Плащате ли входна такса за куче?

  • 10 077
  • 36
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 9
Здравейте! Имам дребна порода куче, което рядко излиза. Ние сме младо семейство, с две деца общо 4 души.
Кучето го водят 5-ти член на семейството ни и плащаме такса, колкото за човек.
Бях чела някъде, че за куче под 4,500кг, не се плаща такса, също така, че куче което не се извежда не подлежи на таксуване, както и, че ако се извежда на ръце и не замърсява етажната собственост, също така не подлежи на таксуване. Изчетох толкова наредби, че вече наистина съм объркана.
Моля споделете вашето мнение! Благодаря! Simple Smile

# 1
  • София
  • Мнения: 28 790
Има закон, не е въпрос на мнение. Килограмите нямат значение. Има значение дали животното подлежи на извеждане, напр. куче, или не подлежи, напр. риби.
Цитат
(7) (Изм. и доп. - ДВ, бр. 57 от 2011 г.) Собственици, ползватели и обитатели, които отглеждат в етажната собственост животни, подлежащи на извеждане, заплащат разходи за електрическа енергия, вода, отопление, почистване на общите части и абонаментно обслужване на асансьора за всяко животно в размер като за един обитател.
Чл. 51 от http://www.lex.bg/laws/ldoc/2135614516

# 2
  • Мнения: 13 393
Не плащам такса куче и не е поставян въпроса въобще за плащането й.
П.с. Сигурно сега ще гракнете , ама по тая логика и децата до 6 г не трябва да са освободени-имаше някакъв такъв член помня на едно от събранията един от съседите го цитира като основание да не плаща защото и те се извеждат и т.н.

# 3
  • София
  • Мнения: 28 790
А общото между куче и дете е?

# 4
  • Варна
  • Мнения: 25 288
Според мен общото е, че и двете се предполага, че няма сами да тръгнат да се возят в асансьорите и да светват лампите. Логично е такса да се начислява на лице, което самостоятелно може да генерира разход, точно това е причината малките деца да са освободени от такса. Не оспорвам законите, просто разсъждавам по темата.

# 5
  • Мнения: 13 393
А общото между куче и дете е?

Общото е единственото условие в цитираната наредба- подлежащи на извеждане, само защото един път дневно минава по стълбите животното не го прави равноправно цапащ на другите обитатели, или повече ползващо от общите режийни разходи на входа от едно дете до 6 г., което пък е освободено


# 6
  • Мнения: 2 868
До сега не съм срещала куче, което да си хвърля фасовете в асансьора или да си изтрива калните подметки на стълбите. За разлика от много други обитатели във входа.

Интересно ми е как едно куче, което бива извеждано точно два пъти на ден, може да замърси входа?

# 7
  • София
  • Мнения: 28 790
Тук гадая, но може би на законотворците им е хрумнала еретичната мисъл, че за хората едно дете е по-важно от едно куче и затова има повече привилегии. Поне в човешките градове, де.

# 8
  • Варна
  • Мнения: 25 288
Е не, хайде да не извъртаме въпроса в посока "кое е по-ценно", изключително грозно е Tired. И глупаво, най-малкото защото детето като навърши 6 пак е важно за родителите, ама вече му плащат таксата, нали? Има логика децата до определена възраст да не дължат такса и тя няма нищо общо с "ценността" им.

# 9
  • София
  • Мнения: 28 790
Права си. И аз се дразня много като се намесват деца в тема за кучета, но... Редовно чета "кучетата това и онова, пък децата..." И в тази тема така.

# 10
  • Мнения: 13 393
Права си. И аз се дразня много като се намесват деца в тема за кучета, но... Редовно чета "кучетата това и онова, пък децата..." И в тази тема така.

Имам и деца и куче Peace
И тъй като споровете по ЕС обикновено се израждат много , цитирането на закона не върши работа, тъй като ЕС, които са изрядни по него сигурно са доста малко.
Та със сигурност на цитирането и винаги мога да отговоря поне с няколко неща, които не са по него.
 Явно домоуправителя на съфорумката държи да се плаща, обаче има и момент сега не ми търси закона , че с решение на общото събрание може да бъдат освобождавани от такса по различни поводи живущи - та в зависимост от отношения и прочие има два варианта - или си плаща или иска решение на Общото събрание, с което е упоменато това, и още разни такива или дали не беше с писмо до домоуправителя- забравила съм вече.

# 11
  • София
  • Мнения: 28 790
Очевидно не са взели решение да не се плаща.

# 12
  • Мнения: 13 596
Всеки блок решава на ОС как да се плащат общите сметки.
В блока ни за кучета не се плаща, ние сме много "солидарни", плащаме на апартамент.

# 13
  • София
  • Мнения: 3 833
Аз плащам половин такса за моето куче Wink  Смятам, че е честно да плащам за нея при положение, че понякога ползвам асансьора като съм с нея, влизала е с кални лапи и такива неща Wink

# 14
  • Мнения: 4 500
В нашият вход плащаме 3 лв на възрастен, и 1.50 на куче  Grinning

Общи условия

Активация на акаунт