Университети в Германия и други държави с немски език 7

  • 87 731
  • 736
  •   1
Отговори
# 60
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852
vale3000, поздравления! Само успехи и занапред!
mami21, какво стана с нашите институции и вашата здравна карта?

# 61
  • Мнения: 592
Благодаря за бързия отговор. Явно нещо не съм разбрала като съм чела.

# 62
  • София
  • Мнения: 1 365
vale3000, поздравления! Само успехи и занапред!
mami21, какво стана с нашите институции и вашата здравна карта?

Нищо не стана  Shocked
Не може да се издаде временно удостоверение за повече от 2 месеца Naughty
В крайна сметка извадихме такова, като обявихме ЕЗОК за изгубена, паралелно с това подадохме заявление за нова карта, а и още нещо ...преведохме бележката, която дават от НАП, че е представено уверение от университета за редовен студент /още не е ясно дали ще свърши работа newsm78/
Не съм писала, защото още не е ясен крайния резултат от цялото това упражнение.

Сега се сещам да ви питам нещо във връзка с тези уверения.
Последния път НАП поиска допълнителен документ, че става въпрос за редовно обучение, защото в това което дъщеря ми взема не пише изрично.
Сега си представям как ще реагират немците на това искане. Едва ли някой ще седне да пише нещо, което не е формуляр.
Някой имал ли е такава случка  Thinking

# 63
  • София
  • Мнения: 18 058
Браво! Simple Smile Чакаме същите новини и от остналите майки/бащи на деца, държали ДСД Simple Smile

# 64
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852
Мами21,

не съм имала такъв случай, но много тъп проблем. То нали само редовно учещите са осигурени, ти сега ми припомняш...
Освен да се опиташ да обясниш на служителката, че в Германия задочно няма (има подобни дистанционни, де, ама става сложно за обяснение - аз бих й казала, че няма задочно) и че това са формуляри, които излизат в готов вид, а не от секретарка, съответно не могат да се променят.

Втората опция е дъщеря ти да иде във факултета на нейния уни и да ги накара там да и изготвят такъв документ. Няма да стане веднага, но попринцип там секретарките могат да издават всичко. Тогава пък тя ще трябва да обясни за какво й е това и каква да е формулировката на шрайбена...

Друго не ми хрумва за съж...
Но съм се борила с мнооого ей такива абсурдности, та имам опит, мога да кажа.

Каква е дефиницията на редовно обучение в Бг? Ако намериш разпоредба, която казва (примерно), че редовното обучение има Х часа на седмица и представиш програмата на дъщеря ти? Знам, че звучи абсурдно, но не знаеш коя лелка на какво кълве, понякога дори такива абсурди действат, честно...

# 65
  • Мнения: 8 813
Здравейте!
   Поздравления за С1 на vale3000!!!
  Другите майки с ДСД-деца ,вече имате ли инфо за резултатите?Вчера щерката нищо не знаеше,аз съм командировка в Плевен,и сега се хвърлям в едни чуденки.СТискам палци всички да се похвалим с добри резултати!!!

# 66
  • София
  • Мнения: 1 365
chrissy, да, доста глупава история.
С обяснение няма да стане, казахме това, което  и ти, но е ясно, че ще го искат в писмен вид. Ще видим, за сега мина и така, на есен ще му мислим, че сега си има достатъчно други грижи. ooooh!
В този случай я разбирам и служителката, в уверението почти нищо не пише, освен че е записана следващ семестър и периода.

# 67
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852
Тогава ви остава единствено секретарката на специалността в Германия да издаде уверение, че не е платено обучение, а обикновеното (редовно) и това да преведете и дадете на служителката.

# 68
  • София
  • Мнения: 942
Честито на vale3000! Все така да върви на детето!

Вчера ходих да оправям здравните осигуровки на сина ми, но в нашия НАП (Изток) не ми искаха нищо повече от превода на уверението за записан студент за периода, който представям  Thinking. Не мога да разбера защо служителите в различните клонове си правят каквото искат.

# 69
  • Мнения: 487
Благодаря момичета.Стискам палци на Ясмина, Марулета и всички мами на 12 - класници.

# 70
  • София
  • Мнения: 18 058
Mami 21,

Дори и да не пише на Immatrikulationsbescheinigung-a Vollzeit (демек редовно), няма ли отдолу линк към портала на унито за справки? Доколкото знам, има даден интернет адрес на всички такива удостоверения. Играх си да видя веднъж каква информация за дъщеря ми излиза при такава справка. Набираш адреса, въвеждаш дадения Verifikationsnummer и се отваря страничка с имената на детето, кой семестър и в каква специалност в унито  е записано, формата му на обучение (точно тук си пише Vollzeit) и Matrikelnummer. Тази информация не би ли им свършила работа? Официална е все пак, черно на бяло стои написана в портала на университета. И предполагам, че тази опция за сверки се дава точно за подобни случаи.

# 71
  • Мнения: 1 970
Никсе, така е, ама кой ще отвори сайта дето е НЕМСКИ в българската община  и ще сверява АЙНЗ_ЦВАЙ_НУМЕР... И ще го вземе за документ.... А ако го дадеш на преводач, това, дето ти ще го разпечаташ от сайта, нали няма да е подпечатано в оригинал... С МОКЪР печат.
И какво като е в портала, ами ако е задочно??? И как да вдене лелята, че там задочно няма, откъде да знае, как ще й докажеш. И ще поме ли отговорност да ти вярва на документите? Извън стандарта си, чао. Това е, страх ги е да кихнат...И с основание, навярно...
Уникални са, наистина. Оня ден в Икономическия им нося разпечатка за платена такса през банкирането ама не на ДСК с която те единствено(!!??) работят, а от друга банка, е нямало било мокър печат и бяха на път да ме отсвирят да слагам печат, но вдигнах на ура счетоводството им, и през сметката им в ДСК си видяха превода, че е влязъл и кротнаха.
Явно всеки се прави на велик в тези общини, преди две години за девойката също издаваха документ, че е записана за ... година  фол е нямали сме проблеми, само искаха същия документ още веднъж за следващия семестър, това за осигуровките, иначе карта не е позвала и не сме се занимавали, имаше застраховка холандска.
Що не пробвате при друга леля или при шефа, може да е по-разбран....  

# 72
  • София
  • Мнения: 18 058
Никсе, така е, ама кой ще отвори сайта дето е НЕМСКИ в българската община  и ще сверява АЙНЗ_ЦВАЙ_НУМЕР... И ще го вземе за документ.... А ако го дадеш на преводач, това, дето ти ще го разпечаташ от сайта, нали няма да е подпечатано в оригинал... С МОКЪР печат.
Уникални са, наистина. Оня ден в Икономическия им нося разпечатка за платена такса през банкирането ама не на ДСК с която те единствено(!!??) работят, а от друга банка, е нямало било мокър печат и бяха на път да ме отсвирят да слагам печат, но вдигнах на ура счетоводството им, и през сметката им в ДСК си видяха превода, че е влязъл и кротнаха.
Явно всеки се прави на велик в тези общини, преди две години за девойката също издаваха документ, че е записана за ... година  фол е нямали сме проблеми, само искаха същия документ още веднъж за следващия семестър, това за осигуровките, иначе карта не е позвала и не сме се занимавали, имаше застраховка холандска.


Що не пробвате при друга леля или при шефа, може да е по-разбран.... 
Stefan B, не си съвсем прав. Въпросните удостоверения така или иначе не са подпечатани с мокър печат.  И за 1, и сега за втори семестър дъщеря ми ми прати pdf-a по мейла. Печат няма, подпис на служител също. Тоест ако инфото на въпросната страница е  евентуално по-детайлно, нищо не пречи да се разпечата и преведе в добавка към удостоверението. Друг е въпросът ако и на въпросната страница информацията е толкова оскъдна.

Виж колко е семпло това прословуто удостоверение, няма никакъв печат. Но пък в интерес на истината  си пише, че става дума за редовно обучение.
http://www.prikachi.com/images.php?images/45/8681045W.png

Последна редакция: ср, 09 мар 2016, 18:18 от пенсионирана русалка

# 73
  • София
  • Мнения: 1 365
Само да кажа, че с тази процедура се занимавам от 2010г.
Сега за първи път се появи това, имало нови инструкции и т.н. и т.н Не отказаха да приемат документа, но следващия път няма да мине  ooooh!
И да, много се съмнявам някой да влиза в сайта на университета да проверява каквото и да е. Mr. Green
Така вместо 1 ще превеждаме 2 страници, което не е без пари все пак.

# 74
  • София
  • Мнения: 18 058
Аз нямах предвид служител на НАП да влиза в сайта. Peace Ако инфото на страницата е пълно, влизате си вие, не служител,след което го ползвате - дали в добавка или като основен документ ще зависи все пак от това какво пише там. Колкото до парите - каквото и допълнително да се вземе занапред от унито, за превода му тук също ще се плаща. Нима ще го приемат на немски? Wink

Извинявам се, че дадох идея на човек с доказано повече опит. Но идеята просто е работеща, защото познато дете се справи с проблем в техния НАП точно по описания начин. И съответно реших да споделя този вариант. Simple Smile

Последна редакция: ср, 09 мар 2016, 18:34 от пенсионирана русалка

Общи условия

Активация на акаунт