Helau!!! 191-ва немска карнавална тема

  • 74 626
  • 749
  •   1
Отговори
# 60
  • Англия
  • Мнения: 1 015
Как вървят тарифите за изготвяне на декларацията от щоербератър?

# 61
  • Мнения: 1 354
Аз доколкото знам, хонорарът на щоербератера зависи декларирания в декларацията доход. Така ми обясни нашата бератерка и ни поиска да доплатим 16 евро, защото доходът на мъжът ми бил по-висок от предходната година.
Не знам как си попълвате декларациите сами като по някои въпроси дори щоербератерите не са на еднакво мнение. Например старата ни бератерка каза, че таксата за моят курс по немски не може да се приспадне от данъците, защото само мъжът ми има доходи и плаща данъци, а не той е учил немски. Новият бератер твърди точно обратното. Само не ми е ясно при една проверка нас ли ще глобят при евентуални нередности с декларацията или щоербератера, който я е попълвал.

# 62
  • Мнения: X
Програмите, чрез които правим данъчните си декларации, са с подробни и ясни указания и примери, така че става съвсем ясно къде какво се включва. Няма какво толкова да се разсъждава.
Курсовете по немски се приспадат, категорично. Също и траспортът до курса и обратно, учебници тоже.

По темата на български:
http://zaedno.de/content-128.html
http://andreev-recht.de/publikationen/%D0%B7%D0%B0%D0%B4%D1%8A%D … 0%B4%D0%B5%D0%BA/
малко е старо, но интересно: http://zaedno.eu/forums/viewtopic.php?t=5484&p=155632
Български данъчен съветник в Германия: http://www.bulgarien-steuerberater.de/index.php/bg/beratung-fuer-bg

Последна редакция: ср, 10 фев 2016, 10:12 от Анонимен

# 63
  • Мнения: 9 052
Курса по немски и според мен се приспада. Сложете миналия разход тази година, може да се направи.

Затова е добре да може 4овек да си приказва нормално с бератера и да му бъде отделено време за обсъждане , да му отгвоарят на въпросите и да са готови да проверят индивидуален слу4ай.

мама-Ени ами бератера първо попълва и проверява вси4ко, после пък в данъ4ното преценяват кое е валидно и кое не и призанват само това ,което мислят за редно ...

цената при нас зависи от това колко работа е вложил, т.е. на 4ас.

# 64
  • Мнения: 1 354
Сбъдваща, много благодаря за линковете! Ще ги изчета с огромен интерес.

# 65
  • Мнения: X
Ние ползвахме услугите на счетоводителка докато мъжът ми работеше на свободна практика. Просто нямаше как да се справим, че имаше много специфични неща. Грешки бяха за нейна сметка. Кореспонденция с данъчните минаваше през нея. И ние веднъж годишно ѝ изсипвахме всякакви документи и бележки. Цената всяка година беше горе-долу една и съща, но не знам как точно я е определяла.

Катастрофата е ужасна. Sad Нашият трамвай се движи в една отсечка до града по единична линия. Точно този сценарий ми е минавал много пъти през главата, особено когато има закъснения, а това се случва сравнително често. Интересно ми е дали ще излезе техническа или човешка грешка.

Вчера колега на мъжа ми ни ударил колата на служебния паркинг... не видял, че до него има кола и излязъл със засилка и извъртане. ooooh!Сега трябва да се занимаваме със застраховки, сервизи, коли под наем... Tired

Гледайте какво ни готвят: BDI-Chef Ulrich Grillo hält Rente mit 85 für denkbar. Shocked

# 66
  • Берлин
  • Мнения: 4 598
Благодаря отново на всички за информацията. Довечера ще се разровя внимателно по сайтовете и ще действам.

Пак имам питане /не ме убивайте с камъни, моля/   Shocked След 3 седмици отивам на сватба в Турция. Вечерта преди сватбата е т.нар. Къна вечер. Подаръци не се носят. Но аз искам да направя нещо като изненада на булката. Представям си го като красива панделка със закачени символични дрънкулки /къща, сърце, подкова, бебешко терличе.../. Намерих как да поръчам дрънкулките онлайн, обаче ми се иска да ги видя на живо. В какъв магазин да търся?  Embarassed

# 67
  • в сърцето на един мъж...
  • Мнения: 10 834
Зависи от къде ги поръчваш. Можеш в някой по-голям мол да видиш дали няма подобен магазин. Има магазини на крист, на пандора, сваровски - търсиш там - в карщад, кауфхов или нещо подобно.

# 68
  • The QC to be!!!
  • Мнения: 5 345
... по някои въпроси дори щоербератерите не са на еднакво мнение. ..
Това е световен проблем почти, за съжаление. "Специалистите" в тази област не всичките са за тази област, но…

# 69
  • Мнения: 24
... по някои въпроси дори щоербератерите не са на еднакво мнение. ..
защото се тълкуват закони и всичко е въпрос на добра аргументация. Редовно BFH се налага да се произнася за много сходни казуси.
От значение е и какъв служител ще ви обработва декларацията. Ако се заяде и не иска да ви признае разходите, кой от вас ще отиде на дело пред Finanzgericht за такава малка сума?  

По въпроса с курса по немски: ако се разглежда като изучаване на чужд език, необходим за ежедневието тук, то това със сигурност не са разходи, които могат да се приспаднат от данъците. Но ако се аргументира, че за да си намерите работа и да плащате данъци, трябва да знаете езика, то тогава това са vorweggenommene Werbungskosten.

Приспадат се само разходи направени или платени в съответната година. Разходи, платени в изминали години, не се вземат под внимание;важи Zufluss-Abfluss-Pinzip.

Цените се определят от Steuerberatervergütungsverordnung на базата на Gegenstandswert, т.е. брутния доход на семейството. За данъчна декларация на наети лица, без големи особености, цените би трябвало да са м/у 300-700€.

azalee съм, забравих си паролата и влязох през фейсбук.


Последна редакция: чт, 11 фев 2016, 02:23 от ???? ????????

# 70
  • Мнения: 9
 Heart Eyes Привет, момичета, записвам се за полезната и интересна темичка.  Simple Smile Съпругът ми е от около година в Берлин, а март месец ще заминем с детето при него, най-сетне. Имам много въпроси, колебания и страхове #Crazy, ще ви чета с интерес, благодаря за всичко, което споделяте!!! newsm76

# 71
  • Мнения: 2 464
   CHIMPI,привет! Hug Нормално е да се притесняваш,всичко е ново...Точно преди една година бях като теб! Най-важното е,че ще сте заедно вече!!! Simple Smile

# 72
  • Мнения: 1 354
Azalee, благодаря за поясненията.
Явно нашият годишен доход е доста мизерен, тъй като плащаме за изготвяне на декларация малко над 100 евро.

Chimpi, успех и здрави нерви!

Дами, как почиствате ученическите мепхени за моливи и ножица/лепило? Аз миналия път ги изпрах заедно с раницата, обаче се оказа, че имат нещо като картон, което да поддържа формата и то явно не бива да се мокри...

# 73
  • Мнения: 9 052
Приспадат се само разходи направени или платени в съответната година. Разходи, платени в изминали години, не се вземат под внимание;важи Zufluss-Abfluss-Pinzip.


друг опит имам  Peace

# 74
  • Мнения: 24
Brideshead, интересно ми е, какви разходи от предишни години са ти признали?
а и в състояние ли си да си прочетеш  Steuerbescheid-a?

има и консултанти, които работят сами в къщи, тогава може и да предлагат много ниски цени, но със сигурност нарушават възможността за Wettbewerb и това не е ок.

Общи условия

Активация на акаунт