БДС или фонетика?

  • 38 776
  • 401
  •   1
Отговори
# 360
  • София
  • Мнения: 19 221
Искаш да кажеш, че фонетиката е по-удобна? Да пишеш някои думи само с едната ръка?
А бързината си е от значение за всички, дори и за съчиняващите свои мисли.
Много по-удобно е да видиш мисълта си в писмен вид и тогава да редактираш, поне на мен.

# 361
  • Мнения: 40 752
Искаш да кажеш, че фонетиката е по-удобна? Да пишеш някои думи само с едната ръка?

На мен да. Аз пиша и на английски, и на български и ми е удобно да не мисля сега пък кое беше. А че пиша някоя дума само с една ръка? Че какво от това? Случвало ми се е много пъти да трябва да пиша и от чужбина - от де да взема там бутони с кирлица?

# 362
  • София
  • Мнения: 19 221
Същото при мен е за фонетиката.
Ясно - кой както се е научил първоначално. Но когото съм видяла да пише на фонетика - не е по-бърз от мен, макар да пиша с  2 пръста.
Много по-удобно е да се пише с редуващи се отляво и отдясно удари , предполагам, че фонетиката е направена на този принцип.

Последна редакция: чт, 27 авг 2020, 11:04 от Cuckoo

# 363
  • Мнения: 1 046
Как може да сравнявате бързината на чатовете с бързината на БДС, която е за набиране на текстове със скоростта на говоренето...
Точно със скоростта на говоренето го правя.

# 364
  • София
  • Мнения: 17 591
Същото при мен е за фонетиката.
Ясно - кой както се е научил първоначално. Но когото съм видяла да пише на фонетика - не е по-бърз от мен, макар да пиша с  2 пръста.
Много по-удобно е да се пише с редуващи се отляво и отдясно удари , предполагам, че фонетиката е направена на този принцип.


Не е така. Поне 10 години съм писала на машина (с 2 пръста, никога не съм имала достатъчно сила в кутретата да ударя клавишите, как го правят така и не проумях. Опитвала съм, ама част от буквите ми излизаха... едва-едва). После съм писала на компютър на английски 10-опръстна и на машина на кирилица... в мига, в който се появи кирилица за компютър се сбогувах с БДС-то. И времето, в което ползвах двете - не особено дълго - ми беше кошмарно, първите 1 листа и на двата езика бяха изпъстрени с грешки. Просто ми е по-лесно да помня само една клавиатура. Впрочем, аз като пиша гледам в екрана или, по-често, в листа, които ползвам, за да съставя текста, не в ръцете си. Може би това има значение.

И на български и на английски пиша със скоростта, с която мисля - което си е скоростта на говорене.

# 365
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 016
Simple Smile Simple Smile  Simple Smile  не знам как да го приема. Simple Smile Simple Smile Simple Smile
че говориш без да мислиш или че "каквото е в главата, това е на устата". Simple Smile

за едната клавиатура съм напълно съгласна с теб. Simple Smile

# 366
  • София
  • Мнения: 17 591

И двете... аз съм натурална блондинка - устата ми е свързана към мозъка на късо, а там... като като Джакомо на Джани Родари, мислите скачат като рибки... Grinning ... Ама моите - хаотично.

# 367
  • Мнения: X
Няма " с бързината на мисълта".
Има си часовник, който отброява удър в минута.

# 368
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 016
което е абсолютно излишно, когато трябва да обмислиш нещо и да го запишеш по най-точния и едновременно най-разбираем начин. Wink

# 369
  • Мнения: X
Тогава не ти трябва бързина избощо

# 370
  • София
  • Мнения: 17 591

Трябва ми да пиша точно толкова бързо, колкото е нужно да не си прекъсвам потока на мисълта - т.е. да мисля със скоростта на мисълта, което, понеже ползвам думи, дори и изречени наум, е скоростта на говора ми. Не съм го мерила в бр. удари в минута - просто не ми е било нужно да знам тази мярка каква ми е. Не съм машинописка.

# 371
  • Мнения: X
Но рядко потокът на мисълта на пишещия е важен.. Най-често нечий друг поток е.

Последна редакция: пт, 04 сеп 2020, 21:20 от Анонимен

# 372
  • София
  • Мнения: 17 591

Това е така за машинописките, но за повечето хора само собственият им поток на мисли е скоростоопределящ.

# 373
  • Мнения: X
Да, в тези случаи няма значение как, за колко, на какво пишеш..

# 374
  • Мнения: 119
Аз пиша на фонетична традиционна и мисля, че бързината с която пиша е много добра - 467 символа в минута, 93 думи в минута. Ако сега ме накарате да пиша на БДС - 10 минути ще ми трябват да видя коя буква къде е. В момента като погледна клавиатурата докато пиша ми се завива свят. На БДС ще трябва да гледам клавиатурата в продължение на много дълго време, докато достигна скоростта с която пиша на фонетичната. При нас в училище клавиатурата може да се сменя на 3 вида българска подредба: БДС, Фонетична, Фонетична традиционна. Така на кой - както му е удобно. Това да те карат да пишеш на определен стандард клавиатура е все едно да карат десничар да пише с лявата ръка. Трудно.

Общи условия

Активация на акаунт