Смятате ли прекалената доброта за безхарактерност?

  • 14 490
  • 107
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 12 473
Че няма сигурност никога - съм напълно съгласна..))
И за това никога не съм категорична в преценката си. Само предполагам.)

# 46
  • Мнения: 298
Един, незаинтересован дали в дома му ще има куче от улицата човек, може да изглежда добър в очите на някой любител на животни, задето е приютил съответната твар (не в отрицателен смисъл). Това може да се приеме като безхарактерност, защото не проявяваш характер нито чрез истинско гостоприемство, нито чрез отритване на идеята, проявяваш безразличие, а то си е състояние, не качество. Примерно. За мен не е безхарактерност, ако имаш за цел да се харесаш на някого с тази "добрина", нито ако просто ти е все едно - не ти вреди, за да се налага да проявиш някакво качество от характерна, в мир си със себе си. Друго е обаче това, че има плашещо безразлични хора.

# 47
  • Мнения: 6 214
То има и плашещо безхаберни хора, и тяхното може за някои да е доброта.

# 48
  • по пътя
  • Мнения: 2 360
Прекрасно е човек да е добър, но ако не е добър към самия себе си, ако не умее да е добър към себе си и и добротата му е само външна, а вътрешно трупа негативи, това не е доброта, а мазохизъм.

# 49
  • Боса по асфалта вървя си ...
  • Мнения: 20 928
Смятам, че прекалено добрите хора изглеждат безхарактерни в очите на повечето хора. Такива добряги бързо биват надушвани от всякакви егоисти, интриганти, манипулатори. А липсата на отпор и гласно отстояване на позициите и желанията се възприема като мекушавост. Имам много близка жена, която цял живот все е мислила за другите и компромисите са били за нейна сметка. Все да премълчи, да не обиди, да не влиза в спорове, да не изисква. И сега на дърти години се усеща, че това поведение май не е било много правилно, защото хората, с който е била най-добра или са й се качили на главата, или са я изоставили.

Аз самата също не обичам да влизам в скандали и излишни конфронтации и предпочитам да убия глупаците с мълчание. Да стоя от страни и да им се присмивам наум Mr. Green Обаче сама виждам, че това не се възприема като, че не искам да им слизам до нивото. По-скоро ме възприемат като смотла, която не може да се защити. За това вече съм зла Mr. Green

# 50
  • Мнения: 6 214
Аз също много премълчавам. Писнало ми е от скандали и панаири, та съм на другата крайност. особено пък за разни битови ежедневни случки. Развалям си душевният комфорт само за наистина важни неща.

# 51
  • по пътя
  • Мнения: 2 360
Има огромна разлика в това да си добър, защото приемаш недостатъците, прощаваш и си изпълнен с любов( в християнският смисъл на думата), а съвсем друго е да си добър, защото те е страх, че няма да те харесат.В първия случай го правиш заради самия себе си, а във втория плащаш данък обществено мнение и трупаш негативни емоции в себе си.

# 52
  • Мнения: 5 060
Смятам, че прекалено добрите хора изглеждат безхарактерни в очите на повечето хора.

Само в очите на простак добрият човек би изглеждал така.

# 53
  • SF
  • Мнения: 21 565
Не ми се изчитат 4 страници, за да проверя дали няма да повторя някого, ако ви споделя, че не мога да дам определение за "прекалена доброта".
Нито за умерена, нито за непрекалена.
Има добри постъпки. Добрите хора са тези, които по-често постъпват така. Но и лошите хора понякога постъпват добре.

# 54
  • Мнения: 426
Има огромна разлика в това да си добър, защото приемаш недостатъците, прощаваш и си изпълнен с любов( в християнският смисъл на думата), а съвсем друго е да си добър, защото те е страх, че няма да те харесат.В първия случай го правиш заради самия себе си, а във втория плащаш данък обществено мнение и трупаш негативни емоции в себе си.
Peace
Второто не е доброта, а по-скоро конформизъм, който между другото е често срещана черта на характера. Понятие като безхарактерност май не съществува.
Да си добър не означава да си пасивен, а да правиш добри дела. Обикновено искреността в действията и отношенията си личи.

# 55
  • Боса по асфалта вървя си ...
  • Мнения: 20 928
Смятам, че прекалено добрите хора изглеждат безхарактерни в очите на повечето хора.

Само в очите на простак добрият човек би изглеждал така.
А простаците... с лопата да ги ринеш

# 56
  • Мнения: 5 060
Вероятно е така, но не би трябвало да са еталон за окачествяване на хората като едни или други.

# 57
  • Мнения: 298
Има огромна разлика в това да си добър, защото приемаш недостатъците, прощаваш и си изпълнен с любов( в християнският смисъл на думата), а съвсем друго е да си добър, защото те е страх, че няма да те харесат.В първия случай го правиш заради самия себе си, а във втория плащаш данък обществено мнение и трупаш негативни емоции в себе си.
Peace
Второто не е доброта, а по-скоро конформизъм, който между другото е често срещана черта на характера. Понятие като безхарактерност май не съществува.
Да си добър не означава да си пасивен, а да правиш добри дела. Обикновено искреността в действията и отношенията си личи.
Конформизмът не е черта на характера, а социално явление. Някои хора са по-склонни да действат според въздействието му, други - не. На всички им се е случвало и без да осъзнават.

Добре, а защо мълчанието го приемате като отстъпчивост? Не е задължително да си неуверен, щом не заявяваш позиция, когато някой друг заяви своята и ти каже, че е абсолютна истина. Може да не искаш да спориш, за да не преумориш ченето. Като дете ме мислеха за срамежлива, сега за наивна до глупост, защото на думи не обявявам почти нищо, а категорична не си позволявам да съм, защото това носи отговорност. Обаче аз не изпитвам желание да обсъждам, да се съвещавам, да убеждавам или аз да дам шанс да ме убедят за много неща, съответно не споря, отказвам този обмен, начин на комуникация. Това общо с действията ми няма, реши ли се нещо, прави се. Затова е важно да се види как действат външните действия/бездействия и думи, за да се прецени дали човекът е добър наистина или е безхарактерен. В първия случай е доволен, във втория е нещастна жертва на себе си.

# 58
  • Мнения: 298
Има една мъдра приказка: И добрите хора могат да причинят болка. Болката е разглеждана като резултат от лоши действия.

# 59
  • Мнения: 6 214
Има една мъдра приказка: И добрите хора могат да причинят болка. Болката е разглеждана като резултат от лоши действия.
Има и друга мъдрост "за един сватба, за друг брадва". Не е гаранция, че добрината, която правиш, ще бъде оценена или изобщо приета като добрина.  Wink

Общи условия

Активация на акаунт