Родителите в България

  • 22 926
  • 316
  •   1
Отговори
# 300
  • Мнения: 14 478
Като цяло мисля, че австриецът е по-добър родител от българина. Най-силно впечатление ми прави обгрижването на българските майки до късна възраст. Дъщеря ми има приятелка на 16 г., която работи в Макдоналдс и ходи на работа с личния си автомобил. Докато българските майки около мен на тази възраст още определят основни неща като хранене, спане, облекло, училище, занимания в свободното време... не дават на децата си да дишат- особено тези, които имат синове.
Има и много друго, но това най ми се набива на очи при възрастта на моите деца.
Дали на 16, дъщеря ти  да шофира с личен автомобил до Макдоналдс, където да работи, е еталон за добро възпитание и образец за добре свършена родителска работа?
 Не може ли да прави по-смислени неща?

# 301
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Като цяло мисля, че австриецът е по-добър родител от българина.

Нали поясних, че това са моите наблюдения, не правя генерални заключения... Не съм разбрала правилно темата ли?
Това в червеното много ми заприлича на генерално заключение.
А?
Дори мисля, че изобщо не е нужно да уточнявам, че АЗ го мисля- изразила съм лично мнение във форум, не развявам политически лозунг. Специално тази тема предполага именно това.


Като цяло мисля, че австриецът е по-добър родител от българина. Най-силно впечатление ми прави обгрижването на българските майки до късна възраст. Дъщеря ми има приятелка на 16 г., която работи в Макдоналдс и ходи на работа с личния си автомобил. Докато българските майки около мен на тази възраст още определят основни неща като хранене, спане, облекло, училище, занимания в свободното време... не дават на децата си да дишат- особено тези, които имат синове.
Има и много друго, но това най ми се набива на очи при възрастта на моите деца.
Дали на 16, дъщеря ти  да шофира с личен автомобил до Макдоналдс, където да работи, е еталон за добро възпитание и образец за добре свършена родителска работа?
 Не може ли да прави по-смислени неща?


Става въпрос за възпитание в самостоятелност- намирам, че това е важно. 16-годишните след 2 год. стават пълнолетни и се предполага, че вече могат да поемат живота си в свои ръце, т.е. включително и да живеят самостоятелно. И да, смятам, че е по-смислено да изкарва джобните си сама, отколкото като моята 15-годишна дъщеря, която прекарва свободното си време в хоризонтално положение, висейки в мрежата, но с претенции, които аз не мога да покрия.
Авторката помоли за лично мнение и примери, не държа всички да се съгласяват с мен.

# 302
  • Мнения: 14 478
И да, смятам, че е по-смислено да изкарва джобните си сама, отколкото като моята 15-годишна дъщеря, която прекарва свободното си време в хоризонтално положение, висейки в мрежата, но с претенции, които аз не мога да покрия.
Авторката помоли за лично мнение и примери, не държа всички да се съгласяват с мен.
Аз пък смятам, че работата в Макдоналдс е губене на време, а времето е ценен ресурс и не е редно да се разпилява. Но пък за тези, които само лежат по диваните може и да е полезно, като вид наказание може би...закъсняло при това.

# 303
  • Linz
  • Мнения: 11 619
weissbier, отглеждала ли си тийнейджър?

Всички приятелки на дъщеря ми, навършили 16 работят- по заведения или като детегледачки.

# 304
  • Мнения: 7 171
И да, смятам, че е по-смислено да изкарва джобните си сама, отколкото като моята 15-годишна дъщеря, която прекарва свободното си време в хоризонтално положение, висейки в мрежата, но с претенции, които аз не мога да покрия.
Авторката помоли за лично мнение и примери, не държа всички да се съгласяват с мен.
Аз пък смятам, че работата в Макдоналдс е губене на време, а времето е ценен ресурс и не е редно да се разпилява. Но пък за тези, които само лежат по диваните може и да е полезно, като вид наказание може би...закъсняло при това.


И аз така смятам.

# 305
  • Мнения: X
]
А?
Дори мисля, че изобщо не е нужно да уточнявам, че АЗ го мисля- изразила съм лично мнение във форум, не развявам политически лозунг. Специално тази тема предполага именно това.

Ясно е, че ти го мислиш, а не Благой от Софстрой. Това не го прави по-малко генерализиращо и лишено от достатъчно аргументи, защото голият опит за мисловен процес не е аргумент.

# 306
  • Мнения: 14 478
weissbier, отглеждала ли си тийнейджър?

Всички приятелки на дъщеря ми, навършили 16 работят- по заведения или като детегледачки.
Абсолютно бих забранила на дъщеря ми да работи като детегледачка или в заведение. Първо, защото е опасно и не знаеш на какви хора ще попаднеш и второ, защото в тийн възрастта трябва да учи, а не да разнася чаши по масите и да я пощипват разни пиянки и да се прибира по никое време по нощите.
 Ако трябва да работи, то аз ще и намеря работа за работене. Само в градината що работа има...
 После като стане в зряла възраст и не е моя отговорност вече ако иска и в стриптиз бар да ходи да работи..

Последна редакция: пн, 21 мар 2016, 19:29 от weissbier

# 307
  • Мнения: 3 784
За Австрия става въпрос.

Добре де, обаче там шофирането е разрешено от 18-годишна възраст. Можеш да почнеш да шофираш от навършени 17, ако те придружава близък роднина, който е шофьор от поне 7 години. Та 16-годишната работеща шофьорка или не е на 16, или не е шофьорка, или попрестъпва закона, за което точно в Австрия никой няма да ръкопляска.

# 308
  • Linz
  • Мнения: 11 619
За Австрия става въпрос.

Добре де, обаче там шофирането е разрешено от 18-годишна възраст. Можеш да почнеш да шофираш от навършени 17, ако те придружава близък роднина, който е шофьор от поне 7 години. Та 16-годишната работеща шофьорка или не е на 16, или не е шофьорка, или попрестъпва закона, за което точно в Австрия никой няма да ръкопляска.



Това попитах и аз дъщеря ми, но каза, че не знае. Знае само, че е на 16 и двете са пътували сами много пъти. А девойката си ползва колата ежедневно.

# 309
  • Мнения: 14 478
Ако с тази кола 16 годишната блъсне някого на улицата мама ли ще ходи да лежи?

# 310
  • Мнения: X
Най-вероятно е по-възрастна девойката.

# 311
  • Мнения: 14 478
И си крие годините още толкова млада?

# 312
  • Мнения: 3 916
Като цяло мисля, че австриецът е по-добър родител от българина.

Нали поясних, че това са моите наблюдения, не правя генерални заключения... Не съм разбрала правилно темата ли?
Това в червеното много ми заприлича на генерално заключение.
А?
Дори мисля, че изобщо не е нужно да уточнявам, че АЗ го мисля- изразила съм лично мнение във форум, не развявам политически лозунг. Специално тази тема предполага именно това.


Като цяло мисля, че австриецът е по-добър родител от българина. Най-силно впечатление ми прави обгрижването на българските майки до късна възраст. Дъщеря ми има приятелка на 16 г., която работи в Макдоналдс и ходи на работа с личния си автомобил. Докато българските майки около мен на тази възраст още определят основни неща като хранене, спане, облекло, училище, занимания в свободното време... не дават на децата си да дишат- особено тези, които имат синове.
Има и много друго, но това най ми се набива на очи при възрастта на моите деца.
Дали на 16, дъщеря ти  да шофира с личен автомобил до Макдоналдс, където да работи, е еталон за добро възпитание и образец за добре свършена родителска работа?
 Не може ли да прави по-смислени неща?


Става въпрос за възпитание в самостоятелност- намирам, че това е важно. 16-годишните след 2 год. стават пълнолетни и се предполага, че вече могат да поемат живота си в свои ръце, т.е. включително и да живеят самостоятелно. И да, смятам, че е по-смислено да изкарва джобните си сама, отколкото като моята 15-годишна дъщеря, която прекарва свободното си време в хоризонтално положение, висейки в мрежата, но с претенции, които аз не мога да покрия.
Авторката помоли за лично мнение и примери, не държа всички да се съгласяват с мен.

Хм, ако моето виси в мрежата по цял ден, вместо да го пратя да работи в Макдоналдс, ще му дръпна шалтера и ще му връча книга, най-малкото. Самостоятелност не се придобива само и единствено с работа от невръстна възраст и то тежка, черна и неблагодарна работа.

# 313
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Ама аз не противопоставям лежането с работата в Макдоналдс. И това е образно казано, не само лежи, излиза и с приятели. Това с книгата не работи, пробвала съм... поне 1000 пъти! На 15 е, не е малко дете.
Авторката искаше примери и това се сетих на момента, и много други мога да дам... но не искам, пак някой ще се хване за думата.
Друго, което ми прави силно впечатление е отношението на младежите към възрастните и инвалидите. Тук се отнасят с голямо уважение, веднага скачат да помагат, млади момчета и момичета придружават възрастни роднини на разходка в парка или бутат инвалидни колички. Това в България не съм го виждала, там тези хора са "невидими".

# 314
  • Мнения: 1 827
Аз пък съм съгласна, че ако не му се учи и не му се занимава с допълнително обучение извън училище, е добре да работи едно дете. Аз лично започнах работа на 19, баща ми не беше съгласен, страхуваше се да не прекъсна. И понеже бях без опит - продавах дънки. Е, да и в крайна сметка завърших като редовен студент, в годината, в която завършиха моите връстници. Още в 3-ти курс работех на пълен работен ден и пусках декларация за отказ от осигуровки чрез университета ( защото двойното осигуряване е забранено и предотвратяването му е грижа на ползвателя). И нищо "страшно" не ми се случи в крайна сметка, успехът от дипломата ми не е по-нисък от този на неработещите ми колеги.

Общи условия

Активация на акаунт