Да преправим старите мебели с любов - тема 30

  • 133 842
  • 739
  •   1
Отговори
# 420
  • Мнения: 2 021
Изшкурихме лака от естествения фурнир.
3 от врaтите са и грундирани, но стават на петна, жълти.  ooooh!
Да сменя боята на водна основа на БМ с някаква алкидна ли?
Вече ги минах 2 пъти с пистолет, а едната 4 ръце с валяче и все същото..

може ли да споделиш с каква боя е минавана грундирана врата, за да не си купувам такава  Naughty

преди боята/грунда се полага този слой от лак  Peace

# 421
  • Мнения: 6 288
Изшкурихме лака от естествения фурнир.
3 от врaтите са и грундирани, но стават на петна, жълти.  ooooh!
Да сменя боята на водна основа на БМ с някаква алкидна ли?
Вече ги минах 2 пъти с пистолет, а едната 4 ръце с валяче и все същото..

може ли да споделиш с каква боя е минавана грундирана врата, за да не си купувам такава  Naughty

преди боята/грунда се полага този слой от лак  Peace

Че аз лака изшкурих, защото нали беше писано лакирания фурнир да се изшкури или да се грундира, за да хване боята. Имаше и стекли засъхнали капки лак от едно време...
Имам и каси сега да правя и первазите. Касите са изшкурени, също и первазите от едната страна, само от другата не са пипани, че ги бяхме свалили докато шпакловат коридора...

Боята е на водна основа акрилна на Бенджамин Мур цвят Simply White, но не мисля, че боята е некачествена. По-скоро, за да не избива трябва да е алкидна или нещо друго да запечата.
Според ММ вратите избиват както избиват жълтите петна от наводняване. Те или със специални грундове се минават или за по-ефтино майсторите ги мажат с блажна боя и отгоре латекс.... Та по тази логика според него проблемът идва от водната основа на боята, която ползваме и не запечатва вратата.

Та казвате сега пак да ги лакирам така ли? После с бороконтакт и тогава боята?

# 422
  • Мнения: 6 288
Драго, преди години коментирахме проблема - мисля, че се слагаше един междинен слой лак между боята. Ако не се лъжа беше в постовете на Седефка, но поне преди 2 години.
Мерси, намерих от 2015 г, но там е описвано за проблем при лакиране нещо май, не мога още да се ориентирам newsm78

# 423
  • Варна
  • Мнения: 1 571
Ето какво намерих и аз за проблема с жълтеенето:
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=570109.msg18667571#msg18667571
http://katrai.ru/post126364914/

# 424
  • Мнения: 6 288
mentolka bouquet, погледнах веднага статията. Явно боята на водна основа е проблема както каза и ММ. Сега обаче върху боята ли да намацам пласт лак или трябва да я сваля newsm78

Много ме е яд, че изхабих 2 л боя и сега не знам дали ще имам достатъчно или ще трябва да докупувам, а боята хич не е евтина Confused

# 425
  • В градината...
  • Мнения: 15 929
И на мен ми изби жълто на една маса, след като боядисах с бяла акрилна боя върху стар лак, полуизшкурен. Ама тогава не знаех за лака. Аз направих друго, надрасках боята, придоби състрен вид и после минах с лак. Но за вратите едва ли ще търсите такъв ефект.
Скрит текст:

# 426
  • Варна
  • Мнения: 1 571
drago_2008, много неприятно наистина  Confused
Според мен няма нужда да сваляш боята, минаваш с лак, като изсъхне хубаво надраскваш леко с финна шкурка, колкото да не е гладко и после с боята. Но признавам си, не съм го правила и не мога да гарантирам за резултата. Мисля си че няма да са нужни много ръце боя след това, защото вече е постигнат цвета, само трябва да се спре избиването на петна.

# 427
  • Мнения: 6 288
drago_2008, много неприятно наистина  Confused
Според мен няма нужда да сваляш боята, минаваш с лак, като изсъхне хубаво надраскваш леко с финна шкурка, колкото да не е гладко и после с боята. Но признавам си, не съм го правила и не мога да гарантирам за резултата. Мисля си че няма да са нужни много ръце боя след това, защото вече е постигнат цвета, само трябва да се спре избиването на петна.

Ще взема едно малко парче от первазите, които не сме изшкурили още и да пробвам на него варианти.  Ако стане нещо и се справя с петната ще пиша каква е технологията и мисля ще е добре да се добави на първа страничка като инфо, май ще е полезно и на други. Явно при боядисването с бяло общите положения, които дискутирахме до сега не са 100% приложими и ефективни и трябва да се има едно на ум...


perunika, идеята хич не е лоша за надраскването, но няма да ми се върже наистина с интериора иначе бих я приложила на драго сърце. На снимка масичката иначе е супер и жълтото хич не личи. Лошото при нас е, че на живо са доста кофти тези петна и че стаите са слънчеви, а вратите хубаво ги огравя през деня ooooh!

# 428
  • софия
  • Мнения: 25 437
Ще слагаме трислоен паркет в кухненската зона. Мога ли да мина с някакъв лак (водоустойчив) и какъв, за да минимизирам щети от вода? Паркетът е мат и искам да остане така без пожълтяване.

# 429
  • Варна
  • Мнения: 1 571
drago_2008, первазите нали са със стар лак? Ако е достатъчно здрав само го надери с финна шкурка и после направо с боята. Ако се лющи май ще трябва да свалиш всичко което пада, да загладиш хубаво, да лакираш, пак лека шкурка и тогава боята. Дано се получи най-накрая  Hug

zvanche, трислойния паркет не е ли фабрично лакиран обикновено или се бъркам? Ако е така по-добре не го пипай. Какво съветва производителят, да се лакира допълнително или не?

# 430
  • софия
  • Мнения: 25 437

zvanche, трислойния паркет не е ли фабрично лакиран обикновено или се бъркам? Ако е така по-добре не го пипай. Какво съветва производителят, да се лакира допълнително или не?
Да, фабрично е лакиран. Не съм питала, но имам доверие на съветите ви. В петък ще го слагат.

# 431
  • Мнения: 6 288
mentolka, да. Ще пробвам върху стрия лак варианти. Не е олющен никъде, не е чак толкова стар, само стекли капки имаше. Дано да стане.

# 432
  • Мнения: 1 009
В коридора имаме чамово дюшеме. Беше боядисано. Мъжът ми искаше да го махаме, но като се изцикли, се показа запазен материал. Цикленето си е същото, не е по-скъпо. Лакираха с цветен лак, лазурен, а отгоре - с паркетен лак на водна основа Бетек, безцветен мат. Така се запечата и не се драска. Направихме и вътрешни чамови стълби - по същия начин ги запечатаха.

Имам дюшеме в цялата ни селска къща, в много лошо състояние е. Искаме да го изциклим и възстановим, не е боядисвано с боя, натурално си е. Незнам дали ще се получи, защото е много зле, но най-вероятно ще пробваме. Като викнеш хората, които се занимават с това те ли се занимават с местенето на мебелите и въобще как става цялата работа?

# 433
  • В градината...
  • Мнения: 15 929
И аз мисля, че има пожълтяване само при дървото. Понеже, когато е лакирано отдавна, лакът е поел надълбоко. При шкуренето на едни стари столове беше така - отвън лакът падаше на люспи, а дървото си стоеше оцветено. Лакът беше пропил и доста надълбоко шкурих, пак трудно падна.

При циклене на под си разчистваш и така идват майсторите, ако не искаш нещо да не ти се повреди  Peace

Аз бях задала въпрос преди месец за омасляване на под. В офиса ми. Майсторите изциклиха и омаслиха с осмо Орех. Дъбов паркет. Но при цикленето, където се е въртял дискът, има леки кръгови драскотини. Имайте предвид, че и най-фината драскотина изпъква с маслото. Не е така с лака.

# 434
  • sofia
  • Мнения: 8 935
След цикленето с машината е хубаво да се мине паркета с фина шкурка (може и на ръка). И с лак ще си личат тези кръгови линии, ако не е минато финишно.
След първия слой лак, пак се минава леко с фина шкурка, защото се получава едно "настръхване" на дървото.

Общи условия

Активация на акаунт