Кредит Енергийна ефективност?

  • 9 851
  • 52
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 2 125
Ще следя с интерес. Само собственика на жилището ли може да кандидатства?!?!?!

# 16
  • Мнения: 1 195
И не се одобрява от банката, а от ЕС. Поне така ми казаха есента, тъкмо бяха стартирали. Тъпото беше, че за газовата инсталация щяха да признаят само котела/имали такъв случай/. Как да докарам енергийна ефективност с котел без инсталация?
Здравейте отново:)
Като банков служител мога да уверя че: Има фирма която е ратифицирана от ЕС да оценява постъпилите заявления
но първо се подава молба в съответната банка тя препраща офертата на агенцията и след това се удобрява заявлението
А относно инасталацията за парния котел естествено че се включва:)

# 17
  • Хасково
  • Мнения: 995
Май може да не си собственик на жилището - много нещо изчетох та не знам вече къде, но някъде го пишеше.
Mpulle може ли ако не те затрудняваме да кажеш някои тънкости около отпускането на този кредит.
Едни казват фирмите дето купваш от тях трябва да са регистрирани в агенциата други че не е задължително и можеш ти да си избереш фирмата.
Обадихме се в една такава одобрена фирма и те викат ние работим само с ДСК Банка. На нас например условията там не ни харесват  примерно. Банката ли одобрява фирмите с които да работят фирмите ли казват с коя банка искат да се работи за да си вземат парите?

# 18
  • sofia
  • Мнения: 8 938
Ние се спряхме на Райфайзен банк http://www.raiffeisen.bg/
Обаче на техния сайт има доста противоречиви обяснения, относно размера на сумата, която се възстановява.....
Днес няма да мога, ама утре ще ходя на място да разпитвам....
Ни ще ползваме кредита за
Цитат
• покупка и/или монтаж на термопомпени агрегати за отопление и климатизация

Цитат
Безвъзмездна помощ за завършен проект
След успешно завършване на Вашия енергоспестяващ проект, банката Ви възстановява 20% от капиталните разходи по проекта. Максималната сума не може да надхвърля 850 евро за едно домакинство:
Проекти Процент на бонуса спрямо размера на кредита Максимална сума на бонуса в EUR
1. Дограма 20%                                                                     200
2. Изолация на стени 20%                                                     250
3. Изолация на покриви 20%                                                 250
4. Изолация на под/таван 20%                                            250
5. Отопление на биомаса: котли и печки 20%                   400
6. Слънчеви водонагреватели 20%                                     400
7. Газови котли за гореща вода 20%                                    400
8. Отоплителни термопомпени системи и/или термопомпени системи за отопление и климатизация 20%                                                              400
 
Таблицата е малко разместена, но това дето е в болд просто не съвпада newsm78

# 19
  • Мнения: 1 195
Цитат
Какви са стъпките за получаване на Кредит Енергия?

• Уточнете от какви енергоспестяващи подобрения се нуждае Вашия дом ( смяна на дограма, изолация на стени, подове или покрив, покупка на енергоефективни печки и котли на биомаса, енергоефективни газови котли, термопомпени агрегати за отопление и климатизация или поставка на слънчеви колектори за топла вода). 
• Изберете фирма-доставчик и поискайте оферта за необходимите подобрения
• Попълнете молба за получаване на потребителски кредит, която ще Ви бъде предоставена във всеки от клоновете на Пощенска Банка.
• Приложете изготвената оферта за енергоспестяващи подобрения от фирмата-доставчик, както и копие от личната карта на кредитоискателя.
• Кредитополучателят може да получи само един кредит и само за едно жилище, дори и да не е негова собственост.

Как ще ми бъдат възстановени 20% от направените енергоефективни разходи?

• След успешно завършване на Вашия проект Вие получавате безвъзмездно 20% от кредитираните разходи, които ще бъдат приспаднати от общата сума на оставащата главница по кредита. Вие можете да избирате дали да съкратите със стойността на безвъзмездната помощ периода на изплащане или да намалите размера на погасителните си вноски.
• За целта е необходимо след изпълнение на проекта да попълните формуляр за предсрочно погасяване с размера на полагащия се бонус. (В този случай такса за предсрочно погасяване не се дължи.)
• Общата сума на безвъзмездната помощ е до размера на левовата равностойност на ?850. Според извършените енергоспестяващи подобрения  за едно домакинство сумата се разпределя както следва:


Енергоспестяващи мерки в дома Размер на помощта за мярката Максимален размер на помощта в евро
Енергоефективна дограма 20% ?200
Изолация на стени 20% ?250
Изолация на подове 20% ?250
Изолация на покриви 20% ?250
Енергоефективни печки и котли на биомаса 20% ?400
Слънчеви колектори за топла вода 20% ?400
Енергоефективни газови котли 20% ?400
Термопомпени агрегати за отопление и климатизация  20% ?400
Проект за енергоспестяване в дома:  ?850
 
 
Ами да си кажа честно по принцип няма почти никакви проблени относно отпускането на този вид кредит , Важно е тази външна агенция да одобри офертата, а тя прябва просто да е читава:)
както и да си СОБСТВЕНИК НА АПАТРАМЕНТА това е заложено и е основно изискване от ЕС!
NadiaNGX ако ми кажеш точно какво те интересува, т.е. дограма изолация саниране...мога да потърся фирмички:)
и евентуални т.к виждам че ти си от Хасково удобно ли ти е да проверяваш да кажем в Пловдив или в някой друг град?

# 20
  • Хасково
  • Мнения: 995
vesi1 я кажи какво не съвпада, че не разбрах!
Аз разбирам така условията, ако си закупиш климатик например за 1200 лв. ти се приспадат 240 лв. или равностойността в Евро.

Mpulle Благодаря за отзивчивостта!
В Хасково има прекалено много фирми за дограма климатици, на мен проблеми ми беше, че в сайта е вписана само 1 фирма за дограма и нито едно фирма за климатици, които са одобрени от ЕС.  от региона на Хасково.
При положение, че има толкова фирми едва ли някоя Пловдивска или фирма от друг град ще тръгне да ми монтира дограма в Хасково.Пък знам при тази конкуренция!
Аз писах едно писъмце до Тази агениця  за енергийна ефективност/така май беше/ и ги питах по тези въпроси.
Та ми отговориха, че ако няма такава фирма или си си избрал ти различна от тази одобрената пак ти се признава, като дограмата или климатика трябва да отговарят на изискавията им посочени в сайта. Като се представя проформа фактура за направеното от фирмите.
Питах и за това, ако сам си направиш топлоизолацията какво и какти се плаща - отговор Плащат се само материали вложени в изолацията труда не се поема.


# 21
  • sofia
  • Мнения: 8 938
За нашите намерение - термопомпени агрегати- в зависимост от мощността варират 4000 до 8000 лв (това за отплителна площ от 100 до 300 кв. м.)-това са най-евтините, които намерих.
Мах ти връщат 400 евро ~ 800лв - на практика, ако имаш нужда от по-мощната (скъпата) ще ти възтановят 10%, не 20%, следователно не възстановяват 20%, а определена сума....

# 22
  • Мнения: 150
  За този вид заем и ние се интересуваме със съпруга ми.Бутам темата, с молба ако някой вече се е възползвал от тази възможност и има информация за тънкости за заема, да сподели.
  Гледам, че има списък с фирми, с които се работи за изолация, дограми и т.н.-  само тези фирми ли можем да ползваме или може да си изберем и някоя друга и как стоят нещата тогава с одобрението на тази друга фирма?

# 23
  • Пловдив
  • Мнения: 563
според мен този кредит покрива ДДС-то, което ще ви вземе фирмата, за да направи дограма и изолация примерно. Ако се прави от частно лице, то няма да вземе ДДС, така че автоматично цената се намалява с 20%. За мен нямма смисъл от цялото бягане по банки, разправии с документи за това малко възстановяване.

# 24
  • в семейството
  • Мнения: 404
искам да отбележа и аз, че възстановяването е до 20%, т.е. не е гаранция ще върнат 20%. Може и по-малка сума да бъде.

# 25
  • Мнения: 446
Към казаното от Клиър и Фотка да добавя, че и лихвеният процент не е суперизгоден, има "прости" потребителски кредити с по-малки лихви, така че се обезсмисля упражнението. А когато аз проучвах мога ли да взема такъв кредит за монтиране на специална дограма на нова къща, ми казаха, че може само ако е ремонт. А какво става, ако си имаш парите за ремонта - тогава не можеш да ползваш субсидията, защото не си взел кредит. Май по-добре е фондът да поема ДДС-то само, отколкото да върти едни пари безсмислено и да ги налива за лихви в банките.

# 26
  • Хасково
  • Мнения: 995
Ние така и не се възползвахме от този кредит.
Поставихме си догамата и си я платихме.
На офертата на фирмата пише .........лв. без ДДС - не питахме повече, но ако си поискаме и фактура сигурно щяха да ни тръснат още  20% и кредита щеше да ни излезе не скъп, а много скъп. А казват до 20% защото има ограничение за дограма мисля, беше не повече от 400 Евро.

Може да бъде и фирма която не е сключила договор с тази агенция, но после следва да се представят фактурите и също дограмата , климатика или изолацията трябва да отговаря на изискванията им!

# 27
  • Мнения: 1 117
Ние сега започваме ремонт TiredИмаме наша близка, която е кредитен инспектор в ОББ и бяхме решили да се възползваме от този кредит .Ремонта ни ще е точно за изолации и дограми , но преди седмица -две ни каза , че доста са завишили изискванията и процедурата по отпускането на кредита е станала май доста тромава и се отказахме. Ще си плащаме така. #Crazy

# 28
  • Мнения: 1 072
http://www.energetika.start.bg/ В раздел Енергийна Ефективност. Може да ви е полезно.

# 29
С кредит енергийна ефективност можете да закупувате дограма, външна и вътрешна изолация на стени тавани и подове, слънчеви колектори, котли на биомаса(това са камините с водна риза) инверторни климатици и др. Банката възстановява 20% от сумата. Може да се кандидатства само един път за едно жилище, за това е добре ремонта да обхваща повече неща, примерно - изолация, климатик и дограма. Лихвата по кредита е 11% за лева и 10% за евро. Ако някой се интересува от повече ще се радвам да помогна - аз съм банков консултант в Райфайзенбанк в град Пловдив.  newsm78

Общи условия

Активация на акаунт