Да преправим старите мебели с любов - тема 30

  • 133 968
  • 739
  •   1
Отговори
# 555
  • Пловдив
  • Мнения: 97
Момичета, нов въпрос от мен - спалнята ни е с нещо, което май се нарича "естествен фурнир". Искам да я намажа с някакво масло или паста, за да я запазя и подновя, но да не е лак и да не лъска.
Ето няколко снимки:
https://drive.google.com/file/d/1lFNf8Puy9wcrViFVzTX8C0h5nz1cPlq … /view?usp=sharing
https://drive.google.com/file/d/18QiiYK2MgyfvTZwDZJlgEJu0T_UX01v … /view?usp=sharing
https://drive.google.com/file/d/1H5v67coLuEnyoT2UjcHjIDrarKjNXbo … /view?usp=sharing
Тук там има разлика в цвета, а на едното шкафче и няколко петна... Чудя се със шкурка ли да действам или да я оставя така...
Някой сблъсквал ли се е с подобна задача?

# 556
  • В градината...
  • Мнения: 15 930
има голяма вероятност фурнирът да е намазан с някакви восъци и смоли /навремето така са ги обработвали/, коикто не могат да се махнат с шкурка, понеже са проникнали надълбоко. Аз имам един черешов скрин, който шкурихме, но после не можеше да се омасли, едва хвана боя. А петната няма как да се махнат, освен ако не потъмниш всичко. Но няма как, те са следи от времето, не мисля че са фатални.

# 557
  • Пловдив
  • Мнения: 97
има голяма вероятност фурнирът да е намазан с някакви восъци и смоли /навремето така са ги обработвали/, коикто не могат да се махнат с шкурка, понеже са проникнали надълбоко. Аз имам един черешов скрин, който шкурихме, но после не можеше да се омасли, едва хвана боя. А петната няма как да се махнат, освен ако не потъмниш всичко. Но няма как, те са следи от времето, не мисля че са фатални.
petunia, благодаря!
Предишният собственик каза, че след като е изшкурил, е третирал с две ръце нитроцелулозен лак (уточни, че такъв вече не се произвежда и продава, заради опасни и вредни вещества в него).
Изглежда ми, че е попил съвсем и че спокойно може да се нанася ново покрипокритие.
Въпросът е с какъв продукт точно...
Искам да запазя както цвета, така и матовата повърхност... Потъмняването не е решение - надали петната ще се скрият, по-вероятно е да изпънат, а и стаята е малка и със западно изложение.

# 558
  • В градината...
  • Мнения: 15 930
Сега видях, че Лакпром произвеждат нитроцелулозни лакове. Виж дали имат нещо светло. Защото понякога старият лак е несъвместим с новия. А за нитроцелулозния идея нямам как би се спогодил с лак на водна основа или с масло. Четох, че май съдържа някакви смоли.

# 559
  • Бургас
  • Мнения: 754
Блъди мери масло май няма да можеш да ползваш, евентуално лакове.

# 560
  • В градината...
  • Мнения: 15 930
Сега видях на сайта на Лакпром, че имат някаква полупрозрачна боя за детски играчки. Дали с нея няма да се получи?

# 561
  • София
  • Мнения: 6 102
Bloody_Marry, не разбрах на тези снимки гардеробът изшкурен ли е или си е с лака?

# 562
  • Пловдив
  • Мнения: 97
perunika, ще купувам чорапи  Laughing надявам се, че харесваш и ириси  bouquet
ще потърся тази боя за детски играчки, звучи ми добре - вероятно е безвредна и без мирис, което ми е важно. Така или иначе мисля да пробвам различни продукти на някое място, което не се вижда много-много преди да мажа всичко.
Спунк, на снимките гардеробът (а и цялата спалня) са изшкурени от стария лак и са с нанесени две ръце нитроцелулозен лак. Спалнята я купихме преди около 10 месеца, предполагам, че е обработвана преди поне 1-2-3 години...
Хриси9092, преди няколко време моето диване беше разляло една солидна доза чисто бадемово масло върху нощното шкафче. Попи като пич и вече дори не се забелязва Simple Smile (тези тъмните петна не са от това масло, бяха си там още като купихме спалнята). Така че обмислям вариант и някакво натурално масло да ползвам...
Притеснява ме само да не намажа с нещо, от което "естественият фурнир" да се напука или повреди...  newsm78
Още веднъж благодаря! Приемам идеи всякакви Simple Smile

# 563
  • Мнения: 186
Блъди Мери, ако ще омасляваш ще трябва да шкуриш всичко до голо.  Ако избереш лак(мат някакъв) ще ти спорИ повече. Според мен, лак на водна основа няма да реагира неправилно със старото покритие. Само трябва да за шкуриш леко стария лак, колкото да го разрошиш. Петната мисля че няма да можеш да махнеш. Аз бих ги оставила така. Или ( в много краен случай, ако много ме дразнят)  ако са само на две три места концентрирани, бих нарисувала някакви дребни( нещо семпло, елегантно)  мотиви върху тях с боя на водна основа в подходящ цвят и отгоре лак...но не съм го правила това никога, само съм си го представяла Simple Smile . Може и декупаж, ако харесваш.

# 564
  • Мнения: 2 718
петната ми приличат на маслени и не ми идва на ума как може да се премахнат - ако нямаше лак отгоре и то нитроцелулозен, бих опитала с обезмаслител. Иначе,естествен фурнир се изсветлява с кислородна вода, а се потъмнява с байц,

# 565
  • Бургас
  • Мнения: 754
Бадемовото масло е попило и не се забелязва, но не знаеш какво е въпросното масло на вратата. Имам такъв 40г шкаф олят с машинно масло, боядисах с латекс обаче маслото си изби. На мен лично не ми пука за петното щото ми е свързано със спомени http://hristina69.snimka.bg/properties/k-shta.710139.30888021.
А относно декупаж на мебели ако не сте правели декупаж, пробвайте някъде другаде и тогава

# 566
  • Мнения: 228
момичета ще лакирам една маса с естествен фурнир, сега е светла, спрях се на по тъмен лак на водна основа на аквис, цвета много ми допада, но стои някак грапаво. Не ми харесва на пипане. Такъв ли е ефекта, или някъде бъркам. С какъв лак се получава гладко покритие? Все пак това ще е основната ни маса за хранене и трябва да се почиства лесно.
 Нанасях с велурено валяче/направих само проба 20/20 см/ и под лака сложих импрегнатор.

# 567
  • Мнения: 54 582
Аз скоро лакирах столове с лак на Леко, също на водна основа. Станаха съвсем гладки.

Този импрегнатор какъв е?
Аз се интересувам за подово покритие, ламинат.

# 568
  • Мнения: 186
Грозда, ако импрегнанта е мазен, може това да е проблема. Или пък дали на такава площ 20 на 20 си успяла добре да разнесеш слоя и да се е получило натрупване. Може да не си взела подходящо валяче. Ако е с по- дълги влакна не става добре. Има едни, на които пише че са велурени, но пак косъма им е дългичък като от болана. Пробвай с флог валяче- то е като кадифе( плюш) , с много къс косъм, а от вътре е дунапрен. Лака ти мат ли е?...но пък даже да е мат би трябвало пак да стане гладко на пипане

# 569
  • Мнения: 186
Момичета, в по предишни дискусии имаше такава за боядисване на фаянсови плочки. Тогава току що си бях купила една специална боя двукомпонентна за фаянс, много миризлива. Онзи ден положих грунда( който пак е двукомпонентен, но на водна основа и не мирише) , а снощи положих първа ръка боя( която много мирише, дори сме се евакуирали от вкъщи). Сега идвам да нанеса втора ръка и трябва да ви кажа, че резултата е повече от това, което очаквах. Има гланц почти като фаянс и е много здраво и твърдо покритието. На места, които са били трудно достъпни за валячето и съм работила с четка, са се стекли вадички. Реших да ги зашкуря с шкурка номер 180, но не мръдна. Успях с номер 40 !!! Това означава, че няма да се притеснявам при почистване на банята да си търкам с четка или телче. А и фугите се запечатват и няма да ми се пълнят с мизерия.
С две думи съм повече от доволна  newsm44 newsm44 newsm44 ...тези дни ще кача снимки.

Общи условия

Активация на акаунт