Румъния

  • 119 864
  • 738
  •   2
Отговори
# 60
  • Sofia
  • Мнения: 310
Опитах отново да намеря кой беше пуснал линка, но не успях, така че се извинявам, че не го споменавам. Линка за закупуване на винетки - https://www.roviniete.ro/bu

Редактирам се: благодаря на Devil_Rose за споделения линк. Аз се възползвах.

Последна редакция: ср, 18 май 2016, 15:46 от Nevdi

# 61
  • Велико Търново
  • Мнения: 245
Много ти благодаря, Nevdi!  Hug
През юни ще бъдем за 10 дни в Сибиу служебно. Но все ще намерим време да пообиколим. В търсене съм на информация за интересни неща случващи се в града през това време.

# 62
  • Мнения: 853
Тонита завиждам ти - дай координати и без туй си търся нова работа да дойда при  вас и мен да ме пратят до Румъния... В Сибиу не знам какво има като мероприятия по това време,  но като места за посещения..... ще поискаш още една командировка  Laughing

# 63
  • В центъра на моретата
  • Мнения: 1 604
Оставам с впечатление, че този маршрут не е предпочитан. Като оставим настрани неудобството с часовете на ферибота (нас това не ни притеснява - ще стигнем навреме за ферито в 09:00) има ли някакви други причини, които е добре да знаем?


Миналото лято като ходихме в Румъния имаше ремонт на Дунав мост и ставаха страхотни опашки и тапи. Тогава обмисляхме вариант да минем с ферибота. Проучвахме и накрая се отказахме, защото фериботите имат определени часове за минаване. Ако има опашка и там - камиони, тирове и т. н., както се беше чуло,  и се напълни ферибота - горим, и или чакаме следващия, или чак на другия ден. Иначе, ако няма опашки е много добър вариант - съкращава се доста пътя. Нямам представа като цени как излиза, но фериботите си имат сайтове и това може да се провери.

# 64
  • Мнения: 853
То май ремонта си продължава и досега /последно бях 03.2016/.От румънска страна се правеха че ремонтират но организацията им бе добра - 20 мин се пропуска от едната страна,  20 от другата и бързо стана.Ремонта е в румънската част но това бе преди 2 месеца. Дано да няма тирове / на излизане минахме точно когато пуснаха тировете откъм Гърция след блокадата и понеже пътувахме през нощта... като са накачулихме на моста до средата - само тирове и две коли и чакаме да ни пуснат румънците.... те взеха че пуснаха влака - няма да ви казвам какво люлеене бе...
Zaek виждам че си от Варна - на вас не ви ли е по добре да пътувате по суша до Констанца  и от там вече накъдето сте тръгнали .. или много се удължава пътя? А за фериботите и  аз по същата причина се отказах от тях..иначе като цени бяха към 10-15€ за кола.

Последна редакция: сб, 21 май 2016, 11:19 от tky

# 65
  • Мнения: 202
Имам огромното желание това лято да отидем там на почивка и сега разглеждам усилено забележителности.Затова ще ви следя Simple Smile

# 66
  • Мнения: 646
Румъния ми е тръпка от дълго време, ще ходим в началото на юни, после ще разкажа!

# 67
  • Sofia
  • Мнения: 310
Нашето пътешествие приключи успешно!

Ден 1: пътувахме с ферибота Никопол - Турну Мъгуреле в 09:00 ч. За кола и 5 човека платихме около 40 лв. Скъпичко, но за децата, че и за нас беше интересно. Целта беше първия ден да посетим двореца в Бран и след това да стигнем до Брашов, където имахме резервирани 3 нощувки. Установихме, че разстоянията на картата изглеждат малки, но в действителност отнема доста време да стигнеш до дестинацията. Ето защо отчитам като грешка, че избрахме да спим на едно място. Губи се доста време в път.
Но пък гледките до Бран бяха възхитителни - все едно разглеждахме Австрия и Унгария на половин цена. В самия дворец тълпата посетители беше ужасяваща. По тесните коридори и лабиринти течеше поток от хора, в който трябва да се включиш. Това намалява доста от удоволствието от разглеждането. Взехме си аудиогайд. Оказа се, че това, което слушаш е абсолютно същото, като на табелите. А информацията на тях не е кой знае колко подробна и интересна. Успяхме да доловим само някои детайли от един англоговорящ екскурзовод. Съжелявам, че не си купихме кашкавал от пазарчето. На закуска в хотелчето ни сервираха от него и разбрах колко е вкусен.
Продължихме към Брашов. Вече бяхме уморени и пропуснахме крепостта в Рашнов. Това е единственото нещо, което не успяхме да посетим от предварително съставения ми план. В Брашов пристигнахме в 18:00. Разходихме се до стария град, където вечеряхме. Това е нашето хотелче/къща  - http://www.casavacanzabrasov.com/en/ Много приятно място, вкусна закуска, но малко далече за пешеходна разходка до стария град.

Ден 2: след закуска и обсъждане на графика за деня тръгнахме към солната мина. След нея планирахме да посетим Синая и дворците там. Оказа се, че сме зле със времето и трябваше да  бързаме, ако искахме да успеем с работното време на дворците.
До мината стигнахме към 11:00 и заварихме огромна опашка. Доста безнадеждно изглеждаше, но се оказа, че бусчетата, които извозват хората до мината идват на малки интервали и сравнително бързо успяхме да влезем. А изживяането вътре беше уникално - огромни галерии..... За там трябват връхни дрехи, но пък чак грейки и дебели зимни шапки (каквито видях облечени на някои деца) не са необходими.
Към 14:00 приключихме с мината и скочихме в колата към Синая. Пристигнахме към 16:00 в двореца Пелеш. Въпреки, че работното време беше до 17:00, не позволиха да купим билети за всички нива и успяхме да разгледаме само приземния етаж. Толкова беше красиво, изящно, шарено, интересно, че почти ми мина разочарованието, че няма да успеем да го разгледаме целия. За двореца Пелишор вече нямахме сили и му хвърлихме едно око отвън и потеглихме обратно към Брашов.

Ден 3: обиколка на Брашов - църквата Свети Никола, първото румънско училище, което се намира в нейния двор беше затворено; портата на Екатерина; бастиона; с лифта до "холивудския" надпис; тясната уличка - Strada Sforii; черната църква; бялата и черната кула;  цитаделата. Оказа се, че цитаделата е затворена за посещения. Когато отидохме пред нея видях униформен мъж, който явно беше охрана. Попитах го дали е затворена и той потвърди. Сигурно съм изглеждала много разочарована, но човека каза нещо, което аз разбрах, като "след 10 мин.може да влезете". Явно е имал предвид, че може дая разгледаме за 10 мин., защото ни пусна. Тя се оказа бивш комплекс от заведения, винарна, бар, дискотека. Сега всичко е затворено, разбито и изоставено.

Ден 4: обратно към БГ през калните вулкани. Аз много държах да ги видим. Беше интересно и любопитно. Децата скачаха по хълмчетата и умираха от кеф. Обядвахме в заведението при вулканите, въпреки че не ни вдъхваше много доверие. Супите не бяха лоши, но шкембето е далеч от нашенското на вкус. Жените там ни изненадаха с топли палачинки с домашно вишнево сладко. Бяха ги направили специално за нас, без да ги поръчваме. Много приятна изненада! Прекосихме Букурещ и през Дунав мост бяхме на родна земя.

Обобщение: както вече писах пътува се бавно, през много села, покрай много каруци натоварени със сено, а на върха им дядовци с мустаци и с шапки с пера. До Питещи почти не изпреварихме кола, но като наближихме града все едно превъртяхме двадесет години напред във времето и се пявиха колите. Табелите по пътищата не са им силната страна. През цялото време се чудех как се оправят хората без GPS. Ние и с него спирахме да питаме. А специално към вулканите реши да ни прекара през път в полето, но ние не му повярвахме. Шофьорите не спират на пешеходни пътеки. Румъния е много красива и ще се върнем пак.
И не забравяйте да си оставите 13 леи за таксата през Дунав мост! Не бъдете като нас!


Последна редакция: чт, 26 май 2016, 16:43 от Nevdi

# 68
  • Мнения: 853
Nevdi и на мен ми са тръпка солните мини в Сланик и калните вулкани.Вие сте пътували от Брашов -аз най вероятно от Синая или Азуга/ Бущени - т.е по гуглето ми  дава да мина от Брашов ...би ли споделила по подробно насоки за пътя

# 69
  • Sofia
  • Мнения: 310
tky, от Брашов пътувахме към Берка. Следвахме табелите за Бузъу. Минахме през Întorsura Buzăului, Nehoiu, Cislau. На румънски калните вулкани са vulcani noroioși. Да го бях проверила преди да тръгнем, че търсихме някой да говори английски в малко румънско село. В Берка има указателни табели за тях. Намират се на около  14 км от Берка.

# 70
  • Мнения: 2 353
  Nevdi, благодаря, че сподели! bouquet

# 71
  • Мнения: 5 278
Много благодаря за разказа, може и малко снимки да пуснеш, не се стискай  Mr. Green
Значи препоръчваш да се сменя хотела, да не се спи на едно място, така те разбрах  newsm78
Ние още отлагаме нашето пътуване  Confused

# 72
  • В центъра на моретата
  • Мнения: 1 604
Резервацията за спане зависи от това, къде искаш да ходиш. Миналото лято бях резервирала в Брашов 3 нощувки, като всеки ден беше планирано да ходим някъде - Синая, Бран, солната мина Салина, пояна Брашон, както и да се насладим на самия Брашов. В крайна сметка пътувайки от Варна, почти в последния момент решихме да минем на път за Брашов през солните мини, за да не губим един ден, в който специално да ходим. Пътят от мината до Брашов е около 95 км (и е в противоположна посока на замъците в Синая и Бран), минава се през планина и е с много завои, т. е. кара се бавно. Иначе в самата мина става бързо, наистина има много микробусчета до галериите.
Пътят до Синая от Брашов, както и до Бран е също през планината и е съща с доста завои. Ако ходенето до там е петък, събота или неделя, стават тапи от пътуващи от Букурещ нагоре за уикенда (бях писала по-горе в темата, че тапите са по около 30 км и в случай, че се бърза, за да се хване работно време на музеи - може и да не стане).
А и когато се пътува с кола, винаги може да се кривне в страни от пътя, тъй като има много други места, за гледане, които не са включени първоначално в маршрута. Давам пример:  на път за  Бран, минахме през Ръшнов има крепост над града, която посетихме, извън града имаше една страхотна пещера, за която случайно научихме от табели, както и един детски парк с динозаври, който малката много хареса.  

По същия начин, след Брашов имахме резервация в Сибиу за 4 нощувки, като кръжахме всеки ден наоколо - Алба Юлия, Сигишоара и т. н.

Последна редакция: пт, 27 май 2016, 11:12 от zaek

# 73
  • Sofia
  • Мнения: 310
Джина правилно си ме разбрала. Като се спи на едно място, се губи много време за връщане. На картата разстоянията не изглеждат големи, но придвижването е бавно. Интересно е, че GPS на някои места показваше ограничение от 90 км, а ние успявахме да караме с 50. Почти никога не успяхме да пристигнем в часа, първоначално показан на GPS. Винаги времето ни се увеличаваше.
Обаче за Брашов мисля, че трябват две нощувки за да се обиколи спокойно града.

# 74
  • Мнения: 853
zaek  абсолютно съм съгласна с всичко което си споделила с едно малко изключение за пещерата до Ръшнов - Валеа  - ето тук съм споделила за нея и за района въобще http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=732077

Общи условия

Активация на акаунт