За нов живот се отварят сърцата на 137 арабски мами

  • 112 145
  • 457
  •   1
Отговори
# 435
  • Мнения: 353
Novena Virolan,
     Да, наистина не уточних добре.
Но случаят е сложен и малко странен.
Приятелката ми е на път да извърши нещо много глупаво или романтично, и аз не знам кое от двете е. Съответно не зная как да я посъветвам.
    Тя има връзка с нейния съсед, който е дете на българка и арабин. Майка му е разведена вече веднъж с баща му, но баща му идва само през лятото в България и се занимава с клона на семейния им бизнес, който е тук. През лятото приятелят й живееше заедно с баща си, докато родителите му изведнъж не решиха,  че толкова силно се обичат, че не могат повече да живеят един без друг и пак се ожениха. Сега майка му живее в Дубай с баща му. Той това лято  завърши висшето си образование в Бг и есента замина заедно с тях, и ще се връща само за лятото.
    Та... Приятелката ми е решила, че иска да отиде и да му предложи да се оженят, въпреки че те досега си бяха само приятели и то приятели от деца... Майките им са много близки. Буквално те двамата израснаха заедно.
   Никой от нас не е сигурен дали тя трябва да прави това, защото не се знае той как ще реагира. Откакто са пораснали, въпреки че излизаха всяка вечер, те даже и ръцете не са си държали. И въпреки това, всички предполагаме, че в момента, в който тя реши да отиде там при него и да го изненада, като му предложи, той веднага ще я грабне и наистина ще се оженят. Виждали сме колко силно я обича, макар че никога не го е признавал пред никого. И въпреки това, той постоянно повтаря, че тя е "негова" и не й дава да излиза с други мъже, дори и сега, когато си говорят само по телефона.
    Преди да пристъпи към тази част, обаче, тя иска да знае какво може да направи, за да има щастлив брак с него. Вече е решила, че иска да си смени религията, защото е наясно, че няма как да живее там и да изповядва други традиции. В крайна сметка, ако той се съгласи, децата й ще живеят предимно там.
   Другото, което иска да знае е, дали може тя да си смени вярата и да се венчае за него в един и същи ден. Не й се иска да рискува и да го остави да размисли, дори само за няколко часа...
    Както сама казва на майтап: "да не стане така, че ще сменя вярата, а утре той ще реши, че не ме иска".
   Така че, макар и да е странна цялата нейна авантюра, аз съм длъжна да й помогна и да попитам, защото тя се срамува сама да пита...
   Ще се радвам, ако някой ми обясни по-подробно какво представлява ритуалът.
   Можете да ми пишете на лични, за да не натоварваме темата с личните ни проблеми.

# 436
  • Мнения: 3 589
Приказките на Шехерезада от ново време...ех, този Дубай...нямаме ли си бетонова жунгла и в Люлин? 😄 И аз за една преателка питам.

Нямало как да се омъжи като християнка и да живее там като такава - и защо да няма? И точно смяна на религия ще го провокира да се ожени той на деня. Момиче, твоята майка знае ли какви ще ги дробиш???

# 437
  • Paris, France
  • Мнения: 14 030
Като си смени вярата не може да се венчава. Венчавката е брачна церемония в църква, която касае двама християни.

Твоята приятелка е една голяма, бяла птица с глава, постоянно завряна в пясъка. Как така мъж ще и повтаря, че е негова, а нищо няма между тях. Той си гали самочувствието. На нейно място бих обяснила, че докато не съм женена съм свободна. Така правят арабките 😻. И току виж и предложил брак.

Приятелката ти не може да си смени вярата, защото, като гледам в нищо не вярва. Може да смени религия за да наследи, за да останат при нея децата при развод, но не и вярата. Тя не вярва в това, в което вярват мюсюлманите и даже не знае какво е.

Смяната на религия в Дубай е трудна работа, доколкото съм чела и не е само изричане на Шахада. Трябва да са чели Корана и им задават въпроси. Сключването на брак в Емирствата също не е лесно и се изисква писмено съгласие от бащата на булката или присъствието му. Ако е починал се изисква съгласие от мъжки роднина на баща и, винаги по мъжка линия.

Момчето е младо и едва ли ще иска да се обвърже толкова рано, но нека да го пита. Следващият път, в който и каже, че тя е само негова може да пита това предложение за брак ли е и къде са подаръците 🤩. 

А случаят хич не е сложен или странен. От края на 50те до края на 80те в България и извън нея са родени десетки хиляди деца от бракове с араби. Много такива момчета се женят за българки, като бащите си. Местоживеене, семеен модел, финанси предопределят такъв избор.

# 438
  • Мнения: 353
Благодаря ви за отговорите. Но не знам защо толкова строго ме подхванахте.
    И не знам защо си мислите, че аз съм тази дето пита за себе си. Аз съм омъжена жена с деца и нямам намерение да се оправдавам защо питам за приятелката си.
    А че това нейното си е безумие, съм съгласна, макар и че познавайки момчето, защото излизаме отдавна в една компания, ми се струва, че и той иска да се оженят, но сигурно си мисли, че е прекалено сложно и може и затова да не се решава той да й предложи. Може да чака сигнали от нея. Но както и да е... Тук питането беше за арабската форма на венчавка никях, а не за християнската.
   И аз не мога да й попреча да си смени религията, ако иска.
   Тя е уведомила и майка си, и баща си. Майката, сами разбирате, не може да е против, защото обича детето си, познава момчето от бебе и майка му й е най-добра приятелка. Заедно са отгледали децата си.
    Тук въобще не става въпрос за парите и за Дубай. Макар, че от обяснението ми, явно сте останали с такова впечатление.
   Бащата й е казал, че ще даде съгласие, ако момчето наистина има желание за този брак. Родителите й са християни, но те по-скоро вярват, че човек сам трябва да прецени кое е добро за него и кое зло, и не искат да я натискат, защото така се е случило с майката и бащата на момчето. Те веднъж са се събрали, после от натиска на родители и т.н. са се разделили. И след това, години чак след това, са решили, че ще тръгнат срещу всички и ще се оженят повторно, защото се обичат.
   Така че, дори ние, нейните приятели не смеем да я отказваме, защото не сме сигурни кое е добро за нея.
   Тя и без това е достатъчно объркана, защото е сигурна, че не иска да загуби любовта на живота си и не иска да не е направила опит затова.
   Така че, ако някой наистина има добър и не чак толкова критичен съвет, нека ми пише. Всеки съвет е добре дошъл, защото хора, които са имали опит в това, могат наистина да помогнат.

# 439
  • Paris, France
  • Мнения: 14 030
Рибата е още в морето (около Дубай 😻), а твоята приятелка вече турила тигана и обсъжда с родителите си как да си сменя религията и да прави никях.

Той ако искаше да се ожени за нея, щеше поне да и заговори по темата. Какви знаци и сигнали да чака от нея? Поне в арабския свят мъжът води, мъжът предлага брак традиционно.

Моят съвет е да иде с майка си в Дубай, на хотел. Не е скъпо. Ще посетят семейството и ще видят как живеят. В Дубай наемите са доста скъпи и може синът да не иска да се отделя от родителите все още.

А след като майките са такива големи приятелки, не може ли майка и да говори с майка му по въпроса? В арабския свят жените сватосват.

За мене момчето е младо и не мисли за брак.

# 440
  • Мнения: 353
Рибата е още в морето (около Дубай 😻), а твоята приятелка вече турила тигана и обсъжда с родителите си как да си сменя религията и да прави никях.

Той ако искаше да се ожени за нея, щеше поне да и заговори по темата. Какви знаци и сигнали да чака от нея? Поне в арабския свят мъжът води, мъжът предлага брак традиционно.

Моят съвет е да иде с майка си в Дубай, на хотел. Не е скъпо. Ще посетят семейството и ще видят как живеят. В Дубай наемите са доста скъпи и може синът да не иска да се отделя от родителите все още.

А след като майките са такива големи приятелки, не може ли майка и да говори с майка му по въпроса? В арабския свят жените сватосват.

За мене момчето е младо и не мисли за брак.
Благодара ви за отговора. Понеже тя е решила да му направи изненада, майките са се уговорили да отидат на гости, но те ще спят в хотел, който домакинката е решила да им плати. Хотелът е близо до тях и е комфортен. Приятелката ми и майка й ще направят точно това, което вие давате като съвет. Но тя е решила да го изненада с предложението. Майка му е запозната и знае и е съгласна, но иска синът й да бъде изненадан и сам да реши. В началото е дала предложение да го запознае с естеството на работата, защото и според нея е добре момчето да предложи, но в последствие са се разбрали, че не е редно да се намесват по този начин в отношенията им и да пришпорва момчето. Затова са стигнали до извода, че младите могат да се справят и сами... Той си мисли, че това ще е просто гости.
    А по отношение на другото, с което започнахте
 Вие какво предлагате тя да направи!?
   Естествено, че ще иска първо разрешението на родителите си. Как така ще предлага брак на момчето без да  го е обсъдила с родителите си? Както и това да си смени религията. Аз не бих искала моето дете да не обсъди с мен подобно нещо преди да пристъпи към действие.  
    Вие няма ли да искате детето ви, без значение дали е мъж или жена, когато реши да предложи на някого, да ви уведоми и да го обсъди с Вас?
   И двете майки по принцип смятат, че децата им са едно за друго. И двете са убедени, че децата им се обичат от деца.
   Но, когато момчето е заминало, е имало нужда от това да разбере какво иска... Трудно е да започнеш да живееш в нова държава и да се ожениш веднага. Особено пък за християнка...
    Нещата наистина са сложни.
   Аз ще я подкрепя, защото също смятам, че той я обича. Убедена съм, защото съм виждала как я гледа. Винаги ми е било трудно да си обясня защо не предприема конкретна крачка към нея и защо я пази като очите си.
  Смятала съм, че е така, защото той се страхува от това, че са израснали от деца и някакъв кодекс на честта го кара да не пипа толкова близко момиче. Но същевременно не може да понесе мисълта да я вижда с друг. Били сме свидетели как я брани... Пример - отиваме на дискотека. Тя танцува, забавляваме се, а той стои встрани. В момента щом някой мъж я доближи, става и почва да танцува с нея и не дава вниманието й да се отклони към други. Обикновено винаги сяда до нея и т.н...
   А откакто е в Дубай, на ден й звъни по няколко пъти. И непрекъснато й казва, че е негова.
  Говори й, че лятото ще се върне и че ще правят това или онова заедно и така нататък.
  Та затова тя толкова искаше да знае традициите им преди да е заминала.
  Същевременно майка й е категорична, че докато не видят какво ще каже той, не иска да разпитва майка му за традициите им и съответно тя затова толкова искаше да разбере за този никях. Искаше да знае какво и как да направи най-добре.
  Разбирам, че е наивно, но това си е нейния живот!

Последна редакция: пт, 03 дек 2021, 19:41 от ladychar86

# 441
  • Пловдив
  • Мнения: 13 485
Какво има да обсъжда детето ми с мен. Той/тя ще живее с другия човек, затова мисля разрешение от родител не се налага при пълнолетно лице.
Ясно е, че като се стигне до годеж/сватба ще ме уведоми.

# 442
  • Paris, France
  • Мнения: 14 030
Вие какво предлагате тя да направи!?
   Естествено, че ще иска първо разрешението на родителите си. Как така ще предлага брак на момчето без да  го е обсъдила с родителите си? Както и това да си смени религията. Аз не бих искала моето дете да не обсъди с мен подобно нещо преди да пристъпи към действие.  
    Вие няма ли да искате детето ви, без значение дали е мъж или жена, когато реши да предложи на някого, да ви уведоми и да го обсъди с Вас?
   И двете майки по принцип смятат, че децата им са едно за друго. И двете са убедени, че децата им се обичат от деца.

Ами, има значение дали детето ми е мъж или жена, особено в арабския свят, но и в Европа. Не бих искала дъщеря ми да предлага бракове. Ако синът ми получи брачно предложение от момиче, с което няма връзка ще реша, че момичето е натегачка, слага се в мъжка роля, не е искана от други мъже за брак и обръща ролите. Бих искала синът ми да предложи брак  на коляно, с пръстена, а на дъщеря ми да и предложат брак. Ще кажете, че времената са други. Да, но тогава защо да влизат в традиционна, стара институция като брака?

Те майките всичко могат да смятат, а момчето да не е готово за такава отговорност или да не иска да се жени за нея. Мъжът трябва да се ожени където иска, а жената където я искат. Някак си пасивен и не особено ентусиазиран ми се вижда.

Аз не бих искала децата ми да си сменят религиите заради това, че си помислили, че ще им е по-лесно да се оженят за някого ако му приемат религията, в която той даже не е възпитан. Къде е вярата? Щеше ли приятелката да приеме Исляма и да живее според ислямските норми сама, без да има изгледи за брак. Ако отговорът е не, то по-добре да не го приема. Тя няма да е честен конверт, а чешеща някои органи. На запад ги има доста. 75% от приелите Исляма във Франция го напускат още първата година.

Предлагам да иде с майка си щом са поканени, но изобщо да не отваря дума за брак. Да изчака момчето да се върне лятото и да види дали тогава ще и предложи. Междувременно да му обясни, че много го харесва, но не е негова. Тя е мома и докато не е женена е свободна. Пък току виж и предложил.

Според мене предложението трябва да дойде от мъжа.

# 443
  • Варна
  • Мнения: 36 606
Нещо не е наред в цялата история. Младежът, според мен, не иска да се жени. Не и сега, не и за нея. Това повтаряне как била негова и ревнивото обсебване говорят за собственическо чувство, но не и за любов. Приятелката ти ако отиде там и започне да му се обяснява, ще изглежда като отчаяна натискаща се жена и ако аз съм в ролята на мъжа, това ще ме отблъсне. Особено пък мъж мюсюлманин. Тия работи със смяната на религията няма да ги коментирам даже. Ще си смени религията, че да улесни онзи да се оженят, все едно сменя дрехи. На човека сигурно и през ума не му е минало да се жени, но тя и двете майки вече нагласили всичко. Това момче ако е мъж на място, така ще подбере трите сватовници, че място няма да си намерят из целия Дубай. А вие около нея хубаво и поощрявате лудите мераци и блеете в един глас как я подкрепяте, но дано сте сериозни, защото наистина ще й трябва подкрепата ви, ако всичко се провали с гръм и трясък, а шансът за това е голям. Ако не се провали, може пак да й трябвате, защото на мен този не ми звучи като влюбен, а като собственически настроен егоист и не се знае в какъв брак ще я вкарате. Това момиче залага всичко на една карта с идеята, че ще спечели, но и през ум не й минава, че шансът да загуби е даже по-голям.

Бях зад гърба на приятелка, утешавах, изслушвах и подпирах, когато нещата с желания от нея мъж не се получиха. Видях какво изживява, видях колко й костваше и като знам, че можех да я побутна в обратната посока, ако бях си отворила устата навреме, проклинах себе си и идиота, който й го причини. Но белята беше станала. Добре си опичайте ума всички дали да продължите да й подкрепяте лудата идея, защото после и вие ще носите отговорност в нейните очи. Както и да завършат нещата.

# 444
  • Мнения: 1 226
Това момиче ще си натресе много труден живот. Арабската любов е сурова, ревниви и командаджии са. Че и вяра ще сменя. Изобщо не приритвайте за такъв брак. Имам лични наблюдения.

# 445
  • Сф
  • Мнения: 10 666
Много се смея на тази история Simple Smile. Момчето готово за брак го изкарвате малоумно, малолетно едва ли не Simple Smile че не знае как да предложи Simple Smile Жените нещо се наговорили уж- пукната пара не струва! Чак и на крака ще ходят те да се предлагат Simple Smile Трябва бащата само да удари по масата, и сте до там с плановете. Не се лъжете по договорки, ако има нещо, момчето много добре знае как да процедира по традиция и с честни намерения. И определено трябва да положи доста усилия. Невена хубаво се опита да обясни , че момичето е свобдно и да не се връзва на голи приказки и че всичко си има ред и правила, но няма кой да чуе..даже не бих си помислила да попадна в подобна ситуация..

# 446
  • Мнения: 1 286
А как ще се почувства момичето, ако момчето ѝ откаже?

# 447
  • Мнения: 353
Благодаря ви мили дами. За прекрасните съвети. Да, погледнато през вашия поглед звучи точно така...
   Аз, естествено ще подкрепя приятелката си. Обаче не е лошо да й дам и вашия поглед, за да не мисли, че всичко, което хвърчи се яде. Аз съм убедена, че той я обича и че собственическото му чувство е породено от страх, че докато той е там, тя може да си намери някого. Защото приятелката ми е много красива и т.н...
    А куриоз или не знам точно какво е, че и тя си мисли същото... Че докато той е там, ще си намери друга...
   От вашите съвети обаче, стигнах до извода, че по-добре приятелката ми да остави на него той да я преследва.... И ако наистина я обича, като дойде лятото сам да й предложи, ако въобще изкара дотогава без нея. През последните няколко дни й се е обаждал много по-често и й е казал, че не издържа да стои там, а тя тука...
    Не знам вече какво да правим. Аз съм по-голяма уж, женена, а не мога да реша как да й помогна. И ми се струва, че и в двата случая - и като я подкрепя да отиде там и да му предложи, или като я увещавам да си стои тук и да чака, мога да сбъркам. 
  Ако тя отиде там - рискува да получи отказ. Но поне ще знае, че той я е разигравал... И че не е сериозен. И че не си заслужава да е с него...
  Ако остане тук - рискува момчето като се върне да не й предложи. В крайна сметка тя докога ще издържи той да си идва тук за лятото и да й се прави на приятел?
   Видяхме какво стана с майка му и баща му... Те загубиха ценно време и години от живота на сина си, докато решават искат ли се, или не и готови ли са да преборят всички трудности на смесения брак, за да живеят щастливо.
  Да, сега са супер щастливи, но на цената на какво? На съдбата на сина им. Той беше лашкан от майка на баща и обратното, докато родителите му бяха разведени, а сега го изтеглиха и в Дубай. Да, животът му ще бъде богата приказка, но на каква цена, ако не е щастлив там?
  Имам чувството, че той се страхува да не повтори грешката на родителите си и е възможно, затова да не се решава още на нещо сериозно.
  Много е трудно да си влюбен и да се чудиш дали момичето, което обичаш е готово да преодолее всички трудности с теб.
  Тя все пак е още много зелена и може това да го спира. 
  Може би, ако майките им не бяха толкова близки и ако те не бяха израснали заедно, той нямаше да се колебае толкова много.
   Не знам, тотално се обърках вече, но ще й дам и вашата гледна точка, за да ми е чиста съвестта.
  А когато имаме развитие по случая, вероятно лятото, ще ви пиша.

# 448
  • Мнения: 2 275
Навремето баба ми казваше:
Мъжът е като сянка: гониш ли го бяга, бягаш ли гони те.
И беше абсолютно права.
Сетих се и за друга възможност. Докато чака дивото да не изпусне питомното.
Много е вероятно край нея да има по-достойни  и сериозни мъже.
И аз гледах за принц на бял кон и не виждах грижовния и обичлив рицар до мен. За щастие се усетих на време, но ми прави впечатление, че е често явление.

Последна редакция: сб, 11 дек 2021, 10:26 от tania6

# 449
  • Мнения: 4 763
Ladychar86, много присърце си взела историята на приятелката си. Че даже и анализи на чувствата й правиш. Що ми се струва, че въпросната приятелка си ти?!

А по случая - какъв брак, какви пет лева?! Изобщо стигало ли се е до някакви отношения извън чисто приятелските? Струва ми се, че не.

Общи условия

Активация на акаунт