи и дали наистина ще може да изпита това датско щастие, за което всички четем.

# 78
  • Мнения: 2 030
Споменаваш разходите, ако се купува храна само от магазини, а как са цените в заведенията? Ако не мога да готвя например или нямам време да го правя, има ли заведения за бързо хранене, тип закусвалня, бистро?

# 79
  • Мнения: 5 873

Както казах нека всеки сам да си направи своя избор дали си заслужава, дали може да си го позволи и дали наистина ще може да изпита това датско щастие, за което всички четем.

Дъщеря ми реши да учи в Дания за да не се окаже в един момент с голям кредит зад гърба си, както се получава, ако учиш в UK, например. За какво датско щастие говорим?  Laughing
Ще се възползва от безплатното обучение, и не мисли, поне на този етап да остава да живее там.
Най-сериозния разход при нея към този момент е за транспорт, защото до момента нямаше как да се възползва от  намалението със студентската карта за транспорт, доскоро нямаше cpr, съответно банкова сметка и номера, с който може да заяви тази карта. Също сериозен разход е наема, но сравнявайки цените на общежития в UK, цените се припокриват. Ще призная, че одисеята с намиране на квартира беше дълга и мъчителна.
Пазарува си най-често от Факта и Нето-тези магазини предлагат по-евтина храна от Лидл.
По заведения не е препоръчително да се храниш, ако си с ограничен бюджет. Доста са солени цените. Crazy Дъщеря ми за 4 месеца още не е ходила на заведение. Simple Smile
И все пак говорим за Копенхаген. В другите студентски градове наемите са чувствително по-ниски. И проблем с наемане на общежитие или намиране на квартира няма.


# 80
  • Мнения: 4
Споменаваш разходите, ако се купува храна само от магазини, а как са цените в заведенията? Ако не мога да готвя например или нямам време да го правя, има ли заведения за бързо хранене, тип закусвалня, бистро?

Със сигурност има заведения за бързо хранене и най-често посещаваните от студенти такива са дюнерджийница, където най-евтиното нещо, което може да се купи е Pitabrød и струва 20 крони, а дюнерите започват от 30 крони минимум. На някои места има студентски столове, но поне в тези, които аз съм ходил не ми хареса храната и цената, която плащах за нея. Повечето студенти си приготвят храна в пластмасови съдове и си я носят в университета или сандвичи. Просто ако искаш да си купиш нещо направено навън ще е доста скъпо. Един от най-евтините варианти е МкДоналдс, 1 чийзбъргер е 10 крони или с една дума цените са горе долу като в България, но аз на никой не препоръчвам да набляга на дюнери или junk food. Може да се живее много по-здравословно и добре ако си готвите и си приготвяте сами храната.

От обучението си е доволна, на този етап. Нищо общо с българската действителност.

Това е много интересно. Все пак всеки един ВУЗ в Дания има учебния план със семестрите за дадена специалност. Аз лично съм завършил в България бакалавър и мога да Ви кажа, че образованието не е толкова зле колкото се представя. Може да сравним учебните планове за специалност между български и датски ВУЗ.

Образование в UK. Това с кредите е някакъв мит и явно Вие не сте разбрали правилно. Повечето студенти взимат кредит от самата държава за бакалавърска степен, който покрива семестриалните такси само (примерно 9000 паунда). Тези пари се връщат само ако са изпълнени следните условия: ако студента е започнал работа и заплатата е над определена сума и тогава започва да връща сумата. Ако не започне работа на определена заплата, която да покрива техните изисквания не се стартира процедура по връщане на кредита. Но тези неща нека да ги разясняват студентите в Обединенето Кралство. Аз съм започнат, че не е точно така както се описват нещата и едва ли не ще си роб цял живот да го връщаш този кредит.

# 81
  • Мнения: 5 873
Наясно съм как стои  въпросът  с изплащането на студентските кредити в UK. Проучвахме доста преди да вземем решение.
Незнам какво Ви е харесало в българското обучение. От години то не е това , което е било преди.
Не мисля, че съм длъжна да съпоставям с Вас каквото и да било за да доказвам правотата си. Всеки решава за себе си.
Оставам с впечатление, че живота  в Дания не Ви харесва. Защо се мъчите и сте още там?

# 82
  • Мнения: 101
Привет на всички!!! Казват, че спорът винаги е полезен, защото в него се ражда истината- въпросът е обаче, чия истина ?!  Единственото вярно в случая е, че всеки сам решава къде и за колко време ще учи- дали ще е за бакълавър т.е. по-дълъг период, или за магистър Simple Smile И е вярно и това, че ако нещо не ти харесва, то не си и длъжен да го продължиш newsm78. Синът ми години наред говореше за обучение в Дания, последната година обаче рязко си смени мнението- и той не разбра защо  и отиде в Холандия. В град в който няма много българи, има няколко унита и според него е добър избор.....За тези които не знаят там не е безплатно- заплатих таксата за цялата първа година - 1970 евро. Всичко страшно му хареса-случихме на голяма квартира  на 10мин. от унито, съквартирантите-страхотни и момчета и момичета, разбираха се страхотно  Party. Научи града на изуст и всъщност каза че животът му там е по-лесен от тук. Но....при започване на програмата се оказа, че не винаги щом плащаш обучението е по-добро!!! #Crazy Всъщност от всичко само обучението не му допадна- просто търсеше нещо по-сложно, и след първият изпит реши сам да се откаже и да се върне към първоначалният избор- Дания! Е,да, губим една година- но на мен ми беше ясно, че няма как да разбереш какво е, ако не опиташ.
Дали в Дания ще е по-добре....мога само да гадая- но изборът ще е негов- и както той каза, или се нагаждаш към средата или ако не успееш- просто си отиваш, никой не те държи на сила. Дори в Холандия му казаха че е нормално да опита и ако не му хареса да смени специалността, почти всички го правят.
Нямам ни най-малка представа как ще е в Дания- дано ни приемат Simple Smile Истината е, че всеки отива да учи, и както той каза- ако датчаните не ме харесат ок, нали за това сме различни, в унито ще има хора от цял свят- все с някой ще си паснем Simple Smile
Затова мило момче, дано не те обижда обръщението ми, ако наистина си толкова нещастен- прибери се у дома. Магистърски програми и тук много, после можеш да кандидатстваш за работа из целия свят. Аз лично имам приятели които завършиха тук и успешно се реализират навън...Хората са различни...смени страната....това вече е лесно а не като по мое време с хиляди проверки преди да минеш границата.....
На майките които пишат впечатления от децата които са там- Благодаря, Hug чрез вас и аз се подготвям за това което ни предстои в страна която за мен и детето е едно ново предизвикателство!!!
Весели празници Simple Smile
 

# 83
  • Мнения: 24
Здравейте,
Искам да споделя с вас горчивия си опит да изпратя багажа на сина си със Спиди, с услугата "DPD Economy". Освен че го изгубиха, вече цял месец не ми дават категоричен отговор какво се е случило. Преди да изпращате с тях, ви съветвам горещо да прочетете Общите им условия. Ще забележите (аз много късно), че всъщност не нямат много голяма отговорност към пратката ви - покриват максимум до 300 лв. щети. Аз направих приблизителни сметки за стойността на съдържанието на багажа и се оказах изгоряла с над 900 лв., и то без да има особено ценни вещи, само почти всички зимни дрехи на момчето ми, останало без тях посред зима в Единбург. Така че сега се чудя как да го обличам и обувам, при положение че не разполагаме  с много средства, а и не е ясно кога и колко пари ще получим все пак от Спиди. Дори още не са ми върнали 60-те лв., които сме им платили за „услугата“.
Горещо препоръчвам на всички, които си ценят парите и нервите, да търсят други начини, и да не използват в никакъв случай така наречената „евтина и сигурна услуга“, защото не е сигурна и накрая излиза и мнооого скъпа.
Моля, ако някой може, да ме посъветва как да постъпя по-нататък.
Желая ви успехи и липса на случки като тази в живота ви!

# 84
  • Мнения: 5 873
Здравейте, SvetlaTG . Съжалявам,че и Вие сте сте доверили на тази "фирма" . На мен ще ми е за урок цял живот.
Аз също имам горчив опит с тази услуга на Спиди.
Платих 60 лв за пратка от 12 кг и през цялото време следях до къде е стигнала. След 14 календарни дни, се оказва в куриер и информирах дъщеря ми да чака в квартирата. Радвах се,че има късмет,че е някаква ваканция и ще е в квартирата. В един момент виждам статус-неуспешна доставка. Дъщеря ми не е посещавана от куриер. От там нататък се почват едни разговори със спиди  чрез националния им телефон, и мейли , и накрая едва след като направих рекламация през сайта им ми обърнаха внимание и ми писаха. 3 дни търсиха пратката, защото те не знаеха къде е , на всичкото отгоре техния партньор в Дания не бил длъжен да известява получателя да очаква пратка!!!След много нерви и пръснати пари за телефони дадоха адрес на парселшоп където била оставена пратката, в състояние -разкъсаната опаковка. От там дъщеря ми  намира адреса-колета чинно си стои на един рафт и  я чака. Изобщо не са ходили на адреса се оказа,просто нямали такава практика.За щастие колета беше напълно здрав.
Няма такива некадърници и неграмотници,Възмутена съм от дън душа ! Толкова нерви не бях хабила -няма такава глупост просто!
Никога повече няма да използвам Спиди - уникално малоумни хора, с които няма вариант да се проведе смислен разговор. Иначе фирма с претенции.

# 85
  • Мнения: 101
Здравейте, да споделя и аз своят опит. В Дания все още не съм изпращала багаж, изпращах в Холандия. Даже 3-пъти. Със Спиди- честно казано проблем не съм имала. Проследявах пратката, знаех кога е влязла в страната и детето си я очакваше. След първата доставка той вече беше разбрал коя фирма доставя при тях и си знаеше при втората в кой сайт да погледне за да разбере до къде е стигнал багажа. Дори една от пратките беше доста скъпа- цялата му техника- компютър, монитор, лаптоп ......абе доста неща, но....направих застраховка която не ме натовари особено-само 12лв. отгоре. Не знам от какво зависи-дали от партньорите в чужбина или от нашите офиси.....Факт е обаче, че изпращах и с нашите български пощи и останах очарована, че му доставиха пратката и в събота докато при Спиди чакаше първият работен ден. Ако имаме късмет ще разбера и как са нещата в Дания Simple Smile Все още чакаме резултати, дано са радостни Simple Smile

# 86
  • Мнения: 5 873
manager,  желая успех на момчето ти.
За кои университети кандидатства?
За септемврийския прием ли? Има време, най-рано април мисля, е възможно да получи имейл. Поне при нас беше така.Интервю имаше около майските празници.

# 87
  • Мнения: 101
manager,  желая успех на момчето ти.
За кои университети кандидатства?
За септемврийския прием ли? Има време, най-рано април мисля, е възможно да получи имейл. Поне при нас беше така.Интервю имаше около майските празници.

Кандидатствахме за UCN, ZIBAT, VIA Simple Smile Да се надяваме че нещата ще се поучат ! Интересно ми е дали ще има интервю понеже имаме познато дете при което приемът се е получил без Simple Smile Но каквото стане.....важното е да се случи, нали !!!! Чета темата с огромен интерес, и като всяка майка ме тресе треската но, важното е децата да продължат там където чувстват че е добре за тях. Аз мога само да стискам палци и да се надявам Simple Smile

# 88
  • Мнения: 5 873
Стискам палци и аз. Ще чакам да се похвалиш. Simple Smile

# 89
  • Мнения: 101
Здравейте на всички!!! Спешно се нуждая от съвет или мнение-както искате така го наречете  ThinkingSimple Smile Синът ми трябва да направи избор между кампусите на VIA в Хорсенс и Олбугр......И двамата се ровим из нета но не мога да намеря мнения-за...против....съвет от вече препатили...  newsm78:-) Дали да избере по-големия град ил по-малкият....Дайте мнение, подайте рамо със съвет ...Simple Smile Praynig Praynig Praynig

# 90
  • Мнения: 5 873
Здравейте на всички!!! Спешно се нуждая от съвет или мнение-както искате така го наречете  ThinkingSimple Smile Синът ми трябва да направи избор между кампусите на VIA в Хорсенс и Олбугр......И двамата се ровим из нета но не мога да намеря мнения-за...против....съвет от вече препатили...  newsm78:-) Дали да избере по-големия град ил по-малкият....Дайте мнение, подайте рамо със съвет ...Simple Smile Praynig Praynig Praynig
Зависи за каква специалност кандидатства.
Имам познато момче, учи в момента Mechanical engineering   във VIA University College,  Campus Horsens. Точно в момента обаче е за един семестър в Сидни, Австралия. Много е доволен от обучението си. Доколкото знам,не е имал проблем нито с общежитието, нито с адаптацията. Малък град - по-малки наеми. Не е за подценяване.
Дъщеря ми учи  Service, Hospitality and Tourism Management в Копенхаген. Определено е предимство големият град- по-големи шансове за работа по специалността, за намиране на стаж. Но цените на квартирите ,както и трудното им намиране са важни фактори.
Вижте в платформата, която дадох на първа страница, свържете се със студенти, учили там и искайте мнение.
Успех!

# 91
  • Пловдив
  • Мнения: 14 064
Синът ми е в Олбург. Доволен е от всичко, с изключение на времето - постоянно студено, влажно и вятър. Всичко друго е ок и казва, че ако не остане там ще е само и единствено заради времето.

# 92
  • Мнения: 142
Тази зима децата извадиха късмет с "по-топла зима" в Дания отколокото тук в България. В Роскиле само два пъти е валял сняг и то не повече от 1-2 см, който бързо се стопи. Относно малките и големите градове - като че ли, везните при нас клонят към по-малкия град, по-спокойно е, цените са по-нормални, времето за придвижване е по-кратко, но все пак всеки сам избира приоритетите си.

# 93
  • Пловдив
  • Мнения: 14 064
Да, зимата беше като градуси по-топла, но вятърът я прави доста неприятна.
За лятото да не говорим, може би е по-добре в сравнение с нашия пек, но като се върна на 4 юли в Пловдив едни от първите думи му бяха "тази вечер ще спя без парно". При което ние се  Shocked Оказа се ,че при него температурите са до 17 градуса през деня, а вечер стават 8-10. Когато се прибра през август отново си спеше на парно. Имаше няколко топли дни около 20 градуса и после температурите отново паднаха.

# 94
  • Мнения: 101
Някой може ли да ми каже, колко време след като са ви качени документите в системата ви назначиха интервютата? И колко време след тях получихте отговори?

# 95
  • Мнения: 5 873
Дъщеря ми получи първата покана за интервю в средата на април. После в началото на май,  пратиха 3 дати  за да си избере удобно за нея време за интервюто с  университета по първо желание. Първият мейл с условен прием беше в началото на юни.

# 96
  • Мнения: 142
Нашето интервю беше още през март на изложението в х-л Шератон.

# 97
  • Мнения: 101
Благодаря за бързата реакция за отговор  Joy. Взех да се притеснявам- преди седмица ни беше интервюто от ZIBAT, но UCN ...VIA...все още няма нищо... newsm78.Малко взех да се притеснявам, особено като  знам,  че ZIBAT ни е втори избор а първи назначиха интервю! Thinking Thinking Thinking

# 98
  • Мнения: 142
Не искам да те стресирам допълнително, но да споделя, че нашият отговор дойде на 29.06, а срокът за подаване на документи беше 05.07. За една седмица светкавично трябваше да се организираме с преводи, легализации и др.

# 99
  • Мнения: 101
Някой нещо да чул от децата които вече учат там за промените за прием в Дания???? newsm78 Малко е стресиращо това орязване на приема на студенти.....някое дете дали ще чуе нещо от "кухнята"? UCN i VIA  все още не назначават интервюта- на нокти съм от притеснения #Crazy #Crazy #Crazy

# 100
  • Мнения: 5 873
За тези два университета нямам информация, но за Бизнес академията мога да кажа, че няма такова нещо. Даже приканват настоящите студенти да агигират приятели и познати да кандидатстват там.
Все още има време за насрочване на интервюта. Интервюто по скайп на дъщеря  ми беше уточнено в началото, а провеждането му в края на месец май.

# 101
  • Мнения: 101
При някой от таз годишните кандидат студенти да има раздвижване по въпроса с  интервютата от унитата?! newsm78 Вече съвсем се отчаях, че нещо ще се случи там, особено след последните промени при техният прием.....  ThinkingЗащо толкова бавят нещата.... #2gunfire

# 102
  • Гр. София
  • Мнения: 22
Здравейте и запис и от мен. Кандидатствах във Via University (Орхус) и в KEA (Копенхаген). За жалост имах и друга специалност в Cphbusiness, но тя ми отпадна заради рязането на студенти. За сега вече получих имейл от KEA, че на 01.06.2017г. ще получа тяхното решение дали съм приета или не, също така и няколко обяснения, че желаят копие от дипломата ми възможно най-скоро след получаването и. Абсолютно обратно на това от VIA University не съм получила абсолютно нищо, а те са ми всъщност първото желание. Аз също започвам да се притеснявам, че отговор от тях няма да получа, но да видим. Ако имам някакви нови новини ще докладвам, ако мога да бъда полезна на някого Simple Smile

# 103
  • Мнения: 3
Здравейте, мами. Дъщеря ми има условен прием в Кьоге. Нуждая се от вашата помощ за намиране на квартира.Благодаря ви предварително.

# 104
  • Мнения: 142
Регистрирайте се тук http://www.findbolig.nu/Common/Help/English,

и може би в края на юли или началото на август ще Ви отговорят.

Не очаквайте бърз отговор, но отговорят ли Ви е сигурно, че ще имате жилище.

Успех!

# 105
  • Мнения: 5
Здравейте, много се интересувам се от темата за Дания и Холандия. Доста изчетох по сайтове, форуми и ходих по агенции. Само едно нещо не ми стана ясно. За Дания след като получите имейл с условна или неусловна оферта от университета, кои университети изискват провеждането на интервю със студента. Какво се случва на това интервю и къде се провежда? И ако сравним бакалавъра в Холандия и Дания по-специално бизнеса, на къде да се ориентирам. Относно начина на живот, средата и разходите. Къде образованието е на по-високо ниво?

# 106
  • Мнения: 5 873
Първото интервю на дъщеря ми беше беше през април с представители на университет по второ желание. Имаха организирана среща в София, тя беше поканена там. След това и писаха с условен прием от университета по първо желание. Тогава интервюто се проведе в края на месец май по скайп между нея и лектор от университета.
Дъщеря ми е доволна от преподаването. Трудно е, но се справя успешно. Въпреки огромните трудности, особено около намирането на квартира в Копенхаген не само не съжалява, тя се радва ,че има възможност да учи там.
В Дания е скъпо, няма да те заблуждавам. За начало ще са ти нужни много средства за депозит за квартирата(размер от поне 2-3 месечни наема), предплащане на наем (около 3500 крони и нагоре за стая и споделени кухня и баня). С общежитията в Копенхаген е страшно трудно,чака се с месеци, за другите студентски градове чувам ,че е лесно...билетите за градския транспорт също са много скъпи. Най-евтиния е 12 крони еднопосочно, за една зона ако не бъркам. Храна се купува от промоции от магазини Факта,Нето, Лидл. Поне тези предпочита дъщеря ми. Определено да учиш в Копенхаген е изпитание.

Моите съвети ако решиш да учиш в Дания.
Основна и първа най-важна стъпка е след като получиш безусловен прием да си уредиш квартирата. С адресна регистрация. От България е трудно,да не каже невъзможно,но отново за Копенхаген говоря.Най-добре на място трябва да се търси. След това вече пристъпваш към вадене на документи, банкова сметка и един специален номер с който е можеш да си извадиш студентската карта за пътуване ,която е в размер на 630 крони за месец за всички зони в и около Копенхаген.
Хубаво е да си намериш и работа, за да имаш право на стипендия в размер на 750 евро което е стабилен доход предвид разходите.
Не е лесно, но когато човек има цел, упорит е и вярва в себе си един ден всичко се получава.

За Холандия нямам мнение, има една мама, чието дете се отказа да учи там и сега кандидатства в Дания. Ако може да се включи ще ти обясни подробно каквото те интересува.
Каквото и да решиш-успех!

# 107
  • Мнения: 101
Здравейте и от мен!  Не знам от къде да започна за да бъда достатъчно изчерпателна и обективна. Както вече съм споменала в предишни писания моят син беше в Холандия. За негово разочарование избра програма която се оказа нова и все още навлизаща в тяхното образование. И когато започна същинското учене се оказа, че сме по-подготвени отколкото трябва и ни е малко скучно и някак не това което е очаквал. Отказа се- четири месеца след като започна и се прибра. Първоначално аз мислех, че не му харесва обучението- оказа се само програмата Simple Smile Иначе като страна, организация и тем подобни в общи линии беше доволен. Прибирайки се у дома реши да подаде документи в Дания- това му беше замисълът когато беше  в 9-ти клас. Подадохме- така или иначе имахме всички документи готови- използвахме агенция и в двата случая! Ето тук аз бях малко ядосана на датчаните- мноооооого бавно действат с приема. Започна едно чакане...... Междувремено датчаните си промениха приема тази година и  приемат по-малко хора, някои специалности дори отпадат, От агенцията ни препоръчаха да се застраховаме и да подадем като резервен вариант пак в Холандия но този път да си поогледа по-добре специалностите. Разгледахме и избра- доста по-трудна и честно казано бая учене ще пада. Там го приеха- в Айндховен. Чакахме- мина едно интервю за Дания- но не по първо желание- и той размисли и прие приема в Холандия- и така пак се гласим за там. Истината е, че вчера получи предварителен прием за Дания, но окончателен ще получи едва на 4 август- за нас е много далече и честно казано ще се окаже че ще правим всичко на тагъдък и в последният момент- квартира, наеми абе мнооого неща. А и междувременно той се върна към старите " навици"- програмирането и зтова реши да се върне в Холандия. А и от университета предлагат голяма помощ- те ти намират квартирата и то обзаведена- направ отиваш и се настаняваш- повярвай ми това е едно страшно предимство и помощ като знам през какво минахме първият път.
Това е накратко! В случая той избра да се върне към по-познатото, а и след промените в Дания не бяхме изобщо сигурни какво ще се случи с приема и той просто взе решение. Едно обаче знам със сигурност- в Дания животът е по-скъп от Холандия. В Холандия той успяваше да се справя повече от добре на месец  200-250 евро, като не се е лишавал от нищо. Квартирите са в диапазон 200-400 евро с включени разходи. В Дания е по-скъпичко според това което чета.
И така ние пак тръгваме за Холандия- шегуваме се че за магистратура ще отскочи до Дания. Но има нещо което знам със сигурност защото го чух от негов преподавател- което наше дете оцелее в образователната система на холандците става много по-добър специалист дори от тях самите. Така, че където и да реши да отиде детето все ще е трудно - и на него и десетки пъти по-трудно на родителите. Аз се моля този път всичко да потръгне- защото трети опит просто няма да му позволя! Надявам се този път да е проучил програмата мнооооого по-добре!!!
Успех с избора!

# 108
  • ...от там,където гарга не каца...
  • Мнения: 54
Здравейте...Синът ми кандидатсва в Олборг-UCN-първо желание.Все още нямаме нищо от тях,а от фирмата казаха,че тази година академията щяла да обяви  условен прием до края на май.Вероятно вече ми се изчерпва търпението   Thinking...Искам да попитам дали сред вас и вашите деца има кандидатствали там и дали някой има какъвто и да е отговор от UCN ?
Предварително благодаря на отзовалите се...... bouquet

Последна редакция: вт, 23 май 2017, 21:16 от atina_s

# 109
  • Мнения: 101
Моят син кандидатства в UCN. Вчера получихме писмо за прием- дори без интервю. Уви ние вече приехме предложението от Холандия- защото е нещо което беше обмислял преди време, и защото ако трябва да съм честна- осигуряват квартира. А това е повече от голяма помощ!!! Вече веднъж сме минавали през адът на търсене на квартири и на това колко "отзивчиви" са българите които вече са там. За мое съжаление повечето са само по писанките но когато опре до помощ- никакви ги няма.
Може би скоро и вие ще получите писмо. Нека детето по-често влиза в системата им. Моят не беше влизал около седмица- и когато реши просто да види какво се случва видяхме писмото. Така, че не унивайте. Явно просто датчаните са си по-бавнички Simple Smile

# 110
  • ...от там,където гарга не каца...
  • Мнения: 54
manager ,благодаря за отговора.Ние също не сме получавали покана за интервю.Искам да те попитам ,в коя тяхна система влизате,защото ние очакваме отговор на gmail -a ,който ни направиха от фирмата.А ако има и някакво друго място,от което да следим нещата ,ще съм много благодарна,ако го споделиш....

# 111
  • Мнения: 101
Честно да ти кажа не знам как точно се казва, но това е централна система в която се качват всички документи на кандидата....трябва да попитам детето.....От агенцията си му дадоха пълен достъп до нея и когато нещо се появи той просто им го препраща за да са и те наясно какво се случва и евентуално да му кажат какво следва. Като се прибере ще го попитам и веднага ще ти пиша точно къде....

# 112
  • Мнения: 3
Здравейте, имам въпрос относно кандидатстването в Дания става въпрос за медицина (зъботехник) в български сайт прочетох, че обучението е на датски... ако някой знае нещо по въпроса ще се радвам да ме осведоми  Peace

# 113
  • Мнения: 101
Здравейте, имам въпрос относно кандидатстването в Дания става въпрос за медицина (зъботехник) в български сайт прочетох, че обучението е на датски... ако някой знае нещо по въпроса ще се радвам да ме осведоми  Peace

Най-добре се свържи с някоя от агенциите които помагат при кандидатстване в чужбина, Те ще ти дадат най-пълна и подробна информация!!! Ние ги използваме втора година и не мога да кажа нищо лошо!

# 114
  • Мнения: 3
Здравейте, имам въпрос относно кандидатстването в Дания става въпрос за медицина (зъботехник) в български сайт прочетох, че обучението е на датски... ако някой знае нещо по въпроса ще се радвам да ме осведоми  Peace

Най-добре се свържи с някоя от агенциите които помагат при кандидатстване в чужбина, Те ще ти дадат най-пълна и подробна информация!!! Ние ги използваме втора година и не мога да кажа нищо лошо!


Благодаря ви за бързият отговор
тъй като досега не съм използвал услугите на такива агенции ще ви помоля за малко инфо или име на такава агенция  newsm78

# 115
  • Гр. София
  • Мнения: 22
Дами, аз се включвам вече като приета студентка в Дания, но имам малко колебания дали да избера конкретния университет в Дания. По информация на мои приятели, които вече живеят в Дания от 4-8 години всички ми потвърдиха, че ще спират SU помощите от 2018г. (мисля, че от средата на годината). Казвам го като информация, защото знам, че това е важна информация за не малко от вас, в крайна сметка са доста пари, които да подсигурят не малка част от месечният разход на бъдещите студенти. Силно се надявам да съм била полезна дори и на една от вас и пожелавам успех на всички бъдещи студенти!  bouquet

# 116
  • Мнения: 142
Може ли да пуснете линк към тази информация, защото ми се струва, че е много важна (ако е вярна)!!!

# 117
  • Мнения: 435
Обсъждат намаляване на сумата, но за спиране не мисля.

# 118
  • Мнения: 142
Някой ще сподели ли, как се справят студентите които работят, каква работа са им предложили, как им плащат, какви проверки от СКАТ им правят, какви данъци им удържат, получават ли SU, в какъв размер!?

# 119
  • Мнения: 5 873
Дъщеря ми работи от 3 месеца като камериерка в хотел. 15-16 ч седмично . Чак сега успя да кандидатства за стипендия, чака одобрение. Доколкото е разбрала би трябвало да и изплатят стипендията за тези три месеца назад. Засега размера на стипендията не е променен, би трябвало да е 750 евро на месец.  Иначе първата заплата беше обложена с 55 % данък ,защото никой не и обяснил ,че трябва да определи сама данъка си. Попълва някакви документи и са й казали, че първите няколко хиляди крони са необлагаеми и след 1 седмица и възстановиха взетата сума.
Вече е самостоятелна, издържа се сама само с тези няколко работни дни-наем, карта за транспорта, телефон и храна. Даже спестява. Доволна е.
Сега има и стаж по специалността, предстои и да пише проект, да взема изпит и ще има малко заслужена почивка преди да почне новата учебна година.

# 120
  • Мнения: 142
Браво на момичето, справила се е чудесно, важно е да се започне нещо за да получат малко самочувствие, че се справят сами! Моят син също започна да работи и първата "заплата" беше обложена със същия висок данък, но после проучи как се подава информация към СКАТ и сега всичко е по-нормално. Непрекъснато обаче го проверяват за часовете, дали са спазени и аз всеки път се притеснявам да не му спрат т.нар. "стипендия". Работи в една от фирмите които доставят рекламни списания и вестници.Ттова което не ми харесва е, че времето което използва за да вземе всяка доставка от уговореното място не се включва във работните часове, а то е необходимо за да извърши раздаването. Така понякога му се губят месечно около 4-5 часа. Въпреки това съм много доволна, че с тази работа се издържа сам, ходи на почивка  и има заделени вече спестявания.  Надявам се през втората година да започне работа, която е свързана със специалността му в университета.

# 121
  • Мнения: 5 873
Браво на момчето!
Ще се справят децата, умни и разумни са. Точно вчера е получила имейл, че е одобрена за тази така изстрадана стипендия и всички сме много доволни. Тя най- много.
И също се надява скоро да смени работата.
Не ми е споменавала да са я проверявали от СКАТ. Макар всичко да е ок, дано не го правят.

# 122
  • Мнения: 142
Честито!
Проверките от СКАТ явно са чести,  не може  да се скриеш от тях, искат  всичко да е ясно и прозрачно. Ще гледаме да спазваме и ние правилата (затова и държавата е уредена и спокойна),но всеки път нещо ме присвива като се получи имейл от тях (обикновено искат някакъв документ).

P.S.Сега си спомням, че преди отпускането на стипендията искаха бордните карти от пътуванията до Дания - не знам за какво им трябваха.
 

# 123
  • Пловдив
  • Мнения: 14 064
Всеки си избира какъв данък да дава, но в началото на годината данъка се "изравнява". Ако е даден повече се връща, а ако е даден по-малко има да се дава. Така че е по-добре да се сметне умерено плащане и да няма след това много за доплащане.

# 124
  • Мнения: 5 873
Това е така, но моята дъщеря го разбра по трудния начин.  Оправи нещата де.

Аз днес говорих с нея, сподели , че СКАТ проверяват часовете  всеки месец на  всеки одобрен за стипендия. И също било много важно  как си попълнил декларацията с която си кандидатствал за стипендия. Имало с дребен шрифт нещо свързано с последното влизане в Дания и според това какво си попълнил можело да искат бордни карти.
Важното е децата да са здрави, да се учат и да успяват да се издържат сами.

# 125
  • Мнения: 142
Посъветвайте ме след отпадане на роуминга в ЕС, кой мобилен оператор в Дания е с най-изгодни планове и такси.  В момента сме с "Лайка", но няма роуминг, а когато пътува в България (и не само), не може да я използва.

# 126
  • Пловдив
  • Мнения: 14 064
Синът ми е на Теленор и е доволен.

# 127
  • ...от там,където гарга не каца...
  • Мнения: 54
[Здравейте.Искам да попитам има ли някой сред вас със студент в Олборг ,с квартира към Himmerland.Интресува ме как става плащането на квартирите към жилищна асоциация Himmerland?Нещо не можем да разберем начина на плащане....
Предварително благодаря на отзовалите се!

# 128
  • Мнения: 142
Здравейте,
Организацията-собственик
на стаята в която живее синът ми е от Олборг, но не е тази асоциация. Наемът плащаме единствено по банков път, по интернет.

# 129
  • Мнения: 30
Здр. искам да се консултирам със вас за кандидатстване в Дания как е точно процедурата + няколко допълнителни въпроса.
Преди дни успях да изкарам изпита за IELTS сертификата и сега искам да кандидатсвам в Дания за момента се чудя в ZIBAT а е възможно в други 2-3 университета да си пусна документи през интеграл .
2. Някой от вас знае ли как е положението с картите на мобилни оператори за самата страна и също така искам да си закупя лаптоп,но се чудя дали от тук или от там ще е по добре ?Simple Smile
3.Квартира и работа трудно ли ще стане това?Прочетох,че  с квартирата било най сложно в Copenhagen само и там се бавело най много.
Също така ако нещо съм пропуснал ще се радвам да разбера Simple Smile как става и какво трябва да знам

забравих да попитам вие като си изкарахте IELTS сертификатите как си ги получихте понеже при мен минаха над 13 дни резултати имам ,но сертификат незнам от къде и как да си го взема в British council Ли трябва да отида?

# 130
  • Мнения: 142
За IELTS сертификата звънни в Британски съвет, там най-точно ще кажат кога ще ти издадат сертификата.
За мобилен оператор първоначално опитай с Лайка мобайл-предплатена карта, за лаптоп като че ли в България е по-изгодно.
С квартирите е по-трудно, все пак за кой кампус на ZIBAT имаш интерес. В Роскилде кадидатствахме през специализиран сайт и за около месец дойде положителен отговор.

# 131
  • Мнения: 30
Ами за момента се чуда за Роскилде като ще пусна и за други университети документи естествено в случай,че тук не ми се получи.А относно мотивационното писмо интеграла дали помага с него ?,че аз и идея си нямам какво трябва да съдържа.

И препоръки от колко учителя трябва и само от последното училище от което съм учил ли трябва или ?
@grethen Можели да помоля ако имаш скайп да поддържаме връзка за въпроси и т.н. ако не е проблем за вас Simple Smile

# 132
  • Мнения: 142
Това е група за взаимопомощ, така и други ще могат да се информират или да вземат отношени по даден въпрос,  но ако нещо те притеснява, пиши ми лично съобщение.

# 133
  • Мнения: 30
Получих отговор от зибат на ймеил,че от февруарския прием няма да са всички специалности както е в сайта на интеграл а само следните - Campus Næstved:
Bachelor in International Sales and Marketing Management, top-up programme
Campus Roskilde:
AP Degree Programme in Marketing Management
Bachelor in International Sales and Marketing Management, top-up programme
Bachelor in Web Development, top-up programme
 
аз исках web development ,но тъй като е top up неможе само то трябва ми и AP degree а то е маркетингов мениджмънт а мен това не ме устройва та явно няма да стане той Sad трябва да се насоча към другите

# 134
  • Мнения: 142
Ами, да февруарският прием запълва незаетите места, основният прием си е през септември. Тази година и септемврийският е орязан доста. Така че, учещите в Днания оставаме бутикова група.

# 135
  • Мнения: 5 873
Незнам доколко е вярно, но орязвали специалности заради  големия проблем с настаняването на студентите. В Копенхаген и околностите в действителност  е тих ужас- миналата година бяхме на крачка да си  приберем студентката точно заради тоталната липса  на квартири. Още ми става страшно като се сетя, като знам какво изтрада( вървеше километри пеш през едни пущинаци докато стигне гарата в Греве, а от там още час и повече до кампуса в Люнгбю, и беше в синини и рани, и още други нелепости но ще ви ги спестя )  , докато едва чак  през ноември успя да влезе в нормална стая...
Знам, че на всички деца, учещи в чужбина не е лесно,  но липсата на квартира е наистина огромен проблем , с който в Копенхаген  е страшно трудно да се справиш. Не искам да плаша никой, но е добре да се знае.

# 136
  • Мнения: 30
Аз затова не смятам точно в Копенхаген където са университети да се пробвам,че е страшно с тия квартири в столицата...

# 137
  • Мнения: 5 873
Аз затова не смятам точно в Копенхаген където са университети да се пробвам,че е страшно с тия квартири в столицата...
Така е, но пък стаж и работа можеш да си намериш доста по-лесно, възможностите са в пъти повече. Всичко има две стани.

# 138
  • Мнения: 30
има и друг момент , да си имаш квартира другаде а работа в копенхаген Simple Smile .И естествено след някой месец да си намериш някоя евтина кола и така .

# 139
  • Мнения: 142
Все повече се убеждавам, че Роскилде е почти идеален вариант.Тихо, спокойно и едновременно близо до столицата.

# 140
  • Мнения: 5 873
има и друг момент , да си имаш квартира другаде а работа в копенхаген Simple Smile .И естествено след някой месец да си намериш някоя евтина кола и така .

Знаеш ли за какви разстояния става въпрос? В Дания няма нищо евтино. Още повече транспорта.

# 141
  • Мнения: 5 873
Все повече се убеждавам, че Роскилде е почти идеален вариант.Тихо, спокойно и едновременно близо до столицата.
Твърде вероятно е да е така. И се радвам за синът ти. Simple Smile
Ние лично много го изстрадахме този Копенхаген.  Дъщеря ни вече е ок, учи, работи, намери си стаж, взема стипендия и заплата и всичко влезе в релси. Но това отне почти цяла година. Трудна година.

# 142
  • Мнения: 30
има и друг момент , да си имаш квартира другаде а работа в копенхаген Simple Smile .И естествено след някой месец да си намериш някоя евтина кола и така .

Знаеш ли за какви разстояния става въпрос? В Дания няма нищо евтино. Още повече транспорта.
За разстояние си нямам на идея , но предполагам става въпрос за 15-20км дневно и то с колело или с градски автобус като 1 билет е 5лв .Ако си с кола ВНЕСЕНА от българия ако не работиш в началото никакви данъци и т.н. не и се плащат а само в българия вървят и отделно,че с 20лв доста повече ще минеш и ще спестиш отколкото всеки ден по 5-10лв за билети само Simple Smile (лично мнение) доколко е вярно тепърва предстой да се изясни Simple Smile

# 143
  • Пловдив
  • Мнения: 14 064
Там не можеш да караш с чужда кола. Ако си закараш кола от България трябва да я регистрираш. И регистрацията изобщо не е евтина.

# 144
  • Мнения: 30
така ,но аз четох друго АКО си студент и нямаш работа можеш до 6 месеца да караш с български номера и регистрация,но трябва да се допитам до някой за по официално инфо.

малко яснота по въпроса - "Проблем има,ако имате адресна регистрация в чужбина и карате кола с бг номера,която е регистрирана на ваше име"

# 145
  • Мнения: 5 873
има и друг момент , да си имаш квартира другаде а работа в копенхаген Simple Smile .И естествено след някой месец да си намериш някоя евтина кола и така .

Знаеш ли за какви разстояния става въпрос? В Дания няма нищо евтино. Още повече транспорта.

За разстояние си нямам на идея , но предполагам става въпрос за 15-20км дневно и то с колело или с градски автобус като 1 билет е 5лв .Ако си с кола ВНЕСЕНА от българия ако не работиш в началото никакви данъци и т.н. не и се плащат а само в българия вървят и отделно,че с 20лв доста повече ще минеш и ще спестиш отколкото всеки ден по 5-10лв за билети само Simple Smile (лично мнение) доколко е вярно тепърва предстой да се изясни Simple Smile
Да, предстоИ ти да си изясниш много неща. Не бива да си категоричен без да имаш реален поглед. Вслушвай се в хора, които говорят от опит,  ще ти бъде само от полза.
Успех.

# 146
  • Мнения: 30
да прав си редактирах си и поста - Проблем има,ако имате адресна регистрация в чужбина и карате кола с бг номера,която е регистрирана на ваше име - това постнах .По горното ми писание основано и на това,но не само.

# 147
  • Пловдив
  • Мнения: 14 064
Ами на мен ми е много ясно - синът ми е вече трета година там, в понеделник си отлетя и говорихме за това преди няколко дни. Така че нямам нужда от яснота.

# 148
  • Мнения: 30
Добре,но аз търся такава Simple Smile и затова питам освен,че е скъпо то е ясно , въпроса ми беше това за 6 месеца като си студент,че може да си караш колата дали все още важи.А като си хванеш работа е задължително веднага да я регистрираш .

# 149
  • Мнения: 30
Към момента ме приеха в BASW и чакам от ИБА отговор и от БААА .Имали и други приети към момента в някой от посочените академии ?Simple Smile от тук

# 150
  • Мнения: 16
Извинете, линкът дава грешка.

# 151
  • Мнения: 30
За кой линк става въпрос ?Simple Smile

# 152
# 153
# 154
  • Мнения: 30
Явно самия сайт не е наред а за какво се отнася този линк , можеби мога да помогна Simple Smile

# 155
  • Мнения: 16
Явно самия сайт не е наред а за какво се отнася този линк , можеби мога да помогна Simple Smile
Ние имаме проблем. Ще раздадат дипломите на 27-8.06. защото са професионална гимназия и до оня ден имаха изпити. Твърде късно за срока от 5.07. който са дали от унито за представане на дипломата. Мислехме фирмата с която кандидатствахме да свърши работата с превод и легализация, но ще се проточи твърде дълго. Някой наясно ли е със срокове, институции? Какво се прави първо, къде се ходи, цени? Надявам се да се свържем и с унито и да се съгласят за отстрочка.
Дъщеря ми вече сън не я лови,  моите нерви отдавна не издържат....

# 156
  • Мнения: 30
Изпрати ми лично съобщение със скайпа ви или фейсбук и ще ви обясня някой неща Simple Smile .А мога и аз да ви изпратя мойте данни ако желаете

# 157
  • Мнения: 16
Извинете, и ние пручваме за Дания, но не знаем към коя фирма е най-добре да се обърнем. Ще дадете ли координатите на вашата консултантска фирма, която ви помогна? Съответно какви им са цените? Благодаря!

# 158
  • Мнения: 16
Здравейте! Къде се регистрираш за квартира, изобщо как протича целият процес?

# 159
  • Мнения: 16
Трябва да се работи 44 часа месечно, за да се дават помощите. За по-малко не дават. За повече -нямат право като са учащи, но и там има договорки с работодателя - той да декларира, че работят толкова, а те да работят евентуално повече.
Синът ми напусна първата си работа, защото собственикът (арабин) отказа да му изплаща заплата, оставял го само на социалните помощи. От втората беше доволен, но отиде на друга, защото му дадоха повече пари.
Към коя фирма се обърнахте за цялостната организация относно кандидатстване, пътуване, настаняване и т.н. Благидаря!

# 160
  • Мнения: 30
Затова ви казах пратете ми фейсбук,скайп  или вайбър на лично съобщение тука и ще опиша всичко ,че тук не ми е удобно Simple Smile Ще ви свържа с нужните хора Simple Smile

# 161
  • Пловдив
  • Мнения: 14 064
Трябва да се работи 44 часа месечно, за да се дават помощите. За по-малко не дават. За повече -нямат право като са учащи, но и там има договорки с работодателя - той да декларира, че работят толкова, а те да работят евентуално повече.
Синът ми напусна първата си работа, защото собственикът (арабин) отказа да му изплаща заплата, оставял го само на социалните помощи. От втората беше доволен, но отиде на друга, защото му дадоха повече пари.
Към коя фирма се обърнахте за цялостната организация относно кандидатстване, пътуване, настаняване и т.н. Благидаря!

Синът ми си организира абсолютно всичко сам.

# 162
  • Мнения: 30
То и аз но ScandinavianStudy  ми дадоха съвети и сайтове и т.н. и помогнаха доста.90% вършиш ти ,но като има кой да ти помага Simple Smile .А интеграл са пълна измет , изпечени мошенници - съветвам който чуе за тях да бяга с 200!!!!

# 163
  • Мнения: 16
Здравейте, имам въпрос относно кандидатстването в Дания става въпрос за медицина (зъботехник) в български сайт прочетох, че обучението е на датски... ако някой знае нещо по въпроса ще се радвам да ме осведоми  Peace

Най-добре се свържи с някоя от агенциите които помагат при кандидатстване в чужбина, Те ще ти дадат най-пълна и подробна информация!!! Ние ги използваме втора година и не мога да кажа нищо лошо!
Може ли да посочите кои са агенциите, които ползвате?

# 164
  • Мнения: 30
Върнах ви отговор на лично , пратете ми покана ще го дискутираме на дълго и широко Simple Smile

# 165
  • Мнения: 5 873
То и аз но ScandinavianStudy  ми дадоха съвети и сайтове и т.н. и помогнаха доста.90% вършиш ти ,но като има кой да ти помага Simple Smile .А интеграл са пълна измет , изпечени мошенници - съветвам който чуе за тях да бяга с 200!!!!
Не ги защитавам(Интеграл), но това е много грубо. Ние сме доволни и не сме дали стотинка повече от таксите които са обявени. За превод на диплома става въпрос.

# 166
  • Мнения: 30
Не става въпрос ,че лъжат за цените за коренно различни други неща. 1во караха ме да подпиша договор с ужасни условия .2ро - Искаха да си направя превод и легализация на дипломата (най вече легализацията) превода си трябва така или иначе и така силно ме убеждаваха да им дам 120лв на тях за да ми я легализират напълно излишно.......... за Дания не се налага това нещо.Благодаря на Антон от Scandianavian Study,че ме светна за това.И след като им казах,че съм проучил,че няма нужда ми излезнаха с номера "Ами то при кандидастването не е нужно,но на място пред университета я търсят" - Пълни глупости .Да не говорим ,че ми дадоха грешна информация и данни за 2 университета и след 1 ден Антон от Scandinavian Study ми даде коренно различна информация  така,че ............. аз повече с интеграл НЕ се занимавам да не говорим ,че са им адски скъпи услугите и не са хич отзивчиви. В scandinavian study или както се нарича фирмата danbul дори в почивните дни и в доста късните часове на нощта получавах помощ докато в интеграл по 1-2 дни не ги намирах някога а след 16:30 нямаше тази "велика" менторка
която ми помагаше.


@Ванче за теб може да е грубо,но тея колко нерви ми създадоха - хич не ми дреме дали е грубо това е самата истина и хората трябва да знаят какви мошенници са ......

# 167
  • Мнения: 5 873
Съжалявам, че не си попаднал на хора, ние сме много доволни от нашия консултант. За Велико Търново говоря.
Важен е крайният резултат. Успех ти желая.

# 168
  • Мнения: 30
Незнам за там , аз бях при интеграл в София.ю
Да не говорим ,че с квартирата  и насоки в Дания помоща е НУЛЕВА Simple Smile .При Антон за пакет от 200лв се получава всичко за което в интеграл ще дадеш минимум 600-700............. а и е далеч по информиран от тях и е в Копенхаген както и офиса му и е доста по наясно с материала за всичко и може да помага и на място като си докато интеграл само с документалната част що годе може да помогнат .
Оооооооооооо и забравих бяха ми казали 50лв да им дам за куриер на спийди да изпратят документите до ДК в университета при положение ,че в университета се кандидаства САМО и единствено по онлайн форма в сайта им и с документи само и единствено в PDF формат! Simple Smile
Мисля,че е достатъчно хората да си направят извода колко коректна фирма са като цяло.

Както и да е мен си ме приеха и в момента очаквам от сайта за квартири окончателен резултат и резервирам билет и пътувам след нова година Simple Smile

Последна редакция: нд, 10 дек 2017, 15:04 от botlqka123

# 169
  • Мнения: 5 873
Кой е сайта за квартири? Нали не си пращал пари предварително? Надявам се стаята да върви с адресна регистрация, че и там мошеници да искаш.  Имаш 3 месеца да си извадиш документите за пребиваване. После става сложно.

# 170
  • Мнения: 30
http://www.studieboligesbjerg.dk това е към момента с квартирите в Есберг, и не е измамнически този специално за разлика от доста други.Тука предплата ще искат като ми кажат окончателно за коя квартира съм одобрен .Но и договор наред със нея ще пратят също.

# 171
  • Мнения: 5 873
Нямах предвид, че сайтовете са измамнически, а че има измамници, които пускат обяви.  
Не мисля, че е разумно да пращаш пари. Казвам ти го сериозно. Кога ще ти пратят този договор? След като изпратиш парите ли?😁
Пак ти казвам, никакви пари предварително.
Не каза има ли адресна регистрация към стаята. Да не се наложи да си купуваш на черно, че 1000 крони всеки месец няма да са ти излишни.  А без нея не можеш да си извадиш нито жълта карта, нито банкова сметка. Статут на студент не означава автоматично получаване на  право да се живее в Дания.

# 172
  • Мнения: 30
Ясно ще го имам в предвид,те искат депозит ,но май след като подпиша договора искат да го изпратя обратно и след това и депозит през банка мисля.

# 173
  • Мнения: 5 873
В кой университет си приет?  И каква специалност, ако не е тайна?

# 174
  • Мнения: 30
BASW -Esbjerg Simple Smile .Marketing Management,но ще се прехвърля computer science Simple Smile

# 175
  • Мнения: 5 873
BASW -Esbjerg Simple Smile .Marketing Management,но ще се прехвърля computer science Simple Smile
Успех!

# 176
  • Мнения: 30
благодаря Simple Smile

# 177
  • Мнения: 5 873
Видях във една група във фейсбук, че си търсиш стая. Не питай как те познах, това са незначителни подробности, но можеш да се свържеш с българи, които учат в тази академия (понеже си се отбелязал, че учиш в тази Бизнес Академия, както и много други студенти , които учат там).
Може някой да ти помогне.
Другият вариант е да се настаниш в хостел и да тръгваш по огледи. Далеч по реално е да си намериш стая на място, от колкото така от разстояние.  Хазяите обичат да провеждат разговор с бъдещите си наематели, а и ти ще имаш време да прецениш нещата, надявам се.
А, да, щях са забравя да допълня- не очаквай, че Интеграл или "Антон" ще ти помогнат да си намериш квартира.  Никой от тези консултанти , фирми и прочие не се наема с такава задача. Вземат ти парите, в най- добрия случай ще те посрещнат на летището и ще ти дадат предплатена датска  карта за телефон. Обещания от рода "ще помогнем с документите" са при условие, че имаш адресна регистрация.
Ако има общежития към университета виж как стават нещата и там.
Хубаво си помисли върху това , което пиша- ще ти бъде само от помощ.

Последна редакция: чт, 14 дек 2017, 02:21 от Ванчето

# 178
  • Мнения: 30
Ами то не е трудно да се познае Grinning и все пак радвам се,че си успяла.Що се отнася до хостела не е ли доста скъп(ако се наложи като краен вариант искаш, не искаш ще трябва)

# 179
  • Мнения: 5 873
Скъпи са хостелите, но не колкото хотелите. И е вариант по- добър от улицата. Виж в сайтове от рода на букинг ком или триваго, ще се ориентираш от към цени.

# 180
  • Мнения: 9 180
 bouquet
догодина и аз разглеждам опция Дания, полезни сте

# 181
  • Мнения: 30
Ами да определено няма да сбъркате.Аз съм тук и мога да кажа,че е уникално .

Ако някой има въпроси или нужда от помощ може да се свърже с мен.

# 182
  • Мнения: 2
Здравейте!През февруари месец и аз кандидатствах за Дания в четири университета със специалност мултимедия, дизайн и комуникация. За сега съм получила само едно писмо от единия университет в което казват че просто покривам изискванията им но това не означава че съм приета. Надявам се да получа и от другите университети . И дли  някой може да ми каже дали е възможно да ме приемат преди да съм получила дипломата си 😀. Първо желание ми е 1. UCN 2.business academy 3.kea 4.zibat

# 183
  • Мнения: 30
Може да те приемат да няма проблем.Просто по късно ще им я пратиш.Коя Business Academy в кой град?

# 184
  • Мнения: 2
Business Academy Aarhus

# 185
  • Мнения: 30
Добре мислех,че говориш за BASW

# 186
  • Мнения: 3 535
Здравейте,
разглеждах университетите в Дания, но никъде не видях като специалност "Право", наистина ли като бакалавърска степен няма или не съм догледала Simple Smile

# 187
  • Наблизо
  • Мнения: 6 079
Не съм специалист,но не може да няма.Със сигурност обаче е на датски.Все пак е национално зависима специалност.
Поправка - ето повече информация.

http://jura.ku.dk/english/education/llb/

Последна редакция: чт, 29 мар 2018, 21:26 от BeautifulM

# 188
  • Мнения: 3 535
Не съм специалист,но не може да няма.Със сигурност обаче е на датски.Все пак е национално зависима специалност.
Поправка - ето повече информация.

http://jura.ku.dk/english/education/llb/
Благодаря, на датски щом е няма да стане.

# 189
  • Мнения: 5
Здравейте и запис и от мен. Кандидатствах във Via University (Орхус) и в KEA (Копенхаген). За жалост имах и друга специалност в Cphbusiness, но тя ми отпадна заради рязането на студенти. За сега вече получих имейл от KEA, че на 01.06.2017г. ще получа тяхното решение дали съм приета или не, също така и няколко обяснения, че желаят копие от дипломата ми възможно най-скоро след получаването и. Абсолютно обратно на това от VIA University не съм получила абсолютно нищо, а те са ми всъщност първото желание. Аз също започвам да се притеснявам, че отговор от тях няма да получа, но да видим. Ако имам някакви нови новини ще докладвам, ако мога да бъда полезна на някого Simple Smile
Здравей, кандидатствам тази година за Дания, в Aalborg university и KEA. От Aalborg ми отказаха, тъй като часовете по математика и физика не ми стигат, а от KEA казаха че на 01.06.2018г. ще ми изпратят отговор дали съм приета,и да си изпратя дипломата възможно най-скоро, но не получих никакъв отговор на тази дата. Изпратих си дипломата преди седмица и дори им звъннах и казаха, че на 28.07.2018г. ще се разбере кой е приет и кой не е, защото не всеки получавал отговор на 1.06. Възможно ли е да ме приемат, дори да не са ми изпратили отговор на 01.06?

# 190
  • Пловдив
  • Мнения: 14 064
Здравей, кандидатствам тази година за Дания, в Aalborg university и KEA. От Aalborg ми отказаха, тъй като часовете по математика и физика не ми стигат, а от KEA казаха че на 01.06.2018г. ще ми изпратят отговор дали съм приета,и да си изпратя дипломата възможно най-скоро, но не получих никакъв отговор на тази дата. Изпратих си дипломата преди седмица и дори им звъннах и казаха, че на 28.07.2018г. ще се разбере кой е приет и кой не е, защото не всеки получавал отговор на 1.06. Възможно ли е да ме приемат, дори да не са ми изпратили отговор на 01.06?

Здравейте, синът ми е студент в Aalborg university. За да го приемат там тук кара допълнителни курсове по математика, за да запълни хорариума.
Каза, че със сигурност ще ви приемат в KEA, за там нямало да има проблеми. Отговори за прием има до края на месец юли, той самият получи в средата на месеца. Но всички били много отзивчиви, пишете им на мейл, за да ви отговорят дали няма нещо нередно по документите и да го оправите навреме, за да не се случи някое недоразумение.

# 191
  • Мнения: 5
Здравей, кандидатствам тази година за Дания, в Aalborg university и KEA. От Aalborg ми отказаха, тъй като часовете по математика и физика не ми стигат, а от KEA казаха че на 01.06.2018г. ще ми изпратят отговор дали съм приета,и да си изпратя дипломата възможно най-скоро, но не получих никакъв отговор на тази дата. Изпратих си дипломата преди седмица и дори им звъннах и казаха, че на 28.07.2018г. ще се разбере кой е приет и кой не е, защото не всеки получавал отговор на 1.06. Възможно ли е да ме приемат, дори да не са ми изпратили отговор на 01.06?

Здравейте, синът ми е студент в Aalborg university. За да го приемат там тук кара допълнителни курсове по математика, за да запълни хорариума.
Каза, че със сигурност ще ви приемат в KEA, за там нямало да има проблеми. Отговори за прием има до края на месец юли, той самият получи в средата на месеца. Но всички били много отзивчиви, пишете им на мейл, за да ви отговорят дали няма нещо нередно по документите и да го оправите навреме, за да не се случи някое недоразумение.

Ами миналата седмица звъннах на KEA и казаха, че не всеки получавал отговор на 01.06, но ако съм приета до 28.07 ще получа отговор. Наистина бяха много отзивчиви.
А днес изпратих жалба до Aalborg university, че в академичната справка не са ми записани всички часове по математика и затова прикачих дипломата за да ги пресметнат наново.
Благодаря за информацията.

# 192
  • Пловдив
  • Мнения: 14 064
Синът ми завърши Френската гимназия и хорариумът по математика, както писах и по-горе не му стигаше, затова изкара допълнителен курс и сертификат, за да увеличи часовете и тогава го приеха в Aalborg university.

# 193
  • ...от там,където гарга не каца...
  • Мнения: 54
Здравейте и запис и от мен. Кандидатствах във Via University (Орхус) и в KEA (Копенхаген). За жалост имах и друга специалност в Cphbusiness, но тя ми отпадна заради рязането на студенти. За сега вече получих имейл от KEA, че на 01.06.2017г. ще получа тяхното решение дали съм приета или не, също така и няколко обяснения, че желаят копие от дипломата ми възможно най-скоро след получаването и. Абсолютно обратно на това от VIA University не съм получила абсолютно нищо, а те са ми всъщност първото желание. Аз също започвам да се притеснявам, че отговор от тях няма да получа, но да видим. Ако имам някакви нови новини ще докладвам, ако мога да бъда полезна на някого Simple Smile
Здравей, кандидатствам тази година за Дания, в Aalborg university и KEA. От Aalborg ми отказаха, тъй като часовете по математика и физика не ми стигат, а от KEA казаха че на 01.06.2018г. ще ми изпратят отговор дали съм приета,и да си изпратя дипломата възможно най-скоро, но не получих никакъв отговор на тази дата. Изпратих си дипломата преди седмица и дори им звъннах и казаха, че на 28.07.2018г. ще се разбере кой е приет и кой не е, защото не всеки получавал отговор на 1.06. Възможно ли е да ме приемат, дори да не са ми изпратили отговор на 01.06?
Здравейте! Моят син завърши първа година в Aalborg University .Завършил е природо -матаматическа гимназия и проблем с хорариума не е имал.Когато кандидатства първото му желание беше в UCN-чак на 28.07. разбра ,че не е приет.Негов приятел,с когото кандидатстваха заедно ,беше приет предварително още през май/кандидатстваха различни специалности/ в UCN. Оказа се ,че са приети само онези ,на които беше изпратен такъв предварителен "прием".Лично аз не съжалявам /както и той/ ,че беше приет в  Aalborg University .Имах възможност и се уверих на място в отличната база,с която разполага унито.Работи в групи ,държи изпити по всеки предмет,както и по проект в края на всеки семестър.Градът е хубав ,модерен и с много ,много млади хора.
Дано всичко се оправи с хорариума и да Ви приемат в Aalborg University -няма да съжалявате.

Последна редакция: пт, 06 юли 2018, 15:10 от atina_s

# 194
  • ...от там,където гарга не каца...
  • Мнения: 54
Какво става?Няма ли приети тази година?

# 195
  • Мнения: 5
Какво става?Няма ли приети тази година?
Aalborg university, но в Копенхаген

# 196
  • Мнения: 5
Някой има ли платен абонамент за https://www.lejebolig.dk или https://www.boligportal.dk ?
Или ако може да се свържа с някоя фирма с платен абонамент(нещо като http://yourguidedk.com )

# 197
  • Мнения: 5 873
Някой има ли платен абонамент за https://www.lejebolig.dk или https://www.boligportal.dk ?
Или ако може да се свържа с някоя фирма с платен абонамент(нещо като http://yourguidedk.com )
Вариант е да си платите за месец, но задължително да отметнете при регистрацията, че не искате абонамент. Аз така изгорях с едни пари.

# 198
  • Мнения: 5
Някой има ли платен абонамент за https://www.lejebolig.dk или https://www.boligportal.dk ?
Или ако може да се свържа с някоя фирма с платен абонамент(нещо като http://yourguidedk.com )
Вариант е да си платите за месец, но задължително да отметнете при регистрацията, че не искате абонамент. Аз така изгорях с едни пари.
Благодаря Simple Smile

# 199
  • Мнения: 5 873
Дано имате късмет. Дъщеря ми 3 месеца сменя квартири докато се установи.  Сега ще е трета година в същата квартира, а това си е за хвалене. Simple Smile Просто след много мъки и нерви намери прилична стая с приличен наем в спокоен квартал и случи на хазяйка.
И един съвет- никога пари предварително.
Успех!

# 200
  • Мнения: 2
Здравейте. Бихте ли препоръчали агенция за помощ при кандидатстване в Дания? От кои агенции сте доволни и от кои имате лошо впечатление? Много ще съм благодарна за отзиви!

# 201
  • Мнения: 5 873
Дъщеря ми кандидатства с Интеграл. Нямаме забележки. Даже държа тест по английски език при тях, който се признава от датските университети, и който е в пъти по евтин от останалите езикови тестове.

# 202
  • Мнения: 21
Здравейте!
На нас ни предстой кандидатстване в Дания след няколко месеца. Решихме се на Дания доста късно и се оказа, че се изискват определен брой часове по дадени предмети, в нашия случай - история и немски.
Ако някой от вас е минал през това, бих се радвала да сподели опит и къде всъщност са намерили курсове, които се приемат от университета.
Информацията, която получихме гласи, че курсът може да е онлайн, в университет или някаква организация, да завършва с изпит и сертификат, на който пише броя на часовете, но не намирам нищо, което да изпълнява абсолютно всички изисквания..

# 203
  • Мнения: 185
Здравейте!
На нас ни предстой кандидатстване в Дания след няколко месеца. Решихме се на Дания доста късно и се оказа, че се изискват определен брой часове по дадени предмети, в нашия случай - история и немски.
Ако някой от вас е минал през това, бих се радвала да сподели опит и къде всъщност са намерили курсове, които се приемат от университета.
Информацията, която получихме гласи, че курсът може да е онлайн, в университет или някаква организация, да завършва с изпит и сертификат, на който пише броя на часовете, но не намирам нищо, което да изпълнява абсолютно всички изисквания..
Бихте ли споделили към кой университет сте се насочили и каква специалност?

# 204
  • Мнения: 874
   Здравейте!
За първи път днес влизам в темата,защото най-вероятно избора за кандидатстване ще е Дания.Та, исках да съм малко в помощ на детето и  прелистих първите странички,но те са от 2016г,затова пропуснах останалите и минавам директно на въпросите си :
1.Кои са фирмите/организациите,които ползувате за подаване на документите за прием
2.Има ли родители на вече приети студенти със специалност психология/психотерапия и желаят ли да осъществим връзка на ЛС?

# 205
  • Копенхаген
  • Мнения: 21
Един Google search на образование в Дания ще покаже компаниите. Не са много. Съветвам да се насочите към такава с житейски опит в страната. Намерете тези, които са живяли или живеят там. С подаването на документи и сами ще се справите. С датския език обаче, договори за квартира, измами, колела и практически въпроси не много. Simple Smile
За съжаление, тези специалности, които сте написали се предлагат на датски език. Има магистратура - Cognitive science.

# 206
  • Мнения: 3
Здравейте, пиша по темата, защото именно от тук преди 2 години започна моята мисия за кандидатване в Дания. През лятото на 2018, аз и приятелката ми решихме, че не сме доволни от стандарта и условията в татковината ни и ще се насочим към ново място - едно напълно ново начало - образование, работа и тн. След известно ровене из нета стигнах до тази тема и намерих достатъчно информация за да започна от някъде. Вариантите бяха два - оправяй се сам или се обърни към посредник. Тъй като имам натоварена работа, приятелка, куче и котка, реших, че помоща на посредник ще ми е добре дошла. Първото което направих е да се обърна към големите фирми в бранша - Едланта, Интеграл и тн. Не искам да казвам нищо лошо за тях, но ако вие или децата ви не са пълни отличници, не си губете времето, няма да ви обрънат внимание. В последствие, в същата тема, намерих контактите на Антон от Данбъл (Скандинавиън Стъди). Направих си скайп среща с него (защото живее в Дания и няма възможност за среща на живо) от която останах повече от доволен. Беше ми разяснено какво е реалистично за мен и какво не, нещата за които бях подготвен и за които не бях, но можеше да се подготвя и тн. Тогава Антон ми даде насоки над какво трябва да работя идните месеци за да подобря кандидатурата си и се разбрахме да се чуем през 2019 за да продължим с подготовката. Тук е момента да спомена, че плана с приятелката ми беше да започнем подготовка 2018 и да кандидатстваме за учебната 2020/2021 за да имаме време да се подготвим - и двамата имаме кариери които не може просто да захвърлим. Та, да се върнем на подготовката. До началото на 2019 карах курсове - безплатни и платени които да ме подготвят и да подобрят кандидатурата ми за университета. Именно тогава се свързах пак с Антон, който си беше дошъл в България. Видяхме се на живо и започнахме да изкусуряваме планът ми за кандидатстване. През цялата 2019 и началото на 2020 карах безброи онлайн курсове - общата стойност надхвърля 1500$, но с помоща на Антон съм дал точно 0$ за тях. Подготвих голямо портфолио, писах мотивационни писма и подготвях един милион други неща, за които си нямах и на идея и единственно помощта на Антон ми помогна да се справя. Long story short, днес получих писмо от университета в който кандидатствах и след 2 месеца заминавам (ако има хора за Олборг, може да пием по бира август месец Simple Smile ) . Пиша тук за да дам отзив за моят път към кандидатстването, мога да изпиша сигурно 100 страници, но идеята ми е - ако търсите помощ, мога с 2 ръци да препоръчам Антон от Данбъл.Услугите му са платени - за разлика от Интеграл и тн, но отношението му към клиентите е наистина индивидуално, не се отнася към всички като със стадо, а подготвя всеки според нуждите му. Ако имате някакви въпроси съм насреща Simple Smile

# 207
  • Мнения: 3
Здравейте!
На дъщеря ми й предстои избор на висше учебно заведение.Тя би желала да учи в Дания,за предпочитане в Копенхаген.Поразпитахме и получихме както позитивни коментари,така и мнения,които споделяха,че тъй като за повечето специалности,с изключение на право и медицина,бакалавър в Дания се учи за 3 години(а не за 4,както е прието тук и в много други страни), дипломата от техните университети трудно се признава извън тази държава. Това означава,че ако желае да се върне за магистър в България,или в някоя друга държава, тя най-вероятно няма да има тази възможност.
 Много бих се радвала да чуя вашите мнения и опит,особено ако е от първо лице, тъй като това е изключително важно решение.Някой има ли отзиви за образованието и реализацията там? Simple Smile

# 208
  • Наблизо
  • Мнения: 6 079
Не съм чувала да се признават трудно дипломите за да запишеш магистратура в чужбина.За България обаче не знам.По-трудно е ако искаш да ти се признава дипломата,но честно казано ако е европейска имот по-реномирана държава като Дания,си кандидатсваш направо без приравняване.Друг е въпросът ,че топ популярните специалности в Дания като право,медицина,психология са си на датаки и трябва да четете добре кое и какво,защото предполагам дъщеря Ви не знае езика.

Последна редакция: пт, 10 юли 2020, 00:17 от Не се сърди, човече

# 209
  • Мнения: 142
Синът ми завърши в Дания компютърни науки - бакалавър, като обучението е 4 години.

# 210
  • Мнения: 2 523
dayanaivanova - Има разлика между университет и колеж. Няма значение дали е 3 или 4 години за това да бъде прието в други държави.
Копенхагенският университет е акредитиран и се приема навсякъде ако сте се спряли на него. Ако отидете например в Niels Brock Copenhagen Business College, това е university college и не всички университети ще приемат дипломата от там без допълнителни изпити.

Разликата обикновено е че в university college са по-практически уроците, а в университет са с повече теория.
Така е в и в Германия и други държави. Просто преценете.

Аз лично съм била в 2 университета и един university college и най-интересно ми беше в колежа. Там научих и най-много полезни неща по специалността ми. После трябваше да изкарам още 2 курса за да събера кредити за магистър, което не беше трудно.

# 211
  • Мнения: 87
Здравейте, синът ми започва в Университета в Копенхаген и все още няма квартира. Да знаете някой да си търси съквартирант или да освобождава стая? Благодаря

# 212
  • Мнения: 142
В тази тема едва ли ще получите инфо. Пишете в групите във фейсбук. Проблемът с квартирите е сериозно предизвикателство. Успех!

# 213
  • Мнения: 22
Здравейте, тази година ми предстои кандидатсване и една от държавите, които съм си избрала е Дания. Възможността да уча безплатно ми харесва много, но от друга страна съм чувала, че начинът на живот е с висок стандарт и това много ме притеснява. Може ли някой да сподели колко евро на месец са му нужни на човек за да живее сравнително добре? А в сравнение с Холандия голяма ли е разликата в разходите по отношение квартира, храна, т.н? И също така знаете ли дали има някакъв вид финансова помощ от държавата или дори студентски заеми?

# 214
  • София
  • Мнения: 19 249
Здравейте, тази година ми предстои кандидатсване и една от държавите, които съм си избрала е Дания. ..... И също така знаете ли дали има някакъв вид финансова помощ от държавата или дори студентски заеми?
Това го копнах от първите постове в тази тема. Вижте и останалото, сигурно вече е е отговаряно.
От средата на 2013 година на всички чуждестранни студенти се отпускат стипендии в размер на 5730 датски крони(1400лв), които са напълно достатъчни да покрият разходите за квартира и храна. За получаването на стипендията студентът задължително трябва да работи поне 10-12 часа седмично и да отговаря на условията по-долу.
Имаш право на стипендия, ако си:
гражданин на Европейския Съюз
работиш легално поне 10-12 часа на седмица
учиш редовно в някои от датските университети (ако си студент на разменни начала(Erasmus), не отговаряш на изскванията)
В момента SU стипендията е в размер на 5753 DKK (около 1400лв) на месец преди такси за студентите, които не живеят с родителите си.

# 215
  • Мнения: 25
Здравейте,
бехте ли споделили опит с изпращането на багаж до Дания, по-конкретно Олборг. Благодаря ви!

# 216
  • Мнения: 3
Здравейте,
бехте ли споделили опит с изпращането на багаж до Дания, по-конкретно Олборг. Благодаря ви!

Български магазин - става по- бавно но е много сигурно. В ФБ групата Българи в Дания може да вземете координати. Друг вариант е Спииди, бързо е но моята пратка дойде все едно беше ритана от София до Олборг

# 217
  • Мнения: 1
Здравейте! Искам да кандидатствам в Дания. Въпроса ми е, бихте ли ми препоръчали фирма, която да ми помогне с кандидатстването?

# 218
  • Мнения: 142
Ние кандидаствахме с „Интеграл” и сме доволни. Успех!

# 219
  • Мнения: 1
Здравейте, можете ли да ми помогнете с информация за това къде може да се изкара курс със сертификат за допълнителни часове по математика? Не ни достигат 3 часа а видях, че сте писали, че има възможност за допълнителен курс и сертификат за недостигащите часове. Благодаря Ви предварително!

# 220
  • Мнения: 2 909
Взима се хорариума часове в последните 3 години и например ако сина ми е с общо 242 часа ( броя и ИУЧ), а програмата иска 250... какво се прави в такава ситуация ?

# 221
  • Пловдив
  • Мнения: 14 064
Попитайте в някое частно училище дали не могат да ви издадат удостоверение за допълнително взети часове.

# 222
  • Мнения: 4
Здравейте, можете ли да ми помогнете с информация за това къде може да се изкара курс със сертификат за допълнителни часове по математика? Не ни достигат 3 часа а видях, че сте писали, че има възможност за допълнителен курс и сертификат за недостигащите часове. Благодаря Ви предварително!
Какво направихте с недостига на часове,имате ли отговор от университета в Дания. На нас не ни достигат 6 часа математика,говорих с инспектората и от там ни отговориха,че няма как да се набавят допълнително от някъде другаде,защото при проверка в МОН няма да фигурират официално в дипломата.Така подадохме да пробваме.

Последна редакция: пн, 07 юни 2021, 12:26 от sneji732

# 223
  • Копенхаген
  • Мнения: 21
Виждам, че имате въпроси относно липсващите часове по математика (физика, история, химия и т.н.). За съжаление, на този етап в Дания не се зачитат допълнителни часове взети от частни школи и подобни. Тези часове трябва да са от акредитирани институции от МОН в България или чужбина.

Уесс, как изчисляваш тези 243 часа по математика? Simple Smile Много е вероятно да ги броиш неправилно.

Последна редакция: пн, 07 юни 2021, 17:50 от Ravich

# 224
  • Мнения: 4
Ние подадохме документи с недостиг на 6 часа математика да пробваме. Отговориха ни от академията в Орхус, че отговаряме на условията,но поради големия наплив не ни приемат.А вчера от университета в Орхус ни отговориха,че сме приети.Така че пробвайте.

# 225
  • Копенхаген
  • Мнения: 21
Има няколко програми в Дания, които тази година все още приемат документи!

VIA - Climate and Supply Engineering
Aalborg University - Applied Industrial Electronics
Aalborg University - Chemical Engineering and Biotechnology
Absalon University College - Teacher Education
Absalon University College - Engineering in Biotechnology

Може пък да е полезно на някого, който късно се е сетил, че иска да учи в чужбина. Изискванията към инженерните специалности са сериозни!

# 226
  • София
  • Мнения: 225
Здравейте,
В темата няма голяма активност, надявам се все още да има деца, които кандидастват в Дания Simple Smile

Планираме дъщеря ми да кандидатства другата година в VIA University College и искам да се подготвя малко по-отрано с изискванията. До тук мисля, че всичко ми е ясно, освен приравняването на часовете по предметите от дипломата към датските стандарти. В случая при нея се изисква B level английски език и C level математика. Доколкото четох в различни сайтове за C level е достатъчно предметът да е изчуван само в една година от изисканите години, а именно 10, 11 и 12 клас.

Моля, ако има някой запознат да сподели.

Благодаря!

# 227
  • Варна
  • Мнения: 262
Здравейте,
В темата няма голяма активност, надявам се все още да има деца, които кандидастват в Дания Simple Smile

Планираме дъщеря ми да кандидатства другата година в VIA University College и искам да се подготвя малко по-отрано с изискванията. До тук мисля, че всичко ми е ясно, освен приравняването на часовете по предметите от дипломата към датските стандарти. В случая при нея се изисква B level английски език и C level математика. Доколкото четох в различни сайтове за C level е достатъчно предметът да е изчуван само в една година от изисканите години, а именно 10, 11 и 12 клас.

Моля, ако има някой запознат да сподели.

Благодаря!

Здравейте, вижте това дали ще е ви е полезно
https://ufm.dk/uddannelse/anerkendelse-og-dokumentation/find-vur … -raad/fagniveauer

# 228
  • София
  • Мнения: 225
Цитат на: Маями link=topic=902710.msg47513702#msg47513702 date=1705954924
[/quote
Здравейте, вижте това дали ще е ви е полезно
https://ufm.dk/uddannelse/anerkendelse-og-dokumentation/find-vur … -raad/fagniveauer

Благодаря Simple Smile

# 229
  • Копенхаген
  • Мнения: 21
Здравейте,
В темата няма голяма активност, надявам се все още да има деца, които кандидастват в Дания Simple Smile

Планираме дъщеря ми да кандидатства другата година в VIA University College и искам да се подготвя малко по-отрано с изискванията. До тук мисля, че всичко ми е ясно, освен приравняването на часовете по предметите от дипломата към датските стандарти. В случая при нея се изисква B level английски език и C level математика. Доколкото четох в различни сайтове за C level е достатъчно предметът да е изчуван само в една година от изисканите години, а именно 10, 11 и 12 клас.

Моля, ако има някой запознат да сподели.

Благодаря!

Level B английски се покрива с тест, ако дъщеря Ви учи в професионална гимназия, няма да го има с часовете си от 10-12 клас. Level C по математика покриваме. Обикновено към VIA се насочват децата, които искат да учат анимация, тъй като факултетът им е ТОП! Мисля, че е номер 2 в класациите в Европа, а в света е мисля топ 5.

Такъв ли е случаят? Simple Smile

# 230
  • София
  • Мнения: 225
Level B английски се покрива с тест, ако дъщеря Ви учи в професионална гимназия, няма да го има с часовете си от 10-12 клас. Level C по математика покриваме. Обикновено към VIA се насочват децата, които искат да учат анимация, тъй като факултетът им е ТОП! Мисля, че е номер 2 в класациите в Европа, а в света е мисля топ 5.

Такъв ли е случаят? Simple Smile

Да, ще кандидатства анимация 🙂. Тя е в езикова гимназия с английски език, така че часовете ще й стигнат.

# 231
  • Копенхаген
  • Мнения: 21
Дания с The Animation Workshop е класа в жанра! Ситото е доста дребно, обаче. Не е рядък случаят студентите да пробият от 2-3 опит. Вижте и съседна Норвегия за алтернативи! Образованието в цяла Скандинавия е безплатно за нас! В Норвегия имаме стипендия от 5000 евро на година. Simple Smile Няма много информация, но можете да се поразровите.

# 232
  • София
  • Мнения: 225
Присъствахме на онлайн срещата за кандидатстващите тази година. И те си казаха, че много често отпадат и много добри кандидати. Тя се е подготвила психически, че може да не стане от първия път. Благодаря за информацията за Норвегия, ще разгледам и там възможностите.

# 233
  • Мнения: 4 514
Здравейте, малко ще отклоня темата, но като споменахте Норвегия - там има ли университети без такса за студенти от ЕС?

# 234
  • София
  • Мнения: 1 570
Само два поста по-нагоре Rolling Eyes
Образованието в цяла Скандинавия е безплатно за нас!

Последна редакция: пн, 01 апр 2024, 20:12 от bazel

# 235
  • Мнения: 4 514
Благодаря! Наистина съм недочела!

Общи условия

Активация на акаунт