БДС или фонетика?

  • 38 932
  • 401
  •   1
Отговори
# 180
  • София
  • Мнения: 3 824
Но ако си говорим за малките ученици - първи, втори, трети клас - не е ли простотия да им се даде табличка със заместителите на кирилските букви със символите върху реалната клавиатурата? Не е ли по-добре да виждат буквите и на кирилица първоначално? А иначе, рано или късно ще обърнат на фонетика.
Простотия е. Може на мястото на БДС буквите да се поставят със самозалепващи лепенки с буквите, които съответстват на фонетичната подредба, или да се поръчат специални клавиатури за ученици, ползващи фонетик.
Що се отнася до правото на избор, за един учител по ИТ би трябвало да е най-лесното нещо да осигури и двете  Rolling Eyes
БДС не е руският стандарт, техните букви са разположени по съвсем друг начин.
То всичко може но действителността е друга - разполагат с qwerty клавиатури със залепени червени/бели буквички на БДС.
И да вметна отново, че аз говорех за най-малките. За големите е ясно, няма никакво значение на какво ще пишат.

# 181
  • София
  • Мнения: 44 121
Темата не беше ли за 5 клас, което е по-различно от първи-втори.

# 182
  • София
  • Мнения: 3 824
Може и да е за 5-ти, непомня, но се коментираха се най-малките.

# 183
  • Мнения: 5 160
Аз разбрах, че проблемът е при малките - 1-2 клас. И явно им е рано за ИТ. Поне на повечето деца.
При 5 клас е лесно. Бързо се настройват децата. Просто вече са понаучили български и английски, ползвали са компютри. При нас са им казали, която кирилица искат, нея да използват. Много по-добре се справят от възрастните с клавиатури, на които фонетичната е на всякакви позиции.

# 184
  • Мнения: 5 508
А има, има клавиатури с БДС, моят знаеш колко ме "благославя" всеки път като тръгне да купува клавиатура, заради упорството ми да пиша на БДС, не можел човека да купи каквато му душа иска, но има. Simple Smile
Кажи му да си вземе, каквато иска, но той лично да ти залепи стикери с БДС. Така и двамата ще сте доволни Peace
Иначе е ясно, че има и такива клавиатури, но е факт, че все по-рядко се намират и именно за това дори и китайците започнаха да продават кирилизирани лепенки.

# 185
  • Мнения: 21 455
А има, има клавиатури с БДС, моят знаеш колко ме "благославя" всеки път като тръгне да купува клавиатура, заради упорството ми да пиша на БДС, не можел човека да купи каквато му душа иска, но има. Simple Smile
Кажи му да си вземе, каквато иска, но той лично да ти залепи стикери с БДС.
Не винаги са необходими. Аз например не гледам в клавиатурата, като пиша.

# 186
  • Мнения: 5 508
А има, има клавиатури с БДС, моят знаеш колко ме "благославя" всеки път като тръгне да купува клавиатура, заради упорството ми да пиша на БДС, не можел човека да купи каквато му душа иска, но има. Simple Smile
Кажи му да си вземе, каквато иска, но той лично да ти залепи стикери с БДС.
Не винаги са необходими. Аз например не гледам в клавиатурата, като пиша.
В горния случай очевидно клавиатурата се гледа.

# 187
  • Мнения: X
Не винаги са необходими. Аз например не гледам в клавиатурата, като пиша.
И аз на фонетика мога да пиша, без да гледам.
Ако познаваш подредбата, не са необходими никакви маркировки по клавиатурата.

# 188
  • София
  • Мнения: 44 121
Гледам я да, не през цялото време, но гледам. По принцип нямам особен проблем с фонетиката, просто ми е по-приятно да си ползвам подредбана на БДС.
Не искам да ми лепи нищо и понеже той сяда на компа 1 път на 3 месеца, си остава с мрънкането Simple Smile
Освен мен,  компютъра се ползва и от детето ни - 4 клас, което да - предпочитана да пише на БДС.
Обаче, не бих имала против ако в у-ще учат да пишат на фонетика, т.е. ако изобщо тръгнат да учат някаква информатика, което не съм сигурна ще се случи ли.
Може и да е за 5-ти, непомня, но се коментираха се най-малките.

"Вчера бях на родителска среща на сина ми, който е 5 клас. На срещата присъстваше и учителя им по информатика." - понеже прясно, прясно бях прочела първия пост на темата и пропуснала последните 7 страници от нея, си останах с впечатление и мнение като за 5 клас деца.

Последна редакция: пн, 22 фев 2016, 20:39 от Angel_Dust

# 189
  • През девет земи в десета
  • Мнения: 2 001
.....който не пише на английски, БДС е опция, или ако си е свикнал на БДС стандарта. Иначе не виждам смисъл да се учи БДС и Английската подредба отделно. Пиша и на двата езика, ако ще трябва да е на БДС, то е много объркващо, особено ако се гони и бързина. Единственото което го няма фонетичната е : І № V ako ми притрябва, то превключвам и си ги изписвам.
И аз така, що се отнася до изписването на и, й и ѝ, както и №, то при мене си ги има във фонетичната подредба на клавиатурата и е въпрос на желание да се използват Simple Smile

# 190
  • най-шареното място
  • Мнения: 8 197
Беше ми много интересно да прочета мненията.

За мен лично е излишно ученето на две клавиатури, едната ми стига. Помненето на две неща за една и съща цел е губи време - ярък пример в случая при това.

Знам къде са буквите ѝ. Нямам BG букви сега, но и като съм имала. Не гладам клавиатурата, пиша бързо и понякога разменям съседни букви в бързината, но няма кирилиски знак, който да липсва във фонетичната подредба. Липсва ми диезът обаче. Или не знам къде е.

ПП Откога се казва фонетика?

# 191
  • София
  • Мнения: 3 824
Не съм чувала някой да я нарича различно от фонетика.

# 192
  • най-шареното място
  • Мнения: 8 197
Е, аз не бях чувала фонетика. Името е фонетик, на български фонетична
Явно галеното е фонетика.
Или е като "в лева" вместо "в левове".

# 193
  • Мнения: 748
Аз бих предпочела децата ми да пишат на БДС. Не защото съм някаква родолюбка, а защото стандартът е измислен точно за българския език и българските думи. При писане двата показалеца (както се предполага, че пишат повечето начинаещи потребители) се използват еднакво. На теория двете ръце се натоварват по равно. При QWERTY клавиатурата това се случва, когато се пише на английски.
Само че си мисля, че децата ще предпочетат фонетичната клавиатура и това става напълно естествено, без някой да ги учи нарочно. Дъщеря ми е на 5. Зарежда браузъра и пише "you" - след което зарежда You Tube. После пише F за Франклин или М за Маша и т.н. или пък в Гугъл пише i за игри.

За всички, които не знаят къде се намира даден символ на клавиатурата, има виртуална клавиатура. Натискате СТАРТ бутона, пишете "osk" и виждате всички символи, като се натисне шифт се променят и т.н

# 194
  • София
  • Мнения: 1 010
Вчера бях на родителска среща на сина ми, който е 5 клас. На срещата присъстваше и учителя им по информатика. От него разбрах, че децата по програма са задължени да пишат на фонетична клавиатура. Досега аз си мислех, че правилното писане на български език е на БДС - имаме български букви и тях трябва да използваме. Учила съм и машинопис в училище също на БДС. Толкова ли се измениха нещата? Ясно ми е, че не всички компютри имат на клавиатурата български букви, но това е отделен проблем според мен. Мисля, че в училище трябва да научат нещата както трябва да бъдат, а в къщи децата да си пишат на "шльокавица" както го и правят.

Аз също пиша на БДС, в националната телевизия също всички пишеха на БДС, поне допреди 12 години.
Това, което сте установили, е част от процес на цялостна промяна на ценностите в българското общество. Тече посредством определени организации като фондация „Америка за България“, „Отворено общество“, „Заедно в час“ (дори сайтът „Българска история“ е заразен) и свързаните с тях организации Sad
Обърнете внимание - в най-добрите училища на България неизменно вече присъства „Америка за България“, както и в ромските. В онези от „средния сегмент“ няма да намериш и помен от загрижената фондация Wink
От друга страна са служители във ведомствата, активни по прокарването на нормативните промени в желаната посока.

Прочетете какво пише учител по история, проучил добре въпроса: http://www.memoriabg.com/2016/03/24/buditelite-na-fondacia-amerika-za-bulgaria/

Скрит текст:
П.П. Нормалното е да обичаш рода си, да си родолюбец, Дейзи, не обратното. Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт