Холандска тема - 42

  • 120 660
  • 921
  •   1
Отговори
# 810
  • Варна
  • Мнения: 1 119
Иска ми се да задам един въпрос свързан е с Холандия, но се опасявам от реакцията на пишещите. На лични  съобщения няма как да знам на кого да пиша. Трябва ми човек живял поне десетина години там и познаващ манталитета на местното население. Това което ме интересува е свързано с Хага, не мога да разбера това което ме интересува от Интернет.
Дали има човек който би отговорил на всякакви въпроси, стига да знае де.

# 811
  • Мнения: 5
Здравейте! Честит първи учебен ден на майките с ученици Simple Smile Пожелавам успешна година на децата. От скоро сме в Холандия. Имам въпрос за тържествата за рождени дни. Тази събота дъщеря ми е канена за първи път на такова тържество. Децата са на 4-5 години (ако това има отношение). Има ли някакви правила за подаръците, които да подарим? Носят ли се цветя на родителите? Или нещо друго...? Благодаря ви.

# 812
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 969
Иска ми се да задам един въпрос свързан е с Холандия, но се опасявам от реакцията на пишещите. На лични  съобщения няма как да знам на кого да пиша. Трябва ми човек живял поне десетина години там и познаващ манталитета на местното население. Това което ме интересува е свързано с Хага, не мога да разбера това което ме интересува от Интернет.
Дали има човек който би отговорил на всякакви въпроси, стига да знае де.

Аз съм от 17 години тук, но не живея в Хага. За манталитета знам доста Simple Smile

# 813
  • Мнения: 1 088
mila.mila, личен опит от малко повече от три години тук е, че не се подаряват скъпи подаръци на детето. Цветя на родителите, не мисля. Аз лично подарявам или книга или нещо креативно или образователна игра. Изобщо не се притеснявай излишно, а просто се забавлявайте.

danny_em,  озадачена съм от начина по който търсите информация. С най-добри чувства, но просто задайте директен въпрос и който желае ще се включи.

# 814
  • Мнения: 267
Здравейте, днес имахме час за разговор в детската градина на дъщеря ни, която е в населеното място където живеем.  Признавам,че не останах очарована, но не искам да съдя прибързано без никакви наблюдения. Влязохме с външни обувки през стаята за игра до кабинета на директора. На излизане групата сладури хапваха плодове без да са измили ръцете си, сигурна съм понеже мивката е в съседство със стаята, в която бяхме ние и не е минало нито едно дете. Докато ни показваха спалното помещение, директорът попита госпожата дали има спящо дете, тя каза не, но вътре имаше, а тя се усмихна и каза "Ох, забравих,че е там"...
Според мъжа ми съм прекалено мнителна, защото само аз съм гледала дъщеря ни и ми е трудно да се доверя на друг. Естествено вземам предвид факта, че тук децата намират това за нормално и растат здрави и щастливи, но мен нещо ме тревожи. Разлика с детските градини в България е доста голяма, но за да се интегрираме по-добре, това е необходима стъпка.
Моля кажете ми виждате ли нещо нередно в това,което описах, споделете опит за детските заведения на вашите деца.
Благодаря на отговорилите Simple Smile

# 815
  • Мнения: 600
За тук е нормално. Ще има още много изненади.
 А как беше спалното помещение? 

# 816
  • Мнения: 267
Не беше мечта,но нормално. Нямало нужда да носим пижами, тоест ще си спи с дрехите Stuck Out Tongue Winking Eye вашите дечица ходят ли на градина?

# 817
  • Мнения: 600
На обяд ядяха сухари и хляб с буркан мармалад/сладко отворен на масата. При нас нямаха отделно спално помещение. Следобеда се разхвърляха някакви малки матрачета по пода, без чаршафи, на които децата лягаха и спяха. Ходят със сополи и настинки. Веднъж видях лелката как минава с кофа пълна с вода и с един парцал да обърсва носовете и лицата на всички деца преди да дойдат родителите да ги вземат. На друго дете докато се люлееше на люлката му се вееха сополите. Пращат ги болни на ясла/градина. Ние седяхме 3-4 месеца. Протестираха родителите чужденци и искаха на обяд да им се дава нормално топло ядене, но това е нетипично за тук. Дори и да искаш да занесеш, не може. Така че не се учудвай от липсата на хигиена и нездравословно хранене. От друга страна, като погледнеш възрастните са многа яки и здрави. Явно естесвеният подбор си е казал думата.

# 818
  • Велико Търново
  • Мнения: 282
Моето дете не ходило на ясла/градина в Бг, а само тук. Много съм доволна. Всичко иозброено по-горе като цяло е вярно. Най-готвеното, което съм виждала за обяд е супа от консерва или паста с доматен сос. Основно крекери с нещо си. Ходи се със сополи, болест е високата над 38 температура, диария, повръщане. Всичко това обаче е малко видоизменено сега заради короната и май само сополите не са проблем. Да, малката поболедува първите два месеца повече, но сега не боледува наистина. Не и редовно.
При нас 3 момичета гледат 10-12 деца. Постоянно при топло време играят на двора. Постоянно. При лошо  рисуват, лепят изобщо като цяло много ги занимават.
И аз бях шокирана като вас в началото, че и сега понякога. Но най важното според мен е, че много се грижат за тях, децата са на първо място и моето момиче е много щастливо. Всяка сутрин влиза в градината без да се обърне към мен, не говорим изобщо за тръшкане и плачене.
Споделете ако желаете какво ви се иска най вече да присъства в режима на детето и мога да ви отговоря дали можете да го очаквате 🙂

# 819
  • Мнения: 267
Най-важно е за мен да не е изолирана сама вкъщи, имаме само едни познати с дете на нейните години. Не искам да я обсебвам, а да и дам свободно време за игра и развитие извън вкъщи. От градината очаквам да ценят,че детето е най-важно в една семейство и да се грижат за тях внимателно колкото позволява броя на персонала за всички дечица. Шокирана съм наистина от обстановката, но малката беше очарована от децата и играчките. Хигиената ме притеснява, това изграждане на имунитет ми е в повече, но явно трябва да го приема. Благодаря ви за отговорите.

# 820
  • Нидерландия
  • Мнения: 618
Синът ми ( сега на 18) още не може да погледне някой храни с които са ги тъпчели във градината, говоря за пастет, лазаня, определени видове колбаси. Като цяло не съм доволна от там, както и от т. нар. BSO. Но нямах избор, когато стана на 16 веднага спря и се прибираше сам в къщи след училище. Положително е че училището е много близо до вкъщи (както в повечето случай са кварталите основни училища).

# 821
  • Мнения: 600
Има peuterspeelzaal . Седят по половин ден и само играят. Не ги хранят и не спят. Oт нея бяхме доволни.

# 822
  • Мнения: 267
Ще видим как ще потръгнат нещата с настоящото място. Силно се надявам да и е приятно и да се чувства добре. Не съм свръх  претенциозна, иска ми се в този момент да се приберем в България, но като знам там от какво избягахме... нямам голям избор, освен да свикнем или да се молим за чудо в България.

# 823
  • Мнения: 1 088
Mom22, не така примиренчески Hug Това си е твоето дете и има и други алтернативи. Обърни внимание на идеята, която ти предложи marsie. Може това да е по-добрата опция за вас -  peuterspeelzaal
Аз нямам опит от тук. Малката беше на 3 и половина, когато дойдохме и на 4 започна направо училище.
А в България всичко зависи на какви учители ще попадне детето. Ние преживяхме там шамари за каката за "по-лесно адаптиране" в началото, но имахме късмет с две прекрасни учителки за малката.

# 824
  • Мнения: 267
Благодаря ви за куража! Съжалявам за това,което сте преживели  в България и се радвам за спокойствието на детето ви. Намерих това, което ми препоръчаха в горните коментари и в петък сме на посещение в центъра за игра Simple Smile около мен хората с които споделих всички ме упрекнаха, че имам много претенции и едва ли не ако не ми харесва да си ходя, това е... Както казахте това е нашето дете и не ми е спокойно при такива условия.

Общи условия

Активация на акаунт