Кредит Енергийна ефективност?

  • 9 858
  • 52
  •   1
Отговори
# 30
  • Пловдив
  • Мнения: 23 710
С кредит енергийна ефективност можете да закупувате дограма, външна и вътрешна изолация на стени тавани и подове, слънчеви колектори, котли на биомаса(това са камините с водна риза) инверторни климатици и др. Банката възстановява 20% от сумата. Може да се кандидатства само един път за едно жилище, за това е добре ремонта да обхваща повече неща, примерно - изолация, климатик и дограма. Лихвата по кредита е 11% за лева и 10% за евро. Ако някой се интересува от повече ще се радвам да помогна - аз съм банков консултант в Райфайзенбанк в град Пловдив.  newsm78
Ок, помагай. Дай едно списъче на фирмите от Пловдив, които са одобрени да работят и които поставят цялостна инсталация на парно и котли за твърдо гориво.

# 31
Не е нужно фирмите да са одобрени от банката, основното е изделията да отговарят на определени изисквания - за климатиците - да са с нисък разход на електроенергия; за дограмата - коефициентът на топлопроводимост да е нисък и т.н. Относно локалното парно се финансира целия проект,но се възстановява безвъзмездната помощ само на котела. Най-изгодно при този вид кредит е закупуването на климатици и монтажа на вътрешни и външни изолации. Ако искаш мога да изпратя служител на банката от клона в Карлово да ти обясни по-подробно всичко от което се интересуваш (това е нова услуга на банката - "мобилни консултанти" като тази услуга е напълно безплатна).
Питайте още, сега ви се е паднало!:D

# 32
  • Мнения: 550
В момента ползваме със съпруга ми такъв кредит от РФБ за дограма. Наистина ще ни възстановят 20% от стойността на дограмата. А банката работи с определени фирми, с които има сключен договор. Имат изискване за собственост, доказват се доходи, и например за дограмата, се ползват определени стъкла, а не каквито ви се иска.

# 33
  • Пловдив
  • Мнения: 23 710
Не е нужно фирмите да са одобрени от банката, основното е изделията да отговарят на определени изисквания - за климатиците - да са с нисък разход на електроенергия; за дограмата - коефициентът на топлопроводимост да е нисък и т.н. Относно локалното парно се финансира целия проект,но се възстановява безвъзмездната помощ само на котела. Най-изгодно при този вид кредит е закупуването на климатици и монтажа на вътрешни и външни изолации. Ако искаш мога да изпратя служител на банката от клона в Карлово да ти обясни по-подробно всичко от което се интересуваш (това е нова услуга на банката - "мобилни консултанти" като тази услуга е напълно безплатна).
Питайте още, сега ви се е паднало!:D
Че за чий ми е тогава този кредит ЕЕ?! Цялата инсталация е 7хилки, кредита ще ми поеме за котела само - 1200-1300лв при лихва от 12% . И я ми върнат 20% от 1200лв я не. Ако въобще ще взимам кредит е по-добре с потрбителски- най-малкото лихвата е по-ниска. Тая енергийна ефективност е много шум за нищо. Не, благодаря не искам мобилни консултанти, кредита е глупаво насочен и не ми трябва.

# 34
  • sofia
  • Мнения: 8 938
Ако въобще ще взимам кредит е по-добре с потрбителски- най-малкото лихвата е по-ниска.
За другото си права, ама на потребителския не е по-ниска лихвата, най-малкото ще е същата.
Направи простата сметка взимаш примерно 5000 лв за 3 години и си събери месечните вноски дето ще ги обяви банката и си сметни %. Ако се получи по-малък % от 12...кажи коя е таз банка, та там да отида Mr. Green

ПП: Ако искат и там ще ми превеждат заплатата

Хубаво, че са направили калкулатори....та от няколкото ползвани при горепосочените от мен условия връщаш на банката 6000 лв......хайде сами да си сметнем лихвата #Crazy Sick Crazy Whistling

Последна редакция: пт, 09 юни 2006, 12:28 от vesi1

# 35
  • София
  • Мнения: 383
Аз проучвах доста подробно и почти бяхме стигнали до финала. Но тъй като това се случи миналата есен, а ние искахме да правим външна изолация, времето ни провали плановете. Не успяхме да си намерим свободна фирма, която да ни изолира. Сега след като се върмен от морето през юли подновявам тази операция. И ние сме се спряли на Райфайзен Банк.

# 36
 Че за чий ми е тогава този кредит ЕЕ?! Цялата инсталация е 7хилки, кредита ще ми поеме за котела само - 1200-1300лв при лихва от 12% . И я ми върнат 20% от 1200лв я не. Ако въобще ще взимам кредит е по-добре с потрбителски- най-малкото лихвата е по-ниска. Тая енергийна ефективност е много шум за нищо. Не, благодаря не искам мобилни консултанти, кредита е глупаво насочен и не ми трябва.
[/quote]

Опитах се да ти дам съвет, но явно си доста компетентна по въпроса! Относно лихвените нива за потребителско кредитиране ако ми намериш лихва под 12,5% при стандартните условия  (не преференциални) може да ми се обадиш. А и лихвата е 11% а не 12% вероятно не си чела внимателно. Още нещо - тази програма не е направена лично за теб, а е направена с цел да се намали енергоемкоста на домакинствата като цяло. Щом не ти е изгодна не се захващай.

# 37
  • Пловдив
  • Мнения: 23 710
А, извинявам се, не съм обяснила - фирмата на съпружието (работи, не е собственик Laughing) има сключен договор с една банка и ползват преференциални лихви за кредити. И аз се опитвам да си намаля енергоемкостта и ОСОБЕНО потреблението на ток, че не ми издържа джоба, та по тази причина си мислех, че кредита би бил полезен и за моя случай. Ама не е - тъпо е да се поема само котела при изграждането на цялостна инсталация.

# 38
  • Мнения: 3 841
Тази седмица се занимах с този въпрос и ако мога да съм полезна на някого, да  разкажа.Взех кредита от ОББ -  разрешиха го без проблем от петък до сряда, а днес, следващия петък вече парите са по сметката на изпълнителя - Ролпласт. ОББ обаче май им е висока лихвата - 12.75 %
Процедурата на ОББ е следната - взимаш оферта и проформа от Изпълнител - не че обичам Ролпласт,  даже напротив, но ми казаха, че техните проекти лесно се одобряват от ЕБВР. Взимаш от ОББ тяхна бланка, на която счетоводството ти попълва чистия доход - трябва обаче да си на постоянен трудов договор /проверете си все пак, може и да не съм права за това/ и една друга тяхна бланка, която  попълваш и това е. До 2-3 дни ти се обаждат, за да ти кажат одобрен ли си или не. За сведение кандидатствам за кредит за апартамент, на чийто адрес не съм регистрирана и нямам нищо общо - собственост например. Отиваш до банката и там ти дават едно уведомление - тристранно - ти, банка, изпълнител, с което банката потвърждава че е отпуснат кредита. След като парите в целия размер по оферта и проформа-фактура са по сметка на изпълнителя - действаш с него. След завършване на проекта ти издават фактура и някакъв протокол, както и някаква техническа спесификация -  те си знаят. С тези неща кандидатстваш вече за безвъзмездната насърчителна помощ, отпускана от ЕБВР. Кандидатстването трябва да стане в четиримесечен срок от отпускането на кредита. В договора за заем пише, че ЕБВР отпуска до 20 % от ст-та на проекта.  Парите се привеждат на ОББ в конкретния случай / например питах в Пощенска - взимаш си ги в брой от банката, ако искаш/,  а те ти намаляват главницата и ти правят нов погасителен план. По мои груби изчисления, след като ЕБВР приведе парите и ако са в пълния размер 20 % - в моя случай стойността на проекта е към 2000 лв., то би трябвало да излезе, че си изплащам само дограмата разсрочено за 3 години, без никакво оскъпяване за лихви, което ме устройва, за да не вадя готови пари.
Дали съм права ще разбера след като видя ЕБВР каква точно сума ще ми възстанови и какви ще са  вноските по новия  погасителен план!
Извинявам се, че стана дълго, но дано на някого съм му била полезна.

# 39
  • Мнения: 150
  Определено беше полезно да споделиш опит  Peace Благодаря.
  Доколкото разбирам всъщност от после се кандидатства за тази помощ от 20 %. И всъщност има ли хипотеза при която да не бъдеш одобрен за нея- някакви спънки или уловки, за които да си мълчат?  newsm78

# 40
  • в семейството
  • Мнения: 404
Аз искам да питам и още нещо.
Ако например офертата ми е 3000 лв., но аз искам да взема кредит от 1500лв. върху коя сума ще ми смятат "енергийната" ефективност? ooooh!

# 41
  • Мнения: 3 841
Уловки и спънки за момента не виждам, зависи по-нанатък каква сума ще ми възстанови ЕБВР. След около два месеца ще напиша, ако някой все още го интересува. Два месеца, защото след поставянетона дограмата и представянето на всички документи за кандидатстване за възстановяване на до 20% по тази програма, ЕБВР отговаря в двумесечен срок. Относно втория въпрос според мен поне, за да се смята "енергийната ефективност" върху 3000 лв., то и заемът от банка трябва да е на тази сойност.

# 42
  • Мнения: 3 841
Уловки и спънки за момента не виждам, зависи по-нанатък каква сума ще ми възстанови ЕБВР. След около два месеца ще напиша, ако някой все още го интересува. Два месеца, защото след поставянетона дограмата и представянето на всички документи за кандидатстване за възстановяване на до 20% по тази програма, ЕБВР отговаря в двумесечен срок. Относно втория въпрос според мен поне, за да се смята "енергийната ефективност" върху 3000 лв., то и заемът от банка трябва да е на тази сойност.
[/quot
Да доразкажа до край - още преди първата вноска за изплащане на кредита, ми възстановиха 20 %, което в моя случай е равно на 200 евро почти и ми намалиха главницата на заема. С новия погасителен план за 3 години ще изплатя на банката 1882 лева, а дограмата ми по фактура струва 1946 лева. Операцията си струваше усилията, разсрочих си дограмата за 3 години без всякакво оскъпяване.

# 43
  • Sofia
  • Мнения: 358
Ако има някой вече, взел и кредита и помощите да сподели нещо ново!  Praynig  Голям ремонт ме чака и днес ми казаха за тези неща, но най-добре е да се чуе от първа ръка! Ако има и някой към Булбак..... Hug

# 44
  • в мъжки прегръдки
  • Мнения: 3 574
Ние взехме кредита, но бях забравила за тази тема. Извинете ме. Значи представихме оферти от фирми които ние си харесахме за изолация, дограма и климатик. Офертите са типови и ни ги дадоха от банката. във фирмите само ги попълниха. Според дохода ни (понеже имаме и други кредити) можехме да изтеглим около 5000 лв. Искахме още неща да включим но щяха да надвишат дохода ни затова се ограничихме. Занесохме документите (офертите + трудовите договори и бележки за дохода), изчакахме 1-2 дни да разгледат специалисти офертите дали са читави, след което още 3-4 дни за да ни одобри кредитния съвет.  Преведоха ни парите по сметка същия ден в който ни одобриха. Като приключим с ремонтите ще представим в банката фактури от фирмите и ще дойдат технически експерти да видят ремонта отговаря ли на изискванията по кредита. Ако отговаря ще ни върнат 20% от кредита. Значи уловката е такава: теглим 5000 при 11% лихва за 5 години и започваме да ги връщаме. Ако сме изпълнили изискванията ни превеждат в същата сметка 20% от сумата или 1000 лв и ние ако искаме си погасяваме част от дълга ако  искаме си ги харчим за нещо друго.
След около 2 седмици очакваме да приключим с ремонта и да дойдат експертите от банката. Ако някой се интересува как ще протекат нещата нататък нека ми пише на лични защото може да забравя да споделя в темата.

Общи условия

Активация на акаунт